Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Viata la tara?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#145
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View Postirina2014, on 20 iunie 2021 - 09:00, said:

Tu esti alta categorie de pensionar. Tu nu mai muncesti, nu ca ai fi iesit la pensie.

In primul rand, cand zici pensionar, te gandesti la cineva peste 60 ani. Sau pe acolo, daca iesi la anticipata.

Eu nu aveam nici 40 de ani când m-a chemat unul la el și mi-a spus că trebuie să dispar din peisaj și el a semnat să nu mai muncesc deloc de atunci.

#146
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Doamne ajuta! Ce sa zic.

mi-ar fi placut si mie :))

#147
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,245
  • Înscris: 15.05.2008
acus se fac 3 ani de cand sunt la casa,tot in oras
eu inteleg asta prin oras,toate utilitatile de la paine pana la spital,cand mergi undeva sa gasesti loc de parcare usor,sa nu vezi marlanie la tot coltu,canf fu ultima data la capitala,CANCI, parca era abandonata dar in acelasi timp super aglomerat,claie gramada

#148
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,087
  • Înscris: 11.03.2006

View PostMagicwisewolf, on 18 iunie 2021 - 11:52, said:

Dar, daca nu iti faci nici gradina, in aceste cazuri, singurele inconveniente dpdv munca sunt tunderea gazonului si datul la lopata iarna cand ninge. Dar cum nu prea a mai nins sau ninge de 2 ori pe an, a ramas doar gazonul de tuns. Dar si pe asta il rezolvi repede in 2 moduri : pui pe cineva si platesti daca munca nu e pt tine, sau, torni ciment in toata curtea.

Poate ca a mai spus cineva inainte, ca nu am citit tot, dar voi stiti ca acum exista roboti de tuns iarba, nu? Le instalezi firul dupa care se ghideaza si ei taie iarba la 2 zile sau pe aproape, noaptea de preferat si dupa aia se duc sa se incarce. Problema asta e rezolvata, daca nu-ti place sa tunzi iarba, nu trebuie sa torni ciment.

View PostFlat, on 20 iunie 2021 - 08:32, said:

In general cine a crescut la țară simte chemarea pământului. Probabil e o chestie psihologică, acea liniște sufletească când simți țărâna sub palme. Vrei să retrăiești acele senzații de pe ogor și de aia îți faci un simulacru in grădină unde pui trei roșii și un rand de ceapă.

Cei care au crescut la.oras nu au aceste nostalgii, pentru ei sunt mai relevante activitățile sociale și culturale.

Eu dacă as avea grădină ar zace pârloagă, buruieni cât casa, junglă..  pt că sunt leneș

Nu, nu e asa. Tine doar de lene, nu de locul unde te-ai nascut.

#149
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
In rural se fura si umbra si tu vorbesti de roboti de tuns iarba.....Posted Image

#150
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
La tara de obicei gasesti usor un Gigel sa iti tunda iarba, de 1500-2000 de euro cat e un robot de suprafata maricica il platesti ani ani de zile, oricum mai multi decat garantia robotului.

#151
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Iar vorbesti din auzite.Aia pe care ii pomenesti sunt aciuati,ca si hotii, in zonele cu case de vacanta,sau la periferia marilor orase,unde au bautorii de prosecco vile cu incalzire in pardoseala si o batista de curte.La tara toti stau pe social,apoi se termina socialu' si beau pe caiet....nu munceste nimeni nici pe baniPosted Image .Cine mai vrea bani face naveta la oras,si viseaza sa aibe sa aibe si el Beko si Octavia cu credite la banci,si sa mearga vara la mare,cu tot neamu.

#152
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Așa este și în comunele din jurul Bucureștiului până la maxim 50 km.

Nu vor să muncească în București nici dacă li se plătește transport la 4.

Adică unul care are mașină în sat să ia încă 3 în mașină și să vină toți la muncă în oraș.

Și dacă se angajează lucrează până iau al 2 salariu și nu mai vin din ziua când le-a intrat salariu pe card.

Sunt foarte leneși oamenii din comunele de lângă București să mai muncească azi în București

Ei dacă VISEAZĂ salarii de Germania în București să înjure multinaționalele care NU măresc salariile în București, nu pe ceilalți patroni.

Edited by -__-, 21 June 2021 - 10:11.


#153
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
De aia au aparut binevoitori cu microbuze ce gasesc lucrari in oras si cara amatorii de munca din rural.Acesti binevoitori maninca din. transport si din lucrari.

#154
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Confirm, e foarte greu sa gasesti oameni sa vina la munca (motocosit, cate o mica lucrare etc). Chiar platesc bine, nu ma tocmesc, si tot aia e situatia.

Nici acum, dupa atatia ani, vreo 15, nu imi vine sa cred ca nu am gasit o femeie din sat sa vina sa aiba grija de o mica gradina de flori. Asta e.

La mine nu ar merge cu robotul de tuns iarba, e suprafata mare si terenul nu e plan. Am motocoasa Stihl semi pro, cred ca 650; anul trecut ma uitam dupa asa ceva, dar mi-a trecut.

Dar in cazul meu nu astea sunt problemele. Adica, le iau ca atare, nu ma zdrobesc de grija gradinii (livada)

Edited by irina2014, 21 June 2021 - 10:48.


#155
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Prost cine mai muncește la negru...Munca la negru si plata muncii cash ar trebui încriminate.

#156
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
pai sa isi faca PFA-uri, SRL-uri, din partea mea. Pt spatii verzi, curatenie, mentenanta sobe si hornuri etc.

adevarul e ca in mediu rural cardurile rulz Posted Image. La noi  e 1 singur magazin cu POS; bancomat- nu.

vino tu si cumpara moonshine cu card :))))

sau branza de la stana

nu prea e asa

Edited by irina2014, 21 June 2021 - 11:08.


#157
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Off topic; bancomatele ar trebui ca ușor ușor să înceapă să dispară iar cu Pos-urile ar trebui sa fie obligatorii. Dacă se poate la alții se poate și la noi. Nu zic că de maine dar...măcar să ne propunem. Eu as prefera sa cheltui mai mult decât să caut si sa mă tocmesc eu cu unul sau altul. Dacă aproape totul ar fi prin agenții, pfa-uri, aplicații etc Cred că toți am fi mai câștigați. Am un prieten care e la a patra echipa de muncitori că să-și tencuie casa...

#158
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View PostFlat, on 20 iunie 2021 - 08:32, said:


Eu dacă as avea grădină ar zace pârloagă, buruieni cât casa, junglă..  pt că sunt leneș
Lenes e putin spus !

View Posttemporarysnooze, on 21 iunie 2021 - 11:24, said:

Off topic; bancomatele ar trebui ca ușor ușor să înceapă să dispară iar cu Pos-urile ar trebui sa fie obligatorii. Dacă se poate la alții se poate și la noi. Nu zic că de maine dar...măcar să ne propunem. Eu as prefera sa cheltui mai mult decât să caut si sa mă tocmesc eu cu unul sau altul. Dacă aproape totul ar fi prin agenții, pfa-uri, aplicații etc Cred că toți am fi mai câștigați. Am un prieten care e la a patra echipa de muncitori că să-și tencuie casa...
Nici vorba ! Cash-ul e baza !

View Posttemporarysnooze, on 21 iunie 2021 - 11:02, said:

Prost cine mai muncește la negru...Munca la negru si plata muncii cash ar trebui încriminate.
La fel si coruptia la toate nivelurile si totusi uite care e realitatea !

#159
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Mai e si o chestie de întâlnire a cererii cu oferta. Eu as prefera un intermediar și când caut și când vând muncă. Uite acum stau in motul patului și mă plictisesc; sigur are nevoie cineva de ce știu eu sa fac. In nici un caz nu mă vând pe OLX...

#160
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Posttemporarysnooze, on 21 iunie 2021 - 11:24, said:

...... Dacă aproape totul ar fi prin agenții, pfa-uri, aplicații etc Cred că toți am fi mai câștigați. .......


sunt total de acord cu tine, dar suntem ataaaaaat de departe de etapa asta.

un ex: anul asta s-au dat  pensionarilor cu pensie minima niste carduri, prin care pot sa isi cumpere zilnic mancare (pregatita, de la restaurante care au intrat in programul asta) de cca 20 lei/zi, parca, nu sunt sigura cat e suma, parca 40?

ideea mi se pare buna, orice ajutor catre acesti oameni e bine venit, dar e greu de pus in practica in sate/orase mici. Ei nu au cum sa mearga zilnic in campina; daca au copii care lucreaza in campina, o sa se sature si aia sa umble zilnic cu sufertasul. Ar fi fost bine sa aiba si varianta sa cumpere produse alimentare cu cardurile alea. Nu tigari, nu alcool, nu oale si tigai, doar mancare. Ar fi fost mult mai de folos asa

Ref  mici afaceri din sfera serviciilor: daca as fi localnic, barbat tanar si sa ma duca mintea, as face un curs de sobar, sa invat sa fac sobe moderne (dpdv sistem ardere) si eficiente. M-as autoriza, inclusiv pt curatare sobe, hornuri. Ar fi plin de clienti. Unele proiecte mai banoase, altele mai modeste, dar ar trai bine si frumos.

Edited by irina2014, 21 June 2021 - 11:38.


#161
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Nu vrea nimeni munca,toti VREA prosteala pe bani de munca...Cei ce mai vor sa munceasca sunt cei ce nu stiu scoala si nu stiu sa faca nimic bine neavand scoala,instructie.

#162
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

View Posttemporarysnooze, on 21 iunie 2021 - 11:35, said:

sigur are nevoie cineva de ce știu eu sa fac

#doubt

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate