Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mireasa si cele zece fecioare

* - - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#37
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 16:12, said:

Ce au facut cele 5 virgine cu mirele.. stiu prea bine Posted Image
Ce știi tu, visează doar bărbații nesatisfăcuți de multă vreme, ți-am mai zis.
Iar cum se poate ieși din această stare este dezvăluit in Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel cap. 7 cu versetul 9:

Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.


​E atât de simplu... Posted Image

Edited by penticostalul, 17 June 2021 - 16:18.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpenticostalul, on 17 iunie 2021 - 16:16, said:


Ai report pt ca ai modificat citatul meu asa cum ai vrut tu  Posted Image Am scris "Stim prea bine" nu "Stiu prea bine"

Iar legat de arderea in iad etc.. asta merge la cine mai crede in cartea de povesti ilustrtata numita Biblia. Posted Image


Attached File  citat.jpg   63.85K   4 downloads


Attached File  citat2.jpg   103.28K   5 downloads

Edited by MembruAnonim, 17 June 2021 - 16:34.


#39
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Intelegi acum de ce nu o poti lua literal?
Fiindcă e o pilda.
O pilda e o învățătură în formă alegorică.

PÍLDĂ, pilde, s. f.  Învățătură în formă alegorică, povestire cu tâlc; parabolă.
sursa: DEX '09 (2009) adăugată de blaurb. acțiuni

Iar pilda este despre cele 10 domnișoare de onoare, prietene ale miresei.
Inteleg de la Nico99900 că voi doi aveți voie să babardiți domnișoarele de onoare când sunteți miri, dar la evrei NU este așa, mă simt obligat să vă informez. Posted Image

View PostMembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 16:34, said:

Ai report pt ca ai modificat citatul meu asa cum ai vrut tu  Posted Image Am scris "Stim prea bine" nu "Stiu prea bine"
Păi și cand moderatorul vine si-ți vede emoticonul cu zambetul de satisfacție se va bucura că ai ras de el?
Tu ce zici?

Plus că greseala aia e complet nesemnificativa, asta e bașca.
Stim sau știu e tot aia.

"Stiu" e despre tine, "știm" ești tu și Nico9996660069.
Că doar n-ai avea personalitati multiple...

Edited by penticostalul, 17 June 2021 - 16:39.


#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpenticostalul, on 17 iunie 2021 - 16:34, said:


Ti-am mai spus, este strict parerea ta cum vezi tu acele virgine si mirele din noaptea nuntii.
Eu vad exact ce se spune, 10 virgine puse la test de mire. Doar 5 virgine au trecut testul si au intrat in camera nuntii/baldachin/dormitor cu mirele.

Edited by MembruAnonim, 17 June 2021 - 16:44.


#41
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 16:37, said:

Eu vad exact ce se spune, 10 virgine puse la test de mire. Doar 5 virgine au trecut testul si au intrat in camera nuntii/baldachin/dormitor cu mirele.
Asta este strict părerea ta.

Ți-am zis de de ai această părere.
Și ce se poate face.

Mai mult de atat nu cred ca te pot ajuta. :habarnam:
Dar, dacă mai ai vreo intrebare, sunt aici.
Întreabă un creștin!

Edited by penticostalul, 17 June 2021 - 16:44.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"16.  Şi abătându-se din cale pe la ea, i-a zis: "Lasă-mă să intru la tine!" Căci nu ştia că este nora sa. Iar ea a zis: "Ce ai să-mi dai, dacă vei intra la mine?"
17.  Iar el i-a răspuns: "Îţi voi trimite un ied din turma mea". Şi ea a zis: "Bine, dar să-mi dai ceva zălog până mi-l vei trimite".
18.  Răspuns-a Iuda: "Ce zălog să-ţi dau?" Şi ea a zis: "Inelul tău, cingătoarea ta şi toiagul ce-l ai în mână". Şi el i le-a dat şi a intrat la ea şi ea a rămas grea."



La fel s-a intamplat si cu mirele. Cele 5 mirese/fecioare/virgine au intrat la mire Posted Image

Edited by MembruAnonim, 17 June 2021 - 16:44.


#43
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 16:44, said:

Cele 5 mirese/fecioare/virgine au intrat la mire Posted Image
Ce nu știi tu e că odaia de nuntă era plină de oaspeți :lol:
Dar la tine și la nico999, merge.

Matei 22:10"Robii au ieşit la răspântii, au strâns pe toţi pe care i-au găsit, şi buni, şi răi, şi odaia ospăţului de nuntă s-a umplut de oaspeţi."

#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Deci unii citesc Biblia pentru texte erotice.
Mah, ce sa zic, tot e bine ca pun mana pe Carte.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpenticostalul, on 17 iunie 2021 - 16:49, said:

Ce nu știi tu e că odaia de nuntă era plină de oaspeți Posted Image


Tudorel ti-a scris in primul post, dar se pare ca tu nu citesti tot

"ca sa-i conduca pana la baldachinul de nunta, numit ”chuppah” si care nu-i altceva decat ”camera de nunta” din pilda:"
Adica mirele si cele 5 virgine au mers in baldachin/chuppah Posted Image Acolo s-a "consumat" noaptea nuntii ca la orice nunta.

Edited by MembruAnonim, 17 June 2021 - 16:56.


#46
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 16:56, said:

Tudorel ti-a scris in primul post, dar se pare ca tu nu citesti tot
Păi dintr-o dată-l crezi pe mentorul tău Dorel fără să mai cercetezi nimic? :)

Nu ar fi mai bine să citești Biblia?
Zic și eu.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pune mana si citeste Biblia Patriarhului Daniel si lasa-l pe Mamona

#48
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 16:56, said:

Adica mirele si cele 5 virgine au mers in baldachin/chuppah Posted Image Acolo s-a "consumat" noaptea nuntii ca la orice nunta.
In Biblie este scris in mod intelept că e mai bine ca barbatul sa se căsătorească decat sa ardă.

View PostMembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 17:02, said:

Pune mana si citeste Biblia Patriarhului Daniel
Pai asta-ți zic si eu tie.
Ca prea ai inceput sa iei ce zice Dorel drept literă de evanghelie.

El are dreptate in aproape tot ce spune insă trebuie să si cercetezi pentru că nu-i niciun păcat.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Repet, pune mana si citeste Biblia Patriarhului Daniel si lasa-l pe Mamona

#50
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Dacă ai început să te repeți e clar că nu mai ai nimic de spus.
Pacea Domnului!

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana vei intelege, iti voi repeta "pune mana si citeste Biblia Patriarhului Daniel si lasa-l pe Mamona". Dar se pare ca nu vei intelege nici de data asta  deoarece vei raspunde iar

Pana vei pricepe, eu iti zic la revedere :)

Edited by MembruAnonim, 17 June 2021 - 17:29.


#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 08:32, said:

E pilda, nu o informare la secu . . .
Trebuie sa inlocuiesti fecioarele cu bisericile asa zis crestine. Mirele fiind imparatia lui Dumnezeu ce se va instaura la venirea lui isus.
Untdelemnul e "duhul sfant" , ce va fi asimilat de fiecare pretendent . Daca nu va mai avea "duhul sfant" in constinta pana la "adormire" sau la venirea lui isus, va pierde accesul la rai.

Doar ca bisericile crestine sunt mult mai multe decat zece. Pe de alta parte, iata lista bisericilor autocefale ortodoxe:

https://ro.orthodoxw...#153;i_autonome


”Patriarhia Constantinopolului
Patriarhia Alexandriei
Patriarhia Antiohiei
Patriarhia Ierusalimului
Patriarhia Moscovei și a toată Rusia
Patriarhia Sârbă
Patriarhia Română
Patriarhia Bulgariei
Patriarhia Georgiei
Biserica Ciprului
Biserica Greciei
Biserica Poloniei
Biserica Albaniei
Biserica Cehiei și Slovaciei”

Dupa cum vedeti, din toate cele de mai sus, doar zece sunt nu doar biserici, ci si popoare ortodoxe: Rusia, Serbia, Romania, Bulgaria, Georgia, Cipru, Grecia, Polonia, Albania si Ceho-Slovacia. Coincidenta? Nu as crede!

View PostMembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 08:54, said:

As avea ceva de completat. Era corect ce spuneai daca era vorba de o alegorie.

"Alegoria (franceză allégorie – „desfășurare a închipuirii“, greacă αλλος allos - altul și αγορευειν agoreuein - a vorbi în public) este un procedeu stilistic ce facilitează sensul literar al unui text să se releve într-altul ascuns; altfel spus, este ca o amplă metaforă ce permite un transfer din planul abstract / profund al înțelesurilor, într-un plan de suprafață, figurativ, oferind și o „dezlegare implicită“, destul de transparentă.»[1]"

In cazul de fata biserica vorbea despre cucoane virgine in cazul de fata. Mirele mereu avea parte de o cucoana virgina. Pe vremea aia sexul inainte de casatorie insemna 100% condamnare la moarte prin lovirea cu pietre in piata publica. Se dadea astfel o pilda pentru ceilalti.
Dar, cum este de asteptat, pe acea vreme barbatul putea avea mai multe cucoane. Cele 10 fecioare aka virgine, trebuiau sa dea un test in fata mirelui. Astfel ca in povestea asta, 5 au trecut testul si au mers cu mirele in baldachin/patul matrimonial si au blocat usa. Ce s-a intamplat acolo, stim cu totii Posted Image

Si de si-ar fi luat zece neveste, le-ar fi luat pe rand, nu dintr-odata. Asa ca vorbesti balarii. Cu intentie, din pacate.

View PostMembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 09:35, said:

Cand Isus a spus "intoarce si celalalt obraz" „Oricui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i-l şi pe celălalt.” (Matei 5:39), ce a vrut sa zica de fapt? Nu ad literam?
Initiatorul poate sa intelgaea ce vrea, dar asta nu inseamna ca este si corect.


Si ad literam si metaforic.

Edited by Dorel666, 19 June 2021 - 18:18.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 19 iunie 2021 - 18:18, said:

Si de si-ar fi luat zece neveste, le-ar fi luat pe rand, nu dintr-odata. Asa ca vorbesti balarii. Cu intentie, din pacate.


Harem. Placeri carnale. Ia si citeste. https://www.historia...atul-sultanilor
Nu de multe ori Biserica/Biblia ne-a vorbit de orgii ce se petreceau regulat. Sunt n referiri la orgii in Biblie. Printre care si mirele si cele 10/5 virgine. Ce s-a intamplat in spatele usilor inchise a fost orgie. Aaaa... faptul ca Biserica incearca sa stearga aceste urme.. pai asta este alta mancare de peste :)

#54
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnico99900, on 17 iunie 2021 - 14:48, said:

Vezi tu penticostale, religia mea imi permite sa mi-o trag cu cine pot cand vreau. In schimb la tine, religia iti interzice acte sexuale inainte de casatorie. Si dupa aia tot noi suntem nesatisfacuti. Sau era tot o pilda? Ca nu mai stiu cand vorbesti serios, in pilde sau in limbi.

Dumneata nu faci diferenta intre o recomandare si o lege. De aceea faci confuzii grave referitor la ce inseamna religia crestina.

View PostMembruAnonim, on 19 iunie 2021 - 18:21, said:


Harem. Placeri carnale. Ia si citeste. https://www.historia...atul-sultanilor
Nu de multe ori Biserica/Biblia ne-a vorbit de orgii ce se petreceau regulat. Sunt n referiri la orgii in Biblie. Printre care si mirele si cele 10/5 virgine. Ce s-a intamplat in spatele usilor inchise a fost orgie. Aaaa... faptul ca Biserica incearca sa stearga aceste urme.. pai asta este alta mancare de peste Posted Image

Pericolul, atunci cand o faci pe prostul, este sa ramai asa cum te faci... Asa ca fii atent si nu te mai juca cu facutul pe prostul. Stii prea bine ca acei sultani aveau sclave cu care se culcau, nu le luau si de neveste. Pana si la ei,  nunta este intre un mire si o mireasa. Dar, daca-ti place sa o faci pe prostul care nu pricepe, o s-o tii pe-a dumitale, in continuare.

View PostMembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 16:12, said:

Ti-am zis, este fix parerea ta. Eu vad exact cum am expus mai sus. Mirele isi alege din cele 10 virgine pe cele care vor trece testul. Iar apoi merge cu ele in camera nuntii/baldachin unde blocheaza usa. Ce au facut cele 5 virgine cu mirele.. stim prea bine Posted Image

Pai, intrand in jocul tau de gradinita, mirele ar fi putut face testul doar in camara de nunta. Iar alungarea si uciderea cu pietre a nevirginelor se facea doar daca nu treceau testul din odaia nuptiala. Doar ca, in pilda, ”odaia de nunta” nu este odaia unde se face sex, ci odaia in care se desfasoara ceremonia religioasa de cununie intre mire si mireasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate