Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Mireasa si cele zece fecioare

* - - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpenticostalul, on 20 iunie 2021 - 15:00, said:


Crezi ce vrei :)) Biblia este la indemana oricui sa caute si sa vada.

#74
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Amin!
Dă Doamne ca mulți oameni să citească această minunată Carte Sfântă! :priest:
Și să nu-și mai otrăvească mințile cu saiturile satanice ateiste!

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpenticostalul, on 20 iunie 2021 - 15:29, said:

Amin!
Dă Doamne ca mulți oameni să citească această minunată Carte Sfântă!

Da, se vede cat de mult agreaza oamenii biblia si biserica. Exact ca topciul asta care are doar raiting de o stea. Ca de altfel toate subiectele despre biblie/biserica

Edited by MembruAnonim, 20 June 2021 - 15:38.


#76
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMembruAnonim, on 16 iunie 2021 - 13:02, said:

Crezi gresit. Eu am discutat cu duhovnicul meu si mi-a zis ca cele 10 mirese sunt de fapt zece mirese, d'aia le si zice asa in pilda. Sunt miresele lui Isus.



edit:
Mi-a mai zis de asemenea ca

"10Pe când se duceau ele să cumpere untdelemn, a venit mirele: cele ce erau gata au intrat cu el în odaia de nuntă şi s-a* încuiat uşa."

reprezinta de fapt sexul in grup/orgie care desigur exista si pe vremea aia.

Tu ai duhovnic si duhovnicul ti-a explicat? Pai , trebuia sa -ti spuna c acolo este vorba despre limbaj simbolic. Atat. Unii dintre voi numai la spurcaciuni va ganditi...

21. Caci dinauntru, din inima oamenilor, ies gandurile rele, preacurviile, curviile, uciderile,
22. furtisagurile, lacomiile, viclesugurile, inselaciunile, faptele de rusine, ochiul rau, hula, trufia, nebunia.
23. Toate aceste lucruri rele ies dinauntru si spurca pe om." ( Marcu 7)

Edited by GRATEFUL, 20 June 2021 - 15:55.


#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGRATEFUL, on 20 iunie 2021 - 15:49, said:

Tu ai duhovnic si duhovnicul ti-a explicat?

Sunt unii duhovnici care iti vor binele si unii duhovnici care iti vor raul. Unii te sfatuiesc de bine altii vorbesc de solzi etc. Duhovnicul meu mi-a zis clar, biblia este o carte de povesti care are cateva invataturi. In rest sunt povesti. Omul a fost sincer, mi-a marturisit ca nu are rost sa minta cu povesti de genul "barbosul din nori etc" atat timp cat suntem avansati tehnologic iar basmele nu mai stau in picioare.

Edited by MembruAnonim, 20 June 2021 - 16:01.


#78
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
Tu si "duhovnicul" tau eretic puteti sa va luati de manuta si sa va intoarceti la gradi...

#79
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGRATEFUL, on 20 iunie 2021 - 17:08, said:

Tu si "duhovnicul" tau eretic puteti sa va luati de manuta si sa va intoarceti la gradi...

Aceeasi parere ai si despre parintele Constantin Necula. Este si el eretic?
Este duhovnicul din clipul de mai jos. Subiectul clipului nu are legatura cu e discutam noi aici. Am primul link de la search.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m--7szOqhRI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 20 June 2021 - 17:15.


#80
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
Daca a afirmat despre Biblie ce ai zis  tu, da.

Quote

Duhovnicul meu mi-a zis clar, biblia este o carte de povesti care are cateva invataturi. In rest sunt povesti.
Posted Image

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGRATEFUL, on 20 iunie 2021 - 17:19, said:


Daca si Constantin Necula este eretic...  :))
Eu cred ca nici nu stii ce vorbesti. Macar stii cine este Constantin Necula?

Edited by MembruAnonim, 20 June 2021 - 17:27.


#82
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
Mai, daca ti-a spus ca Biblia contine asa, doar cateva invataturi si restul sunt povesti ... poate sa fie si papa de la Roma, tot nu-l vad altfel.

Am o retinere de la astia care se dau prea intelepti.

View PostMembruAnonim, on 20 iunie 2021 - 17:26, said:

Daca si Constantin Necula este eretic...  Posted Image)
Eu cred ca nici nu stii ce vorbesti. Macar stii cine este Constantin Necula?
In crestinismul autentic nu se pune pret pe " cine este Constantin Necula", Dumnezeu se uita la inima omului si daca acolo exista evlavie sincera, neprefacuta , aia conteaza, nu cine suntem noi in ochii lumii.

Edited by GRATEFUL, 20 June 2021 - 17:37.


#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGRATEFUL, on 20 iunie 2021 - 17:33, said:

Mai, daca ti-a spus ca Biblia contine asa, doar cateva invataturi si restul sunt povesti ... poate sa fie si papa de la Roma, tot nu-l vad altfel.

Am o retinere de la astia care se dau prea intelepti.

In regula. Am inteles. Pentru tine cei care nu sunt eretici sunt doar cei de genul acelui preot care a spus ca ne vor creste solzi.

#84
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
Numai tu stii despre ce solzi vorbesti...

#85
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
@ mkscorpion0,

De ce te strofoci sa combati si sa denigrezi o carte de povesti? Ca ateu, nu ar trebui sa-ti fie indiferent crestinismul si implicit cartea lui de capatai, Biblia? De ce ai aceasta atitudine calomniatoare la adresa crestinismului  si a Scripturii?

O chestie de nivelul unei fantasme ar trebui sa te lase rece , din moment ce nu te incurca, nu te descurca...

Edited by GRATEFUL, 20 June 2021 - 18:49.


#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGRATEFUL, on 20 iunie 2021 - 18:45, said:

De ce ai aceasta atitudine calomniatoare la adresa crestinismului  si a Scripturii?


Eu cred ca nu poti face diferenta intre ce inseamna atitudine "calomniatoare" si atitudine normala. Preotul Necula este cred cel mai respectat preot din tara. Ideile mele merg fix pe ideile lui. Daca tu zici ca ce spune preotul asta in clipul urmator este calomnie.. pai dumnezeu cu mila. Inseamna ca esti de rea credinta ori nu intelegi ce inseamna de fapt biserica/religia etc Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m--7szOqhRI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 20 June 2021 - 18:55.


#87
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
Nu-l aduce pe preotul acela in discutie. Eu vorbesc cu tine, nu cu el. Intrebarea ti l-am adresat tie. Poti sa dai un raspuns punctual doar referitor la persoana ta? Incearca sa nu te ascunzi in spatele altor personaje.

Edited by GRATEFUL, 20 June 2021 - 19:14.


#88
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostMembruAnonim, on 20 iunie 2021 - 15:57, said:

Sunt unii duhovnici care iti vor binele si unii duhovnici care iti vor raul. Unii te sfatuiesc de bine altii vorbesc de solzi etc.

Nu exista decat un singur invatator. Cristosu. - Matei 23:10. Restu e paganisme.

#89
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMembruAnonim, on 20 iunie 2021 - 15:31, said:

Da, se vede cat de mult agreaza oamenii biblia si biserica.
Normal ca se vede: Biblia este cea mai citită Carte de pe pământ iar Biserica este instituția cu cel mai mare grad de încredere în rândurile oamenilor de pe această planetă.
Mai mult de atât ce mai vrei?

View PostMembruAnonim, on 20 iunie 2021 - 15:57, said:

Duhovnicul meu mi-a zis clar, biblia este o carte de povesti care are cateva invataturi. In rest sunt povesti.
Omul a fost sincer, mi-a marturisit ca nu are rost sa minta cu povesti de genul "barbosul din nori etc" atat timp cat suntem avansati tehnologic iar basmele nu mai stau in picioare.
Duhovnicul tau este o panaramă!
Nu are nicio treaba cu Biserica sau cu Dumnezeu.

Are slujba de tartor în biserica satanista? Posted Image

Edited by penticostalul, 20 June 2021 - 22:59.


#90
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMembruAnonim, on 20 iunie 2021 - 14:26, said:

Crezi ce vrei. Biblia este plina de exemple clare si concice. Aaa.. ca tu vrei sa vezi altceva.. asta este alta mancare de peste Posted Image


"Urie Hititul (ebraică: אוריה החתי) a fost un soldat în armata regelui David menționat în Biblia ebraică. El a fost soțul lui Batșeba și a fost ucis din ordinul lui David. Profetul Natan l-a mustrat pe rege pentru că a comis acest adulter și i-a reamintit lui David legământul acestuia cu Dumnezeu. Soția lui Urie a fost însărcinată de către regele David. Contactul sexual al lui David cu soția lui Urie nu s-a pus drept adulter, deoarece Urie nu era evreu și doar bărbații evrei erau protejați de codul legal de la Sinai.[1] David a încercat fără succes să-l îmbete pe Urie Hititul, pentru ca acesta, plecat de mult în război, să se culce cu nevasta sa Batșeba și astfel preacurvia lui cu aceasta, în urma căreia ea rămăsese însărcinată, să fie astfel acoperită"
https://ro.wikipedia...ki/Urie_Hititul



Regele David (unsul lui dumnezeu) a preacurvit, a ucis, a comis adulter.. era un stricat. Nu stau sa analizez toata biblia, dar este plina de astfel de exemple.

Ratacesti, necunoscand Scripturile. Iti dai cu parerea despre o carte pe care nu vrei sa o studiezi mai inainte. Asta inseamna nebunie, baga de seama!

Deci, poti sa-mi spui ce porunca a lui Dumnezeu a incalcat David cand s-a culcat cu Batseba?

View PostMembruAnonim, on 20 iunie 2021 - 14:26, said:

Dumnezeu ucide cand vrea si cum vrea. Sunt zeci, sute de exemple in biblie.

"Porunca a sasea: Sa nu ucizi !"

"Atunci Domnul a trimis împotriva poporului nişte şerpi înfocaţi, care au muşcat poporul, aşa încît au murit mulţi oameni în Israel"


Dumnezeu omoara si da viata. Asa ca, ceea ce omoara El, nu poate fi numit ucidere, de vreme ce oricand poate sa aduca inapoi la viata.

View PostMembruAnonim, on 20 iunie 2021 - 14:58, said:

"Invataturile, respectate "modern"
Biblia nu ofera nici pe departe modele care ar trebui urmate in totalitate de societatea actuala: Iisus nu a fost niciodata casatorit (in ciuda celor care vor sa demonstreze contrariul), Avram a intretinut relatii sexuale cu servitoarea sa, dupa ce a descoperit ca sotia era infertila, Iacob, avea patru copii cu femei diferite, dintre care doua ii erau surori. In plus, Avram, Iacob, David, Solomon si nu doar ei erau, cu totii, poligami. Si, totusi, monogamia a devenit o norma a lumii crestine inca din secolul al VI-lea.
David si Ionatan, aparatorii cuplurilor gay
Insa, criticii homosexualilor scot Scriptura cand vine vorba despre casatoriile pe care nu le pot accepta. Asta, chiar daca invataturile nu pomenesc explicit despre acest subiect. Exista, totusi, in Biblie, cel putin un pasaj interpretabil: acela in care se vorbeste despre relatia dintre regele David si Ionatan. In timp ce aceia care critica homosexualii spun ca intre cei doi era o frumoasa prietenie platonica, restul sunt convinsi ca era vorba de dragoste, sub toate aspectele ei."



Esti gay? Ca toti homosexualii ar vrea ca David si Ionatan sa fi fost ca ei. Dar nu au fost! Concluzia lor nu-i concluzie logica, doar pofta. Mai ales ca se spune clar ”dragoste mai presus de dragostea femeiasca”. Ori toti homosexualii se iubesc cu o dragoste femeiasca. Tot ce inseamna contact sexual, inseamna dragoste femeiasca. Insa dragostea parinteasca, dragostea frateasca si dragostea prieteneasca sunt mai presus de dragostea femeiasca si nu include in nici un caz contact sexual!



                                XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Revenind la subiectul forumului, tocmai am inceput sa analizez posibilitatea ca cele cinci fecioare intelepte, dar si cele cinci nebune sunt cele cinci patriarhii initiale: Roma, Constantinopol, Antiohia, Alexandria si Ierusalimul. Anume, fecioarele intelepte sunt credinciosii acestor popoare, iar fecioarele neintelepte sunt necredinciosii acestor popoare.

Edited by Dorel666, 21 June 2021 - 11:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate