Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Mireasa si cele zece fecioare

* - - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#19
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 09.07.2005

 overseas, on 16 iunie 2021 - 13:22, said:

alea erau 10 candidate
dar numai una s-a calificat
Adica numai una a reusit sa-l trezeasca pe Gogu (cine nu-l stie pe Gogu?)si aia a primit premiul cel mare (adica a tras lozul castigator).

#20
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Uleiul ce să fie? Lubrifiant normal. Dacă alea erau virgine nu prea întra fără "ajutor"

#21
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Mult zgomot pentru nimic, inca o incercare de prozelitism din partea adeptilor lui Make.

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Discutați civilizat, până mai puteți! :nonobad:

#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 nico99900, on 16 iunie 2021 - 13:31, said:

De ce numai fecioare?
Cam pervers, nu?
E pilda, nu o informare la secu . . .
Trebuie sa inlocuiesti fecioarele cu bisericile asa zis crestine. Mirele fiind imparatia lui Dumnezeu ce se va instaura la venirea lui isus.
Untdelemnul e "duhul sfant" , ce va fi asimilat de fiecare pretendent . Daca nu va mai avea "duhul sfant" in constinta pana la "adormire" sau la venirea lui isus, va pierde accesul la rai.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 08:32, said:

E pilda, nu o informare la secu . . .
Trebuie sa inlocuiesti fecioarele cu bisericile asa zis crestine. Mirele fiind imparatia lui Dumnezeu ce se va instaura la venirea lui isus.
Untdelemnul e "duhul sfant" , ce va fi asimilat de fiecare pretendent . Daca nu va mai avea "duhul sfant" in constinta pana la "adormire" sau la venirea lui isus, va pierde accesul la rai.

As avea ceva de completat. Era corect ce spuneai daca era vorba de o alegorie.

"Alegoria (franceză allégorie – „desfășurare a închipuirii“, greacă αλλος allos - altul și αγορευειν agoreuein - a vorbi în public) este un procedeu stilistic ce facilitează sensul literar al unui text să se releve într-altul ascuns; altfel spus, este ca o amplă metaforă ce permite un transfer din planul abstract / profund al înțelesurilor, într-un plan de suprafață, figurativ, oferind și o „dezlegare implicită“, destul de transparentă.»[1]"

In cazul de fata biserica vorbea despre cucoane virgine in cazul de fata. Mirele mereu avea parte de o cucoana virgina. Pe vremea aia sexul inainte de casatorie insemna 100% condamnare la moarte prin lovirea cu pietre in piata publica. Se dadea astfel o pilda pentru ceilalti.
Dar, cum este de asteptat, pe acea vreme barbatul putea avea mai multe cucoane. Cele 10 fecioare aka virgine, trebuiau sa dea un test in fata mirelui. Astfel ca in povestea asta, 5 au trecut testul si au mers cu mirele in baldachin/patul matrimonial si au blocat usa. Ce s-a intamplat acolo, stim cu totii :)

Edited by MembruAnonim, 17 June 2021 - 08:56.


#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 MembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 08:54, said:

As avea ceva de completat. Era corect ce spuneai daca era vorba de o alegorie.

"Alegoria (franceză allégorie – „desfășurare a închipuirii“, greacă αλλος allos - altul și αγορευειν agoreuein - a vorbi în public) este un procedeu stilistic ce facilitează sensul literar al unui text să se releve într-altul ascuns; altfel spus, este ca o amplă metaforă ce permite un transfer din planul abstract / profund al înțelesurilor, într-un plan de suprafață, figurativ, oferind și o „dezlegare implicită“, destul de transparentă.»[1]"

In cazul de fata biserica vorbea despre cucoane virgine in cazul de fata. Mirele mereu avea parte de o cucoana virgina. Pe vremea aia sexul inainte de casatorie insemna 100% condamnare la moarte prin lovirea cu pietre in piata publica. Se dadea astfel o pilda pentru ceilalti.
Dar, cum este de asteptat, pe acea vreme barbatul putea avea mai multe cucoane. Cele 10 fecioare aka virgine, trebuiau sa dea un test in fata mirelui. Astfel ca in povestea asta, 5 au trecut testul si au mers cu mirele in baldachin/patul matrimonial si au blocat usa. Ce s-a intamplat acolo, stim cu totii Posted Image
OK, insa initiatorul spune ca a inteles la ce se refera isus.
Deci isus nu la fecioare si incaperea matrimoniala face referire ci la bisericile din lume si accesul la viata vesnica.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 09:02, said:

Deci isus nu la fecioare si incaperea matrimoniala face referire ci la bisericile din lume si accesul la viata vesnica.

Cand Isus a spus "intoarce si celalalt obraz" „Oricui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i-l şi pe celălalt.” (Matei 5:39), ce a vrut sa zica de fapt? Nu ad literam?
Initiatorul poate sa intelgaea ce vrea, dar asta nu inseamna ca este si corect.

Edited by MembruAnonim, 17 June 2021 - 09:36.


#27
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 pacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 09:02, said:

OK, insa initiatorul spune ca a inteles la ce se refera isus.
Deci isus nu la fecioare si incaperea matrimoniala face referire ci la bisericile din lume si accesul la viata vesnica.
Si acuma eu trebuie sa te cred pe cuvant?
Despre ce biserici din lume vorbesti? Nici nu erau biserici in vremurile alea.
Ca interpretezi cum iti convine este altceva. Ca era ghicitor in stele, atunci mai ar avea o scapare, sa zicem.

#28
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 MembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 08:54, said:

Cele 10 fecioare aka virgine, trebuiau sa dea un test in fata mirelui.
Astfel ca in povestea asta, 5 au trecut testul si au mers cu mirele in baldachin/patul matrimonial si au blocat usa.
Ce s-a intamplat acolo, stim cu totii Posted Image
Aste-s vise bucuroase ale unor  barbați nesatisfăcuți cam de multișor.
Așadar, cavaleri tomnatici, la însurătoare cu voi!

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 penticostalul, on 17 iunie 2021 - 14:24, said:


Si de ce n-as lua ad literam / mot a mot pilda?

#30
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 MembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 09:35, said:

Cand Isus a spus "intoarce si celalalt obraz" „Oricui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i-l şi pe celălalt.” (Matei 5:39), ce a vrut sa zica de fapt? Nu ad literam?
Nu.

 MembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 14:25, said:

Si de ce n-as lua ad literam / mot a mot pilda?
Pentru că e pildă.
Ia pune mana pe carte si invata ce este o pilda!

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 penticostalul, on 17 iunie 2021 - 14:25, said:

Nu.

Tu esti ca Mitica care, ajuns in cofetarie, este intrebat de vanzatoare: "Doriti aici sau la pachet?"
Mitica: "Da."



 penticostalul, on 17 iunie 2021 - 14:25, said:

Pentru că e pildă.

Tu te gandesti de fapt la alegorie.

Edited by MembruAnonim, 17 June 2021 - 14:30.


#32
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ti-am recomandat să te pui cu burta pe carte dar ești prea leneș.
OK, de data asta îți dau mură-n gură:

PÍLDĂ, pilde, s. f. 1. Ceea ce poate servi cuiva drept învățătură, drept model de urmat, drept termen de comparație; ceea ce poate servi ca obiect de imitație sau inspirație în privința formei, a aspectului etc.; model, exemplu. ◊ Loc. adv. De pildă = de exemplu, bunăoară, cum ar fi. ◊ Expr. A lua pildă = a imita exemplul cuiva. Dovadă, probă, indiciu. ♦ Pedeapsă sau măsură drastică menită să servească drept avertisment și pentru alții. 2. Învățătură în formă alegorică, povestire cu tâlc; parabolă. ♦ Semnificație, tâlc. ♦ (Înv.) Proverb, maximă. ◊ Loc. prep. (Înv. și reg.) În pilda (cuiva) = cu aluzie, referitor (la cineva). ♦ Fabulă. – Din magh. példa.
sursa: DEX '09 (2009) adăugată de blaurb. acțiuni

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Crezi ce vrei Posted Image

Eu imi mentin parerea celor 10 virgine si mirele care le da test sa vada care se potrivesc si care nu.
Iar legat de cele "10 biserici" de care tot pomenesti, colegul nico ti-a explicat foarte clar ce si cum.

Edited by MembruAnonim, 17 June 2021 - 14:56.


#34
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 penticostalul, on 17 iunie 2021 - 14:24, said:

Aste-s vise bucuroase ale unor  barbați nesatisfăcuți cam de multișor.
Așadar, cavaleri tomnatici, la însurătoare cu voi!
Vezi tu penticostale, religia mea imi permite sa mi-o trag cu cine pot cand vreau. In schimb la tine, religia iti interzice acte sexuale inainte de casatorie. Si dupa aia tot noi suntem nesatisfacuti. Sau era tot o pilda? Ca nu mai stiu cand vorbesti serios, in pilde sau in limbi.

#35
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 nico99900, on 17 iunie 2021 - 14:48, said:

Vezi tu penticostale, religia mea imi permite sa mi-o trag cu cine pot cand vreau.
Si dupa aia tot noi suntem nesatisfacuti.
Asta e cu atat mai grav :D

 MembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 14:42, said:

Eu imi mentin parerea celor 10 virgine si mirele care le da test sa vada care se potrivesc si care nu.
Ti-am explicat si de ce ai părerea asta oarecum bizară.
Și că soluția e căsătoria civilă și religioasă.

 MembruAnonim, on 17 iunie 2021 - 14:42, said:

Iar legat de cele "10 biserici" de care tot pomenesti
De cei zece negri mititei și cele zece biserici tu ai pomenit, nu eu.
Iar colegul Dorel te-a luminat.

Ai priceput de ce o pildă nu trebuie luată ad litteram?

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 penticostalul, on 17 iunie 2021 - 15:58, said:


Ti-am zis, este fix parerea ta. Eu vad exact cum am expus mai sus. Mirele isi alege din cele 10 virgine pe cele care vor trece testul. Iar apoi merge cu ele in camera nuntii/baldachin unde blocheaza usa. Ce au facut cele 5 virgine cu mirele.. stim prea bine :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate