Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
8468 răspunsuri în acest subiect

#847
manucu01

manucu01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 78
  • Înscris: 03.02.2008

 dinurm, on Jun 19 2008, 23:17, said:

In plus, mai lansez un subiect care nu stiu sa se fi discutat aici, ce criterii se iau in considerare atunci cand se spune ca o instalatie deserveste 2-3 -5-7 persoane? Exista o recomandare pentru numarul de bai/bucatarii din casa in ceea ce priveste numarul de litri? Temperatura nu o stiu, dar avand in vedere ca se va utiliza numai vara, sunt sigur ca va ajunge in jurul maximului prevazut pentru instalatie.
Oscilez intre a lua o instalatie de 230 l sau una de 160 l pentru o pensiune de 6 bai si o bucatarie, imi poate recomanda cineva o varianta ok?
ti-am trimis PM
se ia in considerare in volumul tancului de apa (boilerului) si numarul/suprafata colectoarelor. in mod normal aceste doua variabile sunt corelate daca iei un sistem gata facut, deci intrebi producatorul/importatorul ce sistem iti recomenada pentru numarul de persoane pe care il doresti.

#848
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.715
  • Înscris: 30.01.2008

 dinurm, on Jun 19 2008, 23:17, said:

Salve,

Manuc01, da-mi, te rog si mie numele firmei din Constanta de unde ai luat instalatia, daca ar avea pag de web ar fi si mai bine. Ma interesez pentru o instalatie si chiar din Constanta vreau sa o iau. In Costinesti am gasit la 5000 lei de 230 l facuta de firma greceasca Omega - http://www.oracinci....ie_verde_2.html

In plus, mai lansez un subiect care nu stiu sa se fi discutat aici, ce criterii se iau in considerare atunci cand se spune ca o instalatie deserveste 2-3 -5-7 persoane? Exista o recomandare pentru numarul de bai/bucatarii din casa in ceea ce priveste numarul de litri? Temperatura nu o stiu, dar avand in vedere ca se va utiliza numai vara, sunt sigur ca va ajunge in jurul maximului prevazut pentru instalatie.

Oscilez intre a lua o instalatie de 230 l sau una de 160 l pentru o pensiune de 6 bai si o bucatarie, imi poate recomanda cineva o varianta ok?

in standard se iau 70 de litri pentru un dus de persoana, cind dimensionezi iei un necesar de cca 120 de litri de pers/ zi.
Trebuie in acelasi timp sa calculezi debitul instant maxim necesar in cazul in care toate cele 6 bai ar functiona concomitent!

dupa parerea mea ai nevoie de un boiler de minim 800 l

#849
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 scheleton, on Jun 19 2008, 11:39, said:

1) Daca 100 de firme (sau persoane) platesc 200 de euro ca sa fie primii la Google, cum va arata clasamentul? Si tu pe ce loc vei fi? (Sa raspunda colaboratorii geniali)
2) Daca ai un site comercial (inteleg ca asta e domeniul tau, nu?) e normal ca oamenii sa intrebe de preturi. Tu cand cauti un laptop sau ap. foto nu intrebi de preturi?
3) Accentele de grandomanie chiar nu-ti lipsesc: cele mai bune produse din lume.. colaboratorii geniali... E clar, anul asta luati si premiul Nobel -probabil tot cu 200 euro.
4) Am inteles acum de ce nu vrei sa dai preturi: iti ia saptamani in sir sa faci devizul la o instalatie solara.

1. Daca inca 30 platesc sa fie primii, creste tariful, pana cativa renunta.
2. Site-ul e comercial, dar e anormal sa intrebi pretul unei instalatii neexecutate inca, ale carei dimensionari se vor face ulterior. E ca si cum ai intreba un constructor de case: cat costa o casa? (fara sa precizezi materialul, dimensiunile, calitatea etc).
3. Daca un european occidental se muta in China, si sta acolo 7 ani, timp in care face descoperiri revolutionare in domeniu, e dreptul meu sa il apreciez ca fiind genial. Daca obtine certificatul TUV pe produsele sale, si imbunatateste tehnologiile existente, sacrificand confortul propriu, timpul, nivelul de viata etc... Noroc ca mai sunt si oameni destul de mediocri si extrem de carcotasi, ca si tine, ca sa contrabalanseze cu desteptaciunea lor genialitatea altora.
4. Imi ia luni de zile un deviz, nu doar saptamani, partea cea mai grea e sa il fac pe client sa inteleaga cum functioneaza sistemul, si sa isi estimeze necesitatile. Adesea munca incepe inaintea constructiei casei... exista si oameni care se respecta, care vor o viata de calitate si mult confort. Si muncesc enorm pentru asta. Un sistem dimensionat exact dupa nevoile clientului, alcatuit din zeci de componente, ale caror volume variaza si cu preturi care

  Alora ca tine le spun simplu: nu iti trebuie deviz, ia o teava alba, vopseste-o in negru, cauta pe forum inca 7 sfatuitori ca tine care sa iti spuna cum sa DIY (fa-ti-o singur) si gata.

 dinurm, on Jun 19 2008, 23:17, said:

Oscilez intre a lua o instalatie de 230 l sau una de 160 l pentru o pensiune de 6 bai si o bucatarie, imi poate recomanda cineva o varianta ok?


Pentru o pensiune iti recomand un sistem separat, adica boilerul inauntru si panoul afara. Il poti astfel folosi tot timpul anului, si poate avea si aport la incalzire. Plus o automatizare care iti permite sa reglezi exact temperatura apei calde.

In cazul panoului tip COMPLET, cu tuburi deasupra, iarna apa va ingheta, iar vara risti sa iti oparesti musafirii cu apa la 95 grade, cand e soare. Te vor da in judecata.

#850
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 10.910
  • Înscris: 19.05.2006

 Dani Mois, on Jun 20 2008, 12:45, said:

1. Daca inca 30 platesc sa fie primii, creste tariful, pana cativa renunta.
2. Site-ul e comercial, dar e anormal sa intrebi pretul unei instalatii neexecutate inca...
3. ...Daca obtine certificatul TUV pe produsele sale..... Noroc ca mai sunt si oameni destul de mediocri si extrem de carcotasi, ca si tine, ca sa contrabalanseze cu desteptaciunea lor genialitatea altora.
4. Imi ia luni de zile un deviz, nu doar saptamani, partea cea mai grea e sa il fac pe client sa inteleaga cum functioneaza sistemul, si sa isi estimeze necesitatile....

Pentru o pensiune iti recomand un sistem separat, adica boilerul inauntru si panoul afara. Il poti astfel folosi tot timpul anului, si poate avea si aport la incalzire. Plus o automatizare care iti permite sa reglezi exact temperatura apei calde.

In cazul panoului tip COMPLET, cu tuburi deasupra, iarna apa va ingheta, iar vara risti sa iti oparesti musafirii cu apa la 95 grade, cand e soare. Te vor da in judecata.
1) E clar: ref. al Google, Internet, PC, etc. esti papagal rau. Hai s-o lasam asa, ca altfel te faci de ras mai tare. Sa retinem doar ca ai renuntat din cauza banilor.

2) E anormal sa intrebi pretul?! Pai nu le mai zice dom'le nici-un pret ! Invata-i minte. Ia banii la oameni si nu te angaja la nimic. Atentie: nu semna nici-un contract. Metodele astea tot la genialii mancatori de orez le-ai invatat ?

3) De ce iti trebuie tie si chinezilor un certificat TÜV? Ce, omologarile chinezesti nu sunt suficiente? Sa nu uitam ca vorbim de niste cercetatori geniali in numele carora o sa ridici tu premiul Nobel.

Hai sa fim seriosi: astept inca sa-mi arati macar un surub sau o agrafa inventata de chinezi. Tu saracul incerci sa fi evaziv (cica chinezii le imbunatatesc, etc.), dar tot n-ai raspuns la intrebare..

4) E tare treaba cu luni de zile pentru un deviz; desemeni si partea cu explicatul greu... E clar clientul e de vina, e greu de cap dom'le, nu? Nu oricine poate intelege argumentele oamenilor geniali.

Referitor la instal. solara pt. mini-pensiune: discutia plecase de la niste panouri plane dintr-o instal. cu termosifon -unde ai vazut tu tuburi?
Iar intrebarea principala era: cat de mare trebuie sa fie boilerul? Astept cu nerabdare 2-3 luni sa iti termini calculul necesarului termic pentru apa calda, ca sa ne dezvalui si noua cum se calculeaza.

Editat de scheleton, 20 iunie 2008 - 12:39.


#851
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 scheleton, on Jun 20 2008, 13:31, said:

De ce iti trebuie tie si chinezilor un certificat TÜV?

Hai sa fim seriosi: astept inca sa-mi arati macar un surub sau o agrafa inventata de chinezi.


Esti paralel rau cu realitatea. Imi scrii folosind o tastatura chinezeasca, de pe un PC 100% chinezesc, conectat la un provider care are scule chinezesti, si blamezi puterea mondiala numarul 1 (sau 2, ca numarul unu cica ar mai inca fi SUA, aflata in plina recesiune economica).

Propaganda ceausista (continuata din plin de presa postrevolutionara, educata la St Gheorghiu) a prins la cei ca tine, Romania e numarul unu in lume, China si Rusia, dar si SUA sunt niste pigmei care ne invidiaza.

Fa un drum pana in China, si apoi vei realiza: romanii sunt pigmeii, 80%-90% din ce cumpara e MADE IN CHINA, dar au macar dreptul sa fie mintiti in fata, ca sunt buricul pamantului.
Cand ajungi sa vezi cu ochii tai realitatea, stai si te miri cum te poti lasa fraierit de niste presari semidocti.

De la aeroport (Sh) vei putea lua un TGV care te duce cu 400 km/h in city, vei vedea zgarie nori cu zeci de etaje la tot pasul, vei vedea populatia densa de acolo, si vei realiza ca Romania e, la nivel mondial,  un cartier, sarac, subdezvoltat, un fel de Rahova sau Ferentari.

#852
caraiane

caraiane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 149
  • Înscris: 04.02.2007
Este perfect adevarat ce spune Dani Mois referitor la China. Sunt cu muulti ani in fata noastra.Economia chineza duduie. In Shanghai construiesc zdirie nori cum construiesc astia la noi colibe. Nu se joaca . Referitor la marfa ei nu au nici o vina. Importatorii sunt hoti si timpiti. Pun presiune pe pret fara sa judece.Am fost saptamina trecuta la Munchen la "Intersolar" si am contatat ca 80% din marfa era fabricata in China si ambalata si personalizata europeneste.Toata economia mondiala este prezenta in China. Nu misca nimeni in fata lor.

#853
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 10.910
  • Înscris: 19.05.2006

 Dani Mois, on Jun 22 2008, 10:23, said:

...o tastatura chinezeasca, de pe un PC 100% chinezesc....Propaganda ceausista ...romanii sunt pigmeii,...vei putea lua un TGV...vei vedea zgarie nori....vei vedea populatia densa....
Tu esti ultimul care poti vorbi de propaganda. Am mai spus-o: se vede cu ochiul liber, ca interesele tale depasesc sfera comerciala.

In alta ordine de idei, eu n-am spus nicaieri (si niciodata) ca RO e prima putere in lume si nici n-am pledat pt. produsele romanesti. Reciteste mesajele mele, eventual asistat de un absolvent de facultate. Faptul ca tu esti complexat ca ai o mama romanca (sau evreica, unguroaica) si ca te simti ca un pigmeu e problema ta.

Cat despre China si chinezi, ti-am mai facut de cateva ori praf argumentele (vezi post-urile din urma): ce sa fac acum, sa ma repet? Nu am energia ta propagandistica si nici motivatia (sau disperarea) ta.
Am sa recapitulez rapid doar cateva idei si adevaruri necontestate de nimeni:
-TGV-ul ala care te-a uimit pe tine cand ai sosit acolo cu cele 20 de sacose (ca orice roman sau ..chinez) este facut de Siemens, pigmeule !
-tastaturile alea care le folosesc cei care te asista pe tine la scris sunt HP sau Toshiba. Ca le asambleaza niste copii de 8 ani in China e neimportant.
(Paranteza: ca tot vorbesti tu de obiectele astea necunoscute numite PC: ce faceai tu si neamul de mancatori de orez fara Windows? Dar fara Adobe, Yahoo sau Sun? Care e echivalentul chinezesc al lor?)
-Ref. la domeniul solarelor: te-am informat ca cea mai mare instal. solara va fi facuta in China de ...germani. q.e.d.

Desi ocolesti raspunsurile (fara eleganta), astept in continuare argumentele la aceleasi 2 intrebari:

1) Arata-mi o agrafa sau un surub inventate de chinezi

2) Cum calculezi tu necesarul de apa calda si cum dimensionezi boilerul de apa calda? Vezi ca cele 2 luni de calcule au inceput, mai ai 1 luna si 27 de zile. nu vreau sa pun presiune pe vastul colectiv de geniali care te insoteste, asteptam totusi un raspuns.

 caraiane, on Jun 22 2008, 12:16, said:

Este perfect adevarat ce spune Dani Mois..Sunt cu muulti ani ..Economia chineza duduie. ..Referitor la marfa ei nu au nici o vina. Importatorii sunt hoti si timpiti. Pun presiune pe pret fara sa judece..
Este perfect adevarat ce spune si restul presei mondiale:
1) China este liderul cenzurii. Gandeste-te ca ti-ar fi interzis sa intri pe Softpedia sau sa citesti stirile online: cum te-ai simti? Om liber? Sau pigmeu mancator de orez -pt. ca asa se simte populatia chineza, cenzurata si manipulata astfel.
2) Drepturile omului sunt incalcate sistematic acolo. Nu mai dezvolt subiectul, ca e arhicunoscut
3) Chinezii =1,3 miliarde de fake-ri. A imita, a copia, a fura este similar cu progres si dezvoltare in limba chineza.

Nu confunda firmele occidentale, care si-au deschis fabrici acolo si produc dupa tehnologia proprie aceleasi produse care le faceau si in Spania (de ex.), cu industria chineza.

Editat de scheleton, 22 iunie 2008 - 12:22.


#854
arecibo39

arecibo39

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 30.05.2006
Masurati consumul de energie electrica !

Contor digital pentru energie electrica


Nimic mai simplu !

:thumbup

#855
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.239
  • Înscris: 15.10.2006
Spui ca vrei sa pui sub acoperis. Pune mai intai acolo o sticla cu apa din aia de cola si dute sa vezi daca s-a incalzit dupa cateva ore de soare afara.
....
Va tin la curent cu observatiile mele.
[/quote]

Am avut 49.6 grade sub tigla la 34 grade temp. exterioara (+15 grade fata de temp. exterioara cand e soare). In pod cam 46.5 grade. La temperaturile astea ar merge instalatia fara probleme.

Tu cum stai cu observatiile?

#856
punked256

punked256

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 13.03.2008
incercati pe solaromania.com mi se pare ca au cele mai mici preturi la panourile cu apa
3 metri patrati de tuburi vidate cu 200l rezervor vreo 50 mil
@manucu01 mi se pare mult mai ieftin decat 3500 euro cat ai dat tu...

#857
manucu01

manucu01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 78
  • Înscris: 03.02.2008
e o mare confuzie aici..:))
eu am dat 3500 RON

#858
punked256

punked256

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 13.03.2008
aa :D ai dat prea bine.. io vb de instalatie de panouri solare cu tuburi vidate care are un randament superior al transferului lumina-caldura si care sunt un pic mai scumpe dar functioneaza pe toata durata anului

Editat de punked256, 27 iunie 2008 - 00:37.


#859
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.954
  • Înscris: 03.11.2005
Asta e o preconceptie, sunt si panouri plate care functioneaza iarna bine mersi, e suficient sa aibe antigel.

Dar nu neaparat..
Iata un exemplu de panou DIY din mase plastice care functioneaza cu apa chioara (fara antigel)  si la sub zero grade ambient scoate apa la 40 cu eficienta de 60% - soare sa fie. http://www.jc-solarh...ta/mtd_data.htm .

Cand nu mai e soare panoul mic fotovoltaic nu mai alimenteaza pompa (care e o simpla pompa de gradina la 12V) deci se opreste pompa iar apa se scurge din panou in rezervoarele facute din butoaie de plastic a.i. nu ingheata in panou. Rezervorul cu stratificarea caldurii din mai multe butoaie de plastic insirate  ii permite sa foloseasca pompa obisnuita, cu debit mic - temperatura in ultimul butoi e putin peste cea a camerei.

Editat de blimpyway, 27 iunie 2008 - 10:38.


#860
punked256

punked256

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 13.03.2008
Zici ca esti in Dexter's laboratory :D

#861
caraiane

caraiane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 149
  • Înscris: 04.02.2007
Toata ingineria aia te costa mai mult decit daca cumperi un sistem gata facut , la un pret rezonabil.Incearca si ai sa vezi.Doar ca hobby.

#862
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.954
  • Înscris: 03.11.2005

 caraiane, on Jun 28 2008, 15:54, said:

Toata ingineria aia te costa mai mult decit daca cumperi un sistem gata facut , la un pret rezonabil.Incearca si ai sa vezi.Doar ca hobby.
Nu cred. Vezi detalii despre cum e facut - .http://www.youtube.com/watch?v=NvROxccnGGI - autorii pretind ca materialele costa 300USD . Vedeti si celelalte filme ale lui jcanivan - despre stocarea caldurii, pompa de circulatie, constructia panourilor s.a.

Editat de blimpyway, 28 iunie 2008 - 15:40.


#863
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 punked256, on Jun 27 2008, 01:36, said:

aa :D ai dat prea bine.. io vb de instalatie de panouri solare cu tuburi vidate care are un randament superior al transferului lumina-caldura si care sunt un pic mai scumpe dar functioneaza pe toata durata anului


Si dau nu numai apa calda, ci mai ales UN APORT COMPLEMENTAR LA INCALZIRE.

Cred ca 90% din panourile pe care le-am comercializat au fost cumparate mai ales pentru CONFORT TERMIC, nu doar pentru apa calda.

Cele care dau exclusiv apa calda stau pe stoc degeaba, cred ca le dau la fier vechi cu 0.5 RON per kg... intre timp lumea comanda panouri vidate superconductoare, ca sa ECONOMISEASCA BANI la incalzire.

#864
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 scheleton, on Jun 22 2008, 13:10, said:

interesele tale depasesc sfera comerciala

-TGV-ul ala care te-a uimit pe tine cand ai sosit acolo cu cele 20 de sacose (ca orice roman sau ..chinez) este facut de Siemens,

1) Arata-mi o agrafa sau un surub inventate de chinezi

2) Cum calculezi tu necesarul de apa calda si cum dimensionezi boilerul de apa calda? Vezi ca cele 2 luni de calcule au inceput, mai ai 1 luna si 27 de zile. nu vreau sa pun presiune pe vastul colectiv de geniali care te insoteste, asteptam totusi un raspuns.

1. Interesele mele depasesc sfera comerciala, pentru ca pur si simplu uneori ma RELAXEZ citind parerile unora. Deci e mai mult decat comert, e distractie pura. (Am voie?)

2. TGV-ul ala o fi facut de Siemens, cu tot cu linia suspendata aflata la zeci de metri inaltime, pusa pe stalpi de beton gigantici. Cred ca emigrantii nemti au muncit din greu la ea.

3. Inginerii chinezi sunt geniali. Acolo inginerii sunt mai rari, 3-4 intr-o fabrica, dar sunt experti in adevaratul sens al cuvantului, nu ca la noi, posesori de diploma. Poate ca nu am inventii ale lor, dar am produse executate de ei la nivelul pretentiilor mele, mult mai bine decat ar fi fost executate aici. Sa nu mai vorbesc de pretul lor.

4. Necesarul de apa calda il calculez si in functie de nevoile energetice ale locuintei, in primul rand. Nu vand panouri pentru apa calda, ci pentru executia unor sisteme complementare de incalzire si apa calda. INCALZIREA e de baza.

Nu pot face un calcul fara sa am date exacte, deci ma exaspereaza cei care intreaba chestii gen: am o casa, cate panouri sa pun? Sau mai ales: Cat ma costa panourile pentru casa mea de 90 mp? E un fel de  a+b+c+...+ x+y+z= cu cat? in care nu am variabilele. Care sunt multe. Numar de persoane, necesarul de apa calda, obiceiuri, necesar energetic etc.

Exemple: Unul are 10 camere, si o singura saptamana pe an le are sigur ocupate pe toate. Nu vrea sa ramana in pana chiar atunci (Craciun + Anul nou), sub nici un motiv. Cu riscul de a supradimensiona instalatia. Altul: nu economia il intereseaza, ci faptul ca trebuie sa puna lemne pe foc in timpul noptii, si temperatura in pensiune nu mai e variabila in functie de fochist... Altcineva  vrea apa calda la piscina... cat mai multa. Cei mai multi: cat costa? Nu putem pune mai putine panouri (la acelasi boiler...) ca sa ma coste mai putin per total?

Cazuri si cazuri... multe variabile, multe nevoi, factorul uman e primordial. In final, se fac 2-3 variante de deviz, si beneficiarul alege ce i se pare mai avantajos.

Nu exista o formula exacta de calcul. Nici un pret exact al unei instalatii. Nevoia clientului e primordiala. Nu exista nici calcule perfecte, nici eu nu spun ca pot calcula la milimetru totul.

O idee de baza: economia realizata in cativa ani sa depaseasca investitia initiala. Acest lucru e posibil doar la sistemele performante. Orice compromis la calitate sau la pret duce la esec.

 caraiane, on Jun 28 2008, 15:54, said:

Toata ingineria aia te costa mai mult decit daca cumperi un sistem gata facut , la un pret rezonabil.Incearca si ai sa vezi.Doar ca hobby.

Pe unii ii preocupa economiile pe care le pot realiza si amortizarea cat mai rapida a sistemului (mai ales pe marii consumatori, cei cu note de plata de peste 10 milioane lunar la incalzire, hoteluri, vile mari).

Altii considera prioritar sa aiba un sistem ieftin, fara sa ii preocupe eficienta lui, sau termenul de amortizare. (Macar au ocupatie, lucreaza ani de zile la ele, apoi au satisfactia lucrului facut de ei insisi. Si mai da uneori si apa calda!)

Un lucru e sigur: doar sistemele profesionale bazate pe tuburi vidate se amortizeaza rapid. Chiar daca pretul lor e mai mare decat al DiY-urilor facute in garaj, banii se returneaza din economii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate