Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)
 Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...
 

Cutia automată bruschează după ce s-a efectuat schimbul de ulei

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
81 răspunsuri în acest subiect

#37
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.699
  • Înscris: 28.08.2010

 dan210, on 22 mai 2021 - 00:04, said:


vorbesti prostii
Dezvolta

#38
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.330
  • Înscris: 24.06.2006

 sclifositu, on 22 mai 2021 - 00:33, said:

Dezvolta
degeaba ca tot nu intelegi, daca era sa pricepi ceva pricepeai, doar am citat clar partea respectiva

mai incerc o data, poate poate:

 sclifositu, on 21 mai 2021 - 00:04, said:

ulei doar la mechatronic

Editat de dan210, 22 mai 2021 - 00:46.


#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.065
  • Înscris: 20.10.2015

 IulianVarga, on 21 mai 2021 - 08:15, said:

Oricum, m-am decis să merg luni la un service specializat în cutii automate, să aud părerea domnilor de acolo. Ulterior, o să revin cu un update.
Eu locuiesc în Cluj-Napoca.

Eu as duce-o DOAR la reprezentanta sa-mi schimbe uleiul de transmisie. PUNCT.
Aia iti fac ceea ce trebuie facut, ce scrie in NORMA sau procedura de schimb, resetarea calculatorului etc.
Dracu, unii nici Dacii 1300 n-ati merita

#40
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.699
  • Înscris: 28.08.2010

 dan210, on 22 mai 2021 - 00:44, said:


degeaba ca tot nu intelegi, daca era sa pricepi ceva pricepeai, doar am citat clar partea respectiva

mai incerc o data, poate poate:
Da ma băiatule DOAR acolo are ulei Dsg7-le cu ambreiaje uscate ce esti asa greu de cap? Du-te și plimba ursu' dacă ești pe aici doar sa te bagi în seama. Sau te-ai vaccinat și asa te manifești tu?!

Ia aici și documentează-te sau și tu ești mai expert decât inginerii de la vw?!
https://ibb.co/dgjyGgV
https://ibb.co/Sw1XL98

Editat de sclifositu, 22 mai 2021 - 08:03.


#41
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005

 Tsunnnami, on 22 mai 2021 - 02:33, said:


Eu as duce-o DOAR la reprezentanta sa-mi schimbe uleiul de transmisie. PUNCT.
Aia iti fac ceea ce trebuie facut, ce scrie in NORMA sau procedura de schimb, resetarea calculatorului etc.
Dracu, unii nici Dacii 1300 n-ati merita

Da si nu. Procedura de schimb e destul de simpla, doar trebuie sa ai habar de existenta ei ca sa o urmezi, dar in linii mari e aceeasi idee. La ZF8 ai o temperatura la care trebuie refacut nivelul si trebuie dusa prin trepte ca sa reumpla toate accesoriile. Apoi se reface nivelul prin busonul de golire pana incepe sa picure.

La asta, daca e corect linkul de mai jos e aceeasi idee dar ti-au dat o joja prin care sa faci treaba. Mai usor de accesat, dar ai nevoie de kitul ala. Dificil? Nu. Dar trebuie sa stii care-s pasii, nu e o analogie directa cu schimbul de ulei de motor cum a incercat mecanicul lui sa faca.

http://www.mercedesm...-mercedes-benz/

#42
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 06.01.2014

 sebulbus, on 22 mai 2021 - 08:59, said:

...http://www.mercedesmedic.com/how-to-check-automatic-tranmission-fluid-level-in-mercedes-benz/
Nu scrie nimic de "codarea" cutiei.
Pana la urma, se face sau nu ?

#43
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.106
  • Înscris: 16.02.2017
Verifica placa electrica din interiorul cutie si schimba si mufa care obligatoriu se schimba la schimbarea uleiului.
Febi/swag este un ulei foarte bun si nu este din cauza lui.
In in poza placa electrica si mufa.
Din cate stiu generatia aia de cutii au in dotare piesele astea 2.

Fișiere atașate



#44
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.462
  • Înscris: 28.10.2018

 Kean, on 20 mai 2021 - 23:08, said:

Acuma toti parvenitii isi iau cutie automata si habar n-au cu ce se mananca dar sunt bucurosi ca nu mai trebuie sa frece la mamaliga.

Bucura-te maxim ca inca mai poti sa freci in mamaliga ca in cativa ani vei deveni si tu parvenit cu forta.

#45
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 289
  • Înscris: 17.01.2013
Nu se codeaza.La orice cutie automata se face dupa schimbul de ulei un reset la parametrii urmat de adaptare.

Exemplu in America si cred ca si in Europa o transmisie nu se repara la reprezentanta,e mai simplu una noua la (5-11k $) si gata.Sau valve body nou si nu reparat,sau convertizor nou.
Ex in America multi nu schimba aceste tuburi de ulei la 6hp sau dsg si in final ajung la rebuild, si la un cost foarte mare pentru cateva tuburi  de 40-90$ per pachet.[ https://www.gearboxoils.com/wp-content/uploads/2019/11/IMG_2516-e1573849739640-510x383.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dupa 25 ani de activitate ,si proprietar a cateva service-uri in tot statul Texas iti spun,vezi nivel ulei urmat de reset si adaptare dupa vezi daca ai mufa si placa conductoare noua
si in final convertizor sau valve body.La mecatronic se vede din parametrii daca functioneaza corect sau nu.

Cum ai tu probleme tot timpul in orice treapta eu cred ca de vina e convertizorul.
Doar nu ai toate valvele din mecatronic blocate.Cati km are masina si de cand nu sa schimbat uleiul?

Tine cont la 60k km trebuie schimbat ulei si filtru,sau cel mai bine e un kit de service complet.

Editat de ZDNEJ, 23 mai 2021 - 10:07.


#46
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.330
  • Înscris: 24.06.2006

 sclifositu, on 22 mai 2021 - 07:54, said:

Da ma băiatule DOAR acolo are ulei Dsg7-le cu ambreiaje uscate ce esti asa greu de cap? Du-te și plimba ursu' dacă ești pe aici doar sa te bagi în seama. Sau te-ai vaccinat și asa te manifești tu?!

Ia aici și documentează-te sau și tu ești mai expert decât inginerii de la vw?!
ti-am spus ca tot nu intelegi si continui sa bati campii!

in loc sa te iriti degeaba mai bine te-ai informa din surse serioase, cutia DSG7 este o cutie de viteza mecanica controlata electro-hidraulic (mechatronic), partea mecanica lucreaza ca si o cutie clasica de viteze si are ungere cu ulei de cutie iar unitatea de comanda utilizeaza ulei hidraulic dedicat

#47
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.699
  • Înscris: 28.08.2010
Dane ești total pe lângă subiect, ți-am zis ca Dq200 nu are ulei la ambreiaje confunzi cu alte cutii și acuzi pe alții ca bat câmpii. Decât sa comentezi pe aici pe lângă subiect mai bine te documentezi, e mai simplu și poate îți învie și 1-2 neuroni.

#48
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005
Nu, are dreptate, iar tu ai afirmat altceva initial. Ai comis o eroare cand ai pretins ca are ulei doar la mech si el ti-a taxat-o dar fara sa te corecteze. Optiunea lui.
Are ambreiaje uscate, dar pinioanele sunt in continuare in baie de ulei. Doar nu-ti inchipui ca ai o cutie de viteze uscata, ca nu e strung.

#49
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.699
  • Înscris: 28.08.2010

 sebulbus, on 25 mai 2021 - 14:49, said:

Nu, are dreptate, iar tu ai afirmat altceva initial. Ai comis o eroare cand ai pretins ca are ulei doar la mech si el ti-a taxat-o dar fara sa te corecteze. Optiunea lui.
Are ambreiaje uscate, dar pinioanele sunt in continuare in baie de ulei. Doar nu-ti inchipui ca ai o cutie de viteze uscata, ca nu e strung.
Pinioanele sunt în mechatronic. Unitatea mechatronic nu se rezuma doar la electronica, sau mai exact la conectorul 0AM. Unitatea mechatronic este sigilata separat de ambreiaje, acolo se afla într-adevăr 2 cavități care conțin ulei dar ambele sunt în mechatronic. Dumnealui trebuia sa se documenteze înainte sa vrea sa para Deștept. Cam asa arata https://www.hjlautop...9g-hj-24011-0cw
Și DA ulei este DOAR în mechatronic pentru ultima data și închei subiectul ca îmi consum energia degeaba (la telefon).

Editat de sclifositu, 25 mai 2021 - 17:34.


#50
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005
Cred ca nu stii ce vorbesti, si inseamna ca n-a gresit luandu-te de sus.
Mech e doar o unitate de comanda care actioneaza hidraulic furcile/sincronizatoarele. Nu trece cuplu motor prin el. Uite, te ajut eu cu o poza cu pinioanele. Spoiler alert: au ulei.

[ https://www.pieces-okaz.com/70597-thickbox_default/automatic-gearbox-dsg-dq200-lkn-lpk-lss-mgl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si un cutout, in caz ca ai dubii pe unde-s pinioanele:

[ https://images.saymedia-content.com/.image/t_share/MTc0NDY0NTU2ODM0MjM1NzUy/common-faults-in-the-7-speed-dsg-automatic-transmission.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vai, uite ce am mai gasit rapid. Unii schimband uleiul ala care nu exista.

https://rallystore.r...lo-zalivat.html

Editat de sebulbus, 25 mai 2021 - 17:51.


#51
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.699
  • Înscris: 28.08.2010
Citește tot articolul la ce ai găsit, ala scoate uleiul din mechatronic, pinioanele sunt in mechatronic dar totuși, mai facem mult off topic aici?

#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005
Refuzi sa vezi ca desface doua busoane? Refuzi sa vezi cutia aia taiata de mai sus cu ditamai pinioanele in cucu gol?
Nu e problema, uite un clip. E tesut cu pagini din manualul de service care prezinta procedura de schimb pentru uleiul ala care nu exista.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nkGkRv8-JZE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De fapt, stii ce? Uite si un mech dezbracat de carcase. Opreste tu filmarea caand observi pinioanele si fa-ne un printscreen.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qW36MRtFWoU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 sclifositu, on 25 mai 2021 - 18:17, said:

dar totuși, mai facem mult off topic aici?

Absolut. Tonul agresiv pe care l-ai adoptat fara sa ai habar ce zici nu justifica altceva decat desfiintare totala a aberatiilor enuntate.

#53
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.699
  • Înscris: 28.08.2010
Filmarea ta este de la un Tiguan de 2.0 care are cel mai probabil Dsg6. Dsg7 s-au montat doar pe motoare cu cuplu pana în 250 nm respectiv 1-1.4 tsi si 1.6 tdi. Dsg6 ce îmi arăți tu în video este cu ambreiaje în ulei care necesita revizie la 60k (respectiv schimb de ulei și filtru) .
PS: tonul meu agresiv este când vad ca își dau toți cu părerea fără sa aibe pic de habar cu ce se mănâncă, și ca să fim on topic, la fel cum si-a dat cu părerea și mecanicul care i-a distrus cutia colegului care a inițiat topicul. Dar nu îți fa probleme, sunt mulți mecanici care confunda DSG urile între ele asa ca nu am pretenția de la voi...

Editat de sclifositu, 25 mai 2021 - 20:08.


#54
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.572
  • Înscris: 12.10.2005

 sclifositu, on 25 mai 2021 - 20:06, said:

Dsg7 s-au montat doar pe motoare cu cuplu pana în 250 nm respectiv 1-1.4 tsi si 1.6 tdi.

Doar o mica precizare: denumirea generica DSG7 nu se refera la un singur tip de cutie, sunt cel putin vreo 7 - 8 variante diferite. Aia de care zici tu e DQ200 (ambreiaj uscat) si da, suporta doar pana la 250Nm dar mai avem de exemplu DQ500 (ambreiaj in ulei) care suporta 600Nm deci doua animale cam diferite Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate