Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

costuri instalare centrala de apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Am o garsoniera situata la ultimul etaj in Bucuresti. Iarna trecuta datorita problemelor cu furnizarea slaba a agentului termic am avut de suferit atat in privinta caldurii, cat si a lipsei apei calde.Apa calda este aproape calduta si trebuie lasata mult sa curga pana ajunge si la mine. Ma gandesc sa instalez o centrala de apartament dar nu stiu la ce costuri sa ma astept. La mine are cel de la 6 centrala iar eu sunt la 8. Aveti idee, cat ar costa totul(debranjare, proiecte, montaj, centrala).Precizez ca am calorifere noi pe care le-am schimbat acum cativa ani.

Am citit ceva ca nu ar da randament bun la garsoniere, asa este?
Se ocupa o firma de tot? inclusiv de avize, aprobari, etc

perioada este buna acum, aprilie pana in august am inteles ca se poate face cu suucces aceasta operatiune.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt ceva costuri, las colegii sa le spuna estimativ, dar baga centrala, sper sa o faca cat mai multi bucuresteni, Capitala si alte orase mari au ramas in urma cu 21 de ani la acest capitol si inca mai au sistemul comunist de termoficare. Ca sa nu-si piarda locurile de munca, sustinatorii RADET spun tot felul de aiureli si pun bete in roate la montarea de centrale individuale.

#3
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
un coleg de-al meu a dat în total ceva în jur de 12-13.000 de lei, asta acum 2 ani

#4
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 26.01.2014
parerea mea e ca nu merita.
costul initial si costurile de exploatare (consum, revizii, etc)
+ factorul estetic... iti umpli camera de tevi si te mai incurci si de centrala...
caloriferele, cel mai probabil nu le vei putea folosi...
un boiler la baie, un boiler mic la bucatarie si un AC cred ca rezolva treaba elegant.
inteleg ca politica e sa nu se mai dea aprobati pentru debransare, sa se puna ceva taxe pe centralele de apartament, sau sa fii obligat sa urci cosul peste nivelul blocului iar gasele se scumpesc.

Edited by apocalipsul, 17 May 2021 - 05:33.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,202
  • Înscris: 22.05.2003
Vezi cum te sperie apocalipsul de mai sus?
Asa se lucreaza.

Problema este ca se descurajeaza debransarea pt ca ramane Radet fara prostii platitori.
Unii nu mai pot de la gazele CT (desi ard ca aragazul lor din bucatarie), altii sunt oripilati estetic de tevile de evacuare.
Aia cu tevile peste acoperis e valabila pentru centralele mari, vechi.

Legislatia e mult in spate si se schimba greu; se cer fochisti pentru CT peste 70 kW! E aberant!

Spoiler

Niste tampiti! Din aceasta cauza toti pun mai multe CT, daca au envoie de mai mult de 70kW la cladiri publice.
Eu am 75 kW si e o centrala normala, doar de volum dublu decat una de 24 kW.... dar legislatia RULZ!
====

La o garsoniera, ai avea nevoie de o CT mica, dar nu prea sunt mai putin de 24 kW.

Uite un pachet rapid de pe Google; daca ai calorifere noi, e chiar mai ieftin.

Pe langa CT, mai ai hartogaria legata de bransamentul de gaze si debransarea RADET.

In rest, costurile de intretinere sunt cam 0, iar la 2 ani se face verificare emisii gaze (100 lei).

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Nu sunt din Bucuresti, deci nu pot sa-ti spun exact, insa:
- strict centrala+ calorifere+ montaj e undeva pe la vreo 5000 lei
- Se adauga costurile de debransare + costurile de aducere a coloanei de gaz si contor separat. Aici trebuie proiect (care e pe la 2000lei probabil)

Nu stiu in ce exprimi tu randamentul sau cat platesti acum.
Eu, la o garsoniera de 43mp, etaj 4/4, izolata exterior - platesc undeva pe la 120-150 lei/luna iarna si 30-50 lei/luna vara - gazele. Plus, sa zicem cam 30lei/luna apa. Asta inseamna 22-23 grade iarna si un dus zilnic, spalat vase...etc
Marele avantaj insa este faptul ca pot controla si temperatura si costurile, iar daca in anumite perioade nu locuiesc acolo, nu folosesc centrala, deci nu platesc.

Edited by florinel, 17 May 2021 - 05:50.


#7
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
La o garsoniera treci pe curent direct fara aprobari necesare si costuri aiuristice pe care nu le vei amortiza nici in 10 ani . Pui IPEL ( incalzire electrica in pardoseala ) si un boiler electric pt apa calda si gata povestea . Iti ajunge puterea instalata de la monofazat fara probleme .
Partea buna e ca dispar si caloriferele - le vinzi si mai recuperezi un banut .

#8
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017
sansel sunt foarte mici, sunt membru pe niste grupuri de debransare si nu prea le iese cu fugitul. faceti presiune la nicusor sa se rezolve problema, nu mai cautati solutii individuale ca nu merg pur si simplu!

#9
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
in Crangasi, acum 2 ani, montat centrala cu hortogaraia de rigoare, prelungit teava de la etajul 2 pana la 8 si asa mai departe: 13.000 RON (centrala Viesmann si termostat cu wifi - parca)

#10
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017

 Gbr_smt, on 17 mai 2021 - 07:46, said:

in Crangasi, acum 2 ani, montat centrala cu hortogaraia de rigoare, prelungit teava de la etajul 2 pana la 8 si asa mai departe: 13.000 RON (centrala Viesmann si termostat cu wifi - parca)
nu vreau sa te dezamagesc, dar treaba asta nu se amortizeaza mai devreme de 10 ani, cand trebuie din schimbata centrala - asta la pretul curent al gazului(cel mai mic din UE).

Edited by kopac, 17 May 2021 - 07:58.


#11
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 kopac, on 17 mai 2021 - 07:56, said:

nu vreau sa te dezamagesc, dar treaba asta nu se amortizeaza mai devreme de 10 ani, cand trebuie din schimbata centrala - asta la pretul curent al gazului(cel mai mic din UE).
nu ma dezamagesti absolut deloc deoarece nu eu sunt cel care a facut lucrarea, ci nasii mei.

#12
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 22.02.2014
Te costa peste 3000 de euro cu totul.

#13
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007

 kopac, on 17 mai 2021 - 07:56, said:

nu vreau sa te dezamagesc, dar treaba asta nu se amortizeaza mai devreme de 10 ani, cand trebuie din schimbata centrala - asta la pretul curent al gazului(cel mai mic din UE).

Si e mai placut sa tremure cojocu pe tine in casa ? De 10 ori pe iarna cel putin , cand au aia de la radet probleme ?
e o vorba romaneasca : Dai un ban dar stai in caldura ( nu in fata ) Posted Image

#14
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 02.09.2016

 seawolf, on 17 mai 2021 - 08:24, said:

Si e mai placut sa tremure cojocu pe tine in casa ? De 10 ori pe iarna cel putin , cand au aia de la radet probleme ?
e o vorba romaneasca : Dai un ban dar stai in caldura ( nu in fata ) Posted Image
Dar nu mai bine isi pune o unitate de aer conditionat sa completeze mirificul radet ?

Intreb si eu, cat de des scad termperaturile sub -15 grade in Bucuresti ?
https://altex.ro/apa...pd/AERBEVPI240/

Iar pentru apa calda o jucarie instanta ?
https://www.dedeman....95-mm/p/2012251

Totusi vorbim de o garsoniera, nu palat.

Edited by elbjorn, 17 May 2021 - 11:51.


#15
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 15.07.2020
Normal ca merita, costurile cu apa calda si caldura sunt la fel, sau mai mici. Diferenta este ca de data asta chiar ai caldura si apa calda cand vrei si cum vrei

#16
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

 kopac, on 17 mai 2021 - 07:56, said:

nu vreau sa te dezamagesc, dar treaba asta nu se amortizeaza mai devreme de 10 ani, cand trebuie din schimbata centrala
sunt multi care socotesc Amortizarea stand in frig si spalandu-se cu apa rece. Nooo, nu merita... mai bine rabd ! Posted Image

#17
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
3000€ mi se pare totusi mult sa investesc, eu ma gandeam undeva intre 1500-2000€ pentru ca am deja caloriferele relativ noi si ar fi de tras teava de prelugire de la 6 la 8.

Si varianta cu un aparat inverter+un boiler mic la baie ar fi o varianta de moment, poate totusi se va rezolva problema in cativa ani, nu prea indepartat speram.
Eu ma mir ca bucurestenii tac si nu isi arata nemultumirea fata de aceasta situatie. Fiecare primar pune vina pe cel precedent, se cearta intre ei iar noi suferim si platim ca prostii. Asta iarna am facut sesizare la Termoenergetica, au recunoscut problemele si mi-au trnsmis in scris  ca vom beneficia la factura din martie de o reducere la caldura. S-a afisat deja, nu a fost nicio reducere, in jur de 75 de lei a fost caldura aferenta lunii martie. in lunile, ian, febr am platit la curent facturi de 300 de lei.

Nu stiu voi cum v-ati descurcat iarna trecuta? acum aveti apa calda in parametri?  La noi in bloc e si problema ca aprox 20% din ap sunt goale, erau date la inchiriat iar acum cu pandemia sunt goale, iar fiind nelocuite trebuie sa astepti minute in sir pana urca apa si la noi.

#18
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 16.01.2020
Eu de exemplu, avand punctul termic langa bloc si stand la etajul 2 , iarna ma sufocam de la caldura iar cu apa calda nu aveam probleme. Daca esti capat de coloana nu prea ai ce face, doar sa iti pui centrala. Si da, preturile variaza. Costa sa mai prelungesti inca 2 etaje coloana, sa tragi instalatia de utilizare de la coloana pana la centrala si aragaz( se calculeaza in metri liniari), tevile de la centrala la calorifere, proiectul la gaze, centrala, proiectul de debransare de la Radet( intre 2500 si 3500 lei), despagubirea vecinilor care au tras coloana pana la et.6. Daca le pui cap la cap, intr-un final depasesti suta de milioane. Dar pentru confortul de a avea apa calda si caldura cand vrei, merita.
Degeaba schimba tevile de la radet, daca blocul tau este capat de coloana iar in bloc sunt multe apartamente goale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate