Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

costuri instalare centrala de apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Din toamna as dori sa o las la inchiriere, eu ma mut in alta locatie. Daca o las asa sunt slabe sanse sa imi plece chiriasii destul de repede.  Cercetand un pic piata actuala a chiriilor, observ ca au scazut foarte mult si mai toti cei interesati vor sa inchirieze doar cu centrala. Deci si asta ar fi un punct de vedere pe care sa-l iau in calcul.
Prietenii ma sfatuiesc sa nu fac o investitie asa mare, ca imi recuperez greu banii si ca in curand se vor pune taxe pt posesorii de centrale de ap pentru ca sunt poluante, gazul se va scumpi, etc
Ma sfatuiesc, asa cum a spus cineva mai sus sa iau un AC cu inverter care ar putea suplimenta iarna caldura si eventual un Boiler/instant pentru apa calda.
Dar la fel nu stiu care ar fi consumurile si cum ar privi un chirias costurile astea.
Tin sa precizez ca in anii trecuti nu am avut probleme majore in bloc, s-au acentuat de anul trecut de cand sunt pb in tot Bucurestiul, iar iarna trecuta au fost in jur de 18-19 grade daca nu puneam in priza calorifer si in functie de vremea de afara, ca totusi nu a fost o iarna grea.

#20
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

View Postmiki3, on 18 mai 2021 - 11:20, said:

Din toamna as dori sa o las la inchiriere, eu ma mut in alta locatie. Daca o las asa sunt slabe sanse sa imi plece chiriasii destul de repede.  Cercetand un pic piata actuala a chiriilor, observ ca au scazut foarte mult si mai toti cei interesati vor sa inchirieze doar cu centrala. Deci si asta ar fi un punct de vedere pe care sa-l iau in calcul.
Prietenii ma sfatuiesc sa nu fac o investitie asa mare, ca imi recuperez greu banii si ca in curand se vor pune taxe pt posesorii de centrale de ap pentru ca sunt poluante, gazul se va scumpi, etc
Ma sfatuiesc, asa cum a spus cineva mai sus sa iau un AC cu inverter care ar putea suplimenta iarna caldura si eventual un Boiler/instant pentru apa calda.
Dar la fel nu stiu care ar fi consumurile si cum ar privi un chirias costurile astea.
Tin sa precizez ca in anii trecuti nu am avut probleme majore in bloc, s-au acentuat de anul trecut de cand sunt pb in tot Bucurestiul, iar iarna trecuta au fost in jur de 18-19 grade daca nu puneam in priza calorifer si in functie de vremea de afara, ca totusi nu a fost o iarna grea.
eu iti recomand centrala in orice ipostaza. nu se compara cu absolut nimic.

#21
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

View Postmiki3, on 18 mai 2021 - 11:20, said:

Din toamna as dori sa o las la inchiriere, eu ma mut in alta locatie. Daca o las asa sunt slabe sanse sa imi plece chiriasii destul de repede.  Cercetand un pic piata actuala a chiriilor, observ ca au scazut foarte mult si mai toti cei interesati vor sa inchirieze doar cu centrala. Deci si asta ar fi un punct de vedere pe care sa-l iau in calcul.
astea sunt calcule investitionale si de amortizare.. fiecare si le face pe ale sale.

Quote

in curand se vor pune taxe pt posesorii de centrale de ap pentru ca sunt poluante, gazul se va scumpi, etc
astea sunt zvonuri. Ai prea multi prieteni ! Posted Image

Quote

Ma sfatuiesc, asa cum a spus cineva mai sus sa iau un AC cu inverter care ar putea suplimenta iarna caldura si eventual un Boiler/instant pentru apa calda.
mai e varianta sa pui convectoare electrice. Asta nu exclude Aerul conditionat, dar il lasi pentru racire Vara. Asa esti sigur ca ai caldura si cand e ger mare -15, -20 grade.
-----------------------------
Uite care e treaba -tu ai 2 joburi de rezolvat:

1) Racord individual de Gaz. Deci iti tragi gaz separat din coloana existenta in Bloc si iti pui Contor individual, ca iti pui Centrala sau nu (doar pentru Aragaz)
Asa ar trebui sa faca toti Locatarii, deoarece contorizarea individuala e de fapt obligatorie (parca e un Ordin al Primariei in acest sens) -chiar daca nu s-a prea aplicat pana acum, deh.

Cand iti tragi Gazul ceri sa ai 2 focuri: Aragaz si Centrala termica.

Buun.. pana in acest moment nu ai avut treaba cu Centrala, cu Radet sau debransare. Si poti lasa lucrurile fix asa !
Macar vei plati gazul fix cat consumi.

2) Daca vrei sa te debransezi, sunt mai multe metode.
Iar incalzirea alternativa la Radet o poti asigura din mai multe surse.
E deja alta discutie.

Edited by doinastela, 18 May 2021 - 13:00.


#22
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 02.09.2016

View Postmiki3, on 18 mai 2021 - 11:20, said:

Ma sfatuiesc, asa cum a spus cineva mai sus sa iau un AC cu inverter care ar putea suplimenta iarna caldura si eventual un Boiler/instant pentru apa calda.
Dar la fel nu stiu care ar fi consumurile si cum ar privi un chirias costurile astea.
Tin sa precizez ca in anii trecuti nu am avut probleme majore in bloc, s-au acentuat de anul trecut de cand sunt pb in tot Bucurestiul, iar iarna trecuta au fost in jur de 18-19 grade daca nu puneam in priza calorifer si in functie de vremea de afara, ca totusi nu a fost o iarna grea.
AC este intodeauna un atu la inchiriere, doar sa ai grija la ultima factura la electricitate.
Iar jucaria instant o poti scoate cand inchiriezi ...

Pe de alta parte, daca te muti la toamna, de ce te complici ?

Edited by elbjorn, 18 May 2021 - 14:37.


#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmiki3, on 18 mai 2021 - 11:20, said:

... in curand se vor pune taxe pt posesorii de centrale de ap pentru ca sunt poluante, gazul se va scumpi, etc

Povestea asta o aud de peste 20 de ani si deocamdata a ramas doar la stadiul de zvon, care reapare de fiecare data cind o firma de termoficare este in prag de faliment.
Exista o gramada de orase in Ro, unde a disparut de 10-20 ani firmele gen Radet si toata lumea are centrala proprie. Au mai ramas doar in orasele foarte mari, unde primariile au avut bani ca sa subventioneze aceste firme de termoficare. Daca se scoate subventia, asa cum de mai multi ani doreste UE, se va dubla-tripla pretul regiei celor cuplati la Radet.


View Postmiki3, on 18 mai 2021 - 11:20, said:

... gazul se va scumpi, etc

Si ce daca ? RADET-ul cu ce produce caldura si apa calda ? Nu tot cu gaz ?
Daca la cei cu centrale se scumpeste gazul, acesta se scumpeste si la RADET si creste pretul gigacaloriei furnizate de RADET. De 30 de ani gazul se scumpeste de la an la an, la fel cum sa scumpit si regia celor cuplati la RADET.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate