Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Otopeni - Odăi - situația actuală și perspectiva

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Ba sa iei in considerare si transportul copilului/iiilor.

 slai, on 04 mai 2021 - 15:28, said:

E justificata, e destul sa rasfoiesti rezultatele la examenul de clasa a 8-a. Apoi, la liceu, diferentele sunt dramatice. Licee la care nu ia nimeni bacalaureatul, la 100m distanta de licee cu rata de succes de 100%.
Conteaza si locatia unde stai, simplul fapt ca m-am mutat in centrul orasului a schimbat dramatic viata sociala a lui fiu'meu. Nu as vrea sa stiu cum era daca ma mutam la tara, langa oras.


Iti dau dreptate 100%. Cand sunt mici tinzi sa minimizezi aceste aspecte, problema e atunci cand cresc si ba ii duci la meditatii, ba la sport/muzica sau prieteni. Sau cand incep chefurile, de prin clasa a X-a. Cate nopti nedormite sau dormite iepureste sa auzim telefonul cand ne suna sa ne ducem sa-l luam.Sunt aspecte de care trebuie sa tineti cont. Cautati si nu va grabiti, vedeti zona, vedeti daca aveti largime a strazii, a curtii si o mica gradina, macar de verde.

E o prostie sa stai la casa si sa nu ai gradina si nu ma refer la gradina de legume , ci  acolo o palma de gazon sa bei linistit un pahar de vin.
Si musai sa aveti utilitati. Oricat de mult v-ar placea o anumita zona sa aiba ultilitati.

Am trait 1 an si jumatate fara canalizare, apa si drum asfaltat. Am mers la serviciu cu cizme de cauciun si pantofii stileto in masina (ca sunt o doamna). A fost horror.
Cred ca au asfaltat jumatatea de strada, ca jumate era deja asfaltata numai de gura mea. Am fost ca o picatura chinezeasca, "da haideti, da va rog, da nu mai suport sa nu am apa, sa nu am canalizare!" Numai cu rugaminti de ma stiau ca pe un cal breaz. Si cand au venit sa inceapa lucrarea mi-am luat liber si am stat dupa ei.
Poate radeti sau credeti ca sunt nebuna (nici nu-mi pasa).
Jumatatea mea de strada este singura care nu are gropi, celelalte strazi sunt praf.

Nu, nu este normal asa ceva, dar supravietuim cum putem. O fi vreodata mai bine!

#38
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Singura situatie in care as accepta sa stau la casa fara sa am o curte decenta este sa fie locuinta pozitionata in oras, intr-o zona buna, centrala. In rest, mai bine stai la apartament in oras decat la casa cu 150-200 mp de teren.

#39
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020

 slai, on 04 mai 2021 - 15:28, said:

E justificata, e destul sa rasfoiesti rezultatele la examenul de clasa a 8-a. Apoi, la liceu, diferentele sunt dramatice. Licee la care nu ia nimeni bacalaureatul, la 100m distanta de licee cu rata de succes de 100%.
Conteaza si locatia unde stai, simplul fapt ca m-am mutat in centrul orasului a schimbat dramatic viata sociala a lui fiu'meu. Nu as vrea sa stiu cum era daca ma mutam la tara, langa oras.

Cred. Eu ziceam că la o școală generală/liceu unde rezultatele sunt bune, și sunt destui elevi care termină cu aproape 10 la evaluarea națională și bac, mă gândesc că e ok, ai condiții să înveți, și colegi care fac asta. La școlile "de top" (pe care le-am absolvit și eu, dar parcă nu era hiper-competitivitatea asta pe vremea mea), mă sperie rezultatele alea în care media tuturor e 9.99... mi se pare anormal. Nu vrea nici să terorizez copiii cu învățatul, mai ales că programele lasă mult de dorit.

Nu știu ce să zic cu centrul și viața socială. Așa gândeam și eu. În țara în care am trăit 10 ani însă, majoritatea celor cu copii, și mai ales "lumea bună", fug de centrele orașelor mari. Își cresc copiii în tot felul de sătulețe pitorești, sau oricum localități mai mici, zone liniștite. Mă gândesc că un suc sau chiar un party cu prietenii se poate da și în Otopeni, nu trebuie musai în Centrul Vechi. Greșesc?

 thalia, on 04 mai 2021 - 16:21, said:

Ba sa iei in considerare si transportul copilului/iiilor.


Iti dau dreptate 100%. Cand sunt mici tinzi sa minimizezi aceste aspecte, problema e atunci cand cresc si ba ii duci la meditatii, ba la sport/muzica sau prieteni. Sau cand incep chefurile, de prin clasa a X-a. Cate nopti nedormite sau dormite iepureste sa auzim telefonul cand ne suna sa ne ducem sa-l luam.Sunt aspecte de care trebuie sa tineti cont. Cautati si nu va grabiti, vedeti zona, vedeti daca aveti largime a strazii, a curtii si o mica gradina, macar de verde.

E o prostie sa stai la casa si sa nu ai gradina si nu ma refer la gradina de legume , ci  acolo o palma de gazon sa bei linistit un pahar de vin.
Si musai sa aveti utilitati. Oricat de mult v-ar placea o anumita zona sa aiba ultilitati.

Am trait 1 an si jumatate fara canalizare, apa si drum asfaltat. Am mers la serviciu cu cizme de cauciun si pantofii stileto in masina (ca sunt o doamna). A fost horror.
Cred ca au asfaltat jumatatea de strada, ca jumate era deja asfaltata numai de gura mea. Am fost ca o picatura chinezeasca, "da haideti, da va rog, da nu mai suport sa nu am apa, sa nu am canalizare!" Numai cu rugaminti de ma stiau ca pe un cal breaz. Si cand au venit sa inceapa lucrarea mi-am luat liber si am stat dupa ei.
Poate radeti sau credeti ca sunt nebuna (nici nu-mi pasa).
Jumatatea mea de strada este singura care nu are gropi, celelalte strazi sunt praf.

Nu, nu este normal asa ceva, dar supravietuim cum putem. O fi vreodata mai bine!

Ce-i drept, multe nu au canalizare. E așa neplăcut cu fosă? Din ce am auzit, se golește la 1-2 ani. Și sunt planuri de conectare la canalizare, chiar dacă nu e clar când se vor concretiza. În rest, apă, asfalt, clar sunt necesare.

 edi10000, on 04 mai 2021 - 16:45, said:

Singura situatie in care as accepta sa stau la casa fara sa am o curte decenta este sa fie locuinta pozitionata in oras, intr-o zona buna, centrala. In rest, mai bine stai la apartament in oras decat la casa cu 150-200 mp de teren.

Fiecare cu preferințele lui. Mie curtea mi se pare utilă pentru a putea sta la o masă afară, eventual pe un șezlong vara, cu picioarele pe iarbă. Pentru asta nu ai nevoie de mult. Dacă e mai mare, devine mai greu de întreținut, și nu văd avantajele, dacă nu ești pasionat de cultivat sau grădinărit.

 edi10000, on 04 mai 2021 - 15:36, said:

Pai pana acum spuneai de 5-6 camere si 200 mpu si acum s-a ajuns la insiruita si 150 mpu. Diferenta de pret intre ele este f mare. Vezi asta: https://www.imobilia...dviz=764892896. Este in zona buna si cu 30-40k o decorezi si mai aproape de tendintele actuale.

Da, scuze, trebuia să zic 150-200. Uite, de ex de asta ce ziceți? https://www.imobilia...amere-XCIT11001

#40
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

 yog, on 04 mai 2021 - 16:57, said:

Mă gândesc că un suc sau chiar un party cu prietenii se poate da și în Otopeni, nu trebuie musai în Centrul Vechi. Greșesc?
Da, se poate, dar mereu va însemna și implicarea părinților, și organizare, și oricum nu se vor întîmpla întîlniri cu prietenii pe cît de des se pot întîmpla cînd copilul se poate mișca independent prin jurul casei. Nu mai zic adolescentul.
Astea sînt diferențele: implicarea/agasarea părinților, lipsa de libertate de mișcare a copiilor și frecvența vieții sociale și culturale. Orice poți face „la țară” e mai puțin decît poți face în oraș. La nivelul ăsta se face diferența. Nu că nu se poate, ci că de multe ori, cînd un copil din oraș ar putea ieși în parc, sau ar putea fi scos de părinte în parc, care părinte la rîndul său ar putea socializa sau sta la bere, copilul din suburbie s-ar juca singur prin curte sau cu părintele. De pildă, un copil din oraș se poate vedea zilnic cu prietenii, poate merge mai des la film, la terasă, la ștrand. Clar ca părinte de suburbie devii șofer și partener de joc pentru copil mai mult decît ar fi cazul.
Sigur, pentru copil probabil că nu e vreo diferență, dacă nu știe cum e alternativa, cel puțin pînă face 8-10 ani. Și se pot forma găști și în suburbii, așa prost sistematizate și cu aspectul de lumea a treia pe care îl au. Ceea ce măcar ar rezolva o parte din problemă.
Chestiunea cu grădinița și școala însă e chiar importantă. Și o să consume timp și nervi.
Iar după 12-14 ani se vor acutiza toate, iar viața va fi foarte planificată, cu tracasări zilnice cine ia copilu, cine îl duce, la ce oră tre să fie la nuștriu ce meditații, sau la cutare bairam, la cutare stație de metrou ca să iasă în oraș etc. Și una e să hălădui cînd ai chef prin Herăstrău sau centru sau Amzei la înghețată, alta e să fi dus cu porția, cînd pot părinții.
Uneori e invers, copilu tre să ardă 2-3 ore aiurea prin oraș, că nu are nimeni drum spre casă să îl transporte.
S-a mai discutat asta, teoretic nu are locul aici, aici se vorbește despre dacă e de evitat sau nu zona Odăi.
Dacă e despre unde alegem să trăim, după mine, la cum arată transporturile și urbanismul românesc, singura opțiune viabilă e să locuiești acolo unde îți duci viața, adică serviciul, timpul liber și școala copiilor. Alte alegeri generează trafic, nervi și timp pierdut.
Dacă alegi să stai în suburbii, zona Odăi nu e de evitat. Cu mențiunea că în Otopeni zona perfectă ar fi, cum am zis deja, aproape de centru.
Io-s crescut în București, obișnuit cu viața de oraș, pentru mine opțiunile de transport și acu sînt, în ordine, mersul pe jos, bicicleta, transportul în comun și abia apoi mașina personală. Relaxarea e la terasă, sau în parc, să văd oameni în jur. Pentru alții poa să fie normal să iasă rar la cîrciumă, să meargă zilnic cu mașina ore bune, să nu îi atragă plimbarea prin oraș sau parc etc. Fiecare cu preferințele proprii.

#41
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
dar la 14 ani copilul nu poate sa ia uber sa se duca unde vrea? la varsta de chefuri in noapte, deci 16+, nu poate sa ia uber sa vina acasa? zic si eu.

#42
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Ba da, evident, se pot găsi soluții la probleme pe care altfel nu le-ai fi avut, cîrpeli, se poate încropi o viață cît de cît, cum ziceam, cu cost în bani, timp și nervi. E vorba de compromisuri, pînă la urmă, dacă vrei casă cu curte la margine de oraș, orice legătură cu orașul devine problematică. Dar trebuie să fii conștient de asta și să alegi în consecință.
Centrul e totuși important, și de aia unii îl sfătuim pe yog, dacă tot a ales Otopeni (probabil cea mai bună alegere din jurul Bucureștiului), să înceapă căutările, și acolo, tot din jurul centrului. Măcar că ieși pe jos la piață și trimiți copiii pe jos la școală sau în parc.

#43
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Tineti cont că in vreo 6 luni birourile se vor repopula cel puțin parțial și a fost o migrație foarte puternica spre zona de case in perioada asta. Mă aștept că traficul să fie mult mai rău decât era înainte și perspective de transport în comun pe calea ferată din suburbii sunt o glumă bună.

Yog și eu îmi petreceam o buna parte din an in orășelul din Anglia unde am una din firme. Mentalitatea lor e diferita pentru că facilitățile sunt diferite. In orășelul ăla puteai sa faci tot ce făceai în oraș. Iar daca jobul tau presupunea mersul obligatoriu la birou, îți lăsai mașina în parcarea de lângă gară și ajungeai oarecum civilizat în oraș și pe unde aveai treabă. Dar acolo dezvoltarea e gândită in ansamblu. La noi o să facă case și blocuri cat vezi câmpuri cu ochii.

Mi se pare foarte ok ce ai găsit. Ai idee pe unde e poziționată? Sfatul meu ar fi fix invers fata de al lui abancor. Poziționează te în Otopeni astfel încât să poți ajunge ușor în București pentru că, în mod realist, Otopeni nu oferă aceleași facilități încă. Iar daca le va oferi și vei fi mulțumit de ele, oricum o sa fii relativ aproape

Edited by figo1988, 05 May 2021 - 06:05.


#44
aspirina

aspirina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 05.10.2005

 figo1988, on 05 mai 2021 - 06:05, said:

Ai idee pe unde e poziționată? Sfatul meu ar fi fix invers fata de al lui abancor. Poziționează te în Otopeni astfel încât să poți ajunge ușor în București pentru că, în mod realist, Otopeni nu oferă aceleași facilități încă. Iar daca le va oferi și vei fi mulțumit de ele, oricum o sa fii relativ aproape

https://maps.app.goo...BFNTVwMGtL1zDs8

#45
olivelil

olivelil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.09.2009
Ma dau si eu cu parerea in conextul in care m-am uitat si la case in ultimele x luni, pe langa apartamente, fix pe zona de Nord, inclusiv Otopeni.

La partea cu o gradina/curte mica de 100 mp de exemplu dezavantajul principal mi se pare ca e transformarea din casa intr-un apartament cu ceva curte, pentru ca vecinii ajung sa fie mult mai aproape, nu stii pe langa cine cumperi si ce fel de izolare exista. Desigur, pot fi si cazuri ceva mai bune ca in ultimul link de casa. Altfel e greu de comparat o casa insiruita cu ceva teren cum sunt alea din UK, back to back curtile sau un tren prin spate, unde de cele mai multe ori nu prea auzi mare lucru, fata de Ro, unde in zonele unde se construieste poate dai peste 6-10-15 case insiriuite, dar sunt intr-un camp, poate fara cai de acces sau cu multe alte santiere existente sau potentiale in zona. Iar de infrastructura nici nu mai vorbim.

Iar traficul pe intrare si in oras sunt convinsa ca va fi mult mai rau, din perspectiva unui om care a traversat Bucurestiul 2 luni in pandemie si apoi doar zona de Nord, pe un nr de km mult redus, insa la diferite ore ale diminetii. Asa ca o zona in afara centurii care are deja transport bine-reglementat spre Bucuresti, cum e Otopeni (unde de bine de rau ai 783, tren) pare sa fie de preferat.

Am tot vazut diverse persoane care si-au luat sau sunt in proces de a-si lua case inspre Stefanesti, Tunari, etc. Tot cu 100mp curte - sincer mi se pare aiurea sa te duci in camp, fara barem o curte de 600mp, si sa te lasi in baza promisiunilor dezvoltatorului care zice ca va face piste, terenuri, bla. Unde acum e doar un camp. Asta cand sunt atatea exemple unde evident socoteala din pliant nu s-a mai potrivit cu cea la fata locului..

#46
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 Oigen, on 04 mai 2021 - 19:14, said:

dar la 14 ani copilul nu poate sa ia uber sa se duca unde vrea? la varsta de chefuri in noapte, deci 16+, nu poate sa ia uber sa vina acasa? zic si eu.

Sunt prea multi dementi sa iti lasi fetita sau de ce nu baiatul cu Uberul la 1 noaptea. Nu, multumesc. Ne urcam in masina si mergeam la dracu in praznic sa il luam noi. E drept ca nu era uber pe vremea aia.
O perioada am achizitionat un abonament de la un nene foarte serios de altfel, care ii lua si aducea pe copii la scoala si apoi statea dupa fundul lor (la mediatii sau la stomatolog, nu la chefuri) in timpul zilei. A fost o perioada scurta, dar necesara, dar ne-a rupt de bani. Insa era de incredere, iar baiatul avea nevoie de acele iesiri era perioada aparatului dentar, daca imi amintesc bine.

Ideal ar fi sa existe utilitati. Banuiesc ca daca nu exista canalizare , nu exista nici apa si nici astfalt.
Noi vidanjam destul de des , nu mai imi amintesc, dar nu am auzit de vidanjare la 1-2 ani, poate de doua ori pe an daca nu mai des, asa ca ganditi-va bine.

Otopeni e o locatie buna, am vazut ca se dezvolta mult si in Balotesti. E putin mai departe si nu e de pierdut din vedere.

#47
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Și nu e numa noaptea, alea să zicem că la început sînt rare. În primul rînd ziua e mult de mers, minim 5 zile pe săptămînă, spre școală și alte activități, și toate drumurile alea consumă mult timp și bani. Ai de stat cu orele în mașină. Și poa să coste și 100 lei pe zi. Plus găsirea unui taxi/uber, care nu e mereu simplă în suburbii.

Edited by abancor, 05 May 2021 - 10:11.


#48
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

 abancor, on 05 mai 2021 - 10:10, said:

Și nu e numa noaptea, alea să zicem că la început sînt rare. În primul rînd ziua e mult de mers, minim 5 zile pe săptămînă, spre școală și alte activități, și toate drumurile alea consumă mult timp și bani. Ai de stat cu orele în mașină. Și poa să coste și 100 lei pe zi. Plus găsirea unui taxi/uber, care nu e mereu simplă în suburbii.

Adica te muti in luxul din ‘suburbii’ ca sa iei taxiul zilnic pt tine si copii? Sa ii trimiti cu uberul? :)))

#49
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Dragutica casa, dar nu face banii in zona aia. Plus ca am ajuns la 130 mpu de la 6 camere. In curand cred ca ajungem la apartament de 4 camere in Bucuresti :))

#50
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020
Sincer nu înțeleg (și mă sperie un pic) de unde necesitate asta de a face atâtea drumuri în oraș. Având în vedere că școala e în localitate, bănuiesc că copiii își fac prieteni în zonă, se pot vizita reciproc și merge la un suc în apropriere, la o terasă, într-un parc. Activități sportive, cursuri de una alta, mai găsești și în Otopeni din ce văd. De ce e nevoie de drumuri așa dese în centru?

Ca idee, sunt o grămadă de olandezi care nu a fost (aproape) niciodată în Amsterdam, englezi care nu au fost în Londra, și nici nu își doresc sau nu simt nevoia să ajungă. Eu am copilărit și crescut în București, dar pe vremea aia suburbiile chiar că erau "la țară" și nu aveai mai nimic acolo. Acum s-au dezvoltat mult, poți comanda orice online, etc. Nu mi se mai pare atractiv statul în centru, având în vedere traficul, aglomerația, poluarea.

Edited by yog, 05 May 2021 - 10:54.


#51
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Drumuri se gasesc sau daca nu gasesti tu, o sa gaseasca copilul. Ei asa fac, li se pare mai cool sa stea la o terasa din centrul vechi sau Herastrau decat la terasa din Otopeni unde va cunoaste pe toata lumea.Pentru ca se va duce unde se duc prietenii lui, nu unde vor parintii.

Eu nu ti-am scris ca sa te dau inapoi, am scris exact din experienta mea.
Desigur, dupa atatia ani aici m-am obisnuit, imi este bine si nu m-as muta din motivele enumerate de tine, mai putina poluare, mai putin zgomot si viata mai linistita.

#52
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

 yog, on 05 mai 2021 - 10:47, said:


Ca idee, sunt o grămadă de olandezi care nu a fost (aproape) niciodată în Amsterdam, englezi care nu au fost în Londra, și nici nu își doresc sau nu simt nevoia să ajungă. Eu am copilărit și crescut în București, dar pe vremea aia suburbiile chiar că erau "la țară" și nu aveai mai nimic acolo. Acum s-au dezvoltat mult, poți comanda orice online, etc. Nu mi se mai pare atractiv statul în centru, având în vedere traficul, aglomerația, poluarea.

Asa sunt si cetateni care n au plecat vreodata din valea jiului si nu i deranjeaza ba chiar le place se simt bine, nu locuieste toata Romania in bucuresti sau pe langa. Multi au plecat din satul, orasul lor de provincie direct in italia, spania, anglia etc De ce tb te justifici ca e nasol in centrul bucurestiului sau ca suburbiile nu mai sunt ‘la tara’? Btw, otopeniul era oras de pe vremea lui ceausescu, restul… tunari, corbeanca, domnesti au fost si au ramas sate si ca aspect si infrastructura

Cat despre trafic … doar daca ai tot ce ti trebuie poti sa zici ca scapi de aglomeratie si taximetrie. Nu stiu cine isi comanda mancare din sate si mai si vin livratorii alergand… cand astia au si zone in bucuresti oras pe care nu le acopera.


#53
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Crezi gresit.

#54
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 slx29, on 04 mai 2021 - 09:26, said:

Si cum ajungi pe autostrada aia de dupa tunari?

Trecand prin Tunari sau iesi din Otopeni pe centura de langa pod.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate