Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Otopeni - Odăi - situația actuală și perspectiva

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu stiu ce buget ai, dar cand am fost noi sa vizionam acum aproape un an casele din Alma Gardens nu aveau nici canalizare, nici asfalt pe strada. Intre timp s-au facut ambele. Mie nu imi place la Otopeni ca majoritatea strazilor sunt foarte inguste si e un aspect de canion, cum arata si partea dreapta a Blvd Pipera, cum vii dinspre Bucuresti.

#20
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020

View Postfigo1988, on 04 mai 2021 - 09:39, said:

Nu stiu ce buget ai, dar cand am fost noi sa vizionam acum aproape un an casele din Alma Gardens nu aveau nici canalizare, nici asfalt pe strada. Intre timp s-au facut ambele. Mie nu imi place la Otopeni ca majoritatea strazilor sunt foarte inguste si e un aspect de canion, cum arata si partea dreapta a Blvd Pipera, cum vii dinspre Bucuresti.

Bugetul e în jur de 200. Nici mie nu îmi plac străzile f înguste (nici Pipera, tot de asta, plus că nu sunt școli), dar în Odăi ni s-a părut mai aerisit, cel puțin la prima vedere.

#21
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Noi am avut 300 de mii anul trecut buget si in final am luat in Pipera, dar pe o strada foarte aerisita si aproape de oras. Retrospectiv privind suntem foarte fericiti cu alegerea, e foarte aproape de oras, avem toate facilitatile relativ aproape, strazile sunt largi, vecini ok. In Otopeni ne-am uitat un pic, dar nu am gasit nimic care sa indeplineasca cerintele.

Succes cu cautarile!

#22
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020

View Postfigo1988, on 04 mai 2021 - 10:32, said:

Noi am avut 300 de mii anul trecut buget si in final am luat in Pipera, dar pe o strada foarte aerisita si aproape de oras. Retrospectiv privind suntem foarte fericiti cu alegerea, e foarte aproape de oras, avem toate facilitatile relativ aproape, strazile sunt largi, vecini ok. In Otopeni ne-am uitat un pic, dar nu am gasit nimic care sa indeplineasca cerintele.

Succes cu cautarile!

Mersi. De curiozitate, ce zonă/stradă? Am fost și noi în recunoaștere în Pipera. Am nimerit doar pe străduțe înguste fără trotuare, pe care nu prea merge să te plimbi, și nu am văzut niciun parc sau spațiu verde (în afară de pădurea Băneasa). Din câte știm nu sunt nici școli publice decente în zonă.

Edited by yog, 04 May 2021 - 10:51.


#23
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
In stanga cum vii de la rondul OMV. Urmeaza sa avem un copil in septembrie, nu stiu daca mi-as pune problema de scoala publica in Otopeni, nu vad cum ar fi mult mai bine decat in Pipera. Fie se dau banii la una privata, fie isi asuma parintii ca ii vor duce pe copil la scoala in fiecare zi in alta zona a orasului

#24
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020

View Postfigo1988, on 04 mai 2021 - 11:24, said:

In stanga cum vii de la rondul OMV. Urmeaza sa avem un copil in septembrie, nu stiu daca mi-as pune problema de scoala publica in Otopeni, nu vad cum ar fi mult mai bine decat in Pipera. Fie se dau banii la una privata, fie isi asuma parintii ca ii vor duce pe copil la scoala in fiecare zi in alta zona a orasului

Am înțeles, pe acolo nu prea am ajuns. Școala publică din Otopeni are rezultate ok la evaluarea națională din ce am văzut, inclusiv destui absolvenți cu note spre 10. Mă gândesc că asta înseamnă că dacă vrei să înveți, poți. Eu am terminat școala 11 și Vianu, dar mi se pare exagerată hipercompetitivitatea asta cu "școlile de renume", nu știu dacă e chiar justificată. Dusul la școală cu mașina în altă zonă în fiecare zi mi se pare dur, și pentru părinți și pentru copil.

#25
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Scoala in sine nu cred ca conteaza asa de mult dpdv al cunostintelor, cat mai ales al anturajului, al preocuparilor.

#26
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postyog, on 04 mai 2021 - 11:33, said:

Am înțeles, pe acolo nu prea am ajuns.
Eu iti recomand sa te duci in zona aia si sa ne spui parerea. :)) De la Promenada pana in la Erou Iancu Nicolae se construieste masiv, o sa fie ca un nou Militari Residence dpdv al traficului, poluarii etc. Ia mai bine in Otopeni, este zona mult mai spalata si aerisita. Iti recomand sa incerci mai sus de primarie, ai strazi linistite cu loturi de teren bunicele. Incearca pe strazile cu nume de capitale (Belgrad, Sofia etc.)

#27
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postedi10000, on 04 mai 2021 - 13:03, said:

Eu iti recomand sa te duci in zona aia si sa ne spui parerea. Posted Image) De la Promenada pana in la Erou Iancu Nicolae se construieste masiv, o sa fie ca un nou Militari Residence dpdv al traficului, poluarii etc. Ia mai bine in Otopeni, este zona mult mai spalata si aerisita. Iti recomand sa incerci mai sus de primarie, ai strazi linistite cu loturi de teren bunicele. Incearca pe strazile cu nume de capitale (Belgrad, Sofia etc.)

Da, se stie ca pe DN1 se merge doar cu BEV si biciclete Posted Image. Cu cat esti mai departe de oras cu atat colectezi mai mult trafic in drum, iar infrastructura de la DN1 e cam maximul care se poate obtine acolo. Adica orice se construieste in Pipera, Sisesti, Jandarmeriei, zona aia de langa padurea Baneasa, absolut toate se vor descarca in DN1.

Edited by figo1988, 04 May 2021 - 14:30.


#28
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Vorbim de zona lui Becali, nu? Unde crestea el oile inainte. De la rondul OMV pe stanga pana la Iancu Nicolae.

#29
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Da, acolo. De ce?

Nu are cum sa ajunga ca MR pentru ca majoritatea din jur sunt niste case absolut monstruoase ca dimensiune, dpdv al densitatii cred ca nici in Primaverii nu e asa de jos. Eu am 150mpu si incap lejer la parterul majoritatii celor din jur. In rest, normal ca ma bucur ca la 5 minute distanta se face Cortina, la 10 minute Nusco, inseamna ca oamenii o sa se uite la apartamentele alora de 300k si o sa prefere sa dea un pic mai mult pe ceva cu finisaje identice sau mai bune, dar care are si curte, dar totusi este inca in oras. In imobiliare daca nu ai "location", nu mai vorbesti decat de costul de inlocuire al constructiei, ca teren gasesc berechet doua ulite mai incolo.

Ideea e ca fiecare sa faca compromisurile corecte. Sunt destui care pleaca cu >500mp teren in cap si pe urma isi blesteama zilele cand naveta ajunge de 60 de minute, pe urma 90 si cine stie cat o sa mai creasca.

Edited by figo1988, 04 May 2021 - 14:41.


#30
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

View Postedi10000, on 04 mai 2021 - 13:03, said:

Ia mai bine in Otopeni, este zona mult mai spalata si aerisita. Iti recomand sa incerci mai sus de primarie, ai strazi linistite cu loturi de teren bunicele. Incearca pe strazile cu nume de capitale (Belgrad, Sofia etc.)
Așa îmi pare și mie, care nu stau acolo, dar am drum des prin zonă. Asta ar fi prima zonă de căutat, e clar cel mai bine sistematizată, urbanizată (străzi late, trotuare), are deja utilități, ținta ar fi de găsit ceva pe o rază de 1 km de centru (primărie, școală, piață), în perimetrul Polonă - Sofia - Mărăști, și ai viața cea mai ușoară posibil, adică te mai poți descurca și fără mașină. Ba chiar și în București poți ajunge fără mașină. Cunosc copii care merg de acolo la liceu în București cu autobuzul.

#31
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
@yog- du-te in cele doua zone si astept concluziile.

#32
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postedi10000, on 04 mai 2021 - 14:51, said:

@yog- du-te in cele doua zone si astept concluziile.

Nu are sens pentru ca oricum pana in 350-400k nu se mai gaseste nimic ok in zona. As spune ca si in Otopeni cu greu gasesti ceva ok in bugetul mentionat initial. Piata a luat-o bine de tot in sus.

Edited by figo1988, 04 May 2021 - 14:59.


#33
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020
E clar că sunt pros and cons în orice zonă. Despre case, unii preferă foarte mari, cu curți mari, noi suntem mai practici: maxim 150mp cu o curte mică, chiar înșiruită, ni se pare suficient, mai ușor de întreținut (nu suntem mari meșteri și grădinari). Avem deja o astfel de casă în altă țară, unde am locuit până acum, și ne-am obișnuit așa. La 400k în Pipera probabil vorbim de case mai mari.

#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Postyog, on 04 mai 2021 - 11:33, said:


Am înțeles, pe acolo nu prea am ajuns. Școala publică din Otopeni are rezultate ok la evaluarea națională din ce am văzut, inclusiv destui absolvenți cu note spre 10. Mă gândesc că asta înseamnă că dacă vrei să înveți, poți. Eu am terminat școala 11 și Vianu, dar mi se pare exagerată hipercompetitivitatea asta cu "școlile de renume", nu știu dacă e chiar justificată. Dusul la școală cu mașina în altă zonă în fiecare zi mi se pare dur, și pentru părinți și pentru copil.
E justificata, e destul sa rasfoiesti rezultatele la examenul de clasa a 8-a. Apoi, la liceu, diferentele sunt dramatice. Licee la care nu ia nimeni bacalaureatul, la 100m distanta de licee cu rata de succes de 100%.
Conteaza si locatia unde stai, simplul fapt ca m-am mutat in centrul orasului a schimbat dramatic viata sociala a lui fiu'meu. Nu as vrea sa stiu cum era daca ma mutam la tara, langa oras.

#35
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Pai pana acum spuneai de 5-6 camere si 200 mpu si acum s-a ajuns la insiruita si 150 mpu. Diferenta de pret intre ele este f mare. Vezi asta: https://www.imobilia...dviz=764892896. Este in zona buna si cu 30-40k o decorezi si mai aproape de tendintele actuale.

Edited by edi10000, 04 May 2021 - 15:40.


#36
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postyog, on 04 mai 2021 - 15:27, said:

E clar că sunt pros and cons în orice zonă. Despre case, unii preferă foarte mari, cu curți mari, noi suntem mai practici: maxim 150mp cu o curte mică, chiar înșiruită, ni se pare suficient, mai ușor de întreținut (nu suntem mari meșteri și grădinari). Avem deja o astfel de casă în altă țară, unde am locuit până acum, și ne-am obișnuit așa. La 400k în Pipera probabil vorbim de case mai mari.

La 400k in Pipera partea mai ok obtii un duplex nou (practic casa individuala, dar construita lipit de alta) pe la ~150-200mpu (in functie de zona, mai putin la Erou Iancu Nicolae si mai mult in rest) sau ceva casa individuala, dar in care vei mai avea de bagat bani. In functie de ce noroc ai pot sa fie probleme doar la suprafata sau poti ajunge sa ingropi zeci de mii de euro doar pana ajungi la finisaje.

Eu am oscilat intre asta pe care am luat-o si una facuta acum vreo 9 ani, dar care era mai mare si avea si piscina. Casa arata bine, dar am discutat cu un designer interior, am discutat cu constructori si mi-au spus ca e imposibil de estimat cati bani intra pana nu te apuci sa deschizi sa vezi ce e pe acolo.

De exemplu ce a pus Edi nici nu as atinge pana nu as avea parerea unui constructor cu costurile pentru a o aduce la stadiul de locuit pe care mi-l doresc. Din start cand scrie in anunt ca s-au folosit "materiale de cea mai buna calitate" si te uiti la poze, cam oricui i-ar da cu minus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate