Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Otopeni - Odăi - situația actuală și perspectiva

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020
Suntem în curs de revenire în țară și ne gândim să ne luăm o casă în jurul Bucureștiului. Deși am trăit 25 de ani în București, după 10 ani de stat în zone mai liniștite, acum mi se pare prea aglomerat, și nu găsesc motive suficiente pentru a reveni în centru. Singura problemă ar fi școlile, iar din ce am găsit, în Otopeni ar fi una din cele mai ok din Ilfov. De asta, și alte motive (mai ușor de ajuns la munte etc.), ne gândim la Otopeni.

Din ce am citit și am auzit, lumea zice să te ferești de Odăi. Întrebarea este dacă acest sfat mai e de actualitate, și care sunt motivele mai exact. Ne e teamă de mirosuri/poluare, dar din ce am văzut în postările primarului, se avansează cu rețeaua de canalizare și epurare. S-au asfaltat străzi, se fac parcuri pentru copii. Am trecut pe acolo și pare liniștit, în unele zone chiar frumos.

Îmi scapă ceva? E mult mai bine pe partea cu primăria? Aveți idee dacă e în plan să se facă o școală și pe partea cu Odăi? Știe cineva cum e "grădinița nr. 2"?

Sunt deschis și la sugestii de alte zone, de unde se poate ajunge ușor la o școală decentă (10 min max, nu cu mașina, eventual school bus).

Căutăm o casă medie, practică, 5-6 camere, max 200mp, eventual înșiruită, cu curte mică (mai ușor de întreținut).

Mersi!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ca orice localitate de la periferie, problema este accesul, si mai ales unde trebuie sa ajungi.
Despre scoli si gradinite noi, de stat, eu zic sa nu iti faci iluzii, deci e o problema atat dpdv al banilor (private), cat si dpdv al transportului.

Accesul e DNCB, pe sensul cu omor (OTP-Mogosoaia) sau DN1.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
Eu zic sa te uiti si la zona Voluntari. S-a construit mult (Pandele cred ca are jumatate din complexuri, dar sunt ok) iar accesul catre oras e ceva mai ok decat din Otopeni.

 yog, on 02 mai 2021 - 11:49, said:

Căutăm o casă medie, practică, 5-6 camere, max 200mp, eventual înșiruită, cu curte mică (mai ușor de întreținut).
Mersi!

Finii mei stau in Avangarde Forest (Voluntari). Casele sunt foarte bine construite, insa au curti foarte mici (sub 50mp). Daca nu te deranjeaza curtea foarte mica, recomand. Pretul nu mai stiu, acum cativa ani erau 130k, acum cred ca au ajuns pe la 160k.

Edited by george_alexandru, 02 May 2021 - 12:09.


#4
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020
P.S.: am uitat să menționez că, cel puțin pentru o vreme, nu vom avea nevoie să ajungem în București frecvent.

#5
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Daca o sa ai copii mici/de scoala, o sa fie cosmar.

#6
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020

 Ahasverus, on 02 mai 2021 - 16:33, said:

Daca o sa ai copii mici/de scoala, o sa fie cosmar.

De ce? Înțeleg că școala din Otopeni e destul de bună, și există school bus care aduce copiii inclusiv din Odăi. N-ar trebui să facă mai mult de 10-15 min. Îmi scapă ceva?

 george_alexandru, on 02 mai 2021 - 12:06, said:


Finii mei stau in Avangarde Forest (Voluntari). Casele sunt foarte bine construite, insa au curti foarte mici (sub 50mp). Daca nu te deranjeaza curtea foarte mica, recomand. Pretul nu mai stiu, acum cativa ani erau 130k, acum cred ca au ajuns pe la 160k.

Interesant, dar e vreo școală ok în zonă? Am vrea să evităm dusul la școală cu mașina, căutăm să fie una ok la care să ajungi în 10-15 min pe jos sau cu school bus.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
Daca nu ma insel sunt vreo 4 scoli in Voluntari, dar nu stiu cat sunt de aproape de Avangarde Forest. Finii mei si-au dat copilul la o scoala din Bucuresti.

#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 yog, on 02 mai 2021 - 12:10, said:

P.S.: am uitat să menționez că, cel puțin pentru o vreme, nu vom avea nevoie să ajungem în București frecvent.
Da? Pentru ca...

 Ahasverus, on 02 mai 2021 - 16:33, said:

Daca o sa ai copii mici/de scoala, o sa fie cosmar.
Nu punem scolile 11 sau 17, punem toate bibliotecile pe care nu le vor accesa. Nu, nu e acelasi lucru cu onlineul.

 george_alexandru, on 02 mai 2021 - 18:32, said:

Daca nu ma insel sunt vreo 4 scoli in Voluntari, dar nu stiu cat sunt de aproape de Avangarde Forest. Finii mei si-au dat copilul la o scoala din Bucuresti.
Vezi?

Am colegi de serviciu care cer viza de flotant la mine pentru acces la scoala buna.

#9
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020
E un pic offtopic, dar mi se pare că lumea se agită un pic excesiv cu "școlile bune" în România. Eu am terminat scoala 11 și liceul Vianu, teoretic super bune, și a fost ok, dar nu pot să zic că am rămas cu chestii extraordinare din ele, esențiale mai departe.

Hipercompetitivitatea asta la nivel de școală generală nu prea o înțeleg. Care e miza, e chiar așa greu să iei o notă bună la evaluarea națională dacă mergi la o școală mai medie ca nivel, dar mai aproape de locuință? Chiar se justifică să bați drumul cu mașina, să chinui copilul și pe tine, pentru ce? Chiar sunt profesorii mult mai slabi la școlile mai medii?

În țara în care am trăit 10 ani părinții sunt mult mai (poate prea) relaxați, dau copilul la școala cea mai aproapiată și consideră că cel mai important e să se simtă copilul bine. să îi placă la școală. Și acolo sunt mici diferențe între școli, dar nu le consideră nimeni așa de importante.

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
eu m as gandi mai mult la viata copiilor. am intalnit multe cazuri cand copiii, adolescenti, erau destul de frustrati de viata pe perioada liceului si a facultatii pentru ca ei spre deosebire de colegii lor nu puteau sa ajunga in 30minute la o terasa, la un mall, la o petrecere. era o problema cu intorsul acasa, trebuia mereu sa cheltuie cine stie ce sume pe taxi sau sa vina parintii dupa ei. daca isi fac si ei vreo gagica/gagic intalnirile sunt ceva mai complicate etc.  de asemenea drumul catre liceu/facultate poate fi o corvoada. stiu pe cineva care trimitea copilul pe la ora 6.30 sa ajunga la 8 la liceu (stau in Domnesti).

asadar mare grija cu mutatul asta in locuri din afara razei de interes normala a Bucurestiului.

#11
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 yog, on 02 mai 2021 - 19:39, said:

E un pic offtopic, dar mi se pare că lumea se agită un pic excesiv cu "școlile bune" în România. Eu am terminat scoala 11 și liceul Vianu, teoretic super bune, și a fost ok, dar nu pot să zic că am rămas cu chestii extraordinare din ele, esențiale mai departe.

Hipercompetitivitatea asta la nivel de școală generală nu prea o înțeleg. Care e miza, e chiar așa greu să iei o notă bună la evaluarea națională dacă mergi la o școală mai medie ca nivel, dar mai aproape de locuință? Chiar se justifică să bați drumul cu mașina, să chinui copilul și pe tine, pentru ce? Chiar sunt profesorii mult mai slabi la școlile mai medii?

În țara în care am trăit 10 ani părinții sunt mult mai (poate prea) relaxați, dau copilul la școala cea mai aproapiată și consideră că cel mai important e să se simtă copilul bine. să îi placă la școală. Și acolo sunt mici diferențe între școli, dar nu le consideră nimeni așa de importante.
Felicitari pentru scolile absolvite! Ideea e ca in 11 si MF1 (Vianu) te invata sa inveti, pe cand in alte licee te urmaresc sa nu te caci in fata cancelariei. Aia e!

BTW, cea mai importanta persoana din viata mea (nevasta-mea) a facut 11 si MF1

#12
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Faza cu școlile bune sau nu se referă la cât de dominantă e prezența unei anumite etnii. Că nu ne place să o recunoaștem, dar cam așa gândesc majoritatea părinților.

#13
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020

 e_bulu, on 02 mai 2021 - 19:59, said:

Felicitari pentru scolile absolvite! Ideea e ca in 11 si MF1 (Vianu) te invata sa inveti, pe cand in alte licee te urmaresc sa nu te caci in fata cancelariei. Aia e!

BTW, cea mai importanta persoana din viata mea (nevasta-mea) a facut 11 si MF1

Mersi, și felicitări :) Din ce înțeleg sugerezi că diferențele sunt foarte mari spre extreme între școli/licee... Nu știu ce să zic despre "te invata sa inveti", am avut și profi buni, și mai așa și așa. Pe cei cu adevărat talentați, de la care am rămas cu ceva, îi număr pe degetele de la o mână. S-or mai fi schimbat lucrurile.

 Afroditu, on 02 mai 2021 - 20:32, said:

Faza cu școlile bune sau nu se referă la cât de dominantă e prezența unei anumite etnii. Că nu ne place să o recunoaștem, dar cam așa gândesc majoritatea părinților.

Din ce știu, etnia respectivă e numeroasă într-un număr limitat de cartiere sau localități din jurul Bucureștiului.

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,083
  • Înscris: 07.07.2006
Cred că lumea s-a convins pînă acu, după 20 de ani de migrat către suburbii, că cel mai comod e să locuiești acolo unde se desfășoară viața ta.
Trecînd peste asta, nu văd de ce ar trebui să te ferești de Odăi, mai ales că acolo e și ceva mai ieftin decît spre Tunari, și accesul spre București e mult mai bun (ieși imediat în DN1 pe mai multe străzi, la alegere), ai și stații de autobuz care circulă des, iar zona se dezvoltă continuu, primăria lucrează permanent la asfaltări, extinderi de rețele etc. Prețurile la terenuri se modifică lunar, se asfaltează strada, se mai pun 20 de euro pe metru etc. Plus că e mai sistematizată, există o rețea de străzi, nu fundături (cum e spre Tunari, unde singura arteră e șoseaua principală, din care se desprind fundături în fiecare ansamblu rezidențial).
Mi se pare zona potrivită, pentru ce vrei tu. Iar dacă găsești ceva pe Griviței sau 1 Mai, e perfect, e în jur de 1 km pînă la școala din centru, orice copil ajunge pe jos în maxim 15 minute.
Accesul dinspre București e mai lung, trebuie să întorci la aeroport, dar se circulă bine. Se intră și dinspre centură, direct în Odăi, pe la o barieră care e mai mereu ridicată, dar nu are rost venind dinspre București, numai dacă vii deja pe centură dinspre est.
Cu bătaie mai lungă, se va face probabil și o stație de tren urban undeva prin dreptul străzii Porumbescu. Iar acu e stație pe cîmp la patinoar, vizavi de aeroport, de acolo cu trenul faci 15 minute pînă la Gara de Nord.
Du-te la o plimbare prin zonă.

#15
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008
In privinta copiilor, eu, ca proaspat locuitor din Odai, mi-am pus in plan sa ii duca si sa ii aduca autobuzul scolar. Anul asta vor fi 12 clase de pregatitoare asa ca mai mult ca sigur se invata in schimburi, copilul de la pregatitoare nu va invata in acelasi timp cu cel din clasa a 4 a, desi am inca sperante.

In privinta autobuzului scolar mi s-a comunicat cand am fost pentru inscrierea in clasa pregatitoare ca traseul se va stabili in septembrie, in functie de cereri. Am inteles ca exista si solutii alternative, parintii vorbesc intre ei si la un cost de aproximativ 30 de lei pe saptamana sunt adusi acasa de un uber sau ceva de genul.

Un alt aspect neplacut, in clasa in care il voi transfera pe cel mare sunt din cate am inteles eu 36 de copii, nu stiu daca asta este situatia generala.

Parcul din Odai este unul foarte mic, primarul are de gand sa construiasa altul dar sa nu te gandesti ca vor fi dimensiuni spectaculoase.

Referitor la trafic, am zburat pur si simplu saptamana asta dar a fost cred atipic, copiii fiind in vacanta. Din Odai pana undeva in spatele Tribunalului Bucuresti cu o escala la Gara de Nord unde o las pe sotie, am facut intre 32 si 34 de minute, plecat din Odai intre 8 fara 5 si 8 si 5. La intors cred ca doar odata am venit direct la Odai fara alta oprire si daca nu am insel am facut pana in 45 de minute, cu intoarcere pe la aeroport; traseul acelasi dar in sens invers - Tribunal-Gara-Odai.

In zona se construieste foarte mult, sunt inca destule terenuri libere, dar mi s-a parut civilizat, nu am identificat saptama asta niciun personaj dubios :) ca sa spun asa. Mai vezi copii singuri pe strazi cu o bicicleta, trotineta sau role, asta imi place.

Un mare minus cel putin pentru mine, stau cam slabut baietii astia din Odai cu trotuarele.

Cu toate neajunsurile sunt deocamdata foarte multumit de decizia luata, sper sa ma tina Posted Image.

Astea ar fi impresiile mele dupa o saptamana de locuit aici, sper ca vor ajuta pe cineva.

#16
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Sau iti cauti casa pe partea stanga a Otopeniului (cand privesti spre Bucuresti) si ai autostrada dupa Tunari.

Edited by CryTeku, 04 May 2021 - 08:41.


#17
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

 CryTeku, on 04 mai 2021 - 08:40, said:

Sau iti cauti casa pe partea stanga a Otopeniului (cand privesti spre Bucuresti) si ai autostrada dupa Tunari.

Si cum ajungi pe autostrada aia de dupa tunari?

In odai se construieste de 10 ani, inca nu au canalizare, nici intre otopeni-tunari nu e ... iar cea din oras incepe ‘revarsarea’ ca n a fost construita pt zeci/sute de blocuri noi/case etc


#18
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020
Mulțumesc pentru răspunsuri, foarte interesante detaliile legate de școala etc.

Asta cu lipsa trotuarelor și mie mi se pare groaznic, nu înțeleg de ce se fac străzi așa înguste, pe care nu poți ieși să faci o plimbare.

Cu canalizarea, primarul postează pe Facebook tabele din care reiese că un număr semnificativ de străzi au acum canalizare, clipuri de la stațiile noi de epurare, etc. Bănuiesc că nu sunt măsluite grosolan datele și imaginile, deci nu prea înțeleg: se avansează, e în curs de rezolvare, sau nu? Sunt probleme reală poluarea, mirosurile, sau nu?

Edited by yog, 04 May 2021 - 09:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate