Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Roaming Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
1057 replies to this topic

#397
chiristi

chiristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.07.2008

 catalinman, on 20 aprilie 2023 - 10:03, said:

Adevarat a Inviat! Astepti 3 zile si o sa poti sa activezi si datele in roaming direct din contul Digi sau daca e urgenta si trebuie sa pleci din tara poti sa suni si acum la *777 si ti le activeaza colegii din centrala.
Mulțumesc 🤗

#398
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Cu ce rețea au parteneriat în Turcia? Are viteza bună? VPN sau apeluri VoIP funcționează? Să fac hotspot pentru vowifi Orange

#399
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Turkcell, au viteza buna, merg VPN si VoIP cum merg oriunde in lume ca iesi prin reteaua Digi pe Internet si turcii habar nu au ce trafic de date faci, merge sa faci si hotspot ptr VoWiFi Orange.

Edited by SethNY, 20 April 2023 - 21:13.


#400
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Eu așa știu că de exemplu în UAE - Dubai nu ai voie cu VPN. V-a mers VoWifi în Dubai?

#401
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E chiar folosit la greu datorita filtrarilor pe care le aplica pe conexiunile realizate local.
In roaming oricum ai IP de RO deci nu ai nevoie de VPN.

Insa tarifele Digi în UAE nu sunt prea bune, 12EUR/GB. Daca ai telefon cu esim mai bine te orientezi spre un serviciu de date (ex: GoMoWorld 5GB pentru 16EUR).

#402
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 05.03.2009
Cum adica ai ip de ro in roaming ??? De unde ai scos-o ?

#403
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 06.03.2004
Din experiența a scos-o.E fix asa.Tot traficul e rutat catre rețeaua din RO,ai IP românesc.

#404
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

 lk1, on 20 aprilie 2023 - 23:27, said:

Eu așa știu că de exemplu în UAE - Dubai nu ai voie cu VPN. V-a mers VoWifi în Dubai?
Dubai blocheaza VoIP (Skype voice, Whatsapp Voice, SIP ...) pentru clientii din Dubai, deci SIMuri de-ale lor si WiFi ul lor. Nu are treaba cu SIMuri straine. Nu poate bloca nimic ptr SIMurile straine ca traficul e rutat catre Romania, ai IP si servicii date de Operatorul din Romania.

VPNul  (aici intra si VoWiFi ca VoWiFI foloseste VPN securizat ) deobicei nu e blocat in Dubai ca ii afecteaza pe aia de lucreaza de acolo. Poate fi blocat in WiFiurile publice, de ex in aeroport. Si da, mi-a mers VoWiFi Digi in Dubai direct, cand am fost legat direct la WiFi ul apartamentului in care am stat.

Edited by SethNY, 21 April 2023 - 08:55.


#405
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 05.03.2009

 clader, on 21 aprilie 2023 - 08:42, said:

Din experiența a scos-o.E fix asa.Tot traficul e rutat catre rețeaua din RO,ai IP românesc.
Foarte interesant ...
Eu peste tot pe unde am fost in afara am avut ip-ul tarii respective. Lucru care deranja maxim , pentru ca reclamele , continutul , searchurile de pe google erau in limba tarii respective.
Singura varianta ca sa anulezi asta era sa te conectezi prin vpn la un server romanesc.
Zilele trecute un amic asta mi-a zis , era si el in italia, i-am dat un config pentru vpn-ul pe care il am pe routerul meu si toate problemele lui s-au rezolvat.
mentionez ca si el si eu avem geolocatia inchisa total.

#406
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 06.03.2004
Eu nu am văzut nicăieri asa ceva(IP din tara respectivă).Probabil ai intrat pe wifi uri locale,de aici reclamele si restul lucrurilor legate de google.Sau poate informațiile despre rețeaua in care te afli sunt transmise catre google,habar n-am ce transmite twlefonul.

Edited by clader, 21 April 2023 - 09:51.


#407
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 kye77, on 21 aprilie 2023 - 09:24, said:


Foarte interesant ...
Eu peste tot pe unde am fost in afara am avut ip-ul tarii respective. Lucru care deranja maxim , pentru ca reclamele , continutul , searchurile de pe google erau in limba tarii respective.
Singura varianta ca sa anulezi asta era sa te conectezi prin vpn la un server romanesc.
Zilele trecute un amic asta mi-a zis , era si el in italia, i-am dat un config pentru vpn-ul pe care il am pe routerul meu si toate problemele lui s-au rezolvat.
mentionez ca si el si eu avem geolocatia inchisa total.

Inseamna ca n-ai vazut bine sau nu erai conectat prin roaming ci wifi, prin definiție roamingul trece toate datele prin rețeaua de acasă, tot providerul tau iti oferă serviciile de voce/date folosindu-se de rețeaua locală.
Iti zic 3 inși ceva, te poți documenta chiar tu cu o simplă căutare, totusi insiști să contrazici.

Edited by MembruAnonim, 21 April 2023 - 10:32.


#408
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
IP-ul e cel de RO, am avut si eu Yoxo in Grecia si Bulgaria si IP-urile erau cele aferente ORO, posibil dupa geolocatie sa iti recomande reclame din tara respectiva, sau erai pe un WiFi local, asa pateam si eu.

#409
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 16.07.2015
Am fost la unguri, în Budapesta weekend-ul trecut, la un concert și am fost plăcut surprins să observ că am primit cca. 4780 MB incluși în Roaming. Vara trecută, la irlandezi, țin minte că erau incluși 4300 MB.

Edited by Vlad_22, 27 April 2023 - 22:48.


#410
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cota de roaming in SEE e aceeasi la toti operatorii, calculata dupa o formula proportionala cu valoarea abonamentului, si creste odata la 6 luni conform politicii RLAH, nu e cadou de la Digi.

#411
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007
O data pe an nu o data la 6 luni.

#412
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Crestere cota daforita scadere tarif WH - 1/ an
Cf tabel :

Attached Files



#413
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 01.10.2015
Roaming Digi in Serbia. Din nefericire e releu prin radio fiind pe malul Dunării și viteza nu e tocmai strălucitoare, fiind 1 mai.
B3+B3+B20

Edited by DUALHD, 01 May 2023 - 14:17.


#414
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 16.07.2015

 DUALHD, on 01 mai 2023 - 14:14, said:

Roaming Digi in Serbia. Din nefericire e releu prin radio fiind pe malul Dunării și viteza nu e tocmai strălucitoare, fiind 1 mai.
B3+B3+B20
Cât e tariful pe MB consumat la roaming la sârbi, Digi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate