Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Roaming Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
1043 replies to this topic

#379
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007

 MELODY, on 02 aprilie 2023 - 05:00, said:

Nu are cum sa fie doar trafic de internet, este 1.1eur per GB, sau 0.0011Eur/MB.

In cazul tau, 1.1x1.55=1.7eur. De restul ai avut si apeluri, probabil.

Corect, doar ca pentru cateva secunde telefonul s-a conectat la reteaua Aerian - Aeromobile, care are tariful de 1.7850 / Mbyte.

Edited by kaytar, 02 April 2023 - 11:25.


#380
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
In R.Moldova ... decent la 23MB

Quote

Trafic Internet Roaming 22.9443MB 0,0252 EUR


#381
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010

 PORTOCAL, on 02 aprilie 2023 - 06:00, said:



Eu ma uit pe factura nu pe reminder.



Eu ma uit pe factura nu pe reminder.

Pentru că ce spui tu este adevărat și ce spune Digi Helper nu are nicio valoare.

Bună logică! Să nu o mai folosești! :lol:

#382
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Offf, iar începeți... Ați avut deja o dată discuția asta, și fiecare dintre voi are bucățica lui de dreptate. Da, știm ce a zis DigiHelper, teoria e de partea ta. Practica însă este factura pe care o plătește clientul, și felul în care sunt încadrate acolo apelurile. Că așa, și eu am avut parte de explicații teoretice de la un consultant Vodafone pe vremea când eram la ei. În teorie ne-am înțeles prin mail că "mai prelungim un abonament în exact aceleași condiții ca cel de săptămâna trecută", dar în practică m-am trezit că noul abonament consuma întâi cele 60 de minute naționale (lol), chiar și la apeluri în rețea, înaintea celor 600 în rețea incluse. Diferența dintre teorie și practică a fost pentru că "de luni s-a modificat ordinea de consum", fără să scrie niciunde asta. Cu alte cuvinte, nu mă încălzea cu nimic acea confirmare teoretică de la "VodaHelper" atâta timp cât în practică, abonamentul respectiv consuma invers minutele. La fel, clientul cred că este mai interesat de cum se tarifează in practică acele apeluri efectuate în roaming din SUA.

#383
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 21.03.2005
Din motive pe care nu le stiu, unele apeluri in SUA in Roaming sunt incluse. (Cele cu "i").
Altele sunt pe cost (cele cu "n").
Sms-urile sunt aproape 6 centi.

Attached Files



#384
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010

 OzTm, on 07 aprilie 2023 - 08:57, said:

Offf, iar începeți... Ați avut deja o dată discuția asta, și fiecare dintre voi are bucățica lui de dreptate. Da, știm ce a zis DigiHelper, teoria e de partea ta. Practica însă este factura pe care o plătește clientul, și felul în care sunt încadrate acolo apelurile. Că așa, și eu am avut parte de explicații teoretice de la un consultant Vodafone pe vremea când eram la ei. În teorie ne-am înțeles prin mail că "mai prelungim un abonament în exact aceleași condiții ca cel de săptămâna trecută", dar în practică m-am trezit că noul abonament consuma întâi cele 60 de minute naționale (lol), chiar și la apeluri în rețea, înaintea celor 600 în rețea incluse. Diferența dintre teorie și practică a fost pentru că "de luni s-a modificat ordinea de consum", fără să scrie niciunde asta. Cu alte cuvinte, nu mă încălzea cu nimic acea confirmare teoretică de la "VodaHelper" atâta timp cât în practică, abonamentul respectiv consuma invers minutele. La fel, clientul cred că este mai interesat de cum se tarifează in practică acele apeluri efectuate în roaming din SUA.

Îmi cer scuze dar după multi ani de abonament Vodafone, nu are niciun rost comparația. Vodafone a ajuns pe picior de egalitate cu Telekom la "profesionalism" și/sau  onestitate.

Cât privește diferența între teorie și realitate, de acord, erori pot apărea dar nu sunt altceva decât erori punctuale. De aici și până la generalizare, e cale lungă!

Până și în documentația de VOLTE roaming (S8HR) se menționează faptul că pot apărea erori de facturare.

Totul este foarte clar și simplu chiar dacă unii nu pot concepe că nu au dreptate în 100% din cazuri! :)



#385
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 28.01.2007

 x_veb, on 04 martie 2023 - 10:34, said:

Sunt de 4 zile in Japonia unde folosesc pentru prima data Digi.
Merge perfect, iar pretul este 0.001 eur/mb, mult mai mic fata de Airalo pe care l-am folosit pana acum in toate deplasarile mele in afara UE.

Comparativ, tariful Vodafone este 3.09 eur/mb.

Vad ca tariful de date in roaming in Japonia s-a dublat fata de luna trecuta cand am fost eu: 0.0020 E/MB (fata de 0.001 E/MB).
Cred ca nu trebuia sa ma laud aici cu tariful pe care l-am platit Posted Image

Poate s-au mai modificat tarifele si pe alte destinatii.

#386
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Aveti idee de ce nu pot trimite din roaming, SMS-uri la numere scurte gen: 8844
Aproape toate donatiile catre fundatii se fac catre numere scurte. Am incercat 4 numere diferite dar fara succes.

#387
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009

 Y0samiteSam, on 10 aprilie 2023 - 10:32, said:

Aveti idee de ce nu pot trimite din roaming, SMS-uri la numere scurte gen: 8844
Aproape toate donatiile catre fundatii se fac catre numere scurte. Am incercat 4 numere diferite dar fara succes.
Pentru că așa e normal.
Numerele scurte sunt valabile exclusiv pe teritoriul țării reședință .
Odată ieșit nu mai sunt valabile

#388
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Salut ! Am un digi optim 2 și va trebui sa merg in Grecia. Credeți ca am reurse ceva care sunt valabile și acolo ? Nu prea mă pricep cu digi , m-am portat de curând …

#389
bluelaser

bluelaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 02.03.2006
Ai in jur de 2 giga inclus in roaming. Este ceva formula de calcul, poate stie cineva de pe forum.

Daca nu ai roamingul activat, apeleaza meniul ussd *111# si urmeaza pasii pentru activare ;)

Edited by bluelaser, 14 April 2023 - 20:09.


#390
bughybughy

bughybughy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.04.2005
Oare a fost cineva cu Digi in Iordania sa ne confirme daca tariful de internet in roaming chiar e doar 2 Euro/ 1 giga asa cum e afisat pe site-ul digi?  
E prea mare diferenta fata de Orange care taxeaza 13.000 euro (!) / 1 giga ..... Posted Image

#391
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Dacă în toată lumea tarifele se potrivesc, de ce ar face excepție Iordania? Stai relax ca ce scrie, aia e.

#392
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

 adbuser, on 14 aprilie 2023 - 19:58, said:

Salut ! Am un digi optim 2 și va trebui sa merg in Grecia. Credeți ca am reurse ceva care sunt valabile și acolo ? Nu prea mă pricep cu digi , m-am portat de curând …

 cristiany, on 24 martie 2023 - 08:59, said:

Asta este formula de calcul pentru traficul de internet in SEE:
2 x Pretul lunar al abonamentului (Euro, fara TVA) / Tariful maxim cu ridicata in roaming ( 1,8 Euro / GB )

Atentie, pretul lunar pe care il platesti efectiv ( chiar daca e abonament de 5 Euro, dar platesti 3, se calculeaza la 3 euro fara TVA ).


#393
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006

 bughybughy, on 14 aprilie 2023 - 20:31, said:

Oare a fost cineva cu Digi in Iordania sa ne confirme daca tariful de internet in roaming chiar e doar 2 Euro/ 1 giga asa cum e afisat pe site-ul digi?  
E prea mare diferenta fata de Orange care taxeaza 13.000 euro (!) / 1 giga ..... Posted Image
In Octombrie da atât a fost facturat, s-a făcut trafic câțiva GB. Vezi ca la Orange sunt și opțiuni. Ce e rău la Digi însă e dacă treci in Palestina - se încarca rapid factura, nu strica sa ți telefonul pe selectare manuala rețea.

Edited by LunaCrystal, 19 April 2023 - 14:16.


#394
bughybughy

bughybughy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.04.2005
Gata... confirm tarifele super mici la internet in Iordania la Digi ... 2euro/ giga.... si chiar si in Palestina cand ne-am apropiat de granita la Iordan au aparut tarife si mai mici pt Digi ... 0.7 euro/ giga....
Bravo Digi!!! Posted Image

Attached Files



#395
chiristi

chiristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 22.07.2008
Hristos a înviat! Am o problemă : am activat azi un abonament de 5 euro, la 2.5 e promoție câteva luni. Am activate apelurile în roaming, dar datele nu (cel puțin așa îmi apare când intru în cont). Cum se pot activa datele în roaming?

#396
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Adevarat a Inviat! Astepti 3 zile si o sa poti sa activezi si datele in roaming direct din contul Digi sau daca e urgenta si trebuie sa pleci din tara poti sa suni si acum la *777 si ti le activeaza colegii din centrala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate