Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Roaming Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
1003 replies to this topic

#343
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
La un cent pe minut zic ca poti vorbi si de pe strada. Iar pretul internetului este mai mic decat daca ti-ai cumpara o cartela locala, pe care am aruncato de cand am numar digi.

#344
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
La un cent pe minut zic ca poti vorbi si de pe strada
Adica 0,0125 EUR / min , adica o convorbire de 5 min cu RO - 5 x 0,0125 = cca 0,3 RON = cca 30 bani
Adica aproape GRATIS

#345
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Incerc sa inteleg cate minute sunt in Roaming pe abonamentul de la Digi cel de 5 euro ca nu gasesc nici un detaliu. Va trebui sa trec pe la digi, dar daca primesc un raspuns pana atunci ar fi super ok ma duc acolo cu tema facuta de acasa.

#346
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 03.02.2009

 unu999, on 15 martie 2023 - 22:32, said:



Am folosit un abonament Digi in roaming in Moldova doar pentru date mobile, nu si pentru apeluri. Tarifele Digi sunt ok, iar acoperirea Moldtelecom (Unite) in Chisinau si pe drumurile principale e si ea ok.

Pentru 2 zile in care am folosit telefonul pentru Google Maps si mesaje text pe WhatsApp si cateva poze mi-a venit un cost suplimentar de sub 2 Lei Posted Image


PS: Vezi ca in aplicatia Google Maps poti descarca o harta offline. Poti descarca intreaga Moldova si mai economisesti astfel ceva trafic in roaming.
Mulțumesc pentru sfaturi.��

#347
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.03.2005

 stearom, on 23 martie 2023 - 22:44, said:

Incerc sa inteleg cate minute sunt in Roaming pe abonamentul de la Digi cel de 5 euro ca nu gasesc nici un detaliu. Va trebui sa trec pe la digi, dar daca primesc un raspuns pana atunci ar fi super ok ma duc acolo cu tema facuta de acasa.

E ok sa incerci, pana la urma poate o sa si reusesti.

Oricum modul in care "incerci" este neclar.
Unde incerci sa afli? In Roaming SEE?
Intr-o tara anume?

Singurele minute INCLUSE sunt in Roaming SEE si informatia este foarte CLARA pe site-ul lor, cand alegi orice tara din SEE.

https://www.digi.ro/...-mobila/roaming

Deci iti recomand sa faci incercari cu google data viitoare, asta pentru intrebari destul de banale.

#348
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.03.2005
Am ales Bulgaria... poti alege orice tara. Scrie destul de clar... ai fix cate minute consumi.

Attached Files



#349
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014

 stearom, on 23 martie 2023 - 22:44, said:

Incerc sa inteleg cate minute sunt in Roaming pe abonamentul de la Digi cel de 5 euro ca nu gasesc nici un detaliu. Va trebui sa trec pe la digi, dar daca primesc un raspuns pana atunci ar fi super ok ma duc acolo cu tema facuta de acasa.
Exact ca acasa, nelimitat

#350
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017

 rromcic, on 24 martie 2023 - 07:53, said:

Exact ca acasa, nelimitat
Ai nelimitat minute in SEE roaming? Si legat de internet?

#351
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Ai intrebat de minute si ti-am raspuns, legat de internet in jur de 4.7 gb.

#352
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

 stearom, on 24 martie 2023 - 08:31, said:

Ai nelimitat minute in SEE roaming? Si legat de internet?

Asta este formula de calcul pentru traficul de internet in SEE:
2 x Pretul lunar al abonamentului (Euro, fara TVA) / Tariful maxim cu ridicata in roaming ( 1,8 Euro / GB )

Atentie, pretul lunar pe care il platesti efectiv ( chiar daca e abonament de 5 Euro, dar platesti 3, se calculeaza la 3 euro fara TVA ).

#353
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Multumesc mult pentru raspunsuri. In cazul in care sari de pretul abonamentului intra automat pe cost suplimentar? Se poate bloca sa nu intre sau chestii de genu?

#354
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se poate bloca dar e 1EUR/GB, preferi sa ramai fara date decat sa platesti cativa lei?

#355
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Daca e 1 euro GB e super bine pentru ca socru meu pentru cateva minute si foarte foarte putin internet, cred ca si-au facut aplicatiile update, s-a trezit din Bulgaria cu vreo 70 de euro cost suplimentar la orange. Asta nu vreau eu sa patesc.

Edited by stearom, 24 March 2023 - 14:14.


#356
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 26.05.2022
Tarifele in roaming sunt in general modice. Ok, sunt cateva destinatii unde a ramas exorbitant, dar nu undeva unde ajungi extrem de usor.

#357
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 stearom, on 24 martie 2023 - 14:12, said:

Asta nu vreau eu sa patesc.

Pai seteaza-ti telefonul sa actualizeze aplicatiile doar prin WiFi.

Daca esti in Bulgaria tarifele de roaming sunt ok, insa ai grija pe la granitele cu Serbia sau Macedonia, sa nu te conectezi la vreo retea de pe-acolo.

#358
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.03.2005

 stearom, on 24 martie 2023 - 14:12, said:

Daca e 1 euro GB e super bine pentru ca socru meu pentru cateva minute si foarte foarte putin internet, cred ca si-au facut aplicatiile update, s-a trezit din Bulgaria cu vreo 70 de euro cost suplimentar la orange. Asta nu vreau eu sa patesc.

Am vazut ca pui aceleasi intrebari si pe aria Orange.
Evident ca acolo nu ti-a raspuns nimeni...

Dar nu prea inteleg cum sa fi facut 70euro...
https://www.orange.r...t-in-roaming-86
Nu de alta, dar are si Orange 2 euro si ceva per GB dupa terminarea traficului inclus...
Adica ce a facut socrul tau cu datele mobile in Bulgaria?

Pe de alta parte inteleg ca nu ai Digi si doar vrei sa intelegi tarifele...


De pe aria prepay Orange:

 stearom, on 24 martie 2023 - 14:04, said:

Inainte prepay era mai avantajos, dar vad ca acuma abonamentul e mai avantajos daca ai roaming la 5 euro. Ce ma deranjeaza pe mine e costul suplimentar. Am fost candva demult la liber si ma trezeam ca aveam cost suplimentar ca ba aia ca ba cealalta si nu as vrea sa merg prin UE si sa ma trezesc cu o facutra de sute de euro la final. La prepay consumi cat ai si dupa block.
Cel mai bine nu mai deschizi deloc datele mobile si nu suni si nu raspunzi la nimeni.

#359
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.03.2005

 stearom, on 24 martie 2023 - 13:39, said:

Multumesc mult pentru raspunsuri. In cazul in care sari de pretul abonamentului intra automat pe cost suplimentar? Se poate bloca sa nu intre sau chestii de genu?

Pentru chestii de "genu" exista limita de cost care se poate seta prin aplicatia Digi.ro.

#360
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.03.2005
.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate