Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Volohii lui Nestor

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#145
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Foarte greu iti pica fisa, bine-nteles ca-i Vengria, asa cum zic bulgarii si rusii

Pe de alta parte, ai dat-o de gard de-ai umplut-o de sange

Tara Ungureasca, in oricare dintre renditii, este Ungaria, incluzand Transilvania, cu exceptia situatiilor in care este mentionat specific Ardeal

+++

Da si tu un Ctrl+F dupa Ungaria si-o sa mai gasesti situatii de-a dreptul surprinzatoare pentru tine dar si comice pentru publicul larg care te urmareste

Cum ar fi "Tara Ungariei marginase"

Edited by Mount_Yerrmom, 16 April 2021 - 22:30.


#146
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostMount_Yerrmom, on 16 aprilie 2021 - 22:29, said:

Foarte greu iti pica fisa, bine-nteles ca-i Vengria, asa cum zic bulgarii si rusii

ti-am mentionat: documentele de la rusi sunt tot in bulgareasca(old church slavonic).
deci Ougora - Ougroskoe zemle si Vengra - Văgrăskoe zemle, pt Ungaria.
iar cand e vorba de Transilvania e "Ugrăskoe zemle"

asta e ca volhii, voloshii si mai era unii, de la Nestor, tradusi ampulea de PopaLisseanu ca vlahi toti, de la insula britaniei pana in Franta si in carpati.

Edited by criztu, 16 April 2021 - 22:59.


#147
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Am gresit eu. Vengria vine-n ruseste din poloneza. Nu conteaza.

Ce conteaza e ca teza ta stridenta si nesustinuta de nimic, conform careia Tara Ungureasca ar insemna Ardealul, a cazut in cap, se zbate pe trotuar

Si ce ma tot fubipti cu "Ugrăskoe zemle" cand acolo e toata ziua "Ugrăskoi zemli"?

Edited by Mount_Yerrmom, 16 April 2021 - 23:01.


#148
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
cum ti-am explicat, ortografia bulgareasca e o aproximare. 'i' ul final e din grecescul 'e'. deci pe romaneste ar fi un Ugârskoie, dar e un 'e' ca in 'este', care se citeste in realitate 'ieste', dar ortografia academica insista ca se citeste 'este'.
e ca litera 'a' pe care noi o folosim si ca 'ă' si ca 'â' si ca 'badi bilding' dar de fapt e 'ao'(ˈbɒdi) sau ca in ungureste ''Balász' care e de fapt un 'a, o, ă' - Bălaj, nu Bolaș, nu Balaci.

intelegi ce-ti zic? discutia cu tine imi arata distinctia Văgrăskoe vs Ugrăskoe zemle (Stefan Bathory printul Transilvaniei. nu ma mai fuke la cap).
de ex. noi zicem Bulgaria, da ei zic un fel de Bâlgaria, desi scriu Bălgaria. 'ă'-ul bulgaresc din Bălgaria e un fel de 'î' romanesc, daca poti sa-ti imaginezi un sunet intre ă si î, lolic
iti dau o poza dar nu-ti mai fac discutie pe ea ca ma omori
ai pe romaneste 'pîrgari brasovesti' care e ortografiat ca 'prăgarem brașăveskimă"(pargari mei brasovestii mei) pe bulgareste.


Edited by criztu, 16 April 2021 - 23:28.


#149
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Ai dat in balbaiala si tot n-ai ajuns nici macar de unde ai plecat

Practic pedalezi in spate

#150
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Ai c-am identificat unde faci confuzia. Tu mi-ai bagat un jpeg tampit de pe internet, unde 'Ъ ъ' - yeru e redat ca 'ă, ŭ' dar ala nu e 'ă' romanesc, e 'ă' chirilic, care se pronunta 'î', 'i', 'mut', in functie de cuvant, total dupa ureche, ca litera 'u' in engleza - 'bug'(bag), 'rude'(riud), 'burst'(bărst), 'butcher'(buciăr), 'business'(biznis)..
deci e 'Vîgriskoe' nu 'Văgrăskoi'. cu mentiunea ca e un sunet intre ă si 'șî' cum ti-am explicat deja, asa cum in sarbeasca 'Srbska' contine un 'î' mut
'brașevЪskimЪ' e brașev'skim' cu 'î' mut, dar se poate interpreta si ca brașevi' skimi' - deci un 'i' scurt, amutit, ca in iesti - se pronunta "iest" dar se opreste intr-un 'i' final mut


poftim - https://en.wikipedia...rillic_alphabet respectiv https://youtu.be/1oPfo28tHjE?t=207

Edited by criztu, 17 April 2021 - 08:37.


#151
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Lasa matale analiza pe text, ca nu e vorba daca e un sunet intre ă si î

E vorba de recunoasterea buchiei si redarea ei corecta. Sigur nu e vorba de i

La fel cum sigur H nu e e, ci i

+++

Ideea de la care am plecat, daca mai tii minte, e ca

Quote

Tara Ungureasca, in oricare dintre renditii, este Ungaria, incluzand Transilvania, cu exceptia situatiilor in care este mentionat specific Ardeal


#152
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostMount_Yerrmom, on 17 aprilie 2021 - 09:46, said:

E vorba de recunoasterea buchiei si redarea ei corecta. Sigur nu e vorba de i

tu tine cont ca e vorba de documente de mana in alfabetul bulgaresc medieval TRANSLITERATE in sec XX in alfabet chirilic romanesc!
Deci noi nici macar nu discutam pe documentele originale, ci ne chinuim cu transliterarea ampulea in chirilica de la 1900
uite. deci ai Ъ (yer) etimologic, fonetic, etc. care apoi e inlocuit de diverse altele in ortografia moderna de la 1800



deci in principal Ъ (yer) e mut  - https://en.wikipedia.../wiki/Hard_sign


Edited by criztu, 17 April 2021 - 10:43.


#153
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Nu intereseaza pe nimeni ce rol are in grafia muscaleasca

Quote

In Bulgarian, the er goljam ("ер голям") is the 27th letter of the alphabet. It is used for the phoneme representing the mid back unrounded vowel /ɤ̞/, sometimes also notated as a schwa /ə/. It sounds somewhat like the vowel sound in some pronunciations of English "but" [bʌ̘t] or the Chinese "de" (的) [tɤ]. It is similar to the Romanian letter "ă" (for example, in "băiat" [bəˈjät̪]).


#154
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
ortografia chirilica bulgareasca moderna e la fel de departata de "old church slavonic"(bulgareasca medievala) ca si ortografia rusa.
ti-am pus poza mai sus cum s-a standardizat alfabetul chirilic bulgaresc la 1800

uite pagina cum se transcrie old church slavonic - https://sites.google...g-church-slavic

Бга Слва 1680
Издадєсѧ въ царствующємъ вєликомъ

Izdadesę v t︠s︡arstvūi︠u︡shtemʺ velikomʺ

deci poti constata ca ai 'въ' se randeaza ca 'v' deci nu 'vă'
iti poti da seama rapid dupa cuvantul богъ (bogŭ) care azi in bulgareste e randat Бог (bog) - deci nu "bogă"
hai, te-ai luptat cu vitejie, e timpu sa te retragi la depou

Deci in Cronica lui Nestor ai 'Волхомъ' (volhom) - vlahii care se aseaza intre slavii de la dunare

Edited by criztu, 17 April 2021 - 13:06.


#155
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Varzutza mica care ej tu varzutza

Attached Files


Edited by Mount_Yerrmom, 17 April 2021 - 13:42.


#156
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
observa, am marcat cu verzuliu - 'ъ' neutralized to [ɪ] after ж, ѕ, ц, ч, ш, щ, жд




iar [ɪ] este un eee, iii lung, ca in ungureste - poftim wiki https://en.wikipedia...unrounded_vowel si youtube - https://youtu.be/7PpuPMrISVc?t=3



#157
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postcriztu, on 17 aprilie 2021 - 14:03, said:

observa, am marcat cu verzuliu - 'ъ' neutralized to [ɪ] after ж, ѕ, ц, ч, ш, щ, жд

Sa observ ce ti-am aratat eo. Ej haios rau.

#158
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
deci ai observat ca 'ъ' se citeste si 'i'
multumesc, io intodeauna eu pe tine te-am apreciat pt sinceritate in cele din urma la o adica

da pe omega ala 'ʊ' l-ai observat si pe ala? care se citeste 'uom'? https://en.wikipedia...k_rounded_vowel
care ar da 'Vuogruoskoie'

Edited by criztu, 17 April 2021 - 14:31.


#159
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postcriztu, on 17 aprilie 2021 - 14:22, said:

care ar da 'Vuogruoskoie'

n-are sens, vaz

#160
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
are sens, ca uite: "juram si jurat-am iubitului nostru parinte Ianîș din Hunidiia, al intregei tari craesci gubernator si al altora" - 534 documents, Bogdan voda 1451

deci Ianoș era guvernator si al altor tari, nu doar al tarii regesti (Ungaria Roiala). deci acu trei sapat ce cum adica Iancu de Huniad gubernator, ce inseamna pt acesti scribi medievali. ca daca Ianos era guvernator si al Ardealului, inseamna ca gubernator nu inseamna regent, pt scribii chirilici

Edited by criztu, 17 April 2021 - 15:51.


#161
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
ia'n ce zice Britannica, indraznesti sa contrazici Britannica?
Thus, Hunyadi was appointed bán (military governor) of Severin (now in Romania), a district exposed to continual attacks. His success in that command brought him rapid advancement and higher honours, including gifts of landed properties and other income. He was made voivode (governor) of Transylvania,

#162
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Ai si titlul de voievod in acelasi document.

Voievodul Ianus, guvernatorul Tarii Unguresti

Edited by Mount_Yerrmom, 17 April 2021 - 18:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate