Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#793
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 30.06.2023
pt marian.bazavan - acum am vazut in topicul deschis de tine, ca de fapt ( vulpoiu ) a prezentat al doilea traseu. multumesc pentru antentionare

#794
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Pentru prima data in Turcia , eu cu sotia si copilul de 7 ani . In general iau camera tripla dar in functie de situatie am luat doar camera dubla si propietarii nu au zis nimic cu toate ca la check-in am insistat sa platesc cash si pentru copil o suma si nu au acceptat  . La search - configurator sunt putine locatii/cazari care au camere triple si in general unde imi place nu au sau nu mai e disponibil  . In cazul asta la fel , sunt foarte putine cazari disponibile in zona / perioada respectiva ,   de o saptamana dau mesaje dar turcii nu prea raspund .
O sa stau 4 zile in Istanbul [ aici am rezolvat , am avut de unde alege ] si caut 3 nopti de cazare in zona Ayvalik , intrebarea e care e experienta voastra cu ei si daca ar fi probleme daca as lua o camera dubla si eventual as plati diferenta , copilul nu doarme separat momentan .

#795
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
In cele mai bune cazuri au pat pliabil si accepta plata suplimentara. Dar ... mai au si intelegere, daca copilul e f mic. Eu am patit invers. Rezervat camera pt doi adulti si un copil de 12 ani. La sosire .... Un mic pat pliant trantit intre patul dublu si usa de la baie. Copilul avea bicioarele jos din pat.. .. deci nici vorba de dormit. Au acceptat sa ne mute in camera tripla fara plata suplimentara. Asa ca de la anumita varsta treci la trei adulti cu toate ca e inca copil.

Edited by marian.bazavan, 16 February 2024 - 10:49.


#796
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View PostDoggfather, on 15 februarie 2024 - 08:48, said:

Pentru prima data in Turcia , eu cu sotia si copilul de 7 ani . ......si caut 3 nopti de cazare in zona Ayvalik , intrebarea e care e experienta voastra cu ei si daca ar fi probleme daca as lua o camera dubla...


Marea majoritate a resorturilor (vorbesc de resorturi nu de hoteluri de tranzit) din Turcia au urmatoarea politica: gratuitate pentru 2 copii: primul copil pana la 12.99 /13.99 ani (depinde de politica resortului) si cel de-al doilea pana la 6.99 ani.

Hotelurile de tranzit au camere duble (pat matrimonial) cu canapea (fotoliu' extensibil) , in mare parte cand ceri tripla vei primi 3 paturi separate (single), deci atentie!

Concediu placut si mult soare sa aveti!

Edited by Povestitorul, 19 February 2024 - 11:05.


#797
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Pai nu inteleg de ce iti faci griji de cum sa platesti cash, card, inainte dupa... imi pare ca te complici foarte tare. Treaba este foarte simpla...

Intri pe booking de exemplu si pui 2 ad +1 copil de 7 ani si apoi cauti si vezi ce iti afiseaza. Rezervarea se va face automat pe 2 ad + 1 copil... nu te va intreba nimeni nimic, nu va fi nici o problema. Tot cand rezervi vezi ce camere iti sunt afisate. Pe booking scrie... 1 pat mare dublu... sau 2 pat single lipite sau... 1 pat si 1 canapea extensibila....

Toate cazarile astea intermediare de 1-2-3 nopti din Turcia le-am facut pe Booking si nu am dat kicks niciodata. Sfatul meu este sa rezervi si cu mic dejun inclus desi in Turcia... cazari fara mic dejun sunt mai rare....

#798
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Buna! Ma puteti ajuta cu ceva informatii despre Lago Hotel (Side), posibil fostul Azura Deluxe Sorgun (nu sunt insa convinsa)?
Stiu ca a fost renovat complet anul trecut (2023), insa am citit cateva review-uri negative de la cei care au avut vacante rezervate la inceputul sezonului (nu erau finalizate lucrarile in resort). Apoi am citit recenzii pozitive de la cei care au ajuns spre toamna. Nu stiu daca este o optiune de hotel de luat in calcul, parintii mei sunt interesati sa achizitioneze un pachet, ar fi prima lor vacanta in Turcia.

Multumesc!

Edited by ralu_seby, 27 February 2024 - 11:01.


#799
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Sunt atatea mii de hoteluri in Turcia ca-i greu sa nimeresti pe cineva care a fost fix la acel hotel.... Incearca sa cauti recenziile de pe Google, Trivago, Booking, etc.

Ai o recenzie recenta pe Google Maps, de 2 saptamani care nu prea e a bună...

Quote

Caution! Waste of money!!!!
The worst hotel we have ever stayed in. Poor even lack of hygiene, unreliable, pool dirty, rooms not cleaned, chef not helpful….
Unfortunately, we spent 2 weeks in this hotel last year as a family with a small child and PLEASE DO NOT RELY ON THE COMMENTS, many of them are untrue.
The location of the hotel and the complex itself are nice, but there are too many construction defects that are particularly noticeable in the pool area and in the rooms.
The room facilities do not correspond to those of a 5 star hotel. However, you can live with it and we didn't think it was a bad thing. What didn't work at all was the lack of room cleaning. We had to complain almost every day to get any cleaning done. However, each time towels were missing or beds were only made and the toilet was not cleaned.
The food isn't a palate explosion but it's okay. But my daughter's milk allergy became a big problem. Despite prior arrangement and the creation of an allergy card upon arrival, we were not offered many alternatives. The dishes where an alternative was offered were prepared annoyingly and carelessly, so we had concerns and ate in the restaurant in Side several times. Unfortunately, even a conversation with the chef didn't help. He supposedly couldn't reach us. With a two-week stay and a known room number, it must have been really difficult to find us…
The beach is nice as far as the pool area is actually really nice, if of course there weren't any used diapers lying around.
There was nothing wrong with the kids club and mini disco. The employee Sevda in particular was very helpful.
But the coffee was very good and the staff in the hotel's coffee shop and downstairs at the bar were very nice. Ilkay, Yigit and Asli in particular were so very friendly that you really enjoyed having a drink.
When I checked out, I talked about everything again and a lady named “Rukiye” or something similar, instead of apologizing for the events, replied so cheekily and unfriendly that I could hardly believe it. Türkan, also an employee of the customer center, accompanied us from day to day and was horrified herself.
Conclusion: Never again!

Sfatul meu... daca ai dubii cu acel hotel de ce nu incerci ALTUL unde gasesti recenzii recente si stii sigur care-i treaba... sunt atatea zeci de alte hoteluri in zona aia, sa nu zic sute....

Acuma si cu recenziile astea.... in acelasi loc un om poate sa zica ca a fost super naspa si altul poate sa zica ca a fost super bine. Depinde si ce perceptii avem si ce asteptari avem noi ca persoane, ca si clienti de la acel loc...

Cand am fost prima data la turci acum vreo 9 ani la all inclusive in Kusadasi, faceam check inul si alt grup parasea locatia pentru ca terminase sejurul. Noi fiind prima data iesiti
din RO am intrebat cum e domne.... e buna mancarea, e totu ok?

O româncă foarte nemultita ca e naspa ca mori de foame... zic aolooo ce ne facem? Murim de foame pe aici...

Dupa 30 min am servit pranzul.... raiul pe pamant, a fost super bun, multa mancare, diversificata, proaspata, gustoasa, etc

Deci cum ziceam.... daca ai fost numai la 5 stele in cine stie ce resort din alta țară si ai pretentii de TOP si te duci undeva mai low la 4-5 stele normal ca o sa zici ca e naspa.

Edited by Maskatu, 27 February 2024 - 16:45.


#800
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008

View Postralu_seby, on 27 februarie 2024 - 10:47, said:

Buna! Ma puteti ajuta cu ceva informatii despre Lago Hotel (Side), posibil fostul Azura Deluxe Sorgun (nu sunt insa convinsa)?
...

Nu te inseli: Lago Hotel (ex Azura Deluxe Resort and Aqua Sorgun) Side
Greu de prezis cum o sa fie anul acesta, dar ma gandesc ca nu au bagat bani degeaba  in "renovare".
Apa se adanceste cam repede.

https://www.tripadvi...nean_Coast.html

Edited by w140, 28 February 2024 - 00:05.


#801
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 30.06.2023

View Postralu_seby, on 27 februarie 2024 - 10:47, said:

Buna! Ma puteti ajuta cu ceva informatii despre Lago Hotel (Side), posibil fostul Azura Deluxe Sorgun (nu sunt insa convinsa)?
Stiu ca a fost renovat complet anul trecut (2023), insa am citit cateva review-uri negative de la cei care au avut vacante rezervate la inceputul sezonului (nu erau finalizate lucrarile in resort). Apoi am citit recenzii pozitive de la cei care au ajuns spre toamna. Nu stiu daca este o optiune de hotel de luat in calcul, parintii mei sunt interesati sa achizitioneze un pachet, ar fi prima lor vacanta in Turcia.

Multumesc!

Eventual vezi si pe Am fost acolo ; Noi, cand luam o vancata intr-o noua locatie, pe langa Comment-urile de pe Directbooking ( de aici ne cumparam toate vacantele ) dar si de pe alte sait-uri, ne informa despre Conditiile Oferite, despre diferitele Experiente ale altor persoane, etc.

#802
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Sau te uiti atent si la poze. Putine .... sanse sa fie nasol. Principalele poze la care sa te uiti atent, f atent sunt: baie (imbinarile siliconate - nu mucegai), camera (structura patului, mobilier), mancare (diversitate, prospetime, prezentare), plaja (curatenie, sezlonguri).

#803
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
stie cineva ce s-a intamplat cu booking?in sensul ca si-au dat reset la unele hoteluri. caz concre: in 2018,2019 am fost la aydinbey kings palace, avea nota 9.2 si 500+ recenzii. acum are sub 100.

#804
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
"How long reviews stay on a property’s page
Reviews stay on your reviews page for 36 months. After that time, they’re automatically archived.
Once reviews are archived, your Guest Review Score will also be recalculated using the reviews that are still online."

Informatie luata de aici: https://partner.book...t-review-scores

Edited by mdt, 29 February 2024 - 09:37.


#805
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006

View Postzile_san, on 29 februarie 2024 - 09:26, said:

stie cineva ce s-a intamplat cu booking?in sensul ca si-au dat reset la unele hoteluri. caz concre: in 2018,2019 am fost la aydinbey kings palace, avea nota 9.2 si 500+ recenzii. acum are sub 100.
Poate au inchis locatia si au redeschis-o. Chiar si cu sistemul ala de arhivare a voturilor dupa 36 de luni vad totusi un rodaj in recenzii... Adica daca rezervarile merg in acelasi ritm, sa zicem ca dispar 10 recenzii dar ar trebui sa apara 10 noi ...

#806
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
chestia e ca are de pierdut posibilul turist. eu am fost acolo si stiu cum e dar poate altul nu merge daca vede doar 50 recenzii. ma refer la modul general ca dc e asa cu acest hotel e posibil sa fie si cu altele

#807
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 03.04.2017
Review-urile poate erau pana in 2019 poate dupa s-au delistat(in pandemie)de pe booking si au aparut acum. Te-ai uitat poate si de cand sunt acele 100 de review-uri.
Sau ar mai fi o explicatie poate,compania mama a lui booking detine mai multe platforme de rezervari si poate pana in 2019 erau toate la gramada,iar acum le-au separat,pentru fiecare platforma.

#808
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
Cum am scris mai sus, review-urile de pe booking dupa 36 de luni, deci rcele mai vechi sunt de prin 2021. Probabil au mai putine review-uri pentru ca mai putini clienti ajung acolo prin booking, majoritatea prin agentie, cu charter. Dintre clientii astia veniti prin agentie probabil unii mai lasa review-uri pe Tripadvisor sau pe Google Maps. Verificati si acolo.

#809
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008
Curs valutar azi   1 euro = 35 TL  , pe Revolut primesti pentru 1 ron = 6,99 TL

Attached Files


Edited by w140, 11 March 2024 - 20:25.


#810
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Deci cu 7.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate