Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#811
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Când am fost prima dată la turci în 2015, era 1.5 lei lira. Atunci inmulțeam cu jumătate ca să aflu prețul, acum împart la 7. Wow.

Am fost anul trecut în Edirne, mai schimbam câte 50-100 de euro, nu mai mult că primeam la hârtii de nu aveam loc în portofel. De câteva ori mi-au dat dalea de 100 că nu mai aveam de 200. Nu se mai închidea portofelul..

Dacă tot nu le iese treaba cu stoparea inflației de ce nu scot și ei o bancnotă de 500 lire măcar? Sau să taie ca noi din zerouri. Măcar unul.... Salariul minim acum este de aproape 20.000 de LIRE....

#812
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
@Maskatu, deja am prins o denominare a lirei TR, cand au fost tăiate 6 zerouri. Pana nu demult, mai erau turci care spuneau pretul in vechea lira, cum sunt inca unii si la noi, care inca spun preturii in "vechiul" leu Posted Image

"La 1 ianuarie 2005, noua liră turcească (a doua) a înlocuit veche liră turcească, la o rată de schimb de 1 liră turcească nouă = 1.000.000 de lire turcești vechi, noi bancnote și monede metalice fiind puse în circulație. În afară de aceasta, noua liră turcească a devenit convertibilă în alte monede. Din 2009, a fost scos cuvântul yeni: „nou” de pe bancnotele și de pe monedele metalice."
2004 — 1 U.S. dollar = 1,350,000 lira
2005 — 1 U.S. dollar = 1.29 yeni lira (lire noi) (În 2005, a fost introdusă în circulație lira nouă, în turcă yeni lira, tăindu-se 6 zerouri: 1 liră turcească nouă = 1.000.000 de lire turcești vechi).

Sursa: https://ro.wikipedia...eascÄ?????????

Edited by w140, 12 March 2024 - 10:55.


#813
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
@W140 ... la noi inca sunt multi care nu stiu ca pe bacnotele din Romania scie in clar "LEU/LEI", dar ei cer inca "RON" . Degeaba explic ca eu nu am in portofel RON ca sa le platesc ce am cumparat ca ei tot insista, si insista cu RON-ul din dotare.
Cu lira... din ce in ce e rentabil fie sa platesti cu cardul (preferabil Revolut sau ING sau daca ai card fara comisioane) fie sa pleci din Ro cu EURO sa sa schimbi direct in lire. Scoaterea de la ATM in general e purtatoare de comisioane, comisioane percepute de ATM.

#814
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postw140, on 12 martie 2024 - 10:44, said:

@Maskatu, deja am prins o denominare a lirei TR, cand au fost tăiate 6 zerouri. Pana nu demult, mai erau turci care spuneau pretul in vechea lira, cum sunt inca unii si la noi, care inca spun preturii in "vechiul" leu Posted Image

Tare, nu stiam. Deci au taiat 6 zerouri (6 nu 4 ca la noi) tot in 2005 cand am taiat si noi. Inseamna ca iar trebuie sa mai faca o denominare ca nu prea le iese cu inflatia. Tataie Erdo doarme in post.

#815
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
Pentru o noua denominare, cred ca ateapta pana cand (din nou) se strang 6 zero-uri de taiat, deocamdata a facut rost doar de unul, dar daca persevereaza, cu siguranta reuseste Posted Image

Edited by w140, 13 March 2024 - 15:16.


#816
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
In martie 2013 am prins benzina cu (!) 9.5 ron/litru(la puterea "leului" de atunci) in TR. Daca punem la socoteala inflatia, cred ca ar fi fost echivalentul la 15-20 lei litrul in banii din ziua de azi.
Anul trecut am bagat GPL cu 1.92 ron/litru. Ce s-a intors soarta !

#817
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018

View PostMaskatu, on 14 decembrie 2023 - 10:17, said:

Cel mai cel mai cel mai avantajos este DIGI. Au cel mai bun tarif pe roaming pe Turcia. 0,0013 euro/1 MB. La vdf, orange etc costa 3-4-5-6 EURO/1 MB.

Vad ca la Vodafone este 18 euro pachetul de 4000 Mb  si 7 euro 30 minute de convorbire la roaming Turcia. Parca nu m-as mai complica cu cartele turcesti pentru 5 zile acolo, la pretul asta...

Edited by mannick, 14 March 2024 - 14:34.


#818
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 03.04.2017
Cred ca cu orice cartela de la noi incepe sa fie mai convenabil in loc sa iei de la ei.Dacacretin bine si orange a scazut roamingul in Turcia.

#819
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 11.07.2007
Am avut de la digi anul trecut pentru ca in alti ani cu portocala am avut mereu probleme fie ca a fost abonament fie ca era optiunea de la prepay.Nu am avut probleme cu digi, consumat far arestrictii cat a fost nevoie. Vad ca aplicatia aia cu hgs merge mai ok poate ca inca nu e asa tare solicitat sistemul .

#820
georgeviciu

georgeviciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.04.2012
Buna ziua.Sper sa merg pentru prima data in Turcia-Antalia(Lara sau Belek).Bugetul e 3000e cu avion Craiova,2 adulti.Caut ceva UAI,pe plaja.Ce vreau sa intreb,daca e resort de 5 stele si uai beneficiez de bauturi inbuteliate?
In recenzii toti lauda mancarea,toboganele,plaja etc dar mai rar se vorbeste despre bauturi.Am fost de cateva ori in Bg,la hoteluri ok dar cu bauturi de groaza.
Multumesc1

#821
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 03.04.2017
Buna
Am o dilema referitoare la pasaport: expira pe 4 martie 2025,iar vacanta mea s-ar incheia pe 5 septembrie.E vre-o problema la iesire ca am depasit cele 6 luni care trebuie sa fie valabil pasaportul?

#822
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Pașaportul trebuie sa fie valabil minim 150 de zile calendaristice de la data intrarii în Turcia.

#823
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

View Postgeorgeviciu, on 02 aprilie 2024 - 14:50, said:

...Caut ceva UAI,pe plaja.Ce vreau sa intreb,daca e resort de 5 stele si uai beneficiez de bauturi inbuteliate?
...

In ultimii ani termenul de UAI de multe ori este folosit "abuziv" de unele agentii de turism si chiar de unele resorturi/hoteluri care in realitate ofera doar AI.
Precum nici "lux-ul" nu este identic in toate locatiile de 5*, exact la fel de diferit este si conceptul de AI sau cel de UAI, de la o locatie la alta, iar in unele cazuri chiar de la un an la altul, cand se schimba managerul sau propietarul locatiei.
Cel mai bine este sa intri pe pagina resortului/hotelului si sa cauti pdf-ul cu "conceptul AI sau UAI" (uai fact sheet) pe anul in curs, ceva de genul: https://www.litoreho...actsheet-en.pdf   sau https://parteneri.tr...LuxuryBeach.PDF

Edited by w140, 02 April 2024 - 21:46.


#824
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postdacrad2, on 02 aprilie 2024 - 15:53, said:

Buna
Am o dilema referitoare la pasaport: expira pe 4 martie 2025,iar vacanta mea s-ar incheia pe 5 septembrie.E vre-o problema la iesire ca am depasit cele 6 luni care trebuie sa fie valabil pasaportul?
E ok, ai 185 de zile. Minim asa cum s-a scris mai sus, este de 150.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate