Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Nikon Z9

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Acum, chiar crezi ca oamenii astia:

https://www.agefotos.../LOP-NTI0512129

sau astia:

https://www.stepheno...tos/bosque7.jpg

sau astia:

https://petapixel.co...s-rio-olympics/

se gandesc prea mult la incheieturi?

Ca aia sunt clientii aparatului asta (sau agentiile pentru care lucreaza), nu NBC-istii, portretistii samd care deja au pe piata aparate mult mai bune si ieftine pentru ce au ei nevoie. Iar aia cu landscape oricum sunt prea saraci sa si-l permita ...

Si legat de calitatea imaginii, pentru fotojurnalisti nu conteaza asa mult (dupa ce reduci la 1920*1080 - sau chiar mai mic - si comprimi pentru web, e suficient sa se inteleaga ce e acolo) iar aia cu wildlife-ul sunt mult mai preocupati sa aiba AF care sa le gaseasca ochiul pasarii, ca sa poata face toti acelasi gen de poze plicticoase, de atlas zoologic si apoi sa se laude unul pe altul ca ce bun fotografi sunt Posted Image.


P.S: Daca era asa importanta greutatea echipamentului, Olympus avea 75% din piata in ziua de azi...

Edited by StefanSC, 17 November 2021 - 14:28.


#56
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 17 noiembrie 2021 - 14:27, said:

ar aia cu wildlife-ul sunt mult mai preocupati sa aiba AF care sa le gaseasca ochiul pasarii, ca sa poata face toti acelasi gen de poze plicticoase, de atlas zoologic si apoi sa se laude unul pe altul


Imagineaza-ti ca esti fotograf (wildlife) profesionist si vine la tine o agentie care are nevoie de fotografii cu diverse specii de pasari ca sa promoveze un proiect sau ca sa le includa in niste emisiuni TV.
Vin oamenii la tine si iti cer fotografii cu anumite specii de pasari si in situatii specifice: erete alb mascul pe sol, fotografii cu potarnichi in care sa se vada tot corpul, rata cu cap castaniu in penaj de eclipsa, ploier auriu in penaj nuptial...etc.

Iar tu:
-Stiti, am doar fotografii artistice cu vrăghiile din Herastrau. Posted Image  Ce e ala penaj de eclipsa ???

Binenteles ca discutia e la modul general. Persoanele de fata se exclud.


Sunt oameni care traiesc din asta. Documenteaza cu filme si fotografii diverse proiecte, uneori fac deplasari la mare distanta special ca sa fotografieze/filmeze o anumita specie de pasare (ex. ciuvica) pentru ca le trebuie in nu stiu ce proiect. Imagineaza-ti ca ai primi un astfel de task. L-ai putea onora ?

Edited by katran, 17 November 2021 - 19:59.


#57
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Ce descrii acolo mie imi pare a fi o nisa intr-o nisa... Personal nu am avut ocazia sa cunosc pe cineva care traieste exclusiv din astfel de fotografie si din cati fotografi profesionisti cunosc care abordeaza si wildlife, grosul banilor vine din alte activitati (e.g: workshop-uri, ambasadorit samd).

Realizez acum ca nu am fost suficient de clar in exprimare. Eu m-am referit (si am incercat sa exemplific cu o imagine) un gen de fotografi de wildlife pentru care "bragging rights" sunt mai importante decat imaginea in sine sau subiectii abordati si care, am eu impresia, reprezinta grosul cumparatorilor de Z9 (sau A1 sau A9 samd).

#58
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 16.02.2004
Daca locuiesti in SUA sau ceva tari mai rasarite si vine la tine o agentie, care te si plateste bine, sa-ti ceara fotografii pentru un proiect, poti inchiria orice camera sau orice obiectiv, pentru proiect, apoi le inapoiezi.

Inainte de a accepta proiectul iti faci un buget, care include echipament complet (amortizarea celui existent sau constul inchirierii), costuri de transport, cazare etc si...cam asta e.

Cunosc fotografi care au lucrat sau lucreaza cu mari agentii, care inchiriaza fara a ezita orice din gama profi. Astfel, orice model nou ar aparea, poti sa il folosesti la orice proiect, fara sa te decapitalizezi complet.

De regula, fotografii profesionisti, adica cei care traiesc din asta, nu prea arunca cu banii pe echipamente, comparand doar ce le foloseste strict (a nu se intelege ca se zgarcesc).

#59
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Fiecare isi calculeaza propriile cheltuieli, nu le tin eu de grija profesionistilor. Ca amator conteaza sa fie bun, de calitate, si daca sunt dispus il iau, daca nu nu.

#60
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Numarul extraordinar de mare de precomenzi nu vine de la profesionisti, agentii sau alte specii pe cale de disparitie sau disparute deja. De ceva timp incoa agentiile de presa recomanda fotojurnalistilor sa foloseasca iPhone-uri sau  au scapat cu totul de reporterii de teren si iau materialele de pe social media si pun acolo jos o nota: Sursa: Instagram

Eu stau pe multe grupuri de nikon, mirorless etc pe facebook si sunt foarte multi amatori care precomanda aparatul asta, la fel cum foarte multi amatori au comandat D3-ul la vremea respectiva si D3x, de gasesti acum D3-uri ca scoase din cutie cu 50.000 de cadre, sau D4 cu 50000 cadre reale la 5500 ron

Fotograful de la nunta mea foloseste D5, la fel si Gartner Studio, Cristina Roteliuc si alti profesionisti de la mine din oras din domeniul evenimentelor pentru ca aparatele astea nu dau gres si rezista shutterul foarte mult la ele, pica pe la 750 de mii de cadre

Nikon a avut ocazia sa faca un mirorless pro care sa fie si usor dar au ramas la reteta traditionala si au facut un fel de D7 la care i-au scos oglinda, shutterul si i-au dat alt nume

Multa lume rezoneaza cu chestia asta si realist vorbind, maxim poate as fi cumparat unul second peste vreo 3-4 ani atunci cand preturile ar fi ajuns la valori omenesti, dar si daca mi-ar da cineva banii aia acum, nu l-as cumpara

Edited by nicolaie, 19 November 2021 - 00:46.


#61
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Da, sunt putini care mai traiesc din fotografie.
1.Cativa fotografi de fashion high end care in general folosesc camere de format mediu. ( sunt si exceptii cu FF35 si chiar si APS-C, dar si dintre ei unii au avansst la camere de format mediu, Phase One si Hassy cu FF645 de 101-150 MP.
2. Cativa pozari care lucreaza la nivel industrial pe firma cu scoli, gradinite, case de casatorii si scot bani odata din volum si odata din angajati sclavetzi, dar chiar si patroni fiind traiesc doar o viata modesta pt. ca nu-si permit multe.

Legat de amatori cu varfuri Nikon, Ioana Basescu si-a luat D3 la scurt timp dupa aparitie, si obiective Nikkor pro pt. el.




#62
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cu exceptia celor deja mentionati, fotografii buni, chiar daca lucreaza profesional, publica in NG, plus fotografie de  produs, de portret, de arhitectura, conduc workshopuri in locuri exotice, nu traiesc din fotografie, au alte vaci de muls, alte surse de venit, soti cu bani - cardiologi, ITisti, dentisti, constructori, manageri in farma, patroni de firme, plus afaceri proprii,  investitii imobiliare, vanzari de terenuri si cladiri, chirii, bitcoin, restaurante, pizzerii, etc.
Sunt din ce in ce mai putini pe Nikon. Si dintre Nikonisti multi au trecut la Canon, Sony, Leica ( de ex SL1 si SL2)  de FF35, plus format mediu, Phase One si Hassy de FF645, apoi Fuji cu format intermediar si rar Pentax. Cunosc fotografi buni care au folosit in trecut varfuri de gana Nikon dar au renuntat din cauza greutatii si au trecut la Leica SL1, dar prefera obiective vechi la redare, voightlandere vechi, care nu au AF cu toate ca SL are AF, dar redau un contrast mai natural, nu asa cum redau astea noi exagerat aberant.

Si dintre nikonistii profesionisti tineri, care fac de ex fotografie de interior pt. firme de mobilier de lux, pt. dezvoltatori imobiliari, pt. design de interior, acum fie au trecut la Canon, fie sunt in curs sa o faca, si Z9 nu o sa schimbe asta, nu doar pt ca e mare si greu, ci in primul rand deoarece chiar si cu pretul moderat  tot e mult mai scump decat pot suporta, justifica si amortiza, mai ales in Romania. Iar daca erau si pe APS-C, cu atat mai mult...Din ce-si permit, sunt mult mai impresionati de noile Canonuri, in special de noile obiectivele PC-shift.

Edited by loock, 19 November 2021 - 01:18.


#63
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Ai uitat de profesionistii cu m43, cumva contra curentului s-au dus catre senzori mici.

#64
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postnicolaie, on 18 noiembrie 2021 - 23:16, said:

Nikon a avut ocazia sa faca un mirorless pro care sa fie si usor dar au ramas la reteta traditionala si au facut un fel de D7 la care i-au scos oglinda, shutterul si i-au dat alt nume


Banuiesc ca miza a fost filmarea.
Daca nu faceau camera mare, probabil ca se incalzea atunci cand se filma la rezolutii mari.


Altfel cred ca mai sunt destui clienti care merg pe principiul : "bigger is better".

Edited by katran, 19 November 2021 - 08:02.


#65
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Despre cum functioneaza vizorul electronic din Z9.
Spun ei ca ar avea un avantaj in fata concurentei.

https://petapixel.co...es-with-no-lag/

Edited by katran, 25 November 2021 - 09:01.


#66
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Un firmware pentru Z9 care creste durata rafalei :

https://petapixel.co...inuous-shooter/

#67
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Un feedback excelent de la un utilizator de DSLR-uri Nikon:

https://petapixel.co...ery-nikon-dslr/

#68
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
O statistica cu vanzarile de ML-uri din Japonia facuta de Nikkei:
https://www.43rumors...-can-save-them/

Unde este Nikon ? Dr Fuji ?

Edited by katran, 12 January 2022 - 17:17.


#69
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
DPREVIEW a postat un articol cu fotografii de actiune realizate cu Z9 :

https://www.dpreview...=traffic_source

Cam mult zgomot in fotografii pentru o camera din gama asta.

ISO-3200:
https://www.dpreview..._REVIEW008.jpeg

ISO-2000:
https://www.dpreview..._REVIEW004.jpeg

Si ISO-5000 in lumina buna/uniforma:
https://www.dpreview..._REVIEW005.jpeg


Stiu ca circulau niste legenede pe aici.
Ca la FF-uri poti urca linistit la ISO-12800.

Edited by katran, 09 February 2022 - 15:36.


#70
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Vad un sharp exagerat, ma insel?

Quote

Si ISO-5000 in lumina buna/uniforma:
https://www.dpreview..._REVIEW005.jpeg
Asta cu lumina buna/uniforma nu stiu ce sa zic, cred ca e destul de nasoala lumina acolo, dar pana nu pozezi cot la cot cu el e greu sa evaluezi. In pus vorbim de timpi 1/2000.

Edited by crokodilu, 09 February 2022 - 15:53.


#71
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Sincer, nasoale mi se pare dungile alea de pe panourile de reclama...

Si faza din articol cu "Atunci cand trag pentru sponsor iau D6-le ca sa se vada logo-ul bine pe panoul cu reclama!"... Fail.

#72
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pai e legat de modul cum expune senzorul, cica de la electronic shuter, n-are mecanica deloc, probabil au citit pe aici pe forum ca nu e buna mecanica, electronica e viitorul si asta au implementat. Ghinion, se mai intampla. E bun (doar) pentru BIF, alea n-au panouri cu leduri, desi la colibri nu stiu cum s-ar comporta.

Edited by crokodilu, 09 February 2022 - 16:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate