Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Nikon Z9

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nikon a anuntat ca lucreaza la varful de gama (flagship) pentru formatul FF ML - este vorba despre Z9.
Z9 va avea filmare 8K.
Celelalte specificatii sunt deocamdata zvonuri neconfirmate oficial: senzor de 45...60 Mp, 20 fps-uri, raw-uri pe 16 biti.

Dpreview:
https://www.dpreview...-mirrorless-z-9

Petapixel:
https://petapixel.co...lagship-camera/

Nu se stiu alte detalii (data lansarii, pret...etc).

Edited by katran, 10 March 2021 - 09:00.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Tony Northrup a insistat pe zvonul ca ar putea avea 85-86 MP quad bayer...

Ce a tratat superficial a fost rezolutia EVFului, unde se foloseste unitatea dot ( subpixel) si nu pixel, deci rezolutia reala e de 3 X mai mica, si cum e uzual sa fie si pentile, e practic de 4 X mai mica...

Edited by loock, 10 March 2021 - 11:26.


#3
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
In afara de Sony care face si dupa aia anunta, vad ca restul anunta, anunta si ... undeva, candva poate apare si noua camera, noul obiectiv. Dupa ce in sfarsit apar  nimeni nu poate cumpara, pentru ca e cererea prea mare.

Cei care stiu mai multe .... cand iese Nikon de pe piata foto, inainte sau dupa Z9? Posted Image

Edited by edri, 10 March 2021 - 15:47.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu o sa iasa, cel putin nu dispare brandul - deocamdata asteapta sa fac rost Ricoh de niste banuti sa-i cumpere si pe ei...

#5
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
"Cei care stiu mai multe .... cand iese Nikon de pe piata foto, inainte sau dupa Z9? Posted Image"

... zic carcotasii ca la vreo 2 ani dupa anul 2023, an in care  Pentax probabil vor scoate varful lor de gama cu tehnologie din 2018 :P :D :)))

#6
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Raule!!!!!!!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Teoretic flagshipul pentax se va lansa inaintea flagshipului nikon. Practic este posibil ca z9 sa se lanseze sub brand JIP.. sau anonim ...sau.....

Edited by crokodilu, 11 March 2021 - 00:40.


#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sa vezi ca ajung toti la JIP Posted Image

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 TS030, on 11 martie 2021 - 00:40, said:

Sa vezi ca ajung toti la JIP Posted Image
Pai nu e rau sa ai in portofoliu: cel mai bun m43, cel mai bun FF, ...cel mai bun dslr apsc..

Edited by crokodilu, 11 March 2021 - 00:42.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 crokodilu, on 11 martie 2021 - 00:37, said:

Teoretic flagshipul pentax se va lansa inaintea flagshipului nikon. Practic este posibil ca z9 sa se lanseze sub brand JIP.. sau anonim ...sau.....

Sa nu amestecam borcanul cu dulceata cu oul kinder...
Z9 e FF35.
Deci il compari cu modele FF35.
K3 III e APSC, si chiar daca la iso maxim la care oricum nu ma intereseaza deloc e irelevant mai " bun" decat K1 II, probabil e sub la caliate si rezolutie  la iso rezonabil 100- 6400, si fata de o camera noua cu senzor nou FF35 ar fi si mai slab, deci asteptam noul FF35 de la Pentax.
Dincolo de asta oricum MILCul e alt borcan decat DSLRurile, oricum nu ma intereseaza deloc pe FF35. Pe FF645 ar fi interesant daca ar fi mult mai compacta cu obiectiv cu tot, altfel tot DSLR prefer si la FF645.
Si aici asteptam, Pentax nu a facut pana acum  DSLR FF645, doar crop de 645 cu vizor  Zul de 50MP chiar mai la vizor decat Dul de 40MP.
Deci asteptam vizor mare la urmatorul K1 III si urmatorul 645 preferabil FF645 pt rezolutie si vizor, ca din crop e greu sa storci rezolutie de format mediu cu optica de FM clasica, iar optica noua cu rezolutie extrema costa aberant de mult, ( 25ul era 6000 euro acum tzaspe ani) e si prea grea, si probabil una noua vine si la pachet cu un contrast exagerat cu umbre beznoase si detalii mancate si distruse care imi displace maxim.

Edited by nicolaie, 11 March 2021 - 14:36.


#11
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
@loock Ai și tu o fixație frățioare...

 edri, on 10 martie 2021 - 15:45, said:

In afara de Sony care face si dupa aia anunta, vad ca restul anunta, anunta si ... undeva, candva poate apare si noua camera, noul obiectiv. Dupa ce in sfarsit apar  nimeni nu poate cumpara, pentru ca e cererea prea mare.

Cei care stiu mai multe .... cand iese Nikon de pe piata foto, inainte sau dupa Z9? Posted Image

Normal când Nikon anunță ”development of...”, cam peste câteva săptămâni apare și aparatul. Cel puțin așa a fost la D850, care totuși e aparat foto, nu jucărie.

[ https://i.imgur.com/s55yFTe.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/FUCqA7F.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bv01, 11 March 2021 - 15:08.


#12
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu cred ca Nikon se misca la unison cu Canon, si aproximativ cand va aparea flagshipul Canon va iesi si cel de la Nikon

#13
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Cel mai tarziu in august il avem, desi nu-i exclus sa apara mult mai devreme. Oricum, in cursul anului suna mult mai viabil  decat amanat pana la o data neprecizata in viitor. ;) :P

#14
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Sigur nu le lipsește vreo piesă?

#15
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Functioneaza ele si fara mai multe piese, dar doar cu una lipsa! :))

#16
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Z9 e finalizat si poate fi lansat oricand, nu cauta nimeni piese pentru el. Strategia legata de momentuntul lansarii nu e legata de probleme legate si "dezvoltare si productie".

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Oricum pe noi aici ne intereseaza specificatiile si pretul, restul este oricum irelevant (cand, daca, cum il lanseaza).

#18
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Păi la ce companie e Nikon, probabil specificațiile vor fi de top și prețul foarte mare. :) Îți dai seama că e vorba de ceva peste Z7.2 care e deja o super sculă. Dacă nu aș avea ce face cu banii, îți spun sincer că aș renunța la Fuji și poate (POATE..) la Olympus. Unele din cele mai reușite poze ale mele au fost făcute cu Nikon.
Pentru mine, din păcate s-au trezit prea târziu să intre pe piața ML.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate