Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diametru si "model" teava...

Eroare L3 dezumidificator StarLight

caut si nu gasesc Philips casetofon

Cum trec la noul Google Analytics?
 problema logare pe iCloud si tele...

Ce sa aleg dintre urmatoarele mod...

Carduri microSD comparatie

Spiritism
 Evacuare condes centrala termica ...

Carucior furtun de 3/4

Recomandare vas wc cu bideu integ...

Multifunctionala care sa scaneze ...
 Fotbal pe oculus meta quest 3

Renuntare oferta angajare in detr...

Am joc cumparat si nu-l mai pot f...

Pardoseala foarte denivelata apar...

Nikon Z9

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

Ramuran

Ramuran

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postcrokodilu, on 11 martie 2021 - 18:13, said:

Oricum pe noi aici ne intereseaza specificatiile si pretul...
Poti sa mizezi pe 7000+ EURO pentru "body only".Posted Image

bv01

bv01

Senior Member

Să mai și râdem puțin: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0ZV1gwudNDQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

merlin Gl

merlin Gl

Member

• Grup: Members
Lansarea astazi, orele 15 (ora Romaniacei).  Pentru carcotasi, abia ce mi-au luat un D500 nou-nout .. antic , doar din 2016 .. Posted Image) Inca tine si va tine fruntea sus in fata noilor veniti ..Posted Image

https://www.imaging-...ows-full-reveal

Edited by merlin Gl, 28 October 2021 - 08:17.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Haide boss... la valoarea ta ai dat banii pe antichitatea aia de D500? Fara Animal Eye-AF, fara 30fps, fara IBIS si vizor electronic?

Lasand gluma la o parte, o mai arde pe diverse forumuri dedicate WildLife si e fascinant sa vezi reactia multor memberi (media de varsta bate bine spre pensie) la adresa Z9-ului... Un amestec de "daca nu are feature-ul X, ma mut la Sony" si "Nu mai am timp sa stau dupa Nikon sa se lamureasca cu Z9-le, ma mut la Sony").

Edited by StefanSC, 28 October 2021 - 09:25.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

https://www.dpreview...rrorless-camera

Si uite ca a aparut. 5500$, 20fps, 8k30, 45MPx, detectie de o grama de lucruri.

Bufferul pare cam mic (40 de cadre) dar ar trebui sa se goleasca instant cu CFExpress.

Si EVF-ul e un pic cam low res, dar aici e doua trebi:
1) Nikon foloseste sticla foarte buna pt evf. Comparat, G9 cu Z7, desi au specificatii similare, Z7-le are evef vizibil mai ok.

2) Aparatele cu EVF-uri cu rezolutie inalta adesea reduc rezolutia cand trag si o ridica doar pentru playback.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Destul de ieftinache 5500$...cred.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

A1 e 6500, R3 e 6000 parca. Pretul e decent... pentru cine isi permite :D

katran

katran

Senior Member

View PostStefanSC, on 28 octombrie 2021 - 15:39, said:

Si EVF-ul e un pic cam low res

Dezavantajul mai mare la EVF-ul asta este rata de refresh - 60 fps.
Mie mi s-a parut ca este diferenta sesizabila la actiune rapida intre 60fps si 120 fps.

La pretul asta binenteles ca se putea pune un EVF cu rezolutie mai mare. Sony si Canon au EVF-uri mai bune.

Edited by katran, 28 October 2021 - 17:03.

bv01

bv01

Senior Member

Băieții ăștia au coaie dacă au făcut ditai flagșipu' fără obturator. Bravo lor, oricum ăsta e viitorul.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

S-ar putea sa fie mai de succes -1000$ fata de concurenta decat un vizor 120fps sau obturatorul mecanic. Daca ii platesti pe oameni s-ar putea sa nu mai strambe asa mult din nas.

Edited by crokodilu, 28 October 2021 - 19:46.

bv01

bv01

Senior Member

Normal că o să aibă succes, doar e solid state camera. Software-ul face minuni dacă are putere de calcul corespunzătoare la dispoziție. 😉

Ramuran

Ramuran

Senior Member

Nikon Z 9: 8K UHD Video
Nikon Z 9 8K UHD: Wildlife in Action

Foarte misto!

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Las-o naibii de treaba... camera asta face si eye AF pe pesti? In curand o sa avem un nou gen de foto... FIF (Fish in Flight) Posted Image.

https://youtu.be/BoVu1OMDvOE?t=67

P.S: eu unul vad o mare oportunitate ratata cu camera asta... cu atatia muschi de procesare, senzor BSI stacked and stuff, fara obturator, 20 FPS, dual stream read de pe senzor, AF brici samd, puteau sa faca si ei un mod de PreCapture care sa inregistreze secunda dinainte de declansare. Ar fi fost gem de bomba...

Edited by StefanSC, 29 October 2021 - 14:54.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Sa stii ca am avut ceva dificultati sa fac focus pe pesti cand mai vizitam cate un acvariu.., o functie binevenita.

Edited by crokodilu, 29 October 2021 - 14:56.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Pacat ca Nikon nu are un obiectiv fisheye in montura Z... Focusing on the fish eye using the fisheye :D.

bv01

bv01

Senior Member

View PostStefanSC, on 29 octombrie 2021 - 14:50, said:

Las-o naibii de treaba... puteau sa faca si ei un mod de PreCapture care sa inregistreze secunda dinainte de declansare. Ar fi fost gem de bomba...

Mă gândesc că or fi ceva patente la mjloc.

nicolaie

nicolaie

Senior Member

• Grup: Moderators
O fi mai bine dar am tras cu Z6 II in low light si vizorul era mai luminos ca unul optic iar refreshul cam semana cu viata reala, adica nu sacada nu ma deranja in vreun fel. Nu as fi crezut sa zic asta despre un mirorless pana sa il folosesc

Sunt convins ca 120 e mai bine dar eu nu cred ca as fi facut diferenta, asa ca mai bine sa fie camera mai ieftina si sa tina bateria lmai mult. Nu ii caut scuze dar la ce ofera si la ce pret, eu zic ca e foarte bine

merlin Gl

merlin Gl

Member

• Grup: Members

View PostStefanSC, on 28 octombrie 2021 - 09:25, said:

Haide boss... la valoarea ta ai dat banii pe antichitatea aia de D500? Fara Animal Eye-AF, fara 30fps, fara IBIS si vizor electronic?

Lasand gluma la o parte, o mai arde pe diverse forumuri dedicate WildLife si e fascinant sa vezi reactia multor memberi (media de varsta bate bine spre pensie) la adresa Z9-ului... Un amestec de "daca nu are feature-ul X, ma mut la Sony" si "Nu mai am timp sa stau dupa Nikon sa se lamureasca cu Z9-le, ma mut la Sony").
.. Pai de, atat mi-am permis ... restul il fac eu. Din cate vad, cu noul Z9 trebuie doar sa incadrezi si sa apesi tragaciul .. de restul se ocupa el. Acum sa vazi pozici misto facute de toti cei care isi permit sa-l cumpere. Sincer sa fiu, la ce poate, chiar are un pret super decent!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate