Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nikon Z9

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GRZxoE28QaU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
planetfun85

planetfun85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 02.11.2009

View Postmerlin Gl, on 29 octombrie 2021 - 18:17, said:

.. Pai de, atat mi-am permis ... restul il fac eu. Din cate vad, cu noul Z9 trebuie doar sa incadrezi si sa apesi tragaciul .. de restul se ocupa el. Acum sa vazi pozici misto facute de toti cei care isi permit sa-l cumpere. Sincer sa fiu, la ce poate, chiar are un pret super decent!

si eu zic la fel. luat d500, am tamron 150-600, nu stiu daca sa-l dau si sa iau un nikon 200-500...

#39
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Acum ar merge si un Z90   (adica un Z9 cu senzor APS-C).

Edited by katran, 30 October 2021 - 22:13.


#40
ConstantinTanase

ConstantinTanase

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.03.2021

View Postplanetfun85, on 30 octombrie 2021 - 21:00, said:


si eu zic la fel. luat d500, am tamron 150-600, nu stiu daca sa-l dau si sa iau un nikon 200-500...
200-500 nu este strălucit. Nu vei vedea o îmbunătățire notabilă.
Dacă schimbarea nu te costă bani în plus, atunci poți încerca.

#41
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Este important ca au eliminat total inca un element mecanic, obturatorul. Probabil ca asta va fi trendul in evolutia camerelor si in cazul altor producatori. Daca pana acum Canon si apoi Sony au stabilit anumite directii de dezvoltare, este bine ca acum a reusit Nikon sa vina cu ceva nou, dupa o perioada in care multi nu le mai dadeau prea multe sanse. In zona pro va fi cam greu pentru Sony sa se mentina sus, daca au fost vreodata acolo Posted Image Daca Nikon si Canon ar furniza specificatiile monturilor ML la liber pentru producatorii de obiective, asa cum a facut Sony,  ar putea domina din nou piata foto in general, fara sa se mai impiedice de cei de la Sony. Posted Image

Edited by edri, 31 October 2021 - 17:37.


#42
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Review Z9 facut de expertul Toni Northup:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xrk0UbB4os8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Filmeaza raw sau trebe recorder extern?

#44
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
https://www.dpreview...we-ve-ever-seen

oarecum ma asteptam la chestia asta… de cand am incercat Z-urile prima data, EVF-urile lor mi s-au parut peste concurenta, in ciuda specificatiilor poate neinspirate. O fi de la sticla foarte buna folosoita, de la faptul ca Nikon ofera experient constanta indiferent de modul folosit….

#45
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Degeaba, daca nu tzacane ca un DSLR nu e DSLR, daca nu vezi prin el cu aparatul oprit nu e DSLR, daca nu arunca ulei pe senzor nu e Nikon, ..si pot continua...

Edited by crokodilu, 04 November 2021 - 20:31.


#46
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
crokodilu ce poze astro ai scoate din filmari 8K @ 30 fps?

#47
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Stii cat costa un telescop capabil sa faca fata la FF?
8k si 30fps nu e chiar asa bine ca senzor mare inseamna doar Soare si Luna, sau focala de 30m ca sa te ajute la ceva senzorul mare. Si am 140fps la fullHD. Aparatul nu e rau deloc, doare putin pretul dar nu atat de mult cat la celelalte, ceea ce-l face un nobrainer.

Edited by crokodilu, 04 November 2021 - 21:59.


#48
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postdani.user, on 04 noiembrie 2021 - 21:38, said:

crokodilu ce poze astro ai scoate din filmari 8K @ 30 fps?
Ce poze "astro" faci tu cu expuneri de 1/30s?

#49
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Planete.

#50
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View Postkatran, on 01 noiembrie 2021 - 20:46, said:

Review Z9 facut de expertul Toni Northup:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xrk0UbB4os8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ăsta e un labagiu.

#51
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Acest Z9 inseamna revenirea in forta pe piata foto a celor de la Nikon. Mi se pare o cerere foarte mare pentru un aparat pro din gama asta de preturi. Daca intr-adevar astea sunt vanzarile, Z9 va trage in sus si vanzarile celorlalte Z-uri.

https://petapixel.co...he-z9-in-stock/

#52
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Numarul de 35k de unitati produse lunar este o informatie falsa.
La sfarsitul articolului multi utilizatorii au atras atentia asupra acestui lucru.


Si atunci Petapixel, dupa ceva verificari, a revenit cu o nota aditionala la sfarsitul articolului. Numarul de unitati produse lunar este micsorat de 10 ori - adica 3500 de bucati lunar.

Update on 11/8/21: Nikkei has corrected its report with the correct production number of 3,500 units per month.

#53
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
O fi fost o smecherie de marketing. 3500 unitati/luna par mai aproape de realitate pentru un aparat de fotografiat la acest pret.

Edited by edri, 12 November 2021 - 10:20.


#54
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
A fost o citare gresita a unei surse, s-a vorbit de 350.000 de precomenzi in conditiile in care ei pot produce maxim 35.000 pe luna dupa care si-au cerut scuze si au taiat cate un zero.

Eu unul personal sunt foarte sceptic in privinta aparatului, spre deosebire de multi eu chiar am fotografiat cu body-uri PRO Nikon, D3 si D5 mai exact si le consider inutile pentru majoritatea genurilor foto din cauza greutatii.

Nu stii cat de greu este unul pana cand nu pui un 24-70 2.8 si un blitz pe el, sau un 70-200 2.8. Dupa ceva timp simti ca iti rupe incheieturile si pentru ce? Poti avea mare parte din acea performanta la jumatate de pret si din greutate.

In plus, il lauda pentru filmare dar pe ce gimball poti monta camera asta? Cu siguranta nu pe un Ronin obisnuit sau pe un Crane

Nu pot intelege cum au reusit sa faca un aparat similar la greutate cu D6 desi au scos mecanismul oglinzii, shutterul si senzorul dedicat de AF din calcul, tot ce ma gandesc este ca au facut niste heatpipe-uri si placi de colectare si disipare a caldurii, pentru senzor si procesoare

A douia chestie nasoala pare a fi calitatea imaginii, cel putin pe unitatile pre-productie care au fost livrate review-urior, Matt Granger a facut comparatie intre Z6II, Z7II parca si Z9 iar Z9 e cam cu un stop mai rau la ISO sau mai bine decat Z7 iar Z6II le bate la fundul gol.

Din cauza ca au trebuit sa foloseasca un senzor stacked pentru a elimina rolling shutter si a scapa de shutter, au compromis calitatea imaginii. Poate reusesc totusi sa o dreaga si sa vina la nivelul lui Z7II care pare a fi foarte competent la ISO mare.

Edited by nicolaie, 17 November 2021 - 13:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate