Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Sancțiune neîncadrare corectă în sens giratoriu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2677 replies to this topic

#1837
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Este interesant ce se va întîmpla iarna, pe zăpadă, sau după o vreme, cînd vopseaua va fi doar vag vizibilă. Cum va proceda cineva din altă localitate? Ce reguli va aplica? Cum se va înțelege cu localnicii dresați deja de vechile marcaje (chiar dacă acestea nu mai sînt vizibile)?

#1838
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Regulile alea nu sunt inventate acum. Sunt demult și sunt descrise în codul rutier. Nerespectarea lor a devenit o tradiție și constituie riscul de producere a accidentelor.

#1839
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Vorbeam de marcaje.

#1840
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Marcajele sunt puse după reguli. La toate intersecțiile, fără excepție, ai preselecția benzilor în funcție de direcția de mers. Că Flat și alți câțiva susțin contrariul fără a fi în măsură să pună textul de lege care le confirmă susținerile e doar practică șoferistică greșită.

Edited by exqusit_drunk, 20 July 2022 - 11:13.


#1841
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Eviți cu abilitate să ne spui ce fac ne-sibienii care intră pentru prima dată în acel sens giratoriu, dacă nu se mai văd porțiunile marcate cu bandă continuă dintre benzi.

#1842
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Fac ceea ce fac toți șoferii în toate cazurile când marcajul nu este vizibil: aplică regulile din codul rutier aplicabile situației.

#1843
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Și atunci la ce mai folosesc marcajele alea, dacă odată-i cea și odată-i hăis?

#1844
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Sunt o dată cea și o dată hăis doar pentru cei ce nu le știu corect iar utilitatea lor este ca atunci când nu le știu dar totuși le văd să-și dai seama că nu le știu corect.
Experiența m-a învățat că cei ce nu le știu corect nu vor accepta corectura. Dovada clară e această discuție pe care o anticipam de ieri și azi s-a confirmat.

#1845
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Eu intuiesc ca vor aparea si indicatoarele plantate referitoare la preselectia benzilor.

Apoi nu mai e nimic de comentat. (cum ca indicatorul e de respectat dar desenele cu vopseaua sunt informative doar cu titlu de recomandare)

#1846
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postexqusit_drunk, on 20 iulie 2022 - 12:06, said:

Sunt o dată cea și o dată hăis doar pentru cei ce nu le știu corect...
Pentru ultima dată: dacă linia continuă dintre benzi, din sensul giratoriu, se șterge sau este acoperită de zăpadă, ce fac cei din alte localități, care nu cunosc acel sens giratoriu?

#1847
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Contraintrebare.

Daca linia continua dintre sensurile de mers pe un drum normal e stearsa sau acoperita de zapada si semnul cu depasirea interzisa e intors sau acoperit de zapada ce faci daca nu esti din zona aia? Ce reguli respecti?

Edited by radurus, 20 July 2022 - 12:45.


#1848
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Pe drumul normal, la începutul liniei continue, mai este o tablă indicatoare cu depășirea interzisă. Cînd se termină linia continuă există o tablă cu ridicarea restricției.
În sensul giratoriu nu se pot planta asemenea indicatoare, deoarece nu este spațiu și nu se poate ști exact la care bandă se referă.

Edited by Iocan, 20 July 2022 - 12:56.


#1849
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Ziceam ca nu exista indicatorul pentru ca e intors sau cazut sau acoperit de zapada...

Eu stiu ca ne-am format cutume in trafic si am ajuns sa le repetam/practicam atat de mult incat le consideram normale.
Iar cand ne spune cineva ca nu e normal cum procedam, prima reactie e negarea.

Cred ca realizezi ca indiferent daca linia intre banda stanga si mijloc e intrerupta sau continua tu tot trebuie sa te asiguri ca nu tai calea cuiva daca vrei sa iesi din sensul giratoriu deoarece trebuie sa traversezi banda mijloc.(iar am ajuns la problema lui Tavi)

Deci in cazul in care dungile vopsite nu sunt vizibile, faci apel la memorie (erau cumva niste indicatoare de preselectie pe undeva?) ca sa verifici daca esti pe banda care trebuie si aplici regula de acordare a prioritatii la schimbarea benzii/iesirea din sensul giratoriu.

Totusi, in giratoriul asta, poti sa fii sau nu vinovat in cazul unui incident la iesirea din sens, in functie de banda pe care te afli.

Era mai buna turbogiratia si ar fi fost o inovatie la SB. Nu stiu cum ar fi gestionat alte sensuri giratorii similare din oras.

Edited by radurus, 20 July 2022 - 13:22.


#1850
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postradurus, on 20 iulie 2022 - 12:44, said:

Contraintrebare.

Daca linia continua dintre sensurile de mers pe un drum normal e stearsa sau acoperita de zapada si semnul cu depasirea interzisa e intors sau acoperit de zapada ce faci daca nu esti din zona aia? Ce reguli respecti?
Respecți ce e instalat în acel moment.
Pe această speță am câștigat un proces cu IPJ. Un indicator de început de localitate lipsea.

#1851
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
În sensul giratoriu, acordarea priorității la intrare și la schimbarea benzii este tot ce trebuie aplicat. Restul așanumitelor reguli sînt bazaconii care cresc șansa de accidente.

#1852
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019

View PostIocan, on 20 iulie 2022 - 12:30, said:

Pentru ultima dată: dacă linia continuă dintre benzi, din sensul giratoriu, se șterge sau este acoperită de zăpadă, ce fac cei din alte localități, care nu cunosc acel sens giratoriu?
Hai să-ți explic altfel că poate înțelegi.
În ordonanță ai art. 31 care spune astfel:

Quote

Art. 31. - Participantii la trafic trebuie sa respecte regulile de circulatie, semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier, precum si semnificatia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutiera, in urmatoarea ordine de prioritate:
   a) semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier;
   b) semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevazute la art. 32 alin. (2) lit. a) si b);
   c) semnalizarea temporara care modifica regimul normal de desfasurare a circulatiei;
   d) semnalele luminoase sau sonore;
   e) indicatoarele;
   f) marcajele;
   g) regulile de circulatie.
Când inclusiv marcajele lipsesc, rămâne să aplici regulile de circulație, oricât de bazaconii ți se par a fi.

Edited by exqusit_drunk, 20 July 2022 - 13:33.


#1853
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Cei care spun că sunt legale marcajele de preselecție a benzilor la intrarea în giratoriu (cele cu arce de cerc, mai ciudate, cum sunt și în giratoriul cu pricina) poate posta actul normativ prin care au fost introduse? În ce am găsit (cică actualizat 2022) nu se regăsesc: https://legeaz.net/o...2002/anexa-nr-2

Riscurile cele mai mari în giratoriile cu mai multe benzi sunt la ieșirile pe două sau mai multe benzi, pentru că acolo cei de pe benzile inferioare ar trebui obligați și prin marcaje sau amenajarea intersecției să părăsească giratoriul. Altfel, cel de pe b2 care trebuie să traverseze marcajul dintre benzi (că așa știu "deștepții" care fac marcaje să facă doar marcaje circulare) va trebui să dea prioritate celui de pe b1. Acest fapt nu-l spun eu, ci mai multe instanțe de judecată care au dat dreptate celor de pe b1.

Edited by alin2pas, 20 July 2022 - 17:51.


#1854
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011

View PostIocan, on 20 iulie 2022 - 12:30, said:

Pentru ultima dată: dacă linia continuă dintre benzi, din sensul giratoriu, se șterge sau este acoperită de zăpadă, ce fac cei din alte localități, care nu cunosc acel sens giratoriu?

Salut, daca linia continua dintre benzile unui drum national de exemplu se sterge sau este acoperita de zapada ce fac aceiasi soferi de care zici ? Exact aia vor face si aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate