Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Casti Bluetooth bune.

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Va asteptam la smardoiala pe topic separat Spotify ca avem si din ala 😄

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca raman la XM4.

#21
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 Lex404, on 20 februarie 2021 - 14:23, said:

Cred ca raman la XM4.

Sigur nu vrei sa tragi cu ochiul inspre B&O H9 alea noi? :)

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu chiar modelul ăla (BT 4.2 :/)

Dar am văzut H95 de la ei care are tot ce trebuie. Doar ca sunt cam scumpe.

https://www.salonyde...eoplay-h95.html


Ma apuc sa fac research despre ele.



Ok. Mi s-o cam pus pata pe H95 acum. Lol.

Tre sa văd cum se descurca și cu ANC

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Acum stau si ma gandesc ca sunt putin cam scumpe Posted Image Ma rog, putin peste ce-mi deconteaza firma Posted Image

Am tot cautat H95 vs XM4 si toti spun ca-s din alta clasa... Plus ca m-am indragostit deja de chestia aia care se roteste si de design-ul premium. Cel putin la constructie, sony mi se pareau frumoase, dar nu ma mai pot uita la ele Posted Image  cum sa ma uit la xm4 plastic cand H95 vin din aluminiu, titanium, piele de miel si piele de vacuta?

La ANC voi vedea imbunatatiri oricum, acum fiind cu WF-1000xm3

Dar stau totusi si ma gandesc daca merita pentru ascultat pe:
spotify la 320kbit,
Tidal hi-fi
chestiile cumparate de pe iTunes sunt la 320kbit cred

la iPhone (bluetooth)
PC/ Mac (Bluetooth, cablu, incl USB C ca cica ii si mai bun)


In viitor as lua un FiiO M 11. Si Aici cred ca deja ar fi alta poveste..

Nu cumpar in fiecare zi deci bugetul nu ar fi o mare drama, as vrea sa le tin 3-4 ani, poate chiar mai multi daca rezista..

Edited by Lex404, 21 February 2021 - 11:03.


#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Nu o sa faci diferenta intre 160 kbps si 320kbps cu castile astea (bluetooth consumer).

Ca sa faci o branza cu 320 kbps trebuie casti audiofil si ureche antrenata.  

160 kbps se aud perfect pe Sony xm4 pentru 99% din populatia planetei.

#25
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
@abac: B&O nu prea fac chestii consumer, acum daca vrei audiophile-grade te uiti la casti pe cablu de cateva mii de euro si o sursa pe masura, minim fisiere FLAC, totusi eu chiar pretentios fiind, sunt foarte multumit de cum se aud H7 ale mele, probabil ca astea noi sunt in alta liga chiar. Ca sa nu mai spun de feelingul super premium pe care il au si faptul ca dupa 3-4 ani de folosit 6-8 ore pe zi inca arata ca noi, nu scartaie nimic, etc. Vreau sa vad niste casti din plastic care rezista la regimul asta si arata impecabile dupa atata vreme.

#26
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Doamne fereste. Casti audiofil cu cablu BETON, gasesti si in 400-500 de euro. Nici vorba de mii de euro. Sunt si de mii de euro, dar nu ai neaparat nevoie de asa ceva pentru audiofilie.

Si da, B&O fac consumerism la greu, ca doar nu sunt maica tereza, fac casti bluetooth pentru masele de consumatori si sunt interesati sa faca vanzari de volum.

Daca ai sa cauti review-uri de audiofili pe net, nimeni nu o sa iti recomande casti bluetooth, de niciun fel, indiferent cat de scumpe ar fi.

Edited by abac, 21 February 2021 - 18:53.


#27
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Pai initiatorul a scris ca vrea casti bune pe care le foloseste masiv la conferinte, nu la ascultat muzica la nivel audiofil. Aici B&O sunt greu de batut, inclusiv la partea de sunet. Sigur ca sunt casti mai bune dar nu au bluetooth, nu au microfon si ca sa le pui potentialul in valoare ai nevoie de un amplificator bun, o sursa buna etc, aia te duce foarte lejer in niste sume ridicole :)

@Lex404: Hm, decontare pe wellbeing? Cumva firma de IT? Cumva numele incepe cu "A"?

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Da, firma de IT. Dar incepe cu U Posted Image

Ascult si muzica, chiar mult. Si acasa si in birou si pe terasa si pe strada.

Acum, poate totusi ma intorc la cablu pentru multe situatii.

O sa iau B & O H95. Dar in Martie Posted Image

In alta ordine de idei, m-as intoarce pe cablu (mai putin atunci cand sunt pe strada).

Am si alte planuri:

Sa iau un player dedicat (FiiO M 11 de exemplu). Nu sunt intocmai multumit de iPhone pe partea asta. Am cateva albume in FLAC si inca nu am gasit aplicatia 3rd party perfecta. + dongle

Acasa sa-mi plantez un sistem audio (acasa nu am nimic, dar nici nu sunt acasa pana la vara)

Sa renunt la streaming & cablu. Sau sa sper ca fac astia de la Tidal o aplicatie mai putin handicapata. Momentan, Spotify e cea mai buna aplicatie. Tot acolo imi bag si ce cumpar de pe iTunes.

Acuma, muzica mai cumpar pe iTunes. Poate ma apuc sa caut FLAC-uri sau chiar si CD-uri (ca-s ieftine pe amazon) si mi le rip-uiesc singur.

Ma rog, vedem ce iese.

Edited by Lex404, 21 February 2021 - 19:27.


#29
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Si pe mine ma mananca grav sa fac upgrade la ale mele H7, vad ca H95 sunt 3700 lei pe AV Store, mi se pare ok pentru ce sunt. Daca iei M11, poti sa il folosesti direct cu cablul care vine cu H95. Eu am testat un M7, daca M11 e peste asta, te-ai scos, M7 suna FOARTE bine.

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Atâta sper... ca sunt confortabile.
Azi m-au mâncat 6 ore in meetinguri. Deja Sony wf-1000xm3 nu mai fac fata (după vreo 1.5-2 ore) dar alea sunt in ear, nu am pretenții la baterie.

O sa le comand după 10 Martie (sau 26, depinde cum se aliniază astrele). Pana atunci mai fac puțin Research. Dar îmi plac mult :) și dacă îmi decontează jumătate din pret, why not :))

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
https://arstechnica....almost-perfect/

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Alea sunt in categoria “doamne ferește” (lipsa USB C).

Also. Calitativ nu arată foarte bine.. chiar sub xm4 care tot plastic sunt.

#33
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016
Te-ai uitat la Jabra? Alea sint mai bune de sedinta, probabil mai putin bune pentru muzica.

#34
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Eu m-am decis, le cumpar. Nu ca H7 n-ar fi excelente oricum, dar nu au noise cancelling si deja ma dispera zgomotele din jur, azi am avut parte de un concert pentru bormasina si orchestra, efectiv 4 ore nu s-au oprit dobitocii. Am Airpods Pro pentru ANC dar pentru sesiuni lungi nu sunt ideale.

 vrajitoruldinoz, on 23 februarie 2021 - 21:37, said:

Te-ai uitat la Jabra?

Am avut vreo 4 tipuri de Jabra de la firma, alea sunt casti de telefoniste, n-ai ce sa faci cu ele in rest :)

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016
Pai tocmai, sint foarte bune pentru conferinta, mai bune ca xm4. Depinde care e considerat uzul princpal si care e cel secundar.
Si desi nu am verificat calitatea, au linii diferite, unele orietntate mai spre audio.

Mie astea superieftine pe care le am eu, cu fir , mi se par peste xm4 la conferinta (am prieteni cu xm4, vorbesc cu ei zilnic).

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Deși petrec vreo 6 ore in meetinguri, vreau sa le folosesc și in scop “personal”.

Și nu as lua ceva special pentru meetinguri. Avem la birou și-s proaste.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate