Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Casti Bluetooth bune.

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
După 1.5 ani de WF-1000xm3 simt nevoia de un upgrade.
Motivele ar fi multiple:
Nu am multi device propriu
Am ceva probleme cu sunetul acum pe iPhone, in sensul ca sunetul se întrerupe aiurea <1s când ascult muzica. Pe MacBook merge ok. Le-am resetat de câteva ori. Degeaba.
Bateria. Bateria in sine e super buna. 4-5h pentru niște casti in ear cu ANC... dar cum lucrez de acasă și am cam 6-7 ore de meetinguri uneori, deja nu mai e de ajuns.


Acum ce vreau:
Baterie. Cât mai multă
ANC, ca după apocalipsa ma mut sa dorm pe motoarele de la airbus/ Boeing
Sa știe multi device, și sa meargă cu o salata de deviceuri (MacBook, iPhone, android, Windows). Sa știe 2 deviceuri active (MacBook & iPhone), restul pot fi conectate manual.
Sa fie confortabile
Doamne ferește sa nu aibă USB C
Sa aibă Support software cât de cât ok. Deși la asta japonezii sucks mereu. Nu știu ce naiba ii in capul lor dpdv software.
Sa aibă Jack 3.5 (și eventual adaptor pentru avion, ăla cu 2 tați)

Momentan înclin spre Sony WH-1000XM4. Vine cu tot ce vreau. Dar software-ul lor e tare bătut in cap. In schimb au tot ce vreau.

Am mai văzut când ma plimbam virtual pe Amazon ceva Yamaha YH-E700A dar nu am apucat sa fac Research. Cam urate.

Bose 700. Deși mi se par urate rău de tot.

Bugetul e flexibil, decontabile pe wellbeing la lucru. Dar sa nu fie nesimțit.
Exclud căștile de la Apple. Din motive evidente.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Folosesc rar castile.
Am avut prima generatie de Airpods si ok...

Mi-au fost confiscate de fiica-mea, asa ca am luat Airpods Pro...
WoW! Noise cancelling e WoW!
Am stat langa motorul unui hidroavion si abia se auzea un bazait.
Daca le scoteai, iti zbarnaiau timpanele.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Daca acum vreo 10 ani Bose erau cei mai tari pe ANC acum Sony domina piata.
Deci cine vrea ANC recomand Sony in primul rand.

Versiunea mare - WH-1000XM4 ar trebui sa te tina si ca baterie destul de mult - are bateria mai mare.

#4
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
Nu se specifica bugetul dar eu as merge pe astea, am o versiune fara ANC, H7, pentru niste casti wireless sunt absolut perfecte, sunet impecabil, bateria tine vreo 20h (a scazut la vreo 17h dupa cativa ani de conferinte online), constructie premium din piele si metal, sincer fata de Sony sunt un pas in fata. Iar eu sunt fan declarat Sony, ca idee Posted Image

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Din păcate AirpodsPro nu merg pe Windows prea bine. Ar merge foarte fain pe iPhone/ mac. Dar ma joc pe PC și am obiceiul sa mai pun YouTube pe android.

La Sony xm4 ma tot uit. Toate review-urile sunt bune. Dar dpdv software sunt bătuți in cap. Știu sa stea conectate la 2 deviceuri. +++

De ex pe wf-1000xm3 problema cu sunetul a apărut după ce le-am conectat la Apple watch. Le-am făcut unpair. Le-am resetat de n ori. Re-pair. Etc. Degeaba. Ceva undeva o rămas agățat. Și ma dispera. In rest sunt mulțumit de ele (in condiții normale, nu de lucru). ANC ii bun. Bateria ii buna. Dar sw ii handicapat rău (asta ii un skill la majoritatea software-ului japonez).



#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
https://www.avstore....50-ii-wireless/

Trage o geană, nu costă nimic. Posted Image

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

View Postericmario, on 19 februarie 2021 - 22:16, said:

https://www.avstore....50-ii-wireless/

Trage o geană, nu costă nimic. Posted Image

Din păcate astea intra la categoria “doamne ferește” :/

USB C ii musai. Nu fac excepție de la asta.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Atunci rămâi la Sony.

Dar nu le încarci noaptea când dormi?
USB-C, USB-E, USB-F... nici nu mai contează dacă se încarcă în 3 ore și ai autonomie 20.

#9
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

View PostLex404, on 19 februarie 2021 - 20:49, said:

Exclud căștile de la Apple. Din motive evidente.
Care sunt motivele evidente?
Fiul meu si-a luat airpods pro si sunt dezastru. Cumparate din magazin apple (piata e plina de fake-uri), site-ul apple le da ca fiind conforme la verificarea seriei. La inceput bucurie mare functia de noise cancelling fiind motivul pt care le-a cumparat. Dupa cateva luni a picat functia, mai functiona insa mult mai slab decat la inceput. Duse la service, inlocuite cu altele venite in ambalaje individuale fiecare. Au mers 1 luna, a picat din nou noice-can. Duse iar la service, le-au inlocuit insa de data asta fara ambalaj, puse in cutia pe care am lasat-o. Partea imbecila e in primul rand ca nu merg, e o tehnologie care nu le-a reusit, a durat si cam vreo 2 ani pana au recunoscut ca sunt probleme si apoi au inceput sa le inlocuiasca. Se pare insa ca tot la acelasi nivel sunt, le inlocuiesc degeaba. Alt aspect imbecil e ca pe casti nu exista absolut nici un element de identificare, nici un cod, nici o serie. Seria e numai pe cutia castilor, pe aia am verificat-o si e prezentata ca fiind conforma. Castile propriu-zis pot fi orice si mai ales la aceste inlocuiri in service nu ai nici o garantie ca ti-au dat ce spun ei ca dau, insa cu siguranta nu functioneaza. Acum, dupa mai putin de o luna au picat din nou, desigur. Fiul meu inca nici nu mi-a spus...

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Am nevoie sa le conectez și la PC/ Windows uneori. De asta nu iau airpods.

In rest. Am apple store. Dar tot nu vreau :)

View Postericmario, on 19 februarie 2021 - 22:54, said:

Atunci rămâi la Sony.

Dar nu le încarci noaptea când dormi?
USB-C, USB-E, USB-F... nici nu mai contează dacă se Ă®ncarcă Ă®n 3 ore și ai autonomie 20.

Le încerc aleatoriu.

Plus ca atunci când plec pe undeva prefer sa iau un singur încărcător (+ in cablu in plus, pentru iPhone...). Încerc tot de la încărcătorul USB C de la MacBook. Casti. Tableta. MacBook. Laptop Windows. Nintendo. Camera foto. Totul in același încărcător :)

Edited by Lex404, 20 February 2021 - 01:03.


#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,327
  • Înscris: 28.10.2018
WH1000XM4 sunt dumnezeu pe pamant. Nu o sa folosesti aplicatia decat pentru setup si sa te joci putin cu setarile vreo saptamana dupa care o sa uiti total de ea.

Ce nu folosesc la castile astea: multi-device. Am headset separat pentru Skype.

Mai nou nici auto-pause nu mai folosesc, le las pe birou la fiecare reclama pe Spotify si ma ridic sa ma duc sa beau un pahar cu apa. Mega folositoare reclamele de la Spotify pentru pauze 1-2 minute si de mentinere a hidratarii.

Deci strict din punctul meu de vedere, daca ar fi sa mai cumpar odata, as cumpara WH1000XM3. Mai ales ca s-au dus spre 200 de euro pe amazon.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostLex404, on 20 februarie 2021 - 01:03, said:

Le încerc aleatoriu.

Plus ca atunci când plec pe undeva prefer sa iau un singur încărcător (+ in cablu in plus, pentru iPhone...). Încerc tot de la încărcătorul USB C de la MacBook. Casti. Tableta. MacBook. Laptop Windows. Nintendo. Camera foto. Totul in același încărcător Posted Image
Păi de ce nu spui așa prietene?
Uite aici un exemplu, ca să poți încărca iPhone-ul și căștile în același timp de la aceeași sursă.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
XM4 e dumnezeul lor la ANC, doar ca n-au buton de mute ca de mult aveam o pereche, erau vreo 250$ la craciun. Dar botonul mi se pare indispensabil.
Alta chestie pentru casti de conferinta e ca un microfon in fata gurii de o mie de ori preferabil ca altfel capteaza toate sunetele de pe axa respectiva. Asta in caz ca vrei sa ma intri in conferinta in timp ce speli vase, te pisi, tai iarba etc.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

View Postericmario, on 20 februarie 2021 - 09:16, said:


Păi de ce nu spui așa prietene?
Uite aici un exemplu, ca să poți Ă®ncărca iPhone-ul și căștile Ă®n același timp de la aceeași sursă.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Nu am nimic cu USB A
:)

Deci. Doar USB C la ambele capete. Excepția făcând-o un cablu lightning - USB C.

Și toate merg in încărcătorul de 61W de la MacBook atunci când merg undeva. Ca nu car după mine n încărcătoare.
Camera
Tableta
Nintendo switch
MacBook
Zephyrus
Baterie externa
Casti (wf-1000xm3 urile)

Toate merg cu același încărcător și același cablu. La astea se Adaugă un cablu micuț lightning- USB C. Post apocaliptic, când ma apuc sa zbor din nou in fiecare Weekend, cu cât mai putine cabluri, cu atât mai bine ;)

View Postvrajitoruldinoz, on 20 februarie 2021 - 09:27, said:

XM4 e dumnezeul lor la ANC, doar ca n-au buton de mute ca de mult aveam o pereche, erau vreo 250$ la craciun. Dar botonul mi se pare indispensabil.
Alta chestie pentru casti de conferinta e ca un microfon in fata gurii de o mie de ori preferabil ca altfel capteaza toate sunetele de pe axa respectiva. Asta in caz ca vrei sa ma intri in conferinta in timp ce speli vase, te pisi, tai iarba etc.


Cred ca rămân la xm4. Le pun lângă suratele in ear mai mici.

Pe in ear microfonul e super bun. Deci bănuiesc ca și pe xm4.



#15
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postabac, on 20 februarie 2021 - 01:15, said:

Mai nou nici auto-pause nu mai folosesc, le las pe birou la fiecare reclama pe Spotify si ma ridic sa ma duc sa beau un pahar cu apa. Mega folositoare reclamele de la Spotify pentru pauze 1-2 minute si de mentinere a hidratarii.
Stiu ca's off topic dar ma frapeaza faptul ca ai casti de 1000-1200 lei si te uiti la 25 /lei /luna Spotify? Wtf

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Prioritati diferite.
Eu am masina de zeci de mii dar n-as da 3 lei la spotify.

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,327
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmannyx92, on 20 februarie 2021 - 09:46, said:

Stiu ca's off topic dar ma frapeaza faptul ca ai casti de 1000-1200 lei si te uiti la 25 /lei /luna Spotify? Wtf

Tu faci cum vrei cu bani tăi, eu fac ce cred eu de cuviință cu ai mei. Fiecare om are valori diferite. Eu găsesc valoare în reclamele Spotify.

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo de muzica.

Desi am abonament spotify, e bun, in general.

Dar ce vrei sa pastrezi ceva, o cumperi (iTunes de ex, si muzic a cumparata de pe iTunes faci ce vrei cu ea, o asculti unde vrei, o pastrezi unde vrei, etc)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate