Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Recomandare psihiatru practica privata Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
panzi1

panzi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2014
Buna ziua,
   Sufar de despresie severa de multi ani. Am incercat multe SSRI-uri sperand ca mi se va imbunatati situatia. Toate au functionat la fel: mi-au dat o stare de nepasare(ca si cum ai baga mizeria sub un covor si tu ai sta pe covor fara sa-ti pese ca e mizerie dedesubt) plus efecte secundare nedorite: somnolenta/toropeala constanta/lipsa poftei de mancare. Nu mai iau nimic de 3 ani si sunt intr-o stare de letargie permanenta:nu-mi place/nu-mi doresc/nu vad sensul/nu am motivatie pentru nimic. Nici macar pentru a cauta o modalitate de sinucidere eficienta si nedureroasa nu am rabdare sau vointa suficienta.
Asadar,stie cineva vreun doctor psihiatru bun( la privat) care sa fie dispus sa ma trateze cu altceva decat SSRI-uri? Oriunde am fost am dat doar peste doctori care ma intreaba ce SSRI-uri am mai luat ca sa mi le poata prescrie pe alea pe care nu le-am luat inca.

#2
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,759
  • Înscris: 30.07.2006
Cati ani ai?

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,805
  • Înscris: 06.09.2004
terapie ai facut? din cate inteleg, cel mai bine ar fi ca medicatia sa mearga in paralel cu terapia.

#4
panzi1

panzi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2014

 valirex, on 18 februarie 2021 - 00:04, said:

Cati ani ai?

37

#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 10.01.2012
În general nu există. Totuși cineva a fost la un anumit psihiatru care a făcut nota discordantă cu pseudoștiința "distinșilor" colegi de breaslă.

Attached Files


Edited by NelsonMandela, 18 February 2021 - 07:53.


#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 panzi1, on 17 februarie 2021 - 23:36, said:

Sufar de despresie severa de multi ani. Am incercat multe SSRI-uri sperand ca mi se va imbunatati situatia. Toate au functionat la fel: mi-au dat o stare de nepasare(ca si cum ai baga mizeria sub un covor si tu ai sta pe covor fara sa-ti pese ca e mizerie dedesubt) plus efecte secundare nedorite: somnolenta/toropeala constanta/lipsa poftei de mancare.
Medicamentele acelea te fac tocmai sa nu-ti mai inchipui ca e mizerie sub pres cand nu e nimic acolo de fapt. Depresia e un dezechilibru chimic si nu gunoi pe care medicamentele il arunca sub pres, acele medicamente iti readuc echilibrul chimic si n-o sa mai vezi gunoi acolo unde nu e. Incearca sa faci sport, ajuta mult si la socializare, dar sigur gasesti destule motive sa nu faci asta. Oricum, fara tratament nu se va schimba nimic.

Edited by spooky51, 18 February 2021 - 08:39.


#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,564
  • Înscris: 24.02.2017

 panzi1, on 17 februarie 2021 - 23:36, said:

Recomandare psihiatru practica privata Bucuresti


Clinia ALBION din Bucuresti.  Daca ai trimitere de la medicul de familie, nici macar nu te costa ceva.

Succes. Si da, multa lume sufera de diverse lucruri insa nimeni nu recunoaste.

#8
panzi1

panzi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2014

 spooky51, on 18 februarie 2021 - 08:36, said:

Medicamentele acelea te fac tocmai sa nu-ti mai inchipui ca e mizerie sub pres cand nu e nimic acolo de fapt. Depresia e un dezechilibru chimic si nu gunoi pe care medicamentele il arunca sub pres, acele medicamente iti readuc echilibrul chimic si n-o sa mai vezi gunoi acolo unde nu e. Incearca sa faci sport, ajuta mult si la socializare, dar sigur gasesti destule motive sa nu faci asta. Oricum, fara tratament nu se va schimba nimic.

Medicamentele erau "presul". Inainte de ele stateam direct pe mizerie. Cat le-am luat eram exact la fel de neproductiva...ba de fapt mai rau pentru ca dormeam cu mult mai mult...in schimb nu mai simteam vina,apasarea si senzatia de inutilitate a vietii. Adica nu-mi mai pasa efectiv de nimic si nu in sensul bun. Singurul lucru bun pe care l-au facut totusi antidepresivele a fost sa ma faca sa iubesc ceva: sa iubesc sa dorm cate 12-14 ore.
Da,probabil ca de fapt nu exista nici o solutie pentru mine. Caut degeaba. Nu are cum sa ma faca nici o pastila sa am interes pentru ceva,sau sa-mi placa ceva.Cel putin nu din cele legale.

#9
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 10.01.2012

 panzi1, on 18 februarie 2021 - 20:43, said:

Da,probabil ca de fapt nu exista nici o solutie pentru mine. Caut degeaba. Nu are cum sa ma faca nici o pastila sa am interes pentru ceva,sau sa-mi placa ceva.
Există mecanisme biologice care trebuie înțelese. A fi viu înseamnă să produci dopamină. Mergând pe ipoteza asta, inflamația scade dopamina din creier,
deci inevitabil și motivația. Unii sunt mai ignoranți și se grăbesc să ia AINS, cu efectele secundare asociate. Însă o strategie eficientă pe termen lung ar putea fi sprijinrea unei
flore intestinale sănătoase, cu dietă și probiotice. Sau efecte remarcabile pot fi obținute cu serrapeptase, iar asta pentru că dizolvă excesul de fibrină din organism și
biofilmurile intestinale, iar reziduurile acumulate în aceste depozite o iau la vale. Starea se poate schimba la 170 de grade (lol) din prima zi. Însă contează doza și momentul administrării.

Sau altfel poate fi luată în calcul funcția mitocondrială. Diverse medicamente o subminează, însă PQQ + CoQ10 regenerează mitocondriile, iar funcționarea generală este îmbunătățita.
Toate acestea pot fi puse în aplicare când sunt disponibile informațiile necesare. Fie direct, fie discutând cu cineva care știe ce și cum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate