Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Masina noua - batalia japonezelor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,631
  • Înscris: 30.08.2017
Eu as lua Mazda pentru că sunt mare fan. Dar cel mai bine vezi după drive test.

Referitor la cutie automata, cea de la Mazda e decentă. Nu se compară cu DSG, de exemplu, dar își face treaba bine.

Nu stiu cum e la Mazda 3, dar la 6 nu am roată de rezervă si chestia asta pentru mine e un minus, că stau cu stres la drumurile lungi.

Edited by george_alexandru, 11 February 2021 - 17:40.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe turatii.ro a testat o Mazda relativ recent si a constatat ca de multe ori nu intra bine in viteza a doua sau a patra, nu-mi amintesc exact, parca pe decelerare.
Nu mai este nici cutia de pe Mazda cum a fost.

#21
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,761
  • Înscris: 08.10.2004
in sfarsit un inceput de topic corect. felicitari op, te-ai documentat ai prezentat problema  clar...un exemplu de dat la topciurile  ce masina sa sa iau..am 3k euro :D

#22
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,310
  • Înscris: 08.01.2021
Mie manuala de pe generația noua de Mazda 3 mi se pare cea mai faina manuala pe care am pus mâna. Dacă eram flăcău o luam cu manuala :)
Automata e ok însă nu excepțională. De ex cutia zf in 8 trepte mi se pare peste. La viteze ridicate și dsg ul ul e peste însă la taraiala in trafic urban nu.

Edited by KiloW, 11 February 2021 - 18:57.


#23
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 23.12.2015
Corolla e hatchback. Consumer Reports, organizatie ce nu accepta reclame si testeaza cam orice, din SUA recomanda si sedan-ul si hatchback-ul, dar la hatchback-ul fiabilitatea care o prezic ei e la mediu (mai slaba ca sedan-ul si la Mazda 3).
La Toyota hatchback puncte:
-tari: Handling, fuel economy, controls, braking;
-slabe: Ride, engine noise, tight rear-seat

La Mazda 3 puncte:
-tari: Fit and finish, quietness, braking, fuel economy;
-slabe: controls

Eu as zice ca amandoua sunt loz castigator, acum depinde de tine. Eu as alege in ordinea asta: Toyota sedan, Mazda 3 hatchback (culoarea grena), Toyota hatchback

PS: -Daca vrei mai multe detalii cauta pe ebook3000 dot com Consumer Reports din dec 2020
-observ ca si Mazda e hybrid. Experienta Toyota la hybride nu poate fi pusa la indoiala. Eu cand am vazut iin anii 2000 o Toyota Prius hybrid era o ciudatenie. Poti citii mai multe pe aici https://www.vanmag.c...t-hybrid-cabbie In concluzie as lua Toyota

Edited by vladut01, 11 February 2021 - 19:15.


#24
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Eu as merge pe Toyota

#25
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu, la 20k, nu as lua masina fara incalzire auxiliara. adica, sa ma urc in ea ca in casa si sa plec. nu sa stau ca fraierul.  la stai, ca e motorul rece, ca nu a inceput sa bage caldura, etc.

#26
mi20r

mi20r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 17.04.2009
Eu nu mi-aș mai lua mașină cu gardă la sol sub 150 pentru utilizat zilnic în România. Am acum una cu 140 și nu e suficient. Am avut un coleg de parcare cu Auris TS care a băgat de 2 ori mașina în parcarea firmei care începe cu bordura din aia tesita și după ce a frecat-o de fiecare dată la ieșire nu a mai intrat în parcare, preferă să caute loc de parcare pe stradă.
Acum inițiatorul știe rutina sa zilnică și pe unde merge cu mașina însă zic numai să ia acest detaliu în considerare.

#27
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,986
  • Înscris: 11.07.2016
Daca mai ai nevoie de o parere: Toyota e clar mai buna si mai fiabila decat oricare alta marca.
In plus te vei indragosti de cutia automata a Toyotei...
Bafta!

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cumpara masina care iti place cel mai mult. Asa o sa treci mai usor cu vederea micile neajunsuri ale acesteia.

#29
PMMEDOGPICS

PMMEDOGPICS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 13.12.2019

View PostMalus_Dacus, on 11 februarie 2021 - 19:53, said:

Daca mai ai nevoie de o parere: Toyota e clar mai buna si mai fiabila decat oricare alta marca.
In plus te vei indragosti de cutia automata a Toyotei...
Bafta!
Există haha react pe softpedia?

#30
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 22.02.2014
Toyota Touring Sport Hybrid sau Mazda 3.

#31
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 08.04.2008

View Postvladut01, on 11 februarie 2021 - 19:06, said:

Corolla e hatchback. Consumer Reports, organizatie ce nu accepta reclame si testeaza cam orice, din SUA recomanda si sedan-ul si hatchback-ul, dar la hatchback-ul fiabilitatea care o prezic ei e la mediu (mai slaba ca sedan-ul si la Mazda 3).
La Toyota hatchback puncte:
-tari: Handling, fuel economy, controls, braking;
-slabe: Ride, engine noise, tight rear-seat

La Mazda 3 puncte:
-tari: Fit and finish, quietness, braking, fuel economy;
-slabe: controls

Eu as zice ca amandoua sunt loz castigator, acum depinde de tine. Eu as alege in ordinea asta: Toyota sedan, Mazda 3 hatchback (culoarea grena), Toyota hatchback

PS: -Daca vrei mai multe detalii cauta pe ebook3000 dot com Consumer Reports din dec 2020
-observ ca si Mazda e hybrid. Experienta Toyota la hybride nu poate fi pusa la indoiala. Eu cand am vazut iin anii 2000 o Toyota Prius hybrid era o ciudatenie. Poti citii mai multe pe aici https://www.vanmag.c...t-hybrid-cabbie In concluzie as lua Toyota

View Poststoshiba, on 11 februarie 2021 - 20:17, said:

Toyota Touring Sport Hybrid sau Mazda 3.


Am mai avut ceva discutii cu consultantul de la Toyota si imi spunea ca e surprins ca imi doresc Hatchback, ca anul trecut nu a vandut decat 3 masini de tipul asta, majoritatea vanzarilor au fost sedan si touring sport.
Tot incerca sa ma convinga sa iau sedanPosted Image
Deci de ce nu touring sport? E cam cu 1xxx euro mai scump, cam cu 30cm mai lunga decat hatchback-ul (cred ca si putin mai grea pt ca mai pierde cateva zecimi la 0-100km/h) iar eu imi doresc o masina compacta, ok si pentru oras dar si pentru drum lung.

#32
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Mazda cu ochii inchisi . Sunt diferente uriase intre cele doua cand vine vorba de design exterior/interior(materiale interioare) si tinuta de drum .

Recent, le-am condus pe amandoua  (inchiriate)  si Toyota inca nu a reusit sa ma convinga .Desi ma atrage varianta hibrida ,  inca e la stadiul acela de `chinezarie`.

Edited by polizei, 11 February 2021 - 22:18.


#33
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 08.04.2008

View PostMalus_Dacus, on 11 februarie 2021 - 19:53, said:

Daca mai ai nevoie de o parere: Toyota e clar mai buna si mai fiabila decat oricare alta marca.
In plus te vei indragosti de cutia automata a Toyotei...
Bafta!

Fiabilitatea, da, e un factor important pentru care au ramas doar japonezele pe lista scurta. Intentia e s-o tin cat am si garantia.
Cautarile au inceput anul trecut de prin octombrie cu Noua Dacia Sandero Stepway. Dupa test drive si documentari am concluzionat ca din start as lua-o cu inima indoita si probabil n-as fi rezistat s-o tin 5 ani. Apoi am trecut pe la Ford Puma si Ford Focus pana sa ma opresc la japoneze.

#34
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,439
  • Înscris: 28.10.2018
Vezi ca e teapa cu mersul full electric. Pleaca de cateva ori de pe loc si gata electricul. E folositor strict la mersul in oras bara la bara, ca misca masina cand iei piciorul de pe frana. Dar cam atat.

Capacitatea bateriei zice totul: 1.3 kW (din care nu sunt toti disponibili). Adica de zece ori mai mica decat la un plug in hybrid. Daca plug in hybridul merge un 45 de kilometri pe baterie, Toyota o sa mearga 3-4 kilometri pe baterie. Adica 5 statii de autobuz.

Partea buna la un hibrid este ca recuperezi energia de franare pe care altfel o azvarleai in atmosfera sub forma de caldura prin discurile de frana. Iar energia aia recuperata salveaza echivalentul ei in benzina.

Edited by abac, 11 February 2021 - 22:18.


#35
mi20r

mi20r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 17.04.2009
Daca tot te duci la test drive fa cateva depasiri asa cum se fac pe judetene, cu acceleratia la podea, in stil crosetare, in mod sport. Daca te poti obisnui dupa 2-3 depasiri cu dinamica masinii (inclusiv cum franeaza ca sa te repliezi in spatele cuiva), sa fii convins ca tu poti fi in control, e OK. Du masina la limita pe care TU o consideri acceptabila.
O singura data trebuie sa iti vina ceva din fata, cu tot cu condusul relaxat, si atunci tu trebuie sa ai control-ul si nu masina. Pe mine asta m-a convins cand am ales Hyundai ca hibrid si nu Toyota.
Daca nu te obisnuiesti, o sa fie un compromis si atunci mai bine Mazda.

#36
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
multzam ! chiar astept parerea ta la testul extraurban pe tema motorului ala de 1.8 aspirat de pe Corolla . mie mi se pare anemic pentru autostrada .
pe topgear.com masina are nota 6 din 10, masina hatchback fabricata totusi in UK

https://www.topgear..../toyota/corolla

vs Focus nota 9 si Golf 8 nota 8

Edited by LeoT, 12 February 2021 - 08:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate