Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Concertele și pozatul (cu aparatură foto profesională)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
Nu înțeleg de ce restricția cu pozatul la concerte. Acum nu-l mai poți interzice de tot, că e pe bază de telefoane (idem filmatul), dar au băgat restricția cu "aparatură profesională". Pe vremuri era interzis pozatul, deși pe vremea aparatelor cu film, nu cred că cu alte compacte puteai obține vreun mare rezultat.
Filmare = sunet + imagine, deci reproducere fidelă a concertului, audio = înregistrarea melodiilor, dar pozatul, ce are pozatul?
Și oare ce se înțelege prin "aparatută foto profesională?". Adică când revin concertele, dacă mă duc cu un "Smena" zic ăia ce aparatură foto profesională?    :rolleyes:

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,615
  • Înscris: 30.10.2003
De ce te-ai duce cu aparatura profesionala la un concert?

Raspuns: ...

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pe vremuri era interzis pozatul, deşi pe vremea aparatelor cu film, nu cred că cu alte compacte puteai obţine vreun mare rezultat.
In anii 80 n-am ratat nicun concert cu formatii de-afara. Cu aparatul foto Zenit in mana, blitz mare pe el si geanta de baterii. Am poze de la toate concertele de-atunci. Paznicii ma lasau sa trec pana la scena cand vedau ditamai aparatura - in semi intuneric ziceau ca sunt de pe la vreun ziar/revista ceva.
Dar atunci cam greu cu filmatul, desi aveam colegi care aveau walkman cu inregistrare.

#4
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,721
  • Înscris: 23.04.2007

View Posteiffel, on 01 februarie 2021 - 14:33, said:

In anii 80 n-am ratat nicun concert cu formatii de-afara.
Mi-ai stirnit curiozitatea ... te rog ceva exemple de "formatii de-afara" care au concertat la noi in "anii '80".

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdjl, on 01 februarie 2021 - 14:26, said:

Nu înţeleg de ce restricţia cu pozatul la concerte. Acum nu-l mai poţi interzice de tot, că e pe bază de telefoane (idem filmatul), dar au băgat restricţia cu "aparatură profesională".

Copyright and shit.
Ca să nu facă toți Gigeii poze cu formația Dan Bursuc și să le vândă.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

te rog ceva exemple de "formatii de-afara" care au concertat la noi in "anii '80".      
N-au fost unele fantastice dar au fost ceva:

Smokie, Goombay Dance Band, Eruption, Vulcano, Babe...

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004

View Posteiffel, on 01 februarie 2021 - 14:33, said:

In anii 80 n-am ratat nicun concert cu formatii de-afara. Cu aparatul foto Zenit in mana, blitz mare pe el si geanta de baterii. Am poze de la toate concertele de-atunci. Paznicii ma lasau sa trec pana la scena cand vedau ditamai aparatura - in semi intuneric ziceau ca sunt de pe la vreun ziar/revista ceva.
Dar atunci cam greu cu filmatul, desi aveam colegi care aveau walkman cu inregistrare.

În anii '80 nu cred că erau restricţiuni.
Şi pe mine m-au luat drept de la vreun ziar sau televiziune când am folosit un S.L.R. mai arătos - "Minolta" X700. O dată însă era să ratez un examen la A.S.E. - că mă mai văzuseră cu aparatul, nu mai aveam legitamaţi de student şi au zis că cine ştie ce vreau să fac.
Am intrat pe la altă intrare (cea de la Comerţ - Marketing) şi am ajuns la examen.

View PostBursul, on 01 februarie 2021 - 14:29, said:

De ce te-ai duce cu aparatura profesionala la un concert?

Raspuns: ...

Pentru că vreau să am amintiri.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,615
  • Înscris: 30.10.2003
Tu dai mii de euro pe aparatura ca sa ai amintiri de la concerte?

#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,721
  • Înscris: 23.04.2007

View Posteiffel, on 01 februarie 2021 - 15:07, said:

Smokie, Goombay Dance Band, Eruption, Vulcano, Babe...
Habar n-aveam ca au fost pe la noi in vremurile alea ...

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dejele vezi că aparatele foto de 40 de ani nu mai sunt considerate aparatură profesională.

Zi sincer, nu te-au lăsat să intri cu

Attached File  3d7bd3d1f957f4528396d7d510665911.jpg   84.68K   3 downloads


Ce aparate profesionale ai tu ?
Profesionale gen 2020 - 2021 nu din 64

#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostBursul, on 01 februarie 2021 - 14:29, said:

De ce te-ai duce cu aparatura profesionala la un concert?

Raspuns: ...
Eu m-am dus pentru că am vrut să obțin fotografii cu artiștii, cu personalități prezente și cu publicul. Și nu m-am dus la concert, m-am dus să fotografiez concertul.

De ce nu te lasă? Pentru că nu vor să apară fotografii de la eveniment oriunde, oricum si prost făcute.

Cu Smena nu văd de ce nu te-ar lăsa.

Edited by neur0, 01 February 2021 - 16:19.


#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,312
  • Înscris: 06.01.2007
Firesc ar fi sa nu pozezi si sa filmezi absolut deloc.
E foarte deranjant sa vezi in fata ta cateva zeci de telefoane.
Cand a inceput tot poporul sa aiba smartfoane, fenomenul era cumplit. Toata lumea filma. In ultima vreme a mai scazut din amploare.
Ecranele alea sunt luminoase, de regula concertele sunt seara, sau in sali cu lumina stinsa. Polueaza vizual, in loc sa vezi artistul, vezi maini ridicate cu ecranele lor luminoase.

Apoi nu-i pricep pe cei care fac asta. Oricum calitatea filmarii trebuie sa fie jalnica si pierzi tot farmecul de a te duce la un concert, in loc sa vezi, sa auzi, sa intri in atmosfera, tu stai sa cadrezi scena.
Stupid!

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004

View PostBursul, on 01 februarie 2021 - 15:23, said:

Tu dai mii de euro pe aparatura ca sa ai amintiri de la concerte?

Păi obicetive cu distanţă focală mare poţi să pui pe aparate vechi care au timpi de expunere de 1/500 secunde. Mai pui şi film foto cu sensibilitate mare (cel puţin 800 A.S.A.) şi obţii poze. Cu granulaţue, dar obţii. 1964... "Exakta" Varex face furori din 1953. Cam tot de pe atunci şi 'Praktina' (magazie pentru cel puţin 100 de poze, motorizare cu arc sau cu baterii). Şi astea nu-s mii de Euro. Un "Zenit" U.R.S.S. nu cred că era echivalentul a mia de Dolari nici în anii '90... nu era chiar ieftin, dar nici să faci foamea cu lunile.
maccip , cred că dacă aş face poze la concert cu blitz din ăla care foloseşte becuri cu Magneziu/Aluminiu ar ieşi o lumină    :naughty:
Cred că şi un digital bun de acum 10 ani, care nici ăla nu e mii de Euro (dar nici ieftin nu e) poţi să faci poze bunicele.
Aşa că de unde mii de Euro?

Camera cinema de sus e prea mare. Dar una mai mică, pe 16 m.m., doar pentru imagine, merge.

Dar pentru ei, orice aparat mai mare (probabil şi unul cu burduf - alea pliabile mai mici) e profesional.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Habar n-aveam ca au fost pe la noi in vremurile alea ...
Au mai fost si altii.
Mi-am amintit acu si de Saragoza Band, dar aia a fost cu cantec.
Au cantat fara solista ca a luat o supradoza de ceva si au dus-o la spital.

Quote

Un "Zenit" U.R.S.S. nu cred că era echivalentul a mia de Dolari nici în anii '90...
Era destul de mult - vreo 3200-3500 de lei.
Un salariu bun adica.
Dar cum banii nu erau problema ca nu prea gaseai oricum ce sa cumperi...

#15
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Mie unul nu mi-ar conveni sa platesc 2000 de euro ca sa pozez la un concert, si sa vina unul cu o zdreanta de aparat, sa faca poze, si eu sa ma aleg cu paguba, ca le gasesc doritorii moka la ala care n-a dat nimic, doar s-a dus cu savoniera la concert.

#16
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

View Posteiffel, on 01 februarie 2021 - 16:55, said:

Era destul de mult - vreo 3200-3500 de lei.
Un salariu bun adica.
Dar cum banii nu erau problema ca nu prea gaseai oricum ce sa cumperi...

Preturile erau intre 1985 de lei Zenit E si 3650 de lei Zenitul TTL.
La un concert din anii '80 era destul de greu sa faci poze bune cu Zenitul , avea vizorul f. intunecos si era greu cu reglajul claritatatii ; filme sensibile nu se gaseau iar blitzurile rusesti FIL 11 (16) nu bateau mai mult de 3 metri in spatii deschise ,chiar si la f:2 .
Cei care pozau in conditii de lumina slaba preferau sa folosesca Eastar S2 -cu telemetru- si blit.

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,074
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmaccip, on 01 februarie 2021 - 16:32, said:

Apoi nu-i pricep pe cei care fac asta. Oricum calitatea filmarii trebuie sa fie jalnica si pierzi tot farmecul de a te duce la un concert, in loc sa vezi, sa auzi, sa intri in atmosfera, tu stai sa cadrezi scena.
Stupid!
Daca te duci si filmezi majoritatea concertului, da, e stupid. Daca te duci si faci 3-4 clipuri de 1 minut, eu zic ca e ok, suficient cat sa ai niste amintiri, iar calitatea poate fi chiar ok daca ai un telefon ca lumea, eventual si cu ceva zoom optic (al meu are zoom optic 5x de exemplu, n-am avut ocazia sa-l testez la concerte din cauza pandemiei dar cu siguranta o voi face). Iar audio toate telefoanele pe care le-am avut inregistrau foarte bine sunetul la concerte (in ultimii 11 ani am avut doar cameraphone-uri de top). E la fel ca si in concediu, nu te pune nimeni sa filmezi/pozezi tot ce misca, dar totusi iti doresti sa faci niste poze/filmulete ca sa-ti amintesti pe unde ai fost.

Cel mai ok ar fi sa fie filmat oficial concertul si sa iti fie pus materialul la dispozitie dupa concert (nu neaparat intreg, dar macar partial). De exemplu asta face Metallica, platitorii de bilete puteau downloada dupa o anumita perioada dupa concert mp3-uri din concert sau filmari (introduceai seria de pe bilet pe site-ul Metallica si aveai acces la materiale). Eu am concertul Metallica la care am fost mp3 si cateva clipuri video oficiale din concert. Si am filmat si eu 3-4 clipuri de vreun minut (nici nu stiam ca vor pune la dispozitie dupa materiale audio-video oficiale). Alta chestie "eleganta" e ca in momentul in care am cumparat biletul am avut acces sa downloadez cel mai recent album.


Prin camera profesionala inteleg cele cu obiectiv detasabil/dedicate video. Deci Smena nu cred ca ar intra in categoria aia. Am un Panasonic FZ1000 care e deja destul de tare pe partea de filmare, dar teoretic nu e considerat profesional, pot sa-l iau cu mine (desi e mare (are senzor destul de mare pentru un compact) si aduce un pic a DSLR ca marime). Dar tocmai pentru ca e mare evit sa-l iau la concerte ... insa am scos intotdeauna calitate destul de buna si cu telefonul (cat timp nu esti foarte departe de scena, ca nu se vede mare lucru daca nu ai zoom).

Edited by utopium, 01 February 2021 - 18:06.


#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,047
  • Înscris: 28.10.2006

View Posteiffel, on 01 februarie 2021 - 15:07, said:

N-au fost unele fantastice dar au fost ceva:

Smokie, Goombay Dance Band, Eruption, Vulcano, Babe...

Procol Harum, la Polivalenta.

ASTIA "stie" mai bine!

Edited by viceroy56, 01 February 2021 - 18:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate