Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Concertele și pozatul (cu aparatură foto profesională)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cam toate a ufost la Polivalenta in epoca aia.

Quote

Preturile erau intre 1985 de lei Zenit E si 3650 de lei Zenitul TTL.
La un concert din anii '80 era destul de greu sa faci poze bune cu Zenitul , avea vizorul f. intunecos si era greu cu reglajul claritatatii ; filme sensibile nu se gaseau
Zenit TTL aveam eu. Era destul de luminos vizorul. Plus ca setarile le faceam manual ptr blitz, vizorul il foloseam doar ptr incadrare si claritate. Mai aveam si un obiectiv suplimentar de 135mm.
Filme... am facut si ceva ORWO dar si Agfa - astea am gasit si ceva mai sensibile, parca 200 DIN, nu mai tin minte exact.

Legat de blitz - nu-l foloseam decat din apropiere.
De la distanta oricum era inutil, oricat de puternic era.
Azi nu l-as mai folosi deloc pe aparatele moderne.

#20
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View Postdjl, on 01 februarie 2021 - 14:26, said:

Nu înţeleg de ce restricţia cu pozatul la concerte. Acum nu-l mai poţi interzice de tot, că e pe bază de telefoane (idem filmatul), dar au băgat restricţia cu "aparatură profesională".

View PostBursul, on 01 februarie 2021 - 14:29, said:

De ce te-ai duce cu aparatura profesionala la un concert?

Raspuns: ...
Pentru ca treburile astea se vand pe bani de obicei. Chiar si pozele se pot vinde revistelor desi probabil mai nou site-urilor sau te miri cui. Oricum, cam toate aparatele ce pozeaza pot si filma, doar nu or sa stea aia langa tine sa vada daca ai facut doar poze sau nu.

#21
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,052
  • Înscris: 28.10.2006

View Posteiffel, on 01 februarie 2021 - 18:19, said:

Filme... am facut si ceva ORWO dar si Agfa - astea am gasit si ceva mai sensibile, parca 200 DIN, nu mai tin minte exact.
AGFA erau "marcate" in grade ASA, nu DIN.
400 ASA = 27 DIN
DIN vine de la Deutsche Industrie Norma - STAS-ul Est German
EU mai am inca Zenith E functional 100%, cu 3 obiective: Industar-ul original, Un Pentacon de 50 si tele rusesc de 135
Ca blitz am folosit o perioada "jucaria" rusesca, dar ulterior am capatat un Metz MecaBlitz defect pe partea de functionare pe baterii, dar functional la 220V. Numar director 40. Cine stie, cunoaste!
I-am facut incarcator adecvat, cu 2 viteze de incarcare, foloseam acumulatori bazici, de la CFR. 5 kile pe umar, dar tineau 3 rolfilme!

Edited by viceroy56, 01 February 2021 - 18:38.


#22
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Postdjl, on 01 februarie 2021 - 14:26, said:

Nu înţeleg de ce restricţia cu pozatul la concerte. Acum nu-l mai poţi interzice de tot, că e pe bază de telefoane (idem filmatul), dar au băgat restricţia cu "aparatură profesională". Pe vremuri era interzis pozatul, deşi pe vremea aparatelor cu film, nu cred că cu alte compacte puteai obţine vreun mare rezultat.
Filmare = sunet + imagine, deci reproducere fidelă a concertului, audio = înregistrarea melodiilor, dar pozatul, ce are pozatul?
Şi oare ce se înţelege prin "aparatută foto profesională?". Adică când revin concertele, dacă mă duc cu un "Smena" zic ăia ce aparatură foto profesională? Posted Image
Pentru ca-i deranjeaza pe artisti ecranele aprinse si blitzurile.

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Cand ai un eveniment cu lumina artificiala (cate concerte au loc ziua, la lumina naturala?) e jignitor sa dai cu blitzu.

PS: https://forum.softpe...rt-photography/

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dejeleu e ofticat ca nu îl lasă ăștia cu dagherotipu la concert.
Zi bre si mie ca mor de curios ultimul concert la care ai fost ..?

In afara de cenaclul Flacăra of course

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Nu-s chiar aşa de mare.
Ultima dată am ajuns în 2018 la "We love retro" la Arenele Romane şi întâmplător am mai văzut ceva la "Ursus Retro" la ROM.EXPO. în 2019 (aici puteam cred că să intru cu profesionale, dar nu m-am dus cu aşa ceva).

#26
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,218
  • Înscris: 23.08.2014

View Postdjl, on 02 februarie 2021 - 01:55, said:

Nu-s chiar aşa de mare.
Ultima dată am ajuns în 2018 la "We love retro" la Arenele Romane şi întâmplător am mai văzut ceva la "Ursus Retro" la ROM.EXPO. în 2019 (aici puteam cred că să intru cu profesionale, dar nu m-am dus cu aşa ceva).
pentruca exista de obicei fotografi care se ocupa de poze si filmari.Din acestea se fac bani.Daca ai lasa pe toata lumea sa faca poze profesionale, cine ar mai da banii pe albumul tau de poze?

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

400 ASA = 27 DIN
Inseaman ca erau 200 ASA. De 200 stiu sigur.
In rest... n-am mai pus mana pe un film de vreo 25 de ani.

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
De ce de aşa de mult timp?   :mellow:

View Postviceroy56, on 01 februarie 2021 - 18:30, said:

AGFA erau "marcate" in grade ASA, nu DIN.
400 ASA = 27 DIN
DIN vine de la Deutsche Industrie Norma - STAS-ul Est German

Colegule, vezi că faci confuzie. Mă uit acuma şi filmele "A.G.F.A." erau marcate şi cu A.S.A. şi cu D.I.N. Cel puţin în 1986. Oricum, I.S.O. e A.S.A./D.I.N.
D.I.N. era norma în ambele Germanii. Iar "A.G.F.A." Est-Germană nu mai exista din 1964, de când a devenit... "OR.WO."

Edited by djl, 02 February 2021 - 12:30.


#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004
Dar exista in continuare AGFA vest-germana - din alea gaseam prin anii 80 uneori.

Tin minte si acum cutiile portocalii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate