Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Coloana scurgere 110 la parter

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 21.03.2012
Va salut! Se da urmatoarea situatie: apartament nou (la rosu) in care se fac instalatiile in acest moment. Eu nu sunt in tara si instalatorii fac cum le este mai usor! Este vorba de coloana de scurgere de la bucatarie aflata langa perete exterior. Coloana in acest moment se termina intr-un T-eu, o parte se duce afara in exterior iar in cealalta parte vine redusul pt chiuveta de bucatarie si condens centrala.

In opinia mea acest gen de lucrare va fi foarte zgomotoasa la apa venita de sus (cei de deasupra au tot bucatarie, dar e posibil ca la ultimul etaj sa fie baie, trebuie sa intreb).

Daca eram acasa as fi incercat personal cat spatiu ar ocupa coloana / cot la90 (sau doua de 45) si o ramificatie 110/50mm la 45 gr. care s-ar intoarce spre interior si sa mearga la chiuveta. Spatiul disponibil este 25 cm, grosimea zidului.

Ce sfat imi dati?

Ramificatia de care vorbeamAttached File  Screenshot 2021-01-27 203201.png   69.71K   1 downloads

#2
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 21.03.2012
Intre timp, mi s-a spus ca sunt numai bucatarii pe acea coloana! Bun, nu e asa grav! Sper sa nu fie prea zgomotosa curgerea de la chiuvete!

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,890
  • Înscris: 12.01.2018
Daca esti asa sensibil te muti la ultimul etaj doar n-ai impresia ca schimba cineva instalaria blocului

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 05.04.2006
Ca sa mai atenuezi zgomotul, poti imbraca respectivul racord in vata minerala sau alte materiale fono absorbante, dar cit de tare crezi ca se aude cind cineva spala vase in chiuveta ?

#5
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Cum zice si colegul, teoretic poti incarca cu materiale sa izoleze.
Asa cum la fel de adevarat la coloana respectiva o sa fie conectate masinile de spalat vase sau masinile de spalat haine.
Am mai vazut masina de spalat montata in bucatarie, cand pompeaza apa cu putere pe coloana este posibil sa te deranjeze nitel.


Ca o regula generala, ce se construieste nou este de kkt.

#6
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Geberit Silent e solutia la problema ta!

#7
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 21.03.2012

View PostEMPP, on 28 ianuarie 2021 - 06:17, said:

Daca esti asa sensibil te muti la ultimul etaj doar n-ai impresia ca schimba cineva instalaria blocului
Daca citeai primele randuri, vedeai ca instalatiile sunt in lucru! Sunt eu sensibil sau indiferenta romanului cand  e vorba de meseria lui, este fara margini?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate