Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Sistem glisare usa tip ghilotina pt jgheab rufe

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012
Salut!

Ne-am amenajat casa incluzand un sistem de jgheab de rufe, ca sa aruncam rufele de la etaj direct pana la demisol unde avem spalatoria (recunosc, filmele americane). Dupa ce am cautat pe internet diferite solutii care erau mult prea costisitoare (peste 1500 euro) pentru tubulaturi din aluminiu, am facut-o din teava PVC de canalizare de diametru 250.

Acum as dori sa acopar gurile de vizitare si sa montez o usa din lemn glisanta, dar am spatiu sa o glisez doar pe vertical (pe stilul ferestrelor tip ghilotina), pe orizontal nu am loc. Ce posibilitate as avea ? Nu am gasit sisteme de glisare verticala, practic ma gandeam ca prind 2 sine putin mai lungi de peretele din gips carton in stanga si dreapta orificiului si trag de maner in jos cand am nevoie sa o folosesc. Ar trebui si un sistem de blocare pentru cand este usa glisata in partea superioara.

Am atasat 2 poze ca sa intelegeti la ce ma refer. Gasesc asa ceva, sau vreo solutie mai buna ?

Mersi

Attached Files



#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Mai intai as pune tub de 40cm diametru, si abea apoi as trece la usa.
Cu usa e simplu, pui niste rotile, cauti cauciucate, cu un sistem de reglare sa apese in lateral sa mearga mai greu, se poate si manufactura dar se si gasesc si pui partea de jos ( mecanismul) pe laterale in ambele parti, se face frezare pe spate, (4  frezari) si sus pui magneti care sa tina putin mai mult decat usa ( cei cu niobiu se demagnetizeaza ceva in timp, poti lua usor mai puternici si dupa 20 de ani in schimbi daca e nevoie. Langa teava de 40 cm diametru, (se infunda prea usor de 25) se putea ingropa inca una de diametru mai mic in care puneai o contragreutate, plus o rola si un ghidaj pt o coarda prinsa de usa, dar tot trebuia si o retentie cu magneti sau mecanica, deci poti pune doar magneti.
Se poate face si retentie mecanica, o clapeta cu arc ca o clema care impinge un cilindru de inzavorare intr-o gaura din perete, cilindrul trebuie cuplat de clema ca sa nu ramana blocat, iar gaura trebuie intarita prin ingroparea unei mici tevi in perete. Se poate face si discret cu buton-zavor si arc foaie ingropat in usa, sau cu arc elicoidal scurt si suficient de puternic, dar e simplu si cu magneti.

Edited by loock, 27 January 2021 - 18:29.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Cu magneti e discret - nu se vede nimic din fata, nu are nevoie de buton.

Alt sistem discret, fara magneti, ar fi sa pui sus in sine niste lamele elastice care sa impinga usa in fata, si in lateralele usii prinzi niste butoni care intra pe un ghidaj cu usa impinsa in fata, apoi o lasi sa coboare putin si se blocheaza singura ca intr-un corp de zavor.
La deblocare ridici iar usa putin si apesi pe ea sus ca sa iasa din ghidaj si apoi sa coboare liber.

Edited by loock, 27 January 2021 - 18:45.


#4
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012

View Postloock, on 27 ianuarie 2021 - 18:21, said:

Mai intai as pune tub de 40cm diametru, si abea apoi as trece la usa.
Cu usa e simplu, pui niste rotile, cauti cauciucate, cu un sistem de reglare sa apese in lateral sa mearga mai greu, se poate si manufactura dar se si gasesc si pui partea de jos ( mecanismul) pe laterale in ambele parti, se face frezare pe spate, (4  frezari) si sus pui magneti care sa tina putin mai mult decat usa ( cei cu niobiu se demagnetizeaza ceva in timp, poti lua usor mai puternici si dupa 20 de ani in schimbi daca e nevoie. Langa teava de 40 cm diametru, (se infunda prea usor de 25) se putea ingropa inca una de diametru mai mic in care puneai o contragreutate, plus o rola si un ghidaj pt o coarda prinsa de usa, dar tot trebuia si o retentie cu magneti sau mecanica, deci poti pune doar magneti.
Se poate face si retentie mecanica, o clapeta cu arc ca o clema care impinge un cilindru de inzavorare intr-o gaura din perete, cilindrul trebuie cuplat de clema ca sa nu ramana blocat, iar gaura trebuie intarita prin ingroparea unei mici tevi in perete. Se poate face si discret cu buton-zavor si arc foaie ingropat in usa, sau cu arc elicoidal scurt si suficient de puternic, dar e simplu si cu magneti.
Super ideea cu magnetii, e perfecta. Din pacate nu am cum sa maresc diametrul, am luat cel mai mare posibil in spatiul respectiv iar acum este totul finalizat. Am testat cu niste haine si e ok (dar cearsafuri si lucruri mai mari nu incap).
Avand in vederea ideea ta cu magnetii, nu as putea sa folosesc un sistem de glisare cu bile pentru sertare si sa il tin sus cu ajutorul magnetilor ? Iar cand trag de el in jos sa se gliseze ca si cum as deschide sertarul?

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,390
  • Înscris: 13.01.2011
Cumperi o ușiță de vizitare și aia este.
O lipești, o prinzi cu dibluri și șuruburi, cu arici, cum vrei tu.

Attached Files



#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Am mai amintit inca o varianta fara magneti si fara buton.

Legat de glisiere, cele cu bile sunt multe proaste, mai ales cele inguste.
De 45mm latime exista si bune dar e butucanos pt. aplicatia asta cu usa.
Eu personal nu prea folosesc cu bile pt ca stiu ca e ceva comun sa zboare prin casa...
Folosesc blum cu role, apoi tandemuri blum, apoi tandemboxuri blum, si foarte rar pt aplicatii mai tehnice am folosit si cu bile niste glisiere de 45mm latime pt uz profesional si greutati mari, si am folosit si cu role conice in glisiere de stainless masiv pt aplicatii profesionale si industriale.

Edited by loock, 27 January 2021 - 18:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate