Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

TVA la orice comanda din China din 1 iulie 2021

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#289
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006
Ba da! o platesc ungurilor, pentru ca Romania, vama (adica ANAF-ul) nu este in stare sa se miste cu talent!

View Postmarbu73, on 20 septembrie 2021 - 09:33, said:

Și eu am comandat ceva din China și le-am primit reimpachetate din Ungaria. Nu este o formă a chinezilor de a ocoli taxa vamală din Romania?


#290
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020

View Postbogdan_popescu, on 10 septembrie 2021 - 22:23, said:

se aplica la costul produsului plus transport.
Eu le-am scris de ce la 8,86 euro cu transport de 31 de centi inclus am 11 lei TVA si mi-au raspuns ca am avut de plata tva si la costul transportului de 22 de lei in moneda chineza, cost care nu apare nici pe colet nici in cont, nici nu l-am platit, singurul cost al transportului fiind cel de 31 de centi, cand le-am trimis din nou poze si le-am cerut6 sa-mi arate unde le apare vrajeala aia de taxa inexistenta pe care ei o invoca nu mi-au mai raspuns.

Dar le-ai platit si nemerni**lor din Romania ceva ?? Si dupa ce le-ai platit nu au mai raspuns ?! Posted Image

#291
Starview

Starview

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.04.2018

View Postmarbu73, on 20 septembrie 2021 - 09:33, said:

Și eu am comandat ceva din China și le-am primit reimpachetate din Ungaria. Nu este o formă a chinezilor de a ocoli taxa vamală din Romania?

Ai avut un awb de tipul acesta: https://global.caini...t=UA513900341HU ? Care nu poate fi urmarit pe posta romana/ungara ? Daca da, cam cat a durat pana ai primit instiintare ca sa il ridici, dupa ce statusul era "Arrive at local delivery office" ? La mine sunt 12 zile, am fost vinerea trecuta, nu era nimic la posta, nu am primit nimic momentan.

#292
alumax98

alumax98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2018

View PostAndi03, on 09 septembrie 2021 - 17:57, said:



Salut. Ai platit ceva pt  imputernicire si cum ai procedat?

Nu am platit nimic totul e gratuit si se obtine online

View Postjimmy_x86, on 09 septembrie 2021 - 18:01, said:

Ne poti da mai multe detalii despre cum ai facut asta?
Care sunt taxele pentru a imputernici posta? 20 lei / trimitere?
Trebuie sa completezi vreun formular de fiecare data cand primesti vreun colet sau se face doar o singura data?
Se face doar o singura data  nu platesti nimic .
EORI CERERI: https://eori.customs...484/EORITrader/
Dupa ce obti numar EORI :https://www.posta-ro... iulie 2021.pdf

View PostwolfydRg, on 18 septembrie 2021 - 15:41, said:

Eu am EORI si nu am scăpat de problema asta. Sa întrebat de zeci de ori si numeni nu dat un răspuns.

Posta Romana stie ca ai numar EORI?

#293
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

View PostStarview, on 20 septembrie 2021 - 17:40, said:

Ai avut un awb de tipul acesta: https://global.caini...t=UA513900341HU ? Care nu poate fi urmarit pe posta romana/ungara ? Daca da, cam cat a durat pana ai primit instiintare ca sa il ridici, dupa ce statusul era "Arrive at local delivery office" ? La mine sunt 12 zile, am fost vinerea trecuta, nu era nimic la posta, nu am primit nimic momentan.

Salut. Merci de raspuns.

Cu EORI si imputernicire posta iti vine coletul la oficiul postal din cartier/adresa locuintei ?

Se platesc tot aceleasi taxe la ridicarea coletului, adica TVA-ul de 19% + taxa de 8 lei ?

#294
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postina2605, on 20 septembrie 2021 - 13:34, said:

Dar le-ai platit si nemerni**lor din Romania ceva ?? Si dupa ce le-ai platit nu au mai raspuns ?! Posted Image
Comanda era facuta chiar inainte sa se introduca automat in sistemul de plati aliexpress deci la chinezi nu am platit TVA, dar m-a deranjat ca au calculat aiurea tva-ul mai mult, nu era vorba de 3 lei diferenta ci de faptul ca au facut-o si cand am cerut explicatii mi-au spus ca le-a aparut un cost al transportului de 22 de lei in moneda chineza desi le-am trimis si poza cu plicul si din cont unde se vede clar ca transportul a costat 30 de centi si era inclus in suma totala, asa ca le-am cerut dovezi sa vad unde scrie ce mi-au spus ei in moneda chineza si nu au mai raspuns.

#295
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 18.06.2009
Am platit tva inca o data in tara pentru o comanda de pe ebay Anglia unde am platit la sursa deja tva. Posta Romana nu vrea sa recunoasca dovada platii, asa ca am facut reclamatie la ANPC.

O sa le trimit celor de la PRO TV subiectul acesta, poate ii intereseaza pentru 'Inspectorul Pro' cum posta si vama colecteaza abuziv inca o data tva. Mai am o situatie identica pe Aliexpress, dar merge foarte greu recuperarea tva-ului.

#296
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,070
  • Înscris: 20.06.2005

View Postalumax98, on 20 septembrie 2021 - 19:53, said:

Nu am platit nimic totul e gratuit si se obtine online


Se face doar o singura data  nu platesti nimic .
EORI CERERI: https://eori.customs...484/EORITrader/
Dupa ce obti numar EORI :https://www.posta-ro... iulie 2021.pdf



Posta Romana stie ca ai numar EORI?
Nu, nu stie pentru ca nu stiu cum sa le comunic. Am intrebat si au ridicat din umeri.
LE: ah acum am vazut, le dau info si vedem ce zice dupa.

Edited by wolfydRg, 23 September 2021 - 11:03.


#297
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Stiti cumva pt comenzile de pe site-urile/tari din UE se mai platesc alte taxe la noi in tara/posta? Sau doar transportul coletului si atat?

#298
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006

View Postandreic, on 15 septembrie 2021 - 00:10, said:

E taxa pentru serviciul vamal al postei, s-a mai explicat. Alternativa era sa discuti cu BSI-ul si ar fi fost mai naspa.
Problema e ca nu te lasa sa te vamuiesti singur.
Scrie posta romana ca ai la dispozitie 2 optiuni:
Fie le dai dreptul sa te reprezinte (20RON/Colet)
Fie te duci frumos sa te vamuiasca si iti ia 8 RON.
Mie nu mi era greu sa dau mail la BSI, sa achit ce am prin oficiul virutual si dumnezeu cu mila.

#299
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009

View PostAndi03, on 23 septembrie 2021 - 11:03, said:

Stiti cumva pt comenzile de pe site-urile/tari din UE se mai platesc alte taxe la noi in tara/posta? Sau doar transportul coletului si atat?
Din Uniunea Europeană numai transportul coletului!Din Marea Britanie in schimb deja plătesti tva si vamă!

#300
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 18.06.2009

View Postthomasstar, on 24 septembrie 2021 - 11:18, said:

Din Uniunea Europeană numai transportul coletului!Din Marea Britanie in schimb deja plătesti tva si vamă!

Gresit! Se plateste vama la comenzile peste 150 euro, pe langa tva pentru toate comenzile din afara statelor UE. Se calculeaza la valoarea comenzii (adica si transportul). Momentan e o loterie cu plata tva din afara statelor UE daca s-a platit la sursa.

#301
CataBl

CataBl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.10.2016
Am trecut azi pe la oficiul postal sa ridic un colet din RO, nu era nimeni la ghiseuri :) cred ca se simte lipsa coletelor.

#302
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

View Postthomasstar, on 24 septembrie 2021 - 11:18, said:

Din Uniunea Europeană numai transportul coletului!Din Marea Britanie in schimb deja plătesti tva si vamă!

Multumesc de raspuns.

#303
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 26.01.2007
Va rog mult sa mai spuneti odata cum bag filtre cu depozitele din Europa...Posted Image Posted Image

#304
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,659
  • Înscris: 10.04.2009
@alumax98

de câte ori am zis pe aici de EORI, dar degeaba... împuternicești poșta și aia e, scapi de 8 lei (unii pare că nu vor Posted Image )

#305
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,070
  • Înscris: 20.06.2005
Nope, nu merge peste tot, depinde de oras, am intrebat, in galati nu e implementat inca sistemul inca, spere dupa octombrie. Dar mi-e greu sa cred ca misca ceva rapid.

Edited by wolfydRg, 30 September 2021 - 09:46.


#306
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005

View Postbeavis03, on 30 septembrie 2021 - 08:32, said:

de câte ori am zis pe aici de EORI, dar degeaba... împuternicești poșta și aia e, scapi de 8 lei (unii pare că nu vor Posted Image )

Nu are nicio legatura. Pur si simplu tu ai avut noroc ca ti-au venit coletele prin intermediul altei tari din UE si ai scapat de vama din Romania. E noroc chior.
Cand imputernicesti Posta, cum crezi tu ca se duce postasul in vama si se cearta cu vamesul in numele tau ca sa-i demonstreze ca tu ai platit deja TVA, daca tu nu i-ai dat nicio factura si nici macar nu i-ai spus de unde ai cumparat produsul?

Uite ce spune cineva pe un grup de Facebook
"Motivul transmis de posta romana pentru care a fost perceputa TVA este ca nu am completat declaratia vamala, desi am efectuat o cerere pentru reprezentarea directa in relatia cu autoritatile vamale de catre CNPR in vederea realizarii formalitatilor vamale. Vama indica faptul ca CNPR nu m-a reprezentat in vederea realizarii formalitatilor vamale, CNPR mentioneaza ca nu am depus eu declaratia, desi ei au confirmat ca ma vor reprezenta si vor realiza ei formalitatile vamale. Un intreg circ. De asemenea, au indicat ca: "In cazul trimiterilor semnalizate IOSS in mesajele electronice (ca in situatia dvs.), asa cum este postat pe site-ul companiei, pana la finalizarea de catre autoritatea vamala a solutiei system to system de depunere a declaratiilor electronice cu set redus de date, care va permite vamuirea automatizata a trimiterilor tip IOSS fara costuri suplimentare pentru destinatar sau cu costuri minimale pentru acesta, acestea vor fi indrumate catre subunitatile postale cu asistenta vamala pentru ca destinatarul sa se poata reprezenta in persoana in vederea efectuarii formalitatilor vamale la import". Prin urmare, chiar daca am solicitat reprezentarea de CNPR, tot trebuie sa realizam personal formalitatile vamale, desi pe site-ul CNPR sunt afisate alte info. Probabil, dupa automatizarea sistemului, aceste situatii vor disparea."

PS: maine e 1 octombrie. Rog colegii care primesc colete sa ne spuna daca au scapat de TVA si pentru coletele care vin direct din China

Edited by costy81gl, 30 September 2021 - 12:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate