Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

UE a aprobat consumul de insecte

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1153 replies to this topic

#721
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,290
  • Înscris: 05.06.2002

View Posttipareth, on 09 februarie 2023 - 12:13, said:



Eu cumpar de la Agricola ( firma romaneasca au la Kaufland ) - are fingers de Broccolli si legume, sunt delicioase yummmieee! Le punem la cuptor pe hartie de copt. Mai luam si de la Verdino ( si asta cred ca tot forma romaneasca e asta e pe la Lidl ).
Airfryer e f. practic pt chestii din astea. E tot un soi de cuptor, dar mai rapid (la etapa de incalzire) si mai mic consumator de energie.

#722
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,594
  • Înscris: 20.10.2006
Foarte bine dacă s-a aprobat consumul de insecte, o noua sursa de hrana, progres!!! Sper sa se aprobe odată și vânzarea de alimente expirate și in România.

Edited by LunaCrystal, 09 February 2023 - 14:19.


#723
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,262
  • Înscris: 24.11.2006

View PostLunaCrystal, on 09 februarie 2023 - 14:18, said:

Foarte bine dacă s-a aprobat consumul de insecte, o noua sursa de hrana, progres!!! Sper sa se aprobe odată și vânzarea de alimente expirate și in România.

Ce intelegi tu prin alimente expirate? Una este ca un aliment sa aiba termen de valabilitate (expirare) si alta este sa aiba termen de prospetime, sunt situatii cu totul diferite.

#724
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostLunaCrystal, on 09 februarie 2023 - 14:18, said:

Foarte bine dacă s-a aprobat consumul de insecte, o noua sursa de hrana, progres!!! Sper sa se aprobe odată și vânzarea de alimente expirate și in România.

Chitina e ca ebonita, nu are o expirare a termenului de valabilitate.  Doar sa nu cumva sa aibe ceva componente de polimerizare deficitara - cum e la prizele chinezesti - le montezi azi si peste 12 luni se farama ca nisipul.

Probabil vor fi autodegradante precum sacosa bio desi exoscheletul insectelor stiu ca rezista in timp.

#725
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,290
  • Înscris: 05.06.2002
Daca mananci insecte si inghiti un ou intreg e posibil sa iasa un alien din tine? :)

#726
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostCostel2014, on 09 februarie 2023 - 12:50, said:


Mi s-a facut o foame dupa ce am citit ce ai zis aici de mancare! Posted Image

Si mie.  Fac o ciorba de salata dreasa cu lapte, carnati din astia vegetali prajiti + ardei iute murat, dupa reteta proprie. Mananc ca sparta. Hai ca imi plouă in gura acu, abia aștept sa apara salata mai faina de primavara.

Scuze de off topic, dar deh, m-a luat valul. 😀

View PostFane, on 09 februarie 2023 - 13:40, said:


Airfryer e f. practic pt chestii din astea. E tot un soi de cuptor, dar mai rapid (la etapa de incalzire) si mai mic consumator de energie.

Buna idee mai ales pt cei ce au cuptor pe gaz. O sa citesc totusi mai multe, poate ii facem loc pe blat.

Noi avem cuptor mare electric, face treaba buna si el. " cartofii prajiti" sunt facuti la cuptor, fac o crusta aurie, mmmmm sunt mai buni decat prajiti. Chiftelele iar la cuptor. Prajitu in ulei e chestie ce tine de trecut deja sau cand e pe graba mare.

Edited by tipareth, 09 February 2023 - 17:50.


#727
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostFane, on 09 februarie 2023 - 16:38, said:

Daca mananci insecte si inghiti un ou intreg e posibil sa iasa un alien din tine? :)

Nu pt că au regim termic de eclozare diferit dar poate faci totuși un efort și ți controlezi temperatura de data asta sa nu pierzi statutul parental.

Problema este îngrijirea până va fi pe picioarele sale.

#728
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,721
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLunaCrystal, on 09 februarie 2023 - 14:18, said:

Foarte bine dacă s-a aprobat consumul de insecte, o noua sursa de hrana, progres!!!
In linii mari s-a reglementat sursa si conditiile sanitare de crestere a lor pentru consum, ca de consumat individual oricum consuma si inainte fiecare care dorea.

Edited by andreic, 09 February 2023 - 19:53.


#729
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 21.02.2022
Eu vreau să mănânc insecte dar asta nu însemnă că renunț la carne. Niciodată! Carnea de porc, sub diferite forme și preparate este aliment de bază la mine. Insectele le văd că ceva complementar, nu un substitut.

#730
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,290
  • Înscris: 05.06.2002
Nimeni nu incearca sa schimbe obiceiurile alimentare cu forta. Nici n-ar fi posibil, cred ca s-ar lasa cu miscari sociale. Pe de alta parte europa n-are prea mari probleme cu hrana, clima continentului favorizeaza agricultura, avem tehnologie s-o facem bine si eficient, iar populatia e cam in declin. Deci nu se intrevad chestii apocaliptice la orizont ca sa fie nevoie de masuri drastice.

#731
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 21.02.2022
Populația este in declin deocamdată. Eu as miza pe o creștere robustă într-un număr nu foarte mare de ani. Minim câteva sute de mii pe an de extracomunitari vor intra doar legal.

#732
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,290
  • Înscris: 05.06.2002
Inclusiv astia la a doua, a treia generatie de cand ajung aici nu mai plodesc in prostie.

Singurul lucru de care mi-e frica e sa nu ajunga ortodocsii rusi pe aici si sa mai puna de un holodomor, ca atunci insectele vor ajunge la mare pret!

https://ro.wikipedia...mor?wprov=sfti1

Edited by Fane, 10 February 2023 - 11:33.


#733
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
urmeaza cat de curand si carnea facuta in laborator
https://www.ziuanews...e-vedet-1574898

Vacile, porci,gainile trebuiesc omorate ca polueaza, astia din parlamentul ue cred ca sund bolnavi mintali

Jurnalista a continuat: „Sunt alte start-up-uri care prevăd acest trend și propun carnea de om. În Suedia chiar s-a discutat la nivel public despre lucrul acesta și cine își dorește poate comanda carne de vedete, de exemplu. Se face prin prelevare de celule de la o vedetă, Nicole Kidman, și dacă dorești o friptură sau un salam, poți să servești

Ca sa nu ziceti fake a fost emisiune la digi24, nu A3 sau realitatea.

#734
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,290
  • Înscris: 05.06.2002
Tocmai am vazut un filmulet pe reddit cu o fetita care vazuse prima data pui in realitate si si avusese un soc emotional ca asta-i ce manca ea la kfc… cred ca pt generatiile noi, traite la oras nu o sa fie mare problema adoptarea carnii artificiale.

Edited by Fane, 11 February 2023 - 14:17.


#735
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Unde e articolul de la digi24 care zice asa ceva? Eu vad doar o poza cu "Carnea artificiala ar putea reduce noxele de CO2", ceea ce adevarat si e la digi24.

In Suedia s-a facut un mockumentar pe tema asta, iar tu si alti anti-UE ati preluat si denaturat gluma prezentand-o ca adevar "jokingly explores whether we should eat lab-grown human meat to tackle climate change"

Carnea artificiala ar elimina necesitatea cresterii animalelor doar ca sa le ucidem, ceea ce cred ca esti de acord ca e o problema de moralitate pe care deocamdata suntem obligati sa o ignoram.

#736
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Jurnalista a continuat: „Sunt alte start-up-uri care prevăd acest trend și propun carnea de om. În Suedia chiar s-a discutat la nivel public despre lucrul acesta și cine își dorește poate comanda carne de vedete, de exemplu.

Astia din ue nu sunt sanatosi la cap, puteti manca voi carne scoasa la imprimanta linistiti.
Eu prefer o friptura de port crescut in curte

Cine vrea carne fake vedeti ca in china pt inceput se vand oua fake din plastic facute in laborator, mai ieftine ca alea originale

nu am gasit emisiunea din studio pe youtube am gasit numai reportajul asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UIPuYSMnfg0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#737
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

View PostMizu, on 11 februarie 2023 - 14:08, said:

Unde e articolul de la digi24 care zice asa ceva? Eu vad doar o poza cu "Carnea artificiala ar putea reduce noxele de CO2", ceea ce adevarat si e la digi24.

In Suedia s-a facut un mockumentar pe tema asta, iar tu si alti anti-UE ati preluat si denaturat gluma prezentand-o ca adevar "jokingly explores whether we should eat lab-grown human meat to tackle climate change"

Carnea artificiala ar elimina necesitatea cresterii animalelor doar ca sa le ucidem, ceea ce cred ca esti de acord ca e o problema de moralitate pe care deocamdata suntem obligati sa o ignoram.

Unii iau si parodiile drept realitate.

#738
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,681
  • Înscris: 11.03.2006
SUA si Israel conduc la investitii in cercetare privind carnea facuta in laborator, iar din UE, Olanda. Nimic surprinzator aici.
Ca raspuns, Romania il are pe Daea, care ia in mana ciocalaii pe camp. De fiecare data cand se produce o revolutie intr-un domeniu, noi ne situam de partea aia care ramane in trecut. Macar sa recunoastem asta si sa nu mai pretindem ca cineva ar trebui sa ne ia in seama.

View PostVaronul, on 11 februarie 2023 - 14:22, said:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UIPuYSMnfg0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate