Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

UE a aprobat consumul de insecte

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1153 replies to this topic

#703
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
Știți care ar fi cea mai mare dileală?! Nu e frate treaba statului să autorizeze sau nu așa ceva!! El doar trebuie să se asigure că din punct de vedere sanitar și chimic sunt ok. Nu e treaba statului nici să interzică nici să permită. Doar să te oblige să respecți reguli de bun simț și să etichetezi corespunzător.

Abia aștept să fac rost de ceva pe bază de insecte, o să le pap ostentativ printre rude și prieteni!
LE
Așa, se găsesc deja! O să încerc; mă gândesc că nu pot să pută mai rău decât carnea de oaie. https://youtube.com/...Q?feature=share

Edited by echoshoworacle, 04 February 2023 - 16:48.


#704
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postun_el, on 04 februarie 2023 - 16:29, said:



Chiar trebuie sa fie neaparat un ziar, de preferinta Libertatea, pentru unii.
Si atunci de unde ne luam informatiile? Care-s sursele credibile? Grupurile de dezaxati de pe facebook?

View PostSinmbad, on 04 februarie 2023 - 16:12, said:


Exact ca in situatia cu vaccinul cand mass-media era obligata sa sustina campania de vaccinare si a fost chiar o perioada in care cei nevaccinati au fost paria. Acum, cei care au hotarat asta, sunt chemati in judecata.
Pt ce au fost trimisi in judecata? Poti sa-mi spui care sunt capetele de acuzare?

#705
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
@Sinmbad:

Realizezi că bagi offtopic la greu? dacă nu, te ajut eu!

#706
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postechoshoworacle, on 04 februarie 2023 - 16:35, said:

Știți care ar fi cea mai mare dileală?! Nu e frate treaba statului să autorizeze sau nu așa ceva!! El doar trebuie să se asigure că din punct de vedere sanitar și chimic sunt ok. Nu e treaba statului nici să interzică nici să permită. Doar să te oblige să respecți reguli de bun simț și să etichetezi corespunzător.

Abia aștept să fac rost de ceva pe bază de insecte, o să le pap ostentativ printre rude și prieteni!
LE
Așa, se găsesc deja! O să încerc; mă gândesc că nu pot să pută mai rău decât carnea de oaie. https://youtube.com/...Q?feature=share

Ceva pe baza de insecte găsești și în pânza păianjenului. Dar nici măcar ăștia nu mănâncă chiar orice.

Am câțiva pe terasa in fiecare vara și îi mai vad seara , sunt câteva specii de insecte pe care nu le consuma.

#707
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Attached File  qswgp2o02jga1.png   1023.92K   47 downloads

#708
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View PostSinmbad, on 04 februarie 2023 - 16:12, said:

Singura solutie este atunci sa judecam cu mintile noastre, nu e timp de studiu pentru cine este influencer, in folosul cui. [...]

Vezi cazul Mencinicopschi. Nu spune nimeni ca nu-si stia meseria. Nutritie, cantitati, etc. Impartial, ca asa e nutritia.
Dar ce credibilitate sa mai aiba omul cind a iesit pe sticla in reclama aia ca numai piinea Savoria e sanatoasa, fara e-uri, blabla.
Ma rog, reclama parca a fost interzisa..dar intentia si aparitia lui pe sticla a ramas.

#709
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdiaconuliviu, on 06 februarie 2023 - 14:33, said:


Vezi cazul Mencinicopschi. Nu spune nimeni ca nu-si stia meseria. Nutritie, cantitati, etc. Impartial, ca asa e nutritia.
Dar ce credibilitate sa mai aiba omul cind a iesit pe sticla in reclama aia ca numai piinea Savoria e sanatoasa, fara e-uri, blabla.
Ma rog, reclama parca a fost interzisa..dar intentia si aparitia lui pe sticla a ramas.
Nu doar reclama aia era problema. Omul a facut puscarie pentru ca "a pus botul" la banii lui Dan Voiculescu si a fost condamnat in dosarul privatizării frauduloase a Institutului de Cercetări Alimentare (ICA), al cărui director a fost. Oricum, a murit anul trecut.

#710
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014
"Lăsați insectele! Somnii cu ADN de aligator sunt viitorul!"
https://science.hotn...r-nu-oameni.htm

#711
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
O sa fie de ales intre morcovi si greieri. Obisnuiti-va cu ideea.

Lidl vrea să pună pe raft mai puțină carne: ce alimente îi vor lua locul

#712
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Deci la Lidl am scăpat de lăcuste. Un pas in fata.

Doar sa nu creadă managerul din poveste că lăcustele nu fac parte din regnul animal.

#713
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

View PostAlecsandru010, on 07 februarie 2023 - 21:19, said:

O sa fie de ales intre morcovi si greieri. Obisnuiti-va cu ideea.

Lidl vrea să pună pe raft mai puțină carne: ce alimente îi vor lua locul
Lidl are oricum ingrozitor de multe mezeluri, de cele mai multe ori, de proasta calitate.
Sunt curios cum se va impaca statutul de "discounter" al magazinului (adica de magazin pentru cei cu venituri mai reduse) cu preturile alimentelor vegetariene si vegane care, iar, lucru cunoscut, sunt ceva mai mari decat cel al alimentelor "obisnuite".

#714
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Nu prea mai e asa, lidl nu mai e dintre cele mai ieftine. lapte, unt, da, mai ieftine.
In rest, carne, fructe, destul de scumpe.
Bocanci, ciorapi, bluze..scumpicele.
Nici jucariile nu-s prea ieftine.
Pe la scule..unele mai ieftine altele mai scumpe ca in alte parti. Bunicele.

#715
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdiaconuliviu, on 08 februarie 2023 - 10:00, said:

Nu prea mai e asa, lidl nu mai e dintre cele mai ieftine. lapte, unt, da, mai ieftine.
In rest, carne, fructe, destul de scumpe.
Bocanci, ciorapi, bluze..scumpicele.
Nici jucariile nu-s prea ieftine.
Pe la scule..unele mai ieftine altele mai scumpe ca in alte parti. Bunicele.
La mine in Italia inca sunt mai ieftini decat altii, nu stiu cum se pozitioneaza Lidl fata de alte magazine in Romania. Si peste tot unde sunt, Lidl sunt perceputi ca un magazin ieftin, cel putin in Occident.

#716
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Nu stiu daca in ro au gandit o pozitionare, cred ca au inceput cu ideia de magazin discount dar cand au vazut ca au succes s-au gandit ca de ce sa nu-l monetizeze si au marit ceva preturile. Dar sa revenim la greierii nosti!

#717
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postdiaconuliviu, on 08 februarie 2023 - 10:00, said:

Nu prea mai e asa, lidl nu mai e dintre cele mai ieftine. lapte, unt, da, mai ieftine.
In rest, carne, fructe, destul de scumpe.
Bocanci, ciorapi, bluze..scumpicele.
Nici jucariile nu-s prea ieftine.
Pe la scule..unele mai ieftine altele mai scumpe ca in alte parti. Bunicele.

Au scăzut foarte mult calitatea la produse fata de anii de deschidere. Diary nashpa. Mici nashpa . Salam dublu afumat cu aroma identic naturala, adică neafumat.Deși e mai aproape, uneori mai merg 100m până la Kaufland.

Nu cred că Lidl o să bage faina de lăcuste, poate faina cu gândăcei.

#718
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016

View Postechoshoworacle, on 04 februarie 2023 - 16:16, said:

Moamăaaa ce de pagini! Până la urmă se găsesc pe undeva insecte sub o formă gata de halit?! Vreau sa mănânc doar așa, de-al naibii!
LE
Să mănânce Daea carne de oaie că pe mine mă ia cu leșin când simt miros de așa ceva. Pute! Nu mănânc nici brânză de oaie. Mici mănânc numai porc cu vita. Noroc că există porci și găini!

Se găsesc de cind lumea in alte tari. In SUA sunt la benzinărie, i-am mai luat lui fii-miu greieri ca i se prea înteresanta ideală. Mie nu-mi prea plac, ma înec in aripile de chitina, dar sunt  mâncabili.

#719
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostAlecsandru010, on 07 februarie 2023 - 21:19, said:

O sa fie de ales intre morcovi si greieri. Obisnuiti-va cu ideea.

Lidl vrea să pună pe raft mai puțină carne: ce alimente îi vor lua locul

Eu cumpar de la Agricola ( firma romaneasca au la Kaufland ) - are fingers de Broccolli si legume, sunt delicioase yummmieee! Le punem la cuptor pe hartie de copt. Mai luam si de la Verdino ( si asta cred ca tot forma romaneasca e asta e pe la Lidl ).

In sfarsit se inmultesc ofertele vegetale si la noi in tara. Cei mai buni carnaciori/ crenvusti sunt cei de post de la Cris-tim, prajiti bine in mancare de fasole, tocanita de cartofi, ciorbe ( ii bagam bucatele prajite la sfarsit ). Astia is asa de buni ca poti pacali persoane ce nu stiu, ca sunt de carne. Mai sunt si afumati pe deasupra, dau aroma de afumatura in toata mancarea. 😀

INSECTE nu o sa mananc totusi. Nici platită. lol

Edited by tipareth, 09 February 2023 - 12:18.


#720
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

View Posttipareth, on 09 februarie 2023 - 12:13, said:

Eu cumpar de la Agricola ( firma romaneasca au la Kaufland ) - are fingers de Broccolli si legume, sunt delicioase yummmieee! Le punem la cuptor pe hartie de copt. Mai luam si de la Verdino ( si asta cred ca tot forma romaneasca e asta e pe la Lidl ).

In sfarsit se inmultesc ofertele vegetale si la noi in tara. Cei mai buni carnaciori/ crenvusti sunt cei de post de la Cris-tim, prajiti bine in mancare de fasole, tocanita de cartofi, ciorbe ( ii bagam bucatele prajite la sfarsit ). Astia is asa de buni ca poti pacali persoane ce nu stiu, ca sunt de carne. Mai sunt si afumati pe deasupra, dau aroma de afumatura in toata mancarea. ��

INSECTE nu o sa mananc totusi. Nici platită. lol
Mi s-a facut o foame dupa ce am citit ce ai zis aici de mancare! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate