Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Ce parere aveti de liberalizarea pietei energiei ?!

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5536 replies to this topic

#3349
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,040
  • Înscris: 04.09.2018

View PostFlat, on 25 ianuarie 2022 - 16:18, said:

nu înțelegi ce citești
userul vata_pe_batz a explicat foarte clar

"treaba asta inseamna doar ca dispui de acele resurse, dar nu inseamna la ce pret le vinzi. Statul ca reprezentant administreaza aceste resurse in numele tau, iar asta nu inseamna ca ti le da tie gratis, ci ca ti le vinde si tie la acelasi pret, la care le poate vinde si in exterior. Problema apare, daca statul ti le-ar vinde tie scump si in afara ieftin. Asta s-ar numi jaf. Daca ti le-ar vinde tie ieftin si in afara scump tot ar fi o afacere cit de cit, dar acest gen de protectionism nu merge ca esti in UE"



Beneficiile UE sunt enorme
numai cineva fără discernământ poate să susțină că influența și apartenența la UE este spoliatoare

da, mai și dai nu numai iei cu toate mâinile. apartenența la UE înseamnă și beneficii și contribuții sau obligații. iar piața liberă a energiei este parte a deal-ului. ne-am asumat
dacă crezi că de unii singuri am fi fost mai bine, te înșeli amarnic
Eu am mai zis, nu conteaza cu ce pret vinzi gazu in afara la altii, gazul era al nostru tuturor, de ce sa-mi vanda mie statul la 2000 euro ca in afara ? Ceva ce e al meu de fapt. Ca ce chestie ? Casa e legea UE e alta si am inteles, insa nu e normal asa, la asta ma refeream.
Vinzi la altii scump ca aia n-au si au nevoie de la tine, e cu totul altceva.
Ca si dezvoltatorii imobiliari, isi fac un ap foarte mare si bun ptr familia lor si restul le vinde la oameni, chiar am intalnit unul asa, deci pretul nu e valabil si ptr el si fam lui, ca doar blocu e al lui. Nu il vinde lui fi-su la pretul cu care-l vinde la oameni, e absurd, ca nu are de ce sa faca asta.

Care sunt beneficiile alea enorme de la UE ? Ca ptr ce ti-a luat, faptul ca ti-a mai dat niste fonduri care si alea s-au furat, nu inseamna mare lucru. Nu mai produci nimic, esti total dependent de ei ca asa au dorit tot ei ca sa fi piata lor de desfacere si ptr oua si coca congelata, politica ti-o fac ei in favoarea lor si acu faci frigu si intunericu din cauza lor cu gazu tau in pamantul tau avand.
Uite, lache a expicat f bine in postul 3340.
Si repet, si Ungurii is in UE dar nu fac frigu si intunericu, ei cum au putut ? Asta in varianta ca au profitat si ei de beneficiile UE, dar in acelasi timp au avut grija sa nu depinda de preturi UE la gaz si petrol si altele.

Edited by MinettoMatoi, 25 January 2022 - 19:07.


#3350
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMinettoMatoi, on 25 ianuarie 2022 - 19:06, said:

Eu am mai zis, nu conteaza cu ce pret vinzi gazu in afara la altii, gazul era al nostru tuturor, de ce sa-mi vanda mie statul la 2000 euro ca in afara ? Ceva ce e al meu de fapt. Ca ce chestie ? Casa e legea UE e alta si am inteles, insa nu e normal asa, la asta ma refeream.

Tu faci o gramada de referiri la o calitatea maxima posibila, specifica unuia fara habar. Relatiile din UE nu sint ceva lasat la voia intimplarii, sau dupa cum li se pare unor habarnisti ca ar trebui sa fie. Toate lucrurile astea sint stabilite in niste contracte, pe care Romania le-a semnat la aderare. Toate discutille se poarta strict pe argumente legale. Viata ta se deruleaza in niste limite stabilite de legi. Le incalci, esti penalizat. Ai varianta de a fi un om liber, daca te pozitionezi in afara sistemului. Ca cetatean iti cauti o tara mai potrivita, ca natiune poti iesi din tandem. Daca nu pricepi lucrurile astea, atunci ai de lucrat pe basic-uri. Datul cu parerea la intimplare este egal cu zero Posted Image

#3351
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,329
  • Înscris: 05.08.2015

View PostMinettoMatoi, on 25 ianuarie 2022 - 19:06, said:

Ca si dezvoltatorii imobiliari, isi fac un ap foarte mare si bun ptr familia lor si restul le vinde la oameni, chiar am intalnit unul asa, deci pretul nu e valabil si ptr el si fam lui, ca doar blocu e al lui. Nu il vinde lui fi-su la pretul cu care-l vinde la oameni, e absurd, ca nu are de ce sa faca asta.

Daca pleci de la premize imbecile, numai din greseala ai putea sa tragi concluzii corecte

Un SRL [dezvoltator] care face apartamente, nu poatea sa dea moka un apartament lu fi-su lu dezvoltator sau la nu-stiu-ce pret preferential visezi tu, fara sa faca evaziune; trebuie sa-l vanda macar la costul lui de productie / realizare

Gazele din subsol nu sunt ale tale, scoateti din cap imbecilitatea asta nemasurata. N-ai facut nimic - dar nimic-nimic - ca atunci cand deschizi robinetul la aragaz sa-ti vina tie gazele "tale", sa-ti prajesti tu copane de pui pe care sa le mananci cu cartofi prajiti de la Mac, comandati prin Glovo, ca ti-e lene sa prjaesti si cartofi

Daca Romania ar fi autarhica, autosuficienta in ceea ce priveste nu numai energia, ci in toate, atunci ar avea sens sa arzi doar gazele tale la ce pret viseaza capatzana ta ca ar fi "corect" sau chiar gratis
Dar daca tu mananci pui prajiti crescuti in Polonia si cartofi adusi din Irlanda, nu poti sa arzi gazu asa cum vrei tu, la ce pret vrei tu

Alternativa fiind sa iti tii gazu la pretul "corect" si sa te stergi la cur cu pietris, pentru ca ala care face hartie igienica nu ti-ar mai da si tie acces la piata lui de hartie igienica

#3352
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMount_Yerrmom, on 25 ianuarie 2022 - 19:28, said:


Daca pleci de la premize imbecile, numai din greseala ai putea sa tragi concluzii corecte

Desigur, dar fix varianta asta nu reprezinta o eroare de logica. Aceasta intervine doar daca negi faptul ca ar fi posibil. In alta ordine de idei, absolut din intimplare ar putea sa plece de la premise imbecile si sa ajunga la concluziile corecte Posted Image

#3353
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostMinettoMatoi, on 25 ianuarie 2022 - 19:06, said:



Care sunt beneficiile alea enorme de la UE ?

E clar ca vorbesc cu pereții

[ https://www.arenaconstruct.ro/wp-content/uploads/2015/11/grafic-PIB1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3354
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View Postmirc2003, on 17 ianuarie 2022 - 12:37, said:

0,55 lei pe kwh costa acum incalzirea pe GPL. Va fi de luat in calcul pe viitor.

Eu (eu si sotia) am reusit la ajungem la 20 grade temperatura in dormitor pe timpul noptii, se doarme bine. Ziua nu depasim 21 grade, se fac si 22 de la radiatia solara. A trecum vremea in care sa stai iarna in tricou si short sau stai daca vrei sa platesti dar nu e sanatos. Cei care locuiesc in locuinte deloc sau slab izolate vor plati la greu si vor sta si in frig. Acum intelegeti de ce tot arunca UE cu bani in primarii pentru reabilitarea termica? Scenariu era pregatit de ani si ani de zile, noi acum il intelegem.
Are domne tara asta gaze, de ce sa facem economie? Lasa domle sa fie cald, sa stea copilu in picioarele goale pe gresie! Domne, vreau sa simt cum arde gresia ca d aia am pus IPAT! Mai baiete, a fost cald si iarna asta in casa dar n-am mai transpirat ca in anii trecuti (asta mi-a spus mama mea, incalzire radet).

Cel mai mult imi este frica de aparitia unor tensiuni in societate (care este cum este, dezbinata si prost informata, deseori indiferenta si otravita cu stiri false, neimportante) si de euroscepticism, cel mai daunator factor.

Cand va aud pe unii cu economiile pic pe jos. Solutiq nu e sa economisesti, solutiq e sa produci tot mai mult. Politica corecta este sa gasesti metode prin care sa sporesti productia nu sa indemni oamenii la economii. E gaz gramada si surse pentru energie doar ca alwa sunt detinute de niste smecheri care fac ce vrea bana lor nu ce vor putoii. Cand ne merge prea bine mai jn covid, cand se termina cu covrigu mai o criza energetica , mai una finaciara , mai un motiv de a indemna din nou la economie in timp ce ei fac statementurj  din avioane private si lanseaza pe orbite sateliti pentru supravegherea nivelului de inteligenta de pe Terra, sa nu cumva sa sporeasca.

#3355
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postcalle, on 25 ianuarie 2022 - 19:48, said:



ca alwa sunt detinute de niste smecheri care fac ce vrea bana lor

Iluminați? Soros? Bildenberg? Masonii sau reptilienii? Mai aveți multe teorii ale conspirației cu grupuri oculte care detin și fac și desfac?

View Postcalle, on 25 ianuarie 2022 - 19:48, said:



Cand va aud pe unii cu economiile pic pe jos. Solutiq nu e sa economisesti, solutiq e sa produci tot mai mult.

Asta ai putea aplica și la propria ta persoana, produce și tu mai mulți bani și atunci nu te va afecta prețul gazelor

#3356
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postcalle, on 25 ianuarie 2022 - 19:48, said:

Cand va aud pe unii cu economiile pic pe jos. Solutiq nu e sa economisesti, solutiq e sa produci tot mai mult. Politica corecta este sa gasesti metode prin care sa sporesti productia nu sa indemni oamenii la economii. E gaz gramada si surse pentru energie doar ca alwa sunt detinute de niste smecheri care fac ce vrea bana lor nu ce vor putoii. Cand ne merge prea bine mai jn covid, cand se termina cu covrigu mai o criza energetica , mai una finaciara , mai un motiv de a indemna din nou la economie in timp ce ei fac statementurj  din avioane private si lanseaza pe orbite sateliti pentru supravegherea nivelului de inteligenta de pe Terra, sa nu cumva sa sporeasca.

Esti priceput, serios Posted Image

#3357
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,040
  • Înscris: 04.09.2018

View Postvata_pa_batz, on 25 ianuarie 2022 - 19:20, said:


Tu faci o gramada de referiri la o calitatea maxima posibila, specifica unuia fara habar. Relatiile din UE nu sint ceva lasat la voia intimplarii, sau dupa cum li se pare unor habarnisti ca ar trebui sa fie. Toate lucrurile astea sint stabilite in niste contracte, pe care Romania le-a semnat la aderare. Toate discutille se poarta strict pe argumente legale. Viata ta se deruleaza in niste limite stabilite de legi. Le incalci, esti penalizat. Ai varianta de a fi un om liber, daca te pozitionezi in afara sistemului. Ca cetatean iti cauti o tara mai potrivita, ca natiune poti iesi din tandem. Daca nu pricepi lucrurile astea, atunci ai de lucrat pe basic-uri. Datul cu parerea la intimplare este egal cu zero Posted Image
Ai dreptate si am zis, stiu ca asa este regula in UE, insa am zis ca n-ar trebui sa fie asa, si daca intri, nu e normal sa le dai resursele ca apoi sa suferi tu, normal ca...conditia de a te baga in UE chiar conditia nescrisa a fost aia sa dai tot, si poate cum zici tu si alte clauze pe care le-ai semnat, altfel nu te bagau ca doar nu le era drag de noi astia nesimtiti, neseriosi si hoti. Daca suntem intr-o comunitate trebe sa castigam toti, nu tu sa-mi iei tot (sa ma pui sa-ti dau cam tot) si sa ma lasi in pielea goala si sa sufere cetatenii mei, cam la asta ma refer, adica nu doar tu sa castigi pe spatele meu, tu dai resursele, tu nu mai produci nimic ca tot ei sa castige ca sa-si vanda ei alea ale lor aici, si asa mai departe, deci aia e.
Ti-au luat 100 lei si iti arunca si ei 10 lei acolo ca fonduri, dar tot au castigat 90 lei si oricum se stia ca, cu fondurile alea nu se face nimic si ca se cam fura (exceptie ca s-a mai facut ceva pe ici pe colo, in anumite orase s-a mai modernizat aia si ailalta).

#3358
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,131
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMinettoMatoi, on 25 ianuarie 2022 - 19:06, said:

Eu am mai zis, nu conteaza cu ce pret vinzi gazu in afara la altii, gazul era al nostru tuturor, de ce sa-mi vanda mie statul la 2000 euro ca in afara ? Ceva ce e al meu de fapt.

Pentru ca bine ai zis. Era al nostru. Nu mai e. :)

#3359
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,685
  • Înscris: 28.12.2005
Cum draga nu e al nostru?
Pai Romgaz nu e de stat (văd ca articolul ala nu v-a ridicat nicio sprânceană)?
Și statul nu e al nostru?😂

#3360
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,040
  • Înscris: 04.09.2018

View PostMount_Yerrmom, on 25 ianuarie 2022 - 19:28, said:

Daca pleci de la premize imbecile, numai din greseala ai putea sa tragi concluzii corecte

Un SRL [dezvoltator] care face apartamente, nu poatea sa dea moka un apartament lu fi-su lu dezvoltator sau la nu-stiu-ce pret preferential visezi tu, fara sa faca evaziune; trebuie sa-l vanda macar la costul lui de productie / realizare

Gazele din subsol nu sunt ale tale, scoateti din cap imbecilitatea asta nemasurata. N-ai facut nimic - dar nimic-nimic - ca atunci cand deschizi robinetul la aragaz sa-ti vina tie gazele "tale", sa-ti prajesti tu copane de pui pe care sa le mananci cu cartofi prajiti de la Mac, comandati prin Glovo, ca ti-e lene sa prjaesti si cartofi

Daca Romania ar fi autarhica, autosuficienta in ceea ce priveste nu numai energia, ci in toate, atunci ar avea sens sa arzi doar gazele tale la ce pret viseaza capatzana ta ca ar fi "corect" sau chiar gratis
Dar daca tu mananci pui prajiti crescuti in Polonia si cartofi adusi din Irlanda, nu poti sa arzi gazu asa cum vrei tu, la ce pret vrei tu

Alternativa fiind sa iti tii gazu la pretul "corect" si sa te stergi la cur cu pietris, pentru ca ala care face hartie igienica nu ti-ar mai da si tie acces la piata lui de hartie igienica
Nu stiu cum a facut imobiliarul ala, cert e ca sus i-a facut un ap fiului, e blocul ala de pe strada Vuietului zona Tineretului, asta am aflat in 2016 cand m-am dus cu prietenul meu sa vada, ca vroia sa-si ia un ap. Acuma nu stiu daca i l-a vandut lui fi-su cu pretul la care le vindea la altii, dracu stie.
Cu puiu, pai sa facem pui crescuti aici, cartofi facuti aici, ca avem potential, nu sa luam de la altii sa dai valuta pe pui, oua si alte porcarii, zic asa ca idee.
De aia am zis, ca eu n-am facut nimic ca atunci cand deschid robinetu sa-mi prajesc copanelul, am zis ca am plati cost de extractie, productie, transport si altele, ca sa ajunga la robinetul meu.
In mod normal ar trebui sa ard cum vreau eu gazul meu, ce conteaza ca iau puiul din Irlanda sau cartofii ?! Pe aia ii platesc si atat.
Alea le iau din alte parti pe bani, si ce facem cu gazu nostru e treaba noastra zic eu, asa ar trebui.
Repet, stiu ca regulile-s altele ca ar am fost fraieri sa acceptam, dar zic cum trebuie sa fie de fapt.

"Gazele din subsol nu sunt ale tale", nu zic ale mele personal, ale noastre a tuturor romanilor sunt. Ramuran ti-a dat articolul 135 din constitutie unde scrie ca e proprietate publica.
Sau ale cui sunt gazele alea din subsolul nostru ?! Daca zic ca nu e al nostru.

View PostPhobos, on 25 ianuarie 2022 - 20:26, said:

Pentru ca bine ai zis. Era al nostru. Nu mai e. Posted Image
Pai da, nu mai e al nostru gazu, si exact asta comentez, ca de ce nu mai e, cum a fost posibil sa-l dam.


noris08, si daca Romgaz e de stat sau ce o fi, nu mai ai tu gazul, nu ai drept de decizie asupra lui, ale tale-s altele, ceva din retelele de distributie si alte  nimicuri.

Edited by MinettoMatoi, 25 January 2022 - 20:31.


#3361
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMinettoMatoi, on 25 ianuarie 2022 - 20:30, said:

.
Repet

Eh
Nu e necesar, aiureala e tot aia

#3362
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,131
  • Înscris: 23.09.2005

View Postnoris08, on 25 ianuarie 2022 - 20:29, said:

Cum draga nu e al nostru?
Pai Romgaz nu e de stat (văd ca articolul ala nu v-a ridicat nicio sprânceană)?
Și statul nu e al nostru?��

Pai da, gazul e al Romgaz , Romgaz e al statului, statul e al nostru. Totusi gazul nu e al nostru. Posted Image

Sau daca e, n-avem nici un cuvant de spus in modul in care-l folosim. :)

Edited by Phobos, 25 January 2022 - 20:38.


#3363
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostPhobos, on 25 ianuarie 2022 - 20:37, said:

Pai da, gazul e al Romgaz , Romgaz e al statului, statul e al nostru. Totusi gazul nu e al nostru. Posted Image

Po acte, ca propretar adeka?

#3364
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,685
  • Înscris: 28.12.2005

View PostPhobos, on 25 ianuarie 2022 - 20:37, said:



… Totusi gazul nu e al nostru…

N-are cum🙂
Pai cine încasează banii pe el?🙂

Edited by noris08, 25 January 2022 - 20:42.


#3365
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postnoris08, on 25 ianuarie 2022 - 20:29, said:

Cum draga nu e al nostru?
Pai Romgaz nu e de stat (văd ca articolul ala nu v-a ridicat nicio sprânceană)?
Și statul nu e al nostru?��

al nostru al EUROPENILOR
voi tot gândiți în logica asta de stat cu granițe

de când suntem în UE punem la coșul comun totul, ca în orice casă unde s-au adunat mai mulți. deci gazul e al tuturor din EU așa cum și produsele lor sunt și ale noastre. piață comună, europeană, remember? vă plac lucrurile din europa, dar gazul nu vreți să l dați. păi nu merge și cu dânsa-n trânsa și cu sufletu-n rai

#3366
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,131
  • Înscris: 23.09.2005

View PostFlat, on 25 ianuarie 2022 - 20:43, said:

al nostru al EUROPENILOR
voi tot gândiți în logica asta de stat cu granițe
de când suntem în UE punem la coșul comun totul,

Adica si eu pot sa merg sa-mi tai lemne de la austrieci, ha?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate