Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ce parere aveti de liberalizarea pietei energiei ?!

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5536 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Parerea mea este ca a fost o porcarie ca au liberalizat piata energiei inutil, ca sa se soldeze cu scumpiri sa fie mai rau ptr om.
Mai ales acum in pandemie cand lumea e in probleme. Au facut-o ca sa se imbogateasca unii si mai tare. Deci cam asta am votat noi.

#2
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Si eu am sperat la ieftiniri,,,dar de ce sa fie bine cand poa' sa fie rau?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Păi... Comunitatea...

#4
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Unul din marile tunuri date natafletilor ce se cred în democrație.
Acelasi producator, aceleasi retele...preturi diferite. Cat de idioti ne cred? Maxim?

Edited by costaan, 03 January 2021 - 19:34.


#5
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Clar ca se soldeaza cu scumpiri, problema e ca iar ne-au prins nepregatiti !!!

#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 MinettoMatoi, on 03 ianuarie 2021 - 19:20, said:

Parerea mea este ca a fost o porcarie ca au liberalizat piata energiei inutil, ca sa se soldeze cu scumpiri sa fie mai rau ptr om.
Mai ales acum in pandemie cand lumea e in probleme. Au facut-o ca sa se imbogateasca unii si mai tare. Deci cam asta am votat noi.
parazitarea... pardon: liberalizarea pietei energiei este cea mai simpla metoda de a face bani nemunciti. :)

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
"teapa,se numeste teapa. Ce,n-ati mai luat teapa?"-citat dintr-un clasic.

#8
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
Am o părere bună şi trebuia făcută de acum 10 ani sau chiar din 1990.

Cui nu-i convine să-şi facă atunci curent cu morişti de vânt sau de apă şi cu panouri solare. Poate renunta la gazul metan si să folosească tot electric.

#9
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

 curvymomylore, on 03 ianuarie 2021 - 19:51, said:

Si tare mie mie ca mai repede o sa intre ei in shengen cu tot cu euro decat romanii pentru ca ei nu sunt slugi si stiu sa negocieze pentru binele lor!

Mie mie? Tie tie? Noua noua!

OnTopic: Mai toti au bagat "abonament lunar" energie. Ca la telefonie ....

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,495
  • Înscris: 30.08.2017
In mod normal trebuia făcută, traiul pe reglementat nu putea merge la nesfârșit. În același timp, ăia de la ANRE au dormit pe ei sau au fost mâna în mână cu companiile.

Sper să intre Consiliul Concurentei în ei pentru că nu mi se pare ok treaba, cel puțin cu tariful universal care e făcut pe premisa "hai să-i taxăm pe fraieri". Și nu la unul, ci la toți operatorii.

#11
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
Poti renunta la smartfon facebook si instagram sau la masa de seara si să plătesti facturile la energie de orice fel. Nimic rău. Sau mai vinzi d eprin casă ce nu-ti trebuie, mai renunti la fumat eventual, la plimbări inutile, la cadouri inutile, la aruncat banii la chefurile cu manelisti, la tot ce e inutil.

Edited by cipri2bau, 03 January 2021 - 20:06.


#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 26.06.2009

 george_alexandru, on 03 ianuarie 2021 - 19:59, said:

Sper să intre Consiliul Concurentei în ei pentru că nu mi se pare ok treaba, cel puțin cu tariful universal care e făcut pe premisa "hai să-i taxăm pe fraieri". Și nu la unul, ci la toți operatorii.
Tariful ala este o penalizare pentru cei care au ales vanzatori de kk si si-au luat-o in freza. Daca tot trebuie sa isi bata un alt furnizor capul cu ei macar sa castige niste bani. In acest mod operatorii tepari (gen Digi, AIK, etc) o sa iasa in scurt timp de pe piata si o sa ramana doar cei seriosi.

Pret reglementat = cineva/undeva subventioneaza pretul real; chestie comunista care nu poate functiona la nesfarsit. Daca esti caz social se trateaza separat, cu acte, punctual.

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Liberalizarea ar fi trebuit sa aduca ieftiniri, nu scumpiri.
Teoretic, dai liber la concurenta, arunci tot tortul in piata si fiecare furnizor isi va dori o felie cat mai mare.
Ar fi trebuit sa fie bataie pe felii, bataia avand la baza un pret cat mai mic pentru a atrage cat mai multi clienti.
In schimb, astia ce fac, maresc pretul de ajungi sa ai acelasi pret ca pana acum doar daca alegi cum trebuie alt furnizor.
Ca sa nu mai spunem ca sunt sanse foarte mari ca pretul, chiar si dupa ce casti ochii si semnezi un nou contract, sa fie mai mare ca pana acum, pt ca au crescut preturile bine de tot, intre 10-15% si 25%

 Jammalan-the-Prophet, on 03 ianuarie 2021 - 20:23, said:



Ce sunt aia?
Cum, nu sti ?
Aia care nu au vandut-o, au impartit-o in 1000 de tari mai mici.

Edited by Magicwisewolf, 03 January 2021 - 20:28.


#14
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 mercur68, on 03 ianuarie 2021 - 19:32, said:

Clar ca se soldeaza cu scumpiri, problema e ca iar ne-au prins nepregatiti !!!

Nu te-a pus nimeni sa ramai la reglementat, cand puteai alege oricand piata concurentiala si te prindea pregatit.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
in loc sa va cumparati masini de zeci de mii de euro invatati sa investiti in firmele producatoare si distribuitoare de energie de la BVB si firmele de gaze etc.
ele va dau dividende anual si astfel aveti bani si de concedii si de plati facturi
https://forum.softpe...ie/page__st__36

Edited by EMPP, 03 January 2021 - 21:01.


#16
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 01.03.2016
Piata concurentiala e de mult libera. Cei care au fost comozi si au stat in piata reglementata s-au trezit dintr-o data că, vezi doamne, e scump. Iată aici un singur exemplu de oferta in piata concurentiala care e egala pretul de la reglementată, dar care ati pierdut o.
Attached File  Oferta-MOBIL-energie-electrica_Zilele-Electrica-Furnizare.pdf   382.54K   58 downloads

#17
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006

 cipri2bau, on 03 ianuarie 2021 - 19:54, said:

Am o părere bună și trebuia făcută de acum 10 ani sau chiar din 1990.

Cui nu-i convine să-și facă atunci curent cu moriști de vânt sau de apă și cu panouri solare. Poate renunta la gazul metan si să folosească tot electric.
Clar trebuia facuta mai demult, cu cat mai repede cu atat mai bine. Chiar si acum, prin trecerea la alti furnizori am obtinut o economie de peste 40% la gaz si ~20% la curent. Dar nostalgicii comunisti si cei care nu au aflat inca despre destramarea fostei Iugoslavii se pare ca nu pot intelege avantajele...

#18
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 cipri2bau, on 03 ianuarie 2021 - 19:54, said:

Am o părere bună şi trebuia făcută de acum 10 ani sau chiar din 1990.

Cui nu-i convine să-şi facă atunci curent cu morişti de vânt sau de apă şi cu panouri solare. Poate renunta la gazul metan si să folosească tot electric.
De ce trebuia facuta din 90 ?! In avantajul cui ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate