Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

Problema centrala Ferroli Fereasy 24

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Dimineata m-am trezit ca e cam frig in casa, ma duc la centrala si becul din dreapta cel cu simbol de arzator taiat palalpaia cu rosu. Pe podea cativa stropi de apa, am strans o conducta de apa care intra in centrala, se pare ca era usor de tot desurubata. In rest centrala a mers dar spre seara aceeasi problema, am cautat in manual si printre ce era acolo si puteam face am aerisit circuitul. Apa menajera merge, centrala momentan merge dar astept sa vad daca intra iarasi in avarie. Sa fie de la presiune gaz ? Totusi nu e asa de frig plus ca e prea mare coincidenta cu apa stransa jos pe podea.

Attached Files



#2
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Pe care din cele 4 conducte de apa ai strans-o?
Era scazuta presiunea sub 1bar?...a trebuit sa mai bagi apa in centrala?
Daca ar fi curs apa pe acolo, ar fi fost ud racordul. Simteai la mana apa. Sa nu fi curs pe la supapa de suprapresiune. Uita-te in manual si vezi unde e si daca e uda sau are vreo picatura de apa pe buza.

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Am strans "Intrare apa menajera" e rece conducta aia.
Presiunea era undeva la 0,9 bari, am mai bagat dimineata apa pana la 1,1 bari.
Era umed racordul, se simtea apa dar foarte putin, dupa ce am strans azi e uscat fara nici o urma de umezeala deci pe acolo au curs cativa stropi, sa zicem vreo 10-20 dupa urma de pe podea ?

#4
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Merge acum?
Daca da, e posibil sa fi fost de la scaderea de presiune in instalatie.

Pana nu se repeta treaba nu ai cum sa iti dai seama de la ce e exact, trebuie sa se repete treaba ca sa iei prin eliminare.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Atunci, nu e de acolo. N-are nicio legatura avaria centralei cu apa care curgea pe acolo.
Sigur clipea doar LEDul rosu?...nu si cel galben de langa?
Oricum, LED rosu clipuind poate sa insemne diferite chestii defecte. Cred ca nu scapi fara sa apelezi la cineva de meserie din domeniu.
...Daca ai norc, ar putea sa fie totusi, cea mai ieftina reparatie posibila: contorul de gaz defect. Du-te si uita-te la el cum se invarte cand merge centrala. Daca merge "poticnit", de acolo e problema si cei de la gaz ti-l schomba rapede si gratis. Succes!

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Da merge dar deja caut numarul mesterului cu centrala, e pus pe apelare rapida.
O chestie ciudata e ca daca fac aerisire la radiatorul din baie iese multa apa bolborisind la 3 secunde. Deci cred ca are aer. Acolo in baie e cel mai sus circuitul, e radiator de ala pe care poti pune hainele.
Maine ma uit si la contorul de gaz.

Edited by Remicade, 03 December 2020 - 21:09.


#7
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Lasa sa elibereze tot aerul, fa asta la toate, periodic dupa ceva timp de functionare. Cand vezi ca iese doar apa te opresti.

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Vad ca nu a mai intrat in avarie, singura explicatie e ca a intrat aer pe conducta ???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate