Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Unghii incarnate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
332 răspunsuri în acest subiect

#127
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 shadowgign, on Apr 16 2008, 23:32, said:

acum fara suparare dar medicii constanteni sunt de tot ra....

am mai avut o experienta neplacuta acum doi ani cand mi'am fracturat mana... la fel au facut o treaba de mantuiala si s'a sudat osul prost.
Ba e cu suparare daca judeci toata bransa pentru greseala unuia. Daca am o experienta neplacuta cu cineva care lucreaza in domeniul tau in oras cu tine iti zic tie ca esti de tot rahatul? Sau mai bine, daca un coleg de servici de-al tau greseste iti zic ca esti de tot rahatul? Daca colegul tau de banca copie la teza, sa-ti dea si tie 4 profesorul? Alege exemplul care te atinge mai mult si lipeste-l de materia cenusie.

 Mig VWFan, on Apr 16 2008, 22:19, said:

Zona se "usuca" bine inainte de incizie, mai precis nu se incizeaza niciodata pe un deget cu infectie, inflamatie mare... etc.
Intai tratament local, repaus, antibiotic oral si local, eventual ung cu ihtiol si bai de cloramina.

Daca incizezi pe infectie e normal ca nu poti coase pt ca naiba stie ce inchizi inauntru , nici anestezia nu prinde calumea...
Din cate stiu, cu cat e mai mare supuratia cu atat e mai urgent sa incizezi ca sa poti chiureta. Altfel se risca aparitia unei osteite prin infiltrare in planurile profunde. Nu se coase pana cand nu e rezolvata complet infectia. Daca e necesara reinterventia, se lipesc buzele tegumentului incizat (pana se 'pupa') cu eucoplast care se indeparteaza usor pentru curatare ulterioara. Antibioticul e absolut necesar.

 Mig VWFan, on Apr 16 2008, 21:30, said:

Daca te cosea curgea mult mai putin sange pt ca in felul asta se face si homeostaza.
Adica hemostaza, nu?  :)

Editat de days, 16 aprilie 2008 - 23:25.


#128
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.336
  • Înscris: 01.12.2005

 days, on Apr 17 2008, 00:24, said:

Adica hemostaza, nu?  :)
:lol: , da, probabil asta am vrut sa spun , eram "cinstit" bine cand am scris.
on topic : nu face nimeni osteita de la o unghie incarnata. Si nici antibioticele presarate pe plaga nu le suport :)
Deobicei nu fac decat o crusta falsa sub care se aduna balauri fara sa-i vezi :) (cu cateva exceptii dar nu e cazul asta )
Deci nu lasati pe nimeni sa va incizeze cand e supuratie mare in zona, riscati si sa se disemineze infectia, nu prinde nici anestezia si oricat ar curata evident ca mai ramane ceva acolo deci risc de recidiva f mare.
Bai de cloramina 2/zi , antibiotic oral, zona in repaus adica uscata in permanenta, papuci nu incaltaminte inchisa...si cam atat.
E cu totul altceva sa incizezi o zona curata, max 10 zile pana se scot firele si gata.

#129
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 122
  • Înscris: 30.09.2006

 Mig VWFan, on Apr 17 2008, 07:21, said:

... pana se scot firele si gata.

Asta daca tii neaparat sa pui firele alea, nu-i musai; un pansament compresiv mentine in contact marginile plagii si asigura si hemostaza. In poza pusa  de shadowgign hemoragia e nesemnificativa, vorbim totusi de cativa ml de sange.  La fel, anestezia poate fi facuta la baza degetului si e la fel de eficienta indiferent de prezenta sau absenta infectiei. Eu nu prescriu antibiotic de rutina, insa recomand un antalgic la indemana(vezi pansamentul compresiv de mai sus, care adauga ceva durerii postoperatorii) si controale(primul la 48 de ore). Altminteri, nu am vazut nici eu vreo osteita dupa unghie incarnata operata sau nu.

#130
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 397
  • Înscris: 27.11.2007

 sergiurau, on Apr 18 2008, 00:21, said:

Asta daca tii neaparat sa pui firele alea, nu-i musai; un pansament compresiv mentine in contact marginile plagii si asigura si hemostaza. In poza pusa  de shadowgign hemoragia e nesemnificativa, vorbim totusi de cativa ml de sange.  La fel, anestezia poate fi facuta la baza degetului si e la fel de eficienta indiferent de prezenta sau absenta infectiei. Eu nu prescriu antibiotic de rutina, insa recomand un antalgic la indemana(vezi pansamentul compresiv de mai sus, care adauga ceva durerii postoperatorii) si controale(primul la 48 de ore). Altminteri, nu am vazut nici eu vreo osteita dupa unghie incarnata operata sau nu.



sergiu observ ca esti medic. as vrea sa te intreb daca este normal ca dupa operatie sa nu puna nimic, nici un fel de unguent? la mine a pus pansamentul direct pe rana. ieri la control s'a chinuit asistenta aia sa traga de bandaj  plin de sange inchegat pana i'am spus ca mor de durere. apoi s'a gandit sa imbibe cu o solutie sa se imoaie. dar si asa am simit ca crap de durere. l'a dezlipit ca naiba de greu si mi'a curs si dupa o gramada de sange.

faza tare. in ziua operatiei am vrut sa ii dau doctorului (stim prea bine cum functioneaza in ziua de azi, ii dai se poarta bine cu tine, daca nu ii dai, face totul in sila)  o atentie insa nu ma reusit decat dupa ce s'a terminat. in timp ce ma taia acolo nu zicea nici pas. dupa ce i'am dat a inceput sa ma intrebe ce mai fac, cum o mai duc, ce mai fac la sc, mi'a zis si zilele cand este el de garda sa vin la control sa ma vada etcetc (se vede ca milionul ala varat in buzunar si'a facut efectul)

Editat de shadowgign, 18 aprilie 2008 - 11:39.


#131
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 122
  • Înscris: 30.09.2006

 shadowgign, on Apr 18 2008, 12:34, said:

stim prea bine cum functioneaza in ziua de azi, ii dai se poarta bine cu tine, daca nu ii dai, face totul in sila
Din capul locului trebuie spus ca orice medic va adopta procedeul operator si ingrijirile ulterioare care i se par lui adecvate, asa ca preferintele mele sunt doar ale mele, nu m-as astepta sa le regasesc identice la fiecare chirurg care opereaza unghia incarnata(sau altceva);totusi, nici eu nu folosesc unguent pe plaga, pansamentul il pun(evident :P ) pe piele, la fel il desprind tragand(cu blandete, e drept) de el, fara sa contaminez gratuit plaga folosing solutii doar ca sa inmoi pansamentul.
Inca o data, "gramada de sange" ramane un termen subiectiv, perceptia actului medical este diferita iar generalizarile sunt tentante(dar ce demonstreaza in final?)

#132
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 397
  • Înscris: 27.11.2007

 sergiurau, on Apr 18 2008, 17:09, said:

totusi, nici eu nu folosesc unguent pe plaga, pansamentul il pun(evident :P ) pe piele, la fel il desprind tragand(cu blandete, e drept) de el, fara sa contaminez gratuit plaga folosing solutii doar ca sa inmoi pansamentul.


pai daca nu inmoi cu nimic pansamentul, cand tragi de el smugli si pielea sau eventuala crusta formata. astfel nu "deranjezi" de fiecare data rana ?

#133
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.336
  • Înscris: 01.12.2005

 shadowgign, on Apr 19 2008, 11:42, said:

. astfel nu "deranjezi" de fiecare data rana ?
Sangerarea si implicit lipirea pansamentului e valabila doar la primul pansament .

#134
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 397
  • Înscris: 27.11.2007

 Mig VWFan, on Apr 19 2008, 10:58, said:

Sangerarea si implicit lipirea pansamentului e valabila doar la primul pansament .


azi am fost la a treia pansare. si tot l'a dezlipit cu greu. chiar a folosit solutie sa il inmoaie.

#135
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 297
  • Înscris: 10.09.2007
buna!am 15 ani si jumatate si de vreo 3 ani mi s-au incarnat unghiile dupa ceva peripetii mai ciudate.
am fost in in Italia si am umblat mult pe jos (vreo 12 km) si dupa aia am ramas incalatat inca vreo 12 ore si uite asa mi s-au incarnat ambele unghii de la degetele mari  de la picioare...cand am venit acasa si am observat ce rau aratau (umflaturi, puroi, toata zona era rosie) am hotarat sa apelam la medic...diagnosticul a fost eminent => unghie incarnata - operatie. am fost la operatie si dupa lungi recuperari am obervat ca situatia se imbunatateste...pana la urma la piciorul drept mi-a trecut complet insa la stangu iar a inceput sa se faca puroi (dupa operatie) si iar s-a incarnat unghia....acum arata ingrozitor si tot timpul cand stau mai mult timp incaltat ma doare si am hotarat sa luam iar masuri .(intre timp , in ultimii 2 ani de cand s-a reincarnat unghia am incercat tot felul de solutii, creme, medicamente insa nici un rezultat favorabil .efectul era doar momentan). insa stau acum si ma indoiesc de eficienta interventiei medicale clasice...deoarece experimentez pe propria-mi piele ca nu e asa de eficienta. si unii zic ca au avut si 5-6 operatii si aceleasi rezultate si nu sunt chiar asa de doritor sa fiu tot prin spitale....am cautat si am gasit o metoda de a trata unghiile incarcarnate care pare mult mai eficienta . se numeste "Pediline" insa vreau sa stiu daca mai sunt si altii care au incercat sau daca intradevar este eficienta....unghia arata foarte rau (puroi, foarte umflata si foarte rosie-ca sa nu vorbim de sangele care iese de sub unghie sau pe langa)


deci e cineva care a incercat metoda si a dat rezultate sau macar stie ca e eficienta?

va rog foarte frumos sa ma ajutati ! ca deja ma streseaza unghia asta....plus ca joc fotbal si unghia nu ma ajuta deloc

Editat de zalman, 20 aprilie 2008 - 19:58.


#136
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 397
  • Înscris: 27.11.2007

 zalman, on Apr 20 2008, 20:58, said:

buna!am 15 ani si jumatate si de vreo 3 ani mi s-au incarnat unghiile dupa ceva peripetii mai ciudate.
am fost in in Italia si am umblat mult pe jos (vreo 12 km) si dupa aia am ramas incalatat inca vreo 12 ore si uite asa mi s-au incarnat ambele unghii de la degetele mari  de la picioare...cand am venit acasa si am observat ce rau aratau (umflaturi, puroi, toata zona era rosie) am hotarat sa apelam la medic...diagnosticul a fost eminent => unghie incarnata - operatie. am fost la operatie si dupa lungi recuperari am obervat ca situatia se imbunatateste...pana la urma la piciorul drept mi-a trecut complet insa la stangu iar a inceput sa se faca puroi (dupa operatie) si iar s-a incarnat unghia....acum arata ingrozitor si tot timpul cand stau mai mult timp incaltat ma doare si am hotarat sa luam iar masuri .(intre timp , in ultimii 2 ani de cand s-a reincarnat unghia am incercat tot felul de solutii, creme, medicamente insa nici un rezultat favorabil .efectul era doar momentan). insa stau acum si ma indoiesc de eficienta interventiei medicale clasice...deoarece experimentez pe propria-mi piele ca nu e asa de eficienta. si unii zic ca au avut si 5-6 operatii si aceleasi rezultate si nu sunt chiar asa de doritor sa fiu tot prin spitale....am cautat si am gasit o metoda de a trata unghiile incarcarnate care pare mult mai eficienta . se numeste "Pediline" insa vreau sa stiu daca mai sunt si altii care au incercat sau daca intradevar este eficienta....unghia arata foarte rau (puroi, foarte umflata si foarte rosie-ca sa nu vorbim de sangele care iese de sub unghie sau pe langa)


deci e cineva care a incercat metoda si a dat rezultate sau macar stie ca e eficienta?

va rog foarte frumos sa ma ajutati ! ca deja ma streseaza unghia asta....plus ca joc fotbal si unghia nu ma ajuta deloc


am fost si eu sfatuit sa incerc aceasta metoda insa nu stiu cat de eficienta este.  eu zic ca nu este de gluma si daca spui ca degetul este plin de puroi, rosu, inflamat etc cred ca ar fi bine un consult medical de specialitate.  
vorbeam azi cu niste prieteni de familie si mi'au spus ca un amic de'al lor la fel a avut probleme cu unghia, nu s'a prezentat la medic decat prea tarziu atucni cand singurul lucru care se mai putea face a fost sa'i amputeze degetul. asa ca nu te juca cu infectiile , gangrene si alte alea.


ps: s'ar putea sa ai probleme cu moderatorii deoarece mai este un topic care dezbate aceasta problema

Editat de shadowgign, 20 aprilie 2008 - 20:18.


#137
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 07.07.2006
Pt cei care s-au speriat de sangerari ....hmmm la prima interventie chirurgicala pt unghia incarnata am inrosit complet bandajul de pe deget si am patat pantoful cu care eram incaltal (mai mult calcam pe el). Oricum eu sangerez foarte mult si la extractia de masea....asta depinde de la individ la individ.
Bafta

#138
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 297
  • Înscris: 10.09.2007
stiu ca nu e de gluma cu toate complicatiile astea si tocmai de aia vreau sa o rezolv cat mai repede insa cum am scris si mai sus nu as mai apela la operatia traditionala ca deja mai am 2 operatii si nu au dat rezultate... intre timp am aflat mai multe despre tratamentul ala ....se poate face al Targu-Mures sau in Ungaria (cum sunt din Arad o sa aleg Ungaria) si este un mecanism foarte simplu...pur si simplu se prinde "aparatul" de marginile unghiei si o face sa creasca altfel .Cat timp ciurperca respectiva sau ce ii acolo e lipita de unghie o sa produca puroi si sangerari.... asa ca aparatul ala face unghia sa creasca altfel ... ei au zis ca nu e dureros pe in timpul purtarii doar atunci cand ti-l pune is ceva dureri si in functie de cat de repede creste unghia se vindeca mai repede sau mai lent . Odata la 4 saptamani trebuie reglat aparatul (exact ca si un aparat dentar-de fapt pe acest principiu se bazeaza). ei zic ca in 98% din cazuri functioneaza.Aparatul costa 150 RON si dupa aia la fiecare 4 saptamani cand se regleaza aparatul inca 50 RON.unii spun ca s-au vindecat si in 5-6 saptamani deci faceti voi calculul. in 4 mai merg in Ungaria pentru a incepe tratamentul . va spun pe parcurs cum merge (sper sa dea rezultatele care sper eu).

P.S:in timpul in care ai aparatul pus poti sa faci orice (chiar sa joci fotbal  :D )

#139
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 297
  • Înscris: 10.09.2007
am aflat tot ce se poate despre metoda "3TO SPANGE" si chiar mi-am facut si programare insa am o nedumerire...daca unghia mea arata ca in pozele de mai jos .... se poat aplica sarmulitele sau trebuie mai intai tratata unghia cat de cat si abia dupa asta...pentru cei care au experimentat metoda ple help me!vreau sa stiu ca in 4 mai e programarea si daca mai trebuie tratata sa incep cat mai devreme...doamna de la Targu-Mures a zis sa tin degetul in ceai de musetel si sa folosesc apa oxigenata...pls help!

pozele

p.s:rog cardiacii sa se abtina :(

Editat de zalman, 21 aprilie 2008 - 19:56.


#140
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 397
  • Înscris: 27.11.2007

 zalman, on Apr 21 2008, 20:55, said:

am aflat tot ce se poate despre metoda "3TO SPANGE" si chiar mi-am facut si programare insa am o nedumerire...daca unghia mea arata ca in pozele de mai jos .... se poat aplica sarmulitele sau trebuie mai intai tratata unghia cat de cat si abia dupa asta...pentru cei care au experimentat metoda ple help me!vreau sa stiu ca in 4 mai e programarea si daca mai trebuie tratata sa incep cat mai devreme...doamna de la Targu-Mures a zis sa tin degetul in ceai de musetel si sa folosesc apa oxigenata...pls help!

pozele

p.s:rog cardiacii sa se abtina :(


apropo de poze...  io iti recomand cu cea mai mare seriozitate sa consulti de urgenta un chirurg...  sunt sanse sa iti pierzi degetul daca mai astepti mult.  mie , dupa ce m'am operat, chirurgul mi'a impus sa merg din 2 in 2 zile la bandajat si la el la control sa vada cum evolueaza.  chiar daca m'am operat tot este riscul unei infectii cu toate ca bandajul este steril , iau antibiotice etc.  
pe cand la tine... nu stiu cat de bine "protejezi" degetul de infectii, geremeni etc..

Editat de shadowgign, 21 aprilie 2008 - 21:47.


#141
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 297
  • Înscris: 10.09.2007
dupa ce am avut operatiile am fost iar la chirurg si diagnosticul a fost acelasi...unghie incarnata....sa ma prezint cat mai rapid la operatie...pana merg in Ungaria incerc sa ma protejez cat mai bine....iar dupa aceea vedem noi ce iese...

#142
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 397
  • Înscris: 27.11.2007
cineva imi spunea ca daca operatia este facuta de un chirurg bun unghia nu ar mai trebui sa se incarneze. asta daca si medicul ofera o solutie pt cresterea corecta a unghiei.

#143
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 122
  • Înscris: 30.09.2006

 shadowgign, on Apr 22 2008, 12:41, said:

cineva imi spunea ca daca operatia este facuta de un chirurg bun unghia nu ar mai trebui sa se incarneze. asta daca si medicul ofera o solutie pt cresterea corecta a unghiei.

Pai intreaba-ti si tu chirurgul asupra procedeului pe care l-a aplicat, nu-i atat de greu si esti cat se poate de indreptatit sa afli, nu crezi? Poate ne spui si noua dupa aia.

PS Nu strica sa recititi tot topicul, puteti afla lucruri interesante, zau :P

#144
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 397
  • Înscris: 27.11.2007

 sergiurau, on Apr 22 2008, 19:47, said:

Pai intreaba-ti si tu chirurgul asupra procedeului pe care l-a aplicat, nu-i atat de greu si esti cat se poate de indreptatit sa afli, nu crezi? Poate ne spui si noua dupa aia.

PS Nu strica sa recititi tot topicul, puteti afla lucruri interesante, zau :P

maine cand ma duc la bandaj am sa'l intreb sa ved ce zice ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate