Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Unghii incarnate

- - - - -
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#325
lucian_florea

lucian_florea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2008

 ciprianned, on 16 februarie 2017 - 20:20, said:

Eu am avut probleme foarte mari cu unghiile incarnate , 6,7 interventii la ambele degete mari de la picioare. Pentru problema asta ma duceam la doctori ca la frizeri . Posted Image
La primul deget mi-a trecut dupa prima interventie , dar la al 2 lea a fost ceva de speriat . Nici cearceaful nu il suportam . Am urmat toti pasii care trebuiau urmati : nu purtam incaltaminte stramta/deloc ( era si vara ) , protejam degetul cat puteam , nu taiam unghia din carne , am tinut picioarele intr-o solutie etc. etc. etc.
Printr-o recomandare am ajuns la un doctor din Caracal pe care-l recomand cu toata caldura ! Din pacate nu ii mai stiu numele................. !
Buna ziua,
Am avut si tot am, aceeasi problema, la degetul mare picior.
Acum 7 luni am scos-o / operat-o, la spitalul Militar (Buc), trimis de dr.familie.
A revenit mai rau; vorba aia: Operatia reusita , dar boala revenita mai tare.
Acelasi dr. imi propune o noua operatie cu taierea marginii si inserarea sub aceasta a unei lamele. Oare de ce nu a zis initial asa?
A mai fost cineva la dr. din Caracal? Mie imi pare ca este vb de autorul filmuletzului anterior "aeae".
A citit cineva cartea respectiva de 25usd +transport din website kobo?.
2.Chestia din topicul "bogdans77, on 24th March 2006, 14:29", care, din pacate, nu este quote-abil aici si azi, dar senateo este:
"

 senateo, on 10 iulie 2012 - 18:55, said:

Se decupeaza un mic V la mijlocul unghiei pentru a scade tensiunea la extremitati.
2. Se inmoaie unghia in apa calda cu sare.
3. Si acum partea interesanta: Se va pili toata suprafata unghiei cu o pila de unghii eficienta. La nevoie se continua si in zilele urmatoare, pana se face cat mai subtire si suportati.
Peste cateva zile veti simti ca a disparut durearea din extremitati.
Nu taiati unghia sub nici o forma. Lasati-o sa creasca. Asteptati sa iasa colturile afara, pentru ca mai apoi sa taiati patrat, nu rotund.
Explicatia: Pilind suprafata, informatia de crestere a unghiei se modifica si atunci partea din lateral tinde sa acopere partea pilita.
:peacefingers: Metoda verificata, dupa indelungi interventii chirurgicale.
Vreau sa ma declar si eu printre numerosii prieteni ai lui bogdans care ne-a oferit o solutie incredibil de eficienta de tratare a unghiilor incarnate :thumbup: . Cu aceasta metoda am scapat complet de dureri si probleme intr-o saptamana.
Fusesem la medicul de familie si ma trimisese de urgenta la Chirurgie la spital. Aveti incredere si urmati intocmai aceasta metoda, eu am raschetat unghia cu un cutter. :coolspeak:
[/size]]

Poate pt. ca era din 2006 si se referea la taiat unghia [V]+ pilirea + servetzelul dedesubt , pare neverosimil , mai ales daca apar lichide si servetelul dispare (cazul meu) .Dar a mai incercat cineva recent asta?

Edited by lucian_florea, 21 January 2018 - 17:27.


#326
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Eu va recomand sa nu va mai taiat unghiile chiar daca e  dureros daca le lasati sa creasca nu se mai incarneaza.

#327
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2009
A mai fost cineva la dr. din Caracal? Mie imi pare ca este vb de autorul filmuletzului anterior "aeae".
A citit cineva cartea respectiva de 25usd +transport din website kobo?.

te scap pe viata garantat de problema si nu iti cer nici un ban inainte! https://unghiiincarnate.blogspot.ro/

 lucian_florea, on 21 ianuarie 2018 - 17:20, said:

Buna ziua,
Am avut si tot am, aceeasi problema, la degetul mare picior.
Acum 7 luni am scos-o / operat-o, la spitalul Militar (Buc), trimis de dr.familie.
A revenit mai rau; vorba aia: Operatia reusita , dar boala revenita mai tare.
Acelasi dr. imi propune o noua operatie cu taierea marginii si inserarea sub aceasta a unei lamele. Oare de ce nu a zis initial asa?
A mai fost cineva la dr. din Caracal? Mie imi pare ca este vb de autorul filmuletzului anterior "aeae".
A citit cineva cartea respectiva de 25usd +transport din website kobo?.
2.Chestia din topicul "bogdans77, on 24th March 2006, 14:29", care, din pacate, nu este quote-abil aici si azi, dar senateo este:
"

Poate pt. ca era din 2006 si se referea la taiat unghia [V]+ pilirea + servetzelul dedesubt , pare neverosimil , mai ales daca apar lichide si servetelul dispare (cazul meu) .Dar a mai incercat cineva recent asta?


#328
Sophia18

Sophia18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2018
Un doctor extraordinar pentru unghii incarnate am gasit la Policlinica Vitan. Am fost de 2 ori la doamna Dr. Matei Elena Simona pentru o unghie incarnata, la degete diferite si nu am simtit nicio durere in timpul sau dupa interventie. Unghia s-a vindecat repede, frumos si fara durere. Un om minunat, recomand cu toata inima! Nu am simtit nici macar anestezia.

#329
Alessia234

Alessia234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2018
Ti-l recomand cu incredere pe domnul doctor Oltjon Cobani pentru aceasta interventie. Este un medic foarte bun si foarte deschis. Sigur iti va rezolva problema!

#330
lucian_florea

lucian_florea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2008

 Alessia234, on 06 iunie 2018 - 16:50, said:

Ti-l recomand cu incredere pe domnul doctor Oltjon Cobani pentru aceasta interventie. Este un medic foarte bun si foarte deschis. Sigur iti va rezolva problema!

Draga Alessia,
Unde actioneaza dl.dr. mentioant mai sus? (adresa isntitutiei, tel fix/mob.?)

#331
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 lucian_florea, on 06 decembrie 2018 - 19:41, said:

Draga Alessia,
Unde actioneaza dl.dr. mentioant mai sus? (adresa isntitutiei, tel fix/mob.?)
O va rezolva pt o perioada nu permanent sau va amputa, va recomand cartea  Tratament unghii încarnate de Ed Eart, o gasiti https://diverse-trat...-prezint-o.html

Edited by vdesigns, 23 December 2018 - 17:24.


#332
anacotruta

anacotruta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.08.2019
Bună! Sunt nouă aici și am nevoie de ajutor. Miercuri ar trebui să mă duc să-mi fac o operație pentru o unghie încarnată. Nu e prima oară când recurg la o astfel de intervenție, dar acum este mai grav. Colțul din parte externă a halucelui drept este încarnat și infectat, iar în parte internă a aceluiaș deget este infectat locul fostei mele operații și o parte din unghie. Problema mea e ca pe 12 august vine ziua mea, iar săptămâna aceasta am plănuit niște ieșiri în zilele de vineri și sâmbătă. Credeți că îmi ajunge doar o zi de repaus total, adică ziua de joi să mi-o petrec în casă cu degetul în sus? E ok dacă voi ieși în oraș și nu voi depune mult efort? Sau e mai bine să aștept să-mi treacă ziua de naștere și să mă duc la medic săptămână viitoare? Mi-e frică să nu se întindă infecție la os și să mi se amputeze degetul...sau să-mi ajungă infecție în sânge și să fac septicemie. Mă doare foarte tare dacă mă lovesc la deget și a început să mă incomodeze și la mers, iar când nu-l ating simt un disconfort și uneori începe să-mi curgă puroi galben din zonele infectate. Dezinfectez unghia cât de des pot cu apă oxigenată și rivanol și încer să las zona infectată neacoperită, în speranța că se va "usca". Am nevoie de un sfat...mi-e foarte frică de septicemie. Mulțumesc

#333
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 anacotruta, on 05 august 2019 - 12:58, said:

Bună! Sunt nouă aici și am nevoie de ajutor. Miercuri ar trebui să mă duc să-mi fac o operație pentru o unghie încarnată. Nu e prima oară când recurg la o astfel de intervenție, dar acum este mai grav. Colțul din parte externă a halucelui drept este încarnat și infectat, iar în parte internă a aceluiaș deget este infectat locul fostei mele operații și o parte din unghie. Problema mea e ca pe 12 august vine ziua mea, iar săptămâna aceasta am plănuit niște ieșiri în zilele de vineri și sâmbătă. Credeți că îmi ajunge doar o zi de repaus total, adică ziua de joi să mi-o petrec în casă cu degetul în sus? E ok dacă voi ieși în oraș și nu voi depune mult efort? Sau e mai bine să aștept să-mi treacă ziua de naștere și să mă duc la medic săptămână viitoare? Mi-e frică să nu se întindă infecție la os și să mi se amputeze degetul...sau să-mi ajungă infecție în sânge și să fac septicemie. Mă doare foarte tare dacă mă lovesc la deget și a început să mă incomodeze și la mers, iar când nu-l ating simt un disconfort și uneori începe să-mi curgă puroi galben din zonele infectate. Dezinfectez unghia cât de des pot cu apă oxigenată și rivanol și încer să las zona infectată neacoperită, în speranța că se va "usca". Am nevoie de un sfat...mi-e foarte frică de septicemie. Mulțumesc

iti recomand  https://diverse-trat...-prezint-o.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate