Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi
 

Cum calculez/impart cost racordare utilitati pe mai multe parcele?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
reterasremus

reterasremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.09.2010
Proprietarul are 6 parcele in serie (una langa cealalta), iar parcela care vreau sa o cumpar (numarul 3) are utilitatile (canalizare, apa, gaz si curent) la aproximativ 35 de metri de parcela.

[ https://i.imgur.com/yuW1ZmW.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Drumul inca nu a fost asfaltat, nici pietruit, are doar CF, deci este inca pamant. Primaria deja a preluat pamantul (drumul). In certificatul de urbanism scrie ca racordarea la utilitati se vor face pe cheltuielile beneficiarul PUZ-ului, adica noi... proprietarii. Primaria doar va asfalta drumul (peste cativa ani, speram).

Eu am estimat pentru a racorda utilitatile de parcela mea (nr. 3) iese undeva la 8000 de euro (avize, taxe, autorizatii, proiect, materiale si manopera). Am estimat bine?

Proprietarul terenurilor mi-a zis ca si el ar fi interesat de racordare la restul parcelelor, ca sa poata sa creasca pretul la parcele. Bun... dar aici intervine intrebarea, atunci cum impartim? Doar ca eu singur sa ma racordez, m-ar costa aproximativ 8000 de euro, dar daca impartim la 6? Sau cum impart? Cum ar trebui sa calculez?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,814
  • Înscris: 12.01.2018
câte parcele exista  la atâta împarți prețul

proprietarul s-a gândit să împărțiți la doi nu?

#3
reterasremus

reterasremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.09.2010
Proprietarul mi-a zis ceva ca in functie de procentaj, si nu stiu cum a calculat, dar nu să impartim în 6. Da, in mod normal asa m-am gandit si eu, adica cost racordare ultima parcela, aproximativ 16000 de euro. Asta impartit in 6 vine aproximativ 2670 de euro pe parcela. Dar el mi-a zis undeva la 4500 - 5000 de euro si nu stiu cum s-a gandit el, cum a calculat. De aia am venit pe forum sa intreb pentru ca nu stiu si nici nu vreau sa fiu fraierit.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,814
  • Înscris: 12.01.2018
cel mai bine era să-și facă el la fiecare teren dar nu vrea să dea ci numai să ia bani

atenție că țevile vor fi mai groase nu mai poți duce apa cu țeavă de 1/2 sau 3/4.
idem la canal,gaz

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,119
  • Înscris: 07.11.2006
Comportament tipic sarlatanilor imobiliari pe care nu inteleg de ce nu-i ia dracu odata pe toti,fiind in cardasie cu autoritatea emitenta de acte,de obicei primaria,care n-ar trebuie sa le elibereze nici un fel de autorizatii daca nu asigura fiecarui client absolut toate utilitatile la poarta.
Dar jigodiile imobiliare zburda in haosul legislativ,iar naivii se inghesuie sa le acorde girul.
In cazul de fata trebuie luat in considerare ca nici un operator de utilitati nu va face cate un bransament separat pentru fiecare parcela,mai putin,eventual,cel electric.
Cutuma zice ca primul care se muta si are nevoie de utilitati,plateste integral,iar apoi va recupera pe rand banii de la ceilalti.
Jigodia de sarlatan imbiliar stie de ce face asta,pentru ca acel prim platitor isi va manca zilele,nervii si timpul cu recuperarea banilor

Edited by adisz, 30 November 2020 - 14:53.


#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,578
  • Înscris: 30.07.2007
https://e-nergia.ro/...-anre-document/

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,119
  • Înscris: 07.11.2006
Foarte interesant acel articol.
Eu doar intreb,asa ca sa ma aflu in treaba,mai ales ca multi consumatori sunt la distante apreciabile fata de punctul de distributie,cine va plati pana la urma materialele si manopera,pentru ca cineva va plati acest lucru cu siguranta si e si normal sa fie asa,ca doar alea nu vin din cer.Si costa al dracului de mult.
Au fost nesimtite tarifele pentru frecat menta,de exemplu evaluarea cererii,stabilirea solutiei tehnice,etc.

#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,298
  • Înscris: 17.03.2009

 reterasremus, on 30 noiembrie 2020 - 13:56, said:

Proprietarul mi-a zis ceva ca in functie de procentaj, si nu stiu cum a calculat, dar nu să impartim în 6. Da, in mod normal asa m-am gandit si eu, adica cost racordare ultima parcela, aproximativ 16000 de euro. Asta impartit in 6 vine aproximativ 2670 de euro pe parcela. Dar el mi-a zis undeva la 4500 - 5000 de euro si nu stiu cum s-a gandit el, cum a calculat. De aia am venit pe forum sa intreb pentru ca nu stiu si nici nu vreau sa fiu fraierit.
Are dreptate cu procentajul,cantitatea de manopera si materiale la prima parcela este mai mica decat la a doua si asa mai departe,nu stiu daca sumele sunt alea pe care le spune el.
Ai doua variante
-Sa obtina toate avizele si solutiile pt utilitati,apa canalizare,gaze,curent ,internet  pt toate parcelele si dupa aceea calculate costurile.
-Sa cumperi parcela ta si sa obtii individual avizele pt utilitati.
De multe ori a doua solutie este mai convenabila.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate