Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Discutii despre despartiri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#145
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Iar cu masculinitatea, din nou, bati campii rau.
Ce treaba au alcoolul, drogurile si fumatul cu masculinitatea? Astea nu-s dovezi de masculinitate. Astea sunt dovezi de caracter slab si prostie.
Masculinitate inseamna ca barbatul domina, dar nu prin forta, ci prin inteligenta si diplomatie. Si nu accepta ca femeia sa il controleze sau sa ia ea decizii ptr el.

Nu stiu ce prostii ai citit tu cu genetica ta, de la natura, genetic, barbatul e facut sa domine. Si el e cel care organizeaza si conduce, nu femeia.
Femeile au doar fantezii ca ar fi ele superioare, ca ar fi mai bune ca barbatii.
La tine in familie a fost un caz atipic, rasturnat, daca e asa cum spui.
Nu ai cum sa suprimi masculinitatea.
Nici pe aia falsa, acolo daca incerci te alegi si cu vreo bataie, nici pe aia adevarata, ca un barbat adeavarat nu e un catel prost care sa stea la dresat.


A, si iti dai seama  ca niciun barbat normal la cap nu ar face un copil cu una care se crede superioara doar ptr ca ea naste si care vrea sa fie tratata ca o printesa. Numai cat aude asta ar fugi mancand pamantul.
Nu fetita, in casnicie sarcinile se impart in mod egal.
Femeia naste, asa si ce? Si cateaua comunitara naste, asta e functia biologica de mamifer. Femeia nu face nimic deosebit, trebuie doar sa stea linistta si sa suporte niste disconfort, ptr care oricum primeste concediu, barbatul se duce la munca in perioada aia. Ca sa nu mai zic ca femeia iese mai repede la pensie. Deci avetio compensatii cu varf si indesat ptr alea cateva luni si o nastere.
Sa va iasa din cap prostia ca sunteti voi superioare
Oricum fara barbat nu se poate concepe un copil, asa ca femeia nu poate da viata singura.

Edited by axisborn, 13 January 2021 - 15:51.


#146
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostJayanti, on 13 ianuarie 2021 - 14:10, said:



Pe dumneavoastră care din aceste manifestări vă atrage de le faceți vizualizări? :lol:
Isi imagineaza cum le bate si le sodomizeaza. A spus mai demult.

#147
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,009
  • Înscris: 16.09.2014
Topicul este despre despartiri. Incetati cu aceeasi salata peste tot!

#148
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,009
  • Înscris: 16.09.2014
De ontopic ati auzit?

View Postfatboi, on 27 noiembrie 2020 - 20:48, said:

Salutare!
Este prima oara cand postez pe acest forum. Nu stiu daca are vreun rost sa mentionez ca nu sunt troll(inteleg ca exista o reticenta a userilor vechi cand e vorba despre topicuri deschise de useri noi), spun asta pentru ca am observat in ultimele 3 luni(de cand am redescoperit placerea de a citi forumuri) ca o parte dintre topicurile deschise in aria relatiilor/dragostei par scrise de trolli, ori utilizatorii vechi fac bascalie ieftina. Inainte de Softpedia urmaream forumul ComputerGames.
Imi doresc sa ramana un topic general, cu discutii serioase, sfaturi ori intamplari personale - daca cineva simte sa faca asta.
Acum... Deschid acest topic din dorinta de a afla:
- Parerile sau intamplarile altor persoane in materie de despartiri, fie ca ei au pus capat relatiei, fie ca au fost cei abandonati.
- Ce au facut persoanele parasite dupa incheierea relatiei. Daca au incercat sa se reimpace,- daca da, cum?, daca persoanele care i-au parasit s-au intors la ei, -daca da, cum sau cand?
- Ce au simtit persoanele parasite, cum au trecut peste.
- Ce au facut persoanele care au incheiat relatia. Daca si-au dorit sa se reimpace dupa despartire. Daca au fost cautati.
- Sfaturi pentru cei care s-au despartit recent.
- Orice alte discutii care au legatura cu despartirile.
Mentionez ca nu stiu sigur daca asta este aria cea mai buna pentru acest topic, insa am observat ca aici sunt si topicuri legate de relatii. Sper sa purtam discutii constructive, fara a judeca persoane si fara a ajunge la bascalie. Multumesc!

Este ultimul avertisment!

Edited by AlbastruIndigo, 13 January 2021 - 20:03.


#149
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020

View PostJayanti, on 13 ianuarie 2021 - 12:00, said:

Multumesc. Unele topicuri sunt anterioare inscrierii mele.
(super logoul tau �� )

Legat de subiect, poate e bine ca fiecare sa-si linga ranile, apoi sa priveasca in viitor.

Edited by Alex432, 14 January 2021 - 02:43.


#150
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

View PostJayanti, on 12 ianuarie 2021 - 13:02, said:

Deci ce despărțiri ați mai avut?

Nu ne mai vizitezi...m-am despărțit ptr 8 ore de animalele de companie. Abia aștept sa ajung acasă. :D

Se pun la socoteala despărțirile de o relatie fara viitor? :icecream:

#151
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Nu prea, mai mult alea care te-au afectat la suflețel.

#152
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

View PostJayanti, on 14 ianuarie 2021 - 14:00, said:

Nu prea, mai mult alea care te-au afectat la suflețel.

Nu ma încadrez...am trecut peste, caut următoarea relație care sa imi afecteze suflețelul. :P

#153
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postaxisborn, on 13 ianuarie 2021 - 15:40, said:

Masculinitate inseamna ca barbatul domina, dar nu prin forta, ci prin inteligenta si diplomatie. Si nu accepta ca femeia sa il controleze sau sa ia ea decizii ptr el.

Nu stiu ce prostii ai citit tu cu genetica ta, de la natura, genetic, barbatul e facut sa domine. Si el e cel care organizeaza si conduce, nu femeia.
Femeile au doar fantezii ca ar fi ele superioare, ca ar fi mai bune ca barbatii.
La tine in familie a fost un caz atipic, rasturnat, daca e asa cum spui.
Nu ai cum sa suprimi masculinitatea.
Vezi tu, ziceai ca nu vrei sa domini femeia, dar uite cum asociezi tu masculinitatea cu rolul de dominator.
Dominatorul nu are nimic de-a face cu diplomatia sau cu negocierea. El isi impune punctul de vedere, iar submisivul se supune. Cu manipularea da, are legatura, fiindca puterea nu se obtine numai prin forta.

Daca cei doi nu sunt compatibli se ajunge la despartire. Adica barbatul dominator nu poate trai cu o femeie "nesupusa" sau invers femeia dominatoare cu un barbat care sa nu-i satisfaca majoritatea placerilor.

Tu poate confunzi un rol dominant, care inseamna pregnant, mai mult decat, mai activ... cu un rol de dominator.

Edited by Cr1spy, 14 January 2021 - 21:13.


#154
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostCr1spy, on 14 ianuarie 2021 - 21:05, said:

Tu poate confunzi un rol dominant, care inseamna pregnant, mai mult decat, mai activ...

Da, la asta ma refeream.
Citisem undeva ca oricum circa 30% din barbati au comportament si gandire mai mult feminina. Si la fel, o parte din femei tind sa se comporte masculin. Deci da, cand se intalneste unul cu una din astia relatia poate sa mearga, dar apare ce am vazut noi aici (si am considerat absurd) , deci nu prea e de bine Posted Image)

Nu am vrut sa spun ca barbatul trebuie sa domine in sensul de a  nu tine cont deloc de dorintele si interesele femeii (desi asta s-a intamplat de-a lungul timpului si inca se mai intampla in multe culturi, personal nu admir asa ceva), ideea este ca e mult mai normal si "natural" ca barbatul sa fie personalitatea dominanta si nu femeia. Desi in mod ideal in ziua de azi ar trebui sa existe un fel de echilibru, adica nimeni nu domina pe nimeni.

Edited by axisborn, 14 January 2021 - 23:23.


#155
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020
În cuplu nu trebuie ca bărbatul să domine femeia sau invers, e mai sănătos un compromis pentru a nu ajunge la despărțire dar este dureros când încerci să schimbi puțin la el ceva și primești răspunsul ,, pentru NIMENI și NIMIC,, nu mă schimb  mai bine te desparți și nu ai de ce să suferi....îți spui că ,,nu a fost să fie,, și mergi mai departe.

#156
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cu toate astea in majoritatea cuplurilor există un cocoș, unde nu-i, alea nu. îs cupluri de cursă lungă

#157
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postclara1, on 16 ianuarie 2021 - 19:24, said:

dar este dureros când încerci să schimbi puțin la el ceva și primești răspunsul ,, pentru NIMENI și NIMIC,, nu mă schimb  mai bine te desparți și nu ai de ce să suferi....îți spui că ,,nu a fost să fie,, și mergi mai departe.

Asta e o dorinta a multor femei, de a schimba barbatul.
E sortita esecului din start , oamenii nu se pot schimba nici pe ei insisi de la un punct incolo, daramite sa schimbe pe altii.

#158
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
stai liniștit, 80% dintre bărbați se schimbă 🤭

dar adevărul este ca nu ai cum sa te schimbi, e ceva firesc, treci la viața in cuplu, e ceva normal sa te schimbi

#159
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ba da, oamenii normali se adapteaza unul la celalalt. Numai personalitatile dezadaptative nu se pot schimba deloc. Ei pretind ca celalalt sa se schimbe dupa el.

Edited by Cr1spy, 16 January 2021 - 20:01.


#160
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postsilesax, on 16 ianuarie 2021 - 19:58, said:

stai liniștit, 80% dintre bărbați se schimbă ��

La ce fel de schimbari de referi?
Nu cred ca aspecte ce tin de personalitate, astea e greu sa le schimbi si singur tie, si mai greu sa il determini pe altul sa o faca.

View PostCr1spy, on 16 ianuarie 2021 - 19:59, said:

Ba da, oamenii normali se adapteaza unul la celalalt. Numai personalitatile dezaptative nu se pot schimba deloc.

Nu cred. Personalitatea e cam batuta in cuie din momentul in care devii adult.
Adica, poti incerca, dar in 90% din cazuri a incerca sa fii ceea ce nu esti  nu iti va aduce decat nefericire.
Asta e cea mai proasta decizie, sa vrei sa te schimbi pentru altcineva.
Nu, parerea mea ese ca ori iti accepti partenerul asa cum este (si invers) ori te orientezi catre altul.

Edited by axisborn, 16 January 2021 - 20:05.


#161
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Poate ma confuzi cu userul Sile, care a spus ca si-a schimbat 80% din personalitate dupa casatorie. Mai reciteste o data ce am scris eu.

#162
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View PostCr1spy, on 16 ianuarie 2021 - 19:59, said:

Ba da, oamenii normali se adapteaza unul la celalalt. Numai personalitatile dezadaptative nu se pot schimba deloc. Ei pretind ca celalalt sa se schimbe dupa el.
adaptarea înseamnă schimbare, si da, unul se adapteaza mai mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate