Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Discutii despre despartiri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#1
fatboi

fatboi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.12.2007
Salutare!

Este prima oara cand postez pe acest forum. Nu stiu daca are vreun rost sa mentionez ca nu sunt troll(inteleg ca exista o reticenta a userilor vechi cand e vorba despre topicuri deschise de useri noi), spun asta pentru ca am observat in ultimele 3 luni(de cand am redescoperit placerea de a citi forumuri) ca o parte dintre topicurile deschise in aria relatiilor/dragostei par scrise de trolli, ori utilizatorii vechi fac bascalie ieftina. Inainte de Softpedia urmaream forumul ComputerGames.
Imi doresc sa ramana un topic general, cu discutii serioase, sfaturi ori intamplari personale - daca cineva simte sa faca asta.

Acum... Deschid acest topic din dorinta de a afla:
- Parerile sau intamplarile altor persoane in materie de despartiri, fie ca ei au pus capat relatiei, fie ca au fost cei abandonati.
- Ce au facut persoanele parasite dupa incheierea relatiei. Daca au incercat sa se reimpace,- daca da, cum?, daca persoanele care i-au parasit s-au intors la ei, -daca da, cum sau cand?
- Ce au simtit persoanele parasite, cum au trecut peste.
- Ce au facut persoanele care au incheiat relatia. Daca si-au dorit sa se reimpace dupa despartire. Daca au fost cautati.
- Sfaturi pentru cei care s-au despartit recent.
- Orice alte discutii care au legatura cu despartirile.

Mentionez ca nu stiu sigur daca asta este aria cea mai buna pentru acest topic, insa am observat ca aici sunt si topicuri legate de relatii. Sper sa purtam discutii constructive, fara a judeca persoane si fara a ajunge la bascalie. Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Lasa trecutul in urma si priveste spre viitor !

#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
orice fel de despartiri?
si eu am trecut recent prin una si e greu dar trece

#4
fatboi

fatboi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.12.2007
@pasilla Multumesc de sfat! Recunosc, si eu sunt rascolit, altfel nu mai deschideam un astfel de topic. E usor de zis sa lasi trecutul in urma si sa privesti spre viitor, cand nu esti afectat, cand esti afectat e greu al naibii :). Personal eu am inceput sa lucrez la mine, consider ca asta e un prim pas. Insa doresc sa aflu si din experientele personale ale utilizatorilor.

@on64, da, in principiu putem discuta despre orice despartire.

#5
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 fatboi, on 27 noiembrie 2020 - 20:48, said:

Salutare!

Mentionez ca nu stiu sigur daca asta este aria cea mai buna pentru acest topic, insa am observat ca aici sunt si topicuri legate de relatii. Sper sa purtam discutii constructive, fara a judeca persoane si fara a ajunge la bascalie. Multumesc!


Posted Image

Nu e usor, dar sper sa fii destul de puternic si sa poti trece peste...

Dealtfel, sunt convins ca vei reusi !

Edited by sylvius, 27 November 2020 - 21:13.


#6
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
eu ma refer la despartiri cand iti moare cineva apropiat, nu cand te departi de partener

#7
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Prin liceu mai imi pasă așa, dar după aia mă așteptam la orice de la partener. Nu mă mai mira nimic. Oricum, despărțitrile astea se miros din timp, cam știi că o să explodeze totul candva, doar că unii parteneri sunt fraieri, iar alții profitori.

Edited by althea, 28 November 2020 - 03:31.


#8
fatboi

fatboi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.12.2007
@sylvius, Multumesc de sfat! As aprecia daca poti sa impartasesti din experienta ta. Cum ai trecut peste, daca ti-ai dorit sa te reimpaci cu fosta. Ce ai facut. Imi doresc ca topicul sa fie unul mai mult pentru dezbateri, impartasit experiente, etc.

@on64, Scuze, doar despartiri intre parteneri. Cumva ma gandeam ca e posibil sa te referi la moartea unei persoane apropiate, insa nu eram sigur. Un pic off topic, te inteleg, si eu am trecut recent prin asa ceva. Din pacate o astfel de despartire nu poate avea vreo dezbatere, ori sfaturi concrete - cum ar fi in cazul unei despartiri de cuplu.

#9
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Am trecut demult de capitolul asta ''alergatul dupa pasarici'' desi sunt tanar ma bucur ca am devenit intelept mai devreme, daca esti dependent de sex sau femei esti mancat.
Femeia te miroase ca ai o slabiciune si o exploateaza in favoarea ei bineinteles, te simte ca esti slab si te manipuleaza si foloseste dupa bunul plac.
Asta este doar parerea mea. Eu imi ocup timpul cu preocupari barbatesti, hoppy-uri de barbati.

#10
fatboi

fatboi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.12.2007

Legat de partea de on topic, nu toata lumea reuseste sa miroasa o despartire. In cazul meu(ori cazurile), se intampla sa nu ma astept la asa ceva. Daca vrei, poti sa povestesti o intamplare cu vreo fosta, daca te-a parasit, cum ai trecut peste, daca ai vrut sa te reimpaci cu ea -ce ai facut in cazul asta? etc.

Edited by althea, 28 November 2020 - 03:32.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 fatboi, on 27 noiembrie 2020 - 21:07, said:

E usor de zis sa lasi trecutul in urma si sa privesti spre viitor, cand nu esti afectat, cand esti afectat e greu al naibii Posted Image.
Pare greu, dar trece cu siguranta. 100 %

Edited by pasilla, 27 November 2020 - 21:28.


#12
fatboi

fatboi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.12.2007

 RangerBoy, on 27 noiembrie 2020 - 21:23, said:

Am trecut demult de capitolul asta ''alergatul dupa pasarici'' desi sunt tanar ma bucur ca am devenit intelept mai devreme, daca esti dependent de sex sau femei esti mancat.
Femeia te miroase ca ai o slabiciune si o exploateaza in favoarea ei bineinteles, te simte ca esti slab si te manipuleaza si foloseste dupa bunul plac.
Asta este doar parerea mea. Eu imi ocup timpul cu preocupari barbatesti, hoppy-uri de barbati.

Nu cred ca am dat de inteles ca acest topic este despre alergatul dupa pasarici, mai degraba despre persoane care s-au despartit, care au suferit, cum au trecut peste suferinta, ce au facut in perioada asta, s-au reimpacat. Este foarte bine ca iti ocupi timpul cu hobby-uri barbatesti. Incearca sa elaborezi, ai inceput acesti hobby-uri dupa ce o tipa te-a parasit? Ti-a prins bine, etc. Deci sfaturi pentru cei care au trecut printr-o despartire. Poti spune daca o tipa te-a parasit si tu ai vrut sa te reintorci la ea? V-ati impacat? Cam asta ma astept sa vorbeasca lumea...

#13
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011
Despartirile sunt lucruri firesti in viata, care te maturizeaza si iti deschid noi perspective. Stii cum se spune, "orice sfarsit e un nou inceput" Posted Image Sfatul meu e sa fii optimist si sa intelegi ca sunt persoane formidabile pe care le vei intalni in viitor. Poate dupa ani de zile iti vei aminti de ce ti s-a intamplat in 2020 si te vei amuza de propria persoana, judecand cu maturitatea pe care o vei fi dobandit pana atunci, si realizand ca de fapt nu ai pierdut nimic, ci ai castigat experienta si intelepciune. Toate cele bune si fii puternic!Posted Image

#14
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Timpul vindeca in cele din urma, nu complet... Pe mine m-au ajutat cuvintele parintelui Necula si nu sunt vreun bisericos. Citeste-le, poate treci mai usor. https://www.google.c...tin-necula/amp/

#15
fatboi

fatboi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.12.2007

 glassofwine, on 27 noiembrie 2020 - 21:30, said:

Despartirile sunt lucruri firesti in viata, care te maturizeaza si iti deschid noi perspective. Stii cum se spune, "orice sfarsit e un nou inceput" Posted Image Sfatul meu e sa fii optimist si sa intelegi ca sunt persoane formidabile pe care le vei intalni in viitor. Poate dupa ani de zile iti vei aminti de ce ti s-a intamplat in 2020 si te vei amuza de propria persoana, judecand cu maturitatea pe care o vei fi dobandit pana atunci, si realizand ca de fapt nu ai pierdut nimic, ci ai castigat experienta si intelepciune. Toate cele bune si fii puternic!Posted Image

Multumesc pentru sfat si incurajari! Cumva sunt oarecum optimist, insa cel putin am o dilema: daca merita sa reincerc. In cazul meu am fost cel parasit, banuiesc ca era evident. Am vorbit acum ceva timp cu colegii de la munca si am auzit povesti despre reimpacare si apoi casatorie. Mi-as dori ca lumea sa spuna din experientele personale(mai ales cei care s-au reimpacat). In ultima perioada m-am documentat despre sfaturi legate despre despartiri. Cumva vreau sa dezbat aceste lucruri si cu persoane din Romania. Am citit in general comentarii prin filmuletele de pe YouTube legate de sfaturi in despartiri.

 lucianburjuiul, on 27 noiembrie 2020 - 21:33, said:

Timpul vindeca in cele din urma, nu complet... Pe mine m-au ajutat cuvintele parintelui Necula si nu sunt vreun bisericos. Citeste-le, poate treci mai usor. https://www.google.c...tin-necula/amp/

Multumesc! Apreciez faptul ca ai postat un link cu un articol despre despartiri. Mi-as dori, daca poti, sa povestesti cum ai trecut tu peste, ce ai facut, ti-ai dorit sa te reimpaci, v-ati reimpacat. Asta ma intereseaza mai mult, experientele altor persoane. M-am saturat de cate filmulete am vazut pe YouTube( sunt foarte multe pe subiectul asta)

#16
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Am avut parte de ceva despartiri. Am si parasit si am fost si parasit.
Din punctul meu de vedere, dupa o despartire, impacarea are 90% sanse de esec. Am facut si asta si nu am facut decat sa reincalzesc ciorba stricata.
Inteleg ca ai incheiat o relatie recent si parca ai da inapoi. Situatia o stii doar tu in detaliu.

La ultimele mele 2 despartiri, avand alte experiente proaste in trecut, am ales alta metoda de a trece mai usor dupa
- taiat orice fel de contact cu respectiva persoana
- aruncat toate lucrurile mici care imi aduceau aminte
- evitat stalkingul
- mi-am petrecut timpul liber in moduri utile - carti, jocuri, seriale, hobby-uri.
Am patit si ca persoana care m-a parasit sa se intoarca la mine, asta prin tinerete mai ales, si m-am facut ca nu inteleg ca dupa ce n-a mers cu "ce era mai bun", se intoarce la mantaua de vreme rea. Si bineinteles ca nu a mers.
Ulterior am ajuns destul de pragmatic in gandire - sunt anumite comportamente pe care nu le iert si daca s-a intamplat, e gata.

Edited by ambr0zie, 27 November 2020 - 21:39.


#17
fatboi

fatboi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.12.2007

 ambr0zie, on 27 noiembrie 2020 - 21:38, said:

Am avut parte de ceva despartiri. Am si parasit si am fost si parasit.
Din punctul meu de vedere, dupa o despartire, impacarea are 90% sanse de esec. Am facut si asta si nu am facut decat sa reincalzesc ciorba stricata.
Inteleg ca ai incheiat o relatie recent si parca ai da inapoi. Situatia o stii doar tu in detaliu.

La ultimele mele 2 despartiri, avand alte experiente proaste in trecut, am ales alta metoda de a trece mai usor dupa
- taiat orice fel de contact cu respectiva persoana
- aruncat toate lucrurile mici care imi aduceau aminte
- evitat stalkingul
- mi-am petrecut timpul liber in moduri utile - carti, jocuri, seriale, hobby-uri.
Am patit si ca persoana care m-a parasit sa se intoarca la mine, asta prin tinerete mai ales, si m-am facut ca nu inteleg ca dupa ce n-a mers cu "ce era mai bun", se intoarce la mantaua de vreme rea. Si bineinteles ca nu a mers.
Ulterior am ajuns destul de pragmatic in comportament - sunt anumite comportamente pe care nu le iert si daca s-a intamplat, e gata.

@ambr0zie, Asta este genul de raspuns la care ma asteptam. Merci pentru sfaturi!
In situatia mea, am folosit metoda no contact(fix ce ai facut si tu). Se zica ca o persoana care te-a parasit o sa revina intr-un fel sau altul, in cele din urma. Referitor la mine, eu regret despartirile, imi dau seama ca am gresit(nu este vorba de inselat, batut, injurat), si cred ca din cauza asta simt nevoie de o reimpacare. Simt ca sunt lucruri neterminate.
In perioada asta stau cu sufletul la gura pentru un semn, insa incerc sa devin o persoana mai buna prin a invata mai mult, a face sport, a avea grija de mine, etc.
Astept si alte pareri ale personelor care doresc sa se alature la discutie.

#18
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Am trecut peste. Nu ne-am impacat. Am divortat dupa 14 ani de relatie/casatorie. Au cantarit mult cuvintele alea. Si le-am gasit din intamplare la momentul potrivit. Puteam sa "mai trag de timp" dar am ales sa nu. Au trecut 2 ani de atunci, decizia a fost dureroasa dar corecta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate