Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara
 Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna
 problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale
 Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta
 

Cum fac sa evit vitamina A ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut.

Am fost recent la dermatolog si mi-a recomandat Roaccutane pentru acnee. Ca urmare mi-a interzis sa mai iau vitamina A.

Eu luam un supliment complet de vitamine si minerale (Multi Pro Plus), dar acum ma vad in situatia in care trebuie sa-mi asigur in continuare necesarul de micronutrienti, dar fara vitamina A. Si nu stiu cum sa fac. Nu e ca si cum as putea-o extrage din pastila care contine vitaminele.

Sau sa-mi cumpar separat fiecare vitamina in parte, dar din calculele mele aici o sa ma coste cateva sute de lei pe care nu prea i-as da. Eu platesc acum 95 ron pe Multi Pro Plus si deja mi se pare pretul destul de mare. Exista variante in care sa ma coste tot in jur de ~100  ron ? Sau alte solutii ?

Multumesc anticipat.

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.736
  • Înscris: 29.02.2004
deci de ce vrei sa eviti vitamina A?
sau la ce iti trebuie suplimente?

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.197
  • Înscris: 09.01.2007
Ia vezi Animal Pak, acolo sunt destul de segregate. Problema cu brandul ala e ca sunt doze de cal, trebuie portionate cumva.

Vitamina A e liposolubila si nu se elimina excesul, cal la alte vitamine.

Totusi, de ce e obligatoriu sa suplimentezi cu vitamine perioada asta de tratament?

#4
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.125
  • Înscris: 08.04.2008
Trebuie sa evit vitamina A pentru a nu ajunge la supradozaj deoarece Roaccutane-ul e deja un derivat al vitaminei A. Asa mi-a spus dermatologul.

Suplimente imi trebuie pentru ca ma ajuta mult cu sportul (si simt ca ma ajuta, nu doar presupun).

 overseas, on 05 noiembrie 2020 - 19:03, said:

Vitamina A e liposolubila si nu se elimina excesul, cal la alte vitamine.

Daca stau sa ma uit pe prospect la vitaminele de acum , A-ul apare in cantitatea de 281 %. Deci deja e in exces.

Editat de BG_183, 05 noiembrie 2020 - 19:13.


#5
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.797
  • Înscris: 29.10.2017
vezi ca roaccutane e un fel de castrare chimica

https://rxisk.org/ac...for-clear-skin/
https://www.univadis...d-libido-564355

The sexual symptoms which occur as a result of isotretinoin in men include erectile dysfunction, impotence, partial or complete loss of libido, genital anesthesia, anorgasmia, decreased and watery ejaculate, shrinkage in the flaccid state and lack of blood flow to the glans when erect.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.197
  • Înscris: 09.01.2007
Sannebunesc.

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 14.09.2016
Da cati ani bre? de deja iei vitamine cu nemiluita.Si io le mai iau din cand in cand dar am 64 de ani.Da fac pariu ca nu stii care-s cele mai importante.Io cre ca-ti lipseste si altceva in afara de vitamine.

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.736
  • Înscris: 29.02.2004

 BG_183, on 05 noiembrie 2020 - 19:12, said:

daca stau sa ma uit pe prospect la vitaminele de acum , A-ul apare in cantitatea de 281 %. Deci deja e in exces.
vitaminele de sinteze au toate o oarecare toxicitate fiind extrase din ciudatenii.
eu apelez la ele numai in cazuri exceptionale
in principiu daca mananci sanatos ai tot ce-ti trebuie

#9
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.125
  • Înscris: 08.04.2008

 Kean, on 05 noiembrie 2020 - 19:38, said:

Da cati ani bre? de deja iei vitamine cu nemiluita.Si io le mai iau din cand in cand dar am 64 de ani.Da fac pariu ca nu stii care-s cele mai importante.Io cre ca-ti lipseste si altceva in afara de vitamine.

Ce ? :D

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.204
  • Înscris: 07.11.2006

 Kean, on 05 noiembrie 2020 - 19:38, said:

Si io le mai iau din cand in cand dar am 64 de ani.

Multi 'nainte Posted Image
Tu pentru ce mama saraciei le mai iei?Posted Image
La varsta aia deja tre' sa fii imun la toate prostiile.Ai avut o viata inainte ca sa stii foarte clar ca toata tevatura cu vitaminele este o mare magarie.Faci un bine (relativ bine) si 100 de rele.

#11
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.125
  • Înscris: 08.04.2008
Ma vad nevoit sa detaliez.

De ce iau de exemplu eu vitamine si minerale, nu zic de altii: pentru ca ''sunt regasite in cantitati insuficiente in alimentatia moderna''. ''Pentru ca exista inducerea ideii ca doar doar deficitul grav de vitamine (manifestat prin boli specifice) ar fi o indicatie pentru folosirea suplimentelor, nu si optimizarea proceselor metabolice si prevenirea bolilor. In realitate, dozele „recomandate” reprezinta niste doze minime care IN MEDIE asigura prevenirea unor tulburari grave, nicideum nu garanteaza o functionare optima a organismului, mai ales in conditii de stress.''

Pentru ca daca faci sport iti trebuie doze mai mari decat omului obisnuit. Si concret pentru ca nu mai mi se pun carcei, crampe, pentru ca ma refac muscular mai repede si am energie mai mare in timpul antrenamentelor, etc. Ca sa nu mai vorbesc de alte multe beneficii, pe plan mental de exemplu.

 odastramosilor, on 05 noiembrie 2020 - 19:39, said:

vitaminele de sinteze au toate o oarecare toxicitate fiind extrase din ciudatenii.

 adisz, on 05 noiembrie 2020 - 20:48, said:

toata tevatura cu vitaminele este o mare magarie.Faci un bine (relativ bine) si 100 de rele.

''Inducerea ideii ca „vitaminele sintetice” ar fi diferite de cele „naturale”. Cu foarte putine exceptii, vitaminele din suplimentele nutritive sunt in forme IDENTICE cu cele gasite in natura, de multe ori mult mai pure (fara toxinele aferente) si, evident, mult mai concentrate. Absenta sau prezenta cofactorilor (ex. flavonoizii din citrice, alaturi de vitamina C) este o alta discutie. Suplimentele nutritive sunt mult mai atent controlate in privinta contaminantilor decat alimentatia obisnuita, fiind mult mai probabil sa te otravesti cu plumb mancand branza decat luand „vitamine”.''

V-am dat citate ca sa nu ziceti ca le scot eu din burta, ci le iau de la cineva care se pricepe si face research in domeniul asta. Si in care am incredere pentru ca in ultimii 15 ani am aplicat ce spune el si mi s-a dovedit ca stie ce spune: https://www.cristian...espre-vitamine/

Am impresia ca threadul asta se transforma in Poiana lui Iocan.

Editat de BG_183, 05 noiembrie 2020 - 22:42.


#12
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.797
  • Înscris: 29.10.2017
vitaminele ca vitaminele. dar substanta aia o sa te nenoroceasca

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.197
  • Înscris: 09.01.2007
Like pt Margarit.


Iti recomand produsul lui Artrohelp..

#14
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.210
  • Înscris: 26.05.2005
Ma indoiesc ca ai cum sa elimini vitamina A din niste pastile, acasa, la un pret super mic, substanta ramasa sa nu fie toxica si sa nu elimini/distrugi si alte vitamine/minerale
Cauta alte suplimente, care nu contin A; te duci la o farmacia tip supermarket(sau pe net), iei suplimentele la rand si citesti compozitia; cauta unele care nu au vitamina A; probabil ai putea gasi un complex de B-uri, alt complex cu minerale (calciu, magneziu, zinc, seleniu), niste coenzima Q10; eventual, renunti, la mangan , fier, cupru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate