Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#919
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 22.04.2010

View Postanothertwo, on 01 mai 2022 - 16:35, said:

Am nevoie de ajutor in doua chestiuni.
- prima, cea mai urgenta, si mai stringenta, izolarea si finisarea spaletului de la ferestre. Pentru ca n-am tenuit inainte de montajul ferestrelor (n-a permis vremea), acum am zone pe care trebuie sa le repar. La interior, am banda de etansare pusa peste spuma, si lipita pe caramida. In multe locuri, e un spatiu de 15-20mm intre caramida si profilul ferestrelor. Nu stiu cum sa procedez mai bine, astfel incat sa izolez termic si fonic cat mai bine, sa finisez cat mai decent, si sa nu mai umblu acolo ceva vreme.

Profil de legatura cu tamplaria pe tamplarie si apoi tencuiala. Eventual tencuiala termoizolanta daca vrei sa faci o extravaganta (cei de la Baumit si cei de la Hasit au produse bune). Cel mai important e profilul, nu face fara profil!

#920
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Ai vreo poza/denumire pentru acest profil? Îmi aduc aminte ca parca am comandat profile de fereastra, dar pentru exterior, atunci când am comandat tot termosistemul. O sa fac mâine poze la ce am deja in șantier.

#921
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 22.04.2010
Exact aceleasi profile. Eu am luat de aici in toamna cand era 10 lei bucata. Intre timp au explodat preturile.
https://www.hornbach...=vv&url=6197549

#922
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Si eu am nevoie insa pentru spaleti din rigips, aici mi s-a parut a fi preturile OK  https://shop.savipla...q0aAhyOEALw_wcB
Pe exterior am folosit ejot, la interior mi se par cam inalte preturile.

Edited by danwd, 02 May 2022 - 07:29.


#923
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Danwd, nu înțeleg exact cum te ajuta aceste profile F (parca așa se numesc). Partea galbena vine lipita pe profil sau pe exteriorul spaletului (spre interiorul camerei? Ca eu deja am profile de colt de tencuiala aplicate.

Edited by anothertwo, 02 May 2022 - 08:21.


#924
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Arata ok tubulatura, se mai aranjeaza...

Eu as alinia peretii de gips carton la o fata a grinzilor si stalpilor de beton a incaperii mai importante ca aspect, nu are sens sa ai atatea colturi in ambele incaperi delimitate de acel perete. foto

dawnd si eu sunt curios cum se monteaza acel profil de legatura cu fereastra daca cumva se imbina cu xps ce bordeaza golul de fereastra.

Attached Files


Edited by danciusergiu84, 02 May 2022 - 09:27.


#925
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Exact acolo am și eu de comentat! Și tot in acea zona, la îmbinarea T a pereților, nu au lăsat loc de doua placi. Se reface toată zona.

#926
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postanothertwo, on 02 mai 2022 - 08:20, said:

Danwd, nu înțeleg exact cum te ajuta aceste profile F (parca așa se numesc). Partea galbena vine lipita pe profil sau pe exteriorul spaletului (spre interiorul camerei? Ca eu deja am profile de colt de tencuiala aplicate.

View Postdanciusergiu84, on 02 mai 2022 - 09:27, said:


dawnd si eu sunt curios cum se monteaza acel profil de legatura cu fereastra daca cumva se imbina cu xps ce bordeaza golul de fereastra.

Nu am avut in mana nici un profil care se monteaza la interior, am montat insa profilele de exterior, eu am avut de la ejot, din poze si acestea par a avea acelasi mod de montaj. Profilele se lipesc de tocul ferestrei au o garnitura autocolanta care se lipeste foarte bine, la lipire trebuie atentie sa fie aliniate la nivela, acea plasa practic vine peste xps-ul sau vata cu care se bordeaza golurile si se tencuieste sau se da adeziv si decorativa dupa caz. Cele pentru gips carton au acel ''U'' de 9 sau 12,5 mm atat cat are grosimea o placa de gips carton, acestea dupa lipire. ca mai sus, in acel U se insereaza placa de gips. Avantajul la toate tipurile este ca avand acea garnitura elastica tencuiala sau finisajul nu crapa de pe tocarieacea garnitura preluand miscarile datorate dilatarii/ contractiei diferite a materialelor ce vin in contact. In plus spre cercevea au o banda de cca 1,5-2 cm la fel cu autocolant de care se lipeste folia de protectie pe timpul tencuirii/ zugravirii etc. Aceasta banda se rupe foarte usor cand operatiile sunt terminate, este cumva pretaiata. Atentie ! Este foarte important sa protejati feroneria ferestrelor pe timpul tencuirii, aplicarii de gleturi tinci etc a slefuirii si zugravirii deoarece feroneria ferestrei este gresata cu o vaselina fina, daca lasati meseriasii sa deschide ferestrele cand fac operatiile de mai sus tot praful se asterne pe aceasta feronerie si nu va mai functiona bine niciodata. Pentru a reface feroneria ar trebui spalat tot cu un diluant care sa ia si veselina imbacsita si praful si data o noua vaselina.
Sper ca am fost explicit.

#927
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Update din șantier.
- Momentan se sta. La tencuiala exterioara, am contractat lucrare material + manopera, și se pare ca au uitat sa comanda materialul la timp. Vine Miercuri, și tot atunci se va începe cu tencuiala.
- La ferestre, e DEZASTRU! Folia de etanșare e pusă prost, golurile nu au fost umplute cu spumă temeinic. As spune ca mai degrabă s-a montat defectuos. Doua sfaturi: stați departe de Viatrix Star 2004 SRL, și dacă aplicați folie membrana de etanșare, asigurați-va ca oamenii știu sa aplice banda corect!
Defectele se văd prea greu dacă nu puteți inspecta vizual interior și exterior profil de tamplarie.
Banda nu se lipește perfect de profil (cel puțin pe cant așa cum a fost aplicată la mine), și drept urmare, apar goluri între profil și banda, goluri care dacă sunt umplute cu spuma (precum am încercat eu sa repar) fac banda de etanșare inutilă (părere personală).
Câteva poze de la partea superioară a unei ferestre. Nu se observa bine in poze, dar spuma lipsește cu desăvârșire și se poate vedea înăuntru.
Totodata, caut mesteri sa curețe golurile in totalitate, sa scoată banda de etanșare, și sa reaplice cordon de spumă.

- am început instalațiile sanitare. Momentan s-au întins doar scurgerile, și au fost fixate cadrele de rezervor WC. Lucrarea continua Luni și Marti.

In cazul in care este neclar, adaug: in poze, partea albă este banda de etanșare. In mod normal, se taie surplusul de spuma, se aplica primer și adeziv pe zidărie, și se lipește folia. Când am vrut sa fac acest lucru, nu numai ca n-am avut ce spumă sa tai, dar mai rău, am văzut ca nu e mai deloc aplicată spuma.
Au fost zone unde doar am umplut cu spuma, am lăsat sa se usuce, am tăiat spuma, și am lipit banda. Doar ca ulterior, pe aceeași fereastra (dar pe o alta latura) am observat spații între profil și bandă, locuri prin care pot ‘introduce cârnăciorii mei’ (aka degetele).

Attached Files


Edited by anothertwo, 08 May 2022 - 17:35.


#928
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
Doreii din Romania cu pretentii pana la cer si cand vine vorba de calitate intorc spatele si isi vad de drum cu banii luati...
Incearca sa cumperi spuma cu expandare cu celula inchisa si umple bine spatiul acela dupa ce scoti tot ce poti din lateral si apoi bagata spuma cu celula inchisa si taiata la nivel apoi asezata cum trebuie banda de etansare si vezi ca exista ceva spray pentru a ajuta la aderenta acestei benzi pe ciment (un fel de amorsa). Succes si spor ca mai ai un pic pana ajungi la finisaje ;)

#929
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
De regula la operatiuni foarte importante gen montat geamuri trebuie sa fii de fata la montaj. Altfel .... devii patit.

#930
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
:-) am stat lângă ei la montaj, la reparat, la orice. Degeaba.

#931
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Stai liniștit, nu ești singurul care s-a fript cu muncitorii. La noi sunt două variante: ieftin și prost sau scump și prost, depinde cum ai noroc :D restul sunt excepții peste care dai foarte rar.

#932
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Ma mananca-n fund, si as vrea sa achit PdC Hyundai monobloc 8kW. Dar inca am dubii legat de achizitie.
1. E mai eficient sa incalzesc casa cu PdC? ACM facut separat, nu prin PdC. Pana acum ceva timp, aveam in cap doar centrala termica pe gaz cu modulatie si Pmin foarte mici (sau implementarea solutiei de la Kolfleading cu modulatie infinita). La PdC de 8kW, pe temperaturi pozitive, Pmin e pe la 3kW, deci cu vreo 1kW mai mult decat in cazut centralelor pe gaz.
2. E ok Hyundai? Stiu ca e Midea rebranduit, dar vine destul de bine accesorizata.
3. Monobloc sau split? Are antigelul un transfer termic mai slab fata de apa?

#933
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013

View Postanothertwo, on 08 mai 2022 - 17:41, said:

Update din șantier.
- Momentan se sta. La tencuiala exterioara, am contractat lucrare material + manopera, și se pare ca au uitat sa comanda materialul la timp. Vine Miercuri, și tot atunci se va începe cu tencuiala.
- La ferestre, e DEZASTRU! Folia de etanșare e pusă prost, golurile nu au fost umplute cu spumă temeinic. As spune ca mai degrabă s-a montat defectuos. Doua sfaturi: stați departe de Viatrix Star 2004 SRL, și dacă aplicați folie membrana de etanșare, asigurați-va ca oamenii știu sa aplice banda corect!
Defectele se văd prea greu dacă nu puteți inspecta vizual interior și exterior profil de tamplarie.
Banda nu se lipește perfect de profil (cel puțin pe cant așa cum a fost aplicată la mine), și drept urmare, apar goluri între profil și banda, goluri care dacă sunt umplute cu spuma (precum am încercat eu sa repar) fac banda de etanșare inutilă (părere personală).
Câteva poze de la partea superioară a unei ferestre. Nu se observa bine in poze, dar spuma lipsește cu desăvârșire și se poate vedea înăuntru.
Totodata, caut mesteri sa curețe golurile in totalitate, sa scoată banda de etanșare, și sa reaplice cordon de spumă.

- am început instalațiile sanitare. Momentan s-au întins doar scurgerile, și au fost fixate cadrele de rezervor WC. Lucrarea continua Luni și Marti.

In cazul in care este neclar, adaug: in poze, partea albă este banda de etanșare. In mod normal, se taie surplusul de spuma, se aplica primer și adeziv pe zidărie, și se lipește folia. Când am vrut sa fac acest lucru, nu numai ca n-am avut ce spumă sa tai, dar mai rău, am văzut ca nu e mai deloc aplicată spuma.
Au fost zone unde doar am umplut cu spuma, am lăsat sa se usuce, am tăiat spuma, și am lipit banda. Doar ca ulterior, pe aceeași fereastra (dar pe o alta latura) am observat spații între profil și bandă, locuri prin care pot ‘introduce cârnăciorii mei’ (aka degetele).
Le arati pozele montatorilor si-i ameninti cu ceva....daca ai sange in instalatie!

#934
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Tare războinic ma vezi :-)

#935
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 06.10.2019

View Postraducut123, on 09 mai 2022 - 20:40, said:

Le arati pozele montatorilor si-i ameninti cu ceva....daca ai sange in instalatie!
Nu doreii trebuiesc amenintati/scuturati, cu seful ( patronul ) lor trebuie discutat !

#936
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Nu e vorba de razboinic!Dar daca nu le arata cineva cum se face, ei vor da buleala si la altii!Asta le spun multora: pretul se negociaza, calitatea nu!Calitatea e data de standarde si normative.....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate