Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#937
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
@anothertwo, referitor la problemele pe care le ai cu ferestrele, din cauza profesionalismului slab al muncitorilor dupa prima fereastra facuta de ei, dupa cum am mai zis  am preferat sa fac singur spaletii la toate ferestrele si usile desi nu le-am scazut nimic din pret. In ce priveste montajul ferestrelor, chiar daca l-au facut ai mei am stat cu ochii pe ei ca pe butelie, la fel cum o facem  la orice lucrare - nu stii cand ai vine vreunuia vreo idee... Oricum la tine este un caz fericit pentru ca nu au lipit asa folia de perete, macar poti corecta usor.
Banda despre care zici ca nu sta lipita, fenomenul se intampla doar la firme noname si doar daca se aplica la temperaturi sub 10 grade Celsius, solutia ''romaneasca''este sa dai din loc in loc pe linia adezivului capse. Pentru cei care vor folosi pe viitor, folositi cu incredere foliile de la penosil, nu au aceasta problema, sunt un pic mai scumpute, intr-adevar. Ceea ce face diferenta este calitatea ''lipiciului''.

Privind cu atentie pozele, mi-am adus aminte de replica sefului unei echipe de montatori de vata la interior...La mine cum este structura framing si fiecare panou montat in fabrica avea la capete contravantuiri ce dadeau un unghi ascutit unde se baga greu vata, in primele minute de munca a lor am vazut ca lasau acolo gol, normal ca le-am cerut sa bage si acolo vata la care seful-mi zice: dar domnu' nu stiti ca nu-i bai, ca aerul care nu se misca este bun izolator... asa ca le-am zis ca daca e asa sa plece acasa ca nu mai pun vata, inchid peretii cu gipscarton si aerul dintre OSB-ul de pe ext peretilor si gipscarton o sa izoleze... fac si mare economie ! Normal ca am montat singur toata vata si la acele icuri am bagat putin cate putin vata cu un echer mai rau.

Edited by danwd, 10 May 2022 - 07:40.


#938
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

 razvan-softpedia, on 10 mai 2022 - 04:31, said:

Nu doreii trebuiesc amenintati/scuturati, cu seful ( patronul ) lor trebuie discutat !
Pe multi dintre sefi ii doare in fund. Nici cu notificari scrise nu se misca adecvat. Eu personal prefer sa scap de ei cat mai repede, si sa imi vad de ale mele.


 raducut123, on 10 mai 2022 - 06:31, said:

Nu e vorba de razboinic!Dar daca nu le arata cineva cum se face, ei vor da buleala si la altii!Asta le spun multora: pretul se negociaza, calitatea nu!Calitatea e data de standarde si normative.....
Despre instructiuni, eu personal i-am instruit, dupa ce am fost instruit initial de producator. Le-am dat toate sculele necesare. Mai bine spuneau ca nu au lucrat cu asa ceva, si cautam o alta firma pentru montaj. Dar nu, ei s-au laudat ca au tot facut. Cat am stat cu ei, pareau ca folosesc sculele corect, ca pun poloboc, ca verifica planeitate, samd. La montaj pe santier au venit 8 oameni si un sef.

E tardiv acum sa ma apuc sa trag de unii si altii. Le voi repara cu o alta firma. E de retinut sa stati departe de Viatrix Star 2004 SRL, cel putin la partea de montaj. Nu mai retin daca am pus si restul problemelor de montaj semnalate, dar acoperirea cu spuma, sau banda neetansata corect nu sunt singurele probleme.

#939
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Exact. Dacă stai să îți bați capul cu toți proștii peste care din în șantier.......

Referitor la PDC, eu asta aș monta acum: PDC aer-apă Hyundai. Nu văd de ce nu ar fi fiabilă atâta timp cât Midea are experiență pe partea de AC ca ex., iar compresoarele GMCC sunt în 'curtea' lor. În bugetul Hyundai mai ai Immergas și Samsung, cu mici diferențe de preț.

#940
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Am comandat PdC. Long story short, după ce am comandat monobloc, am revenit și am refăcut comanda pentru Split.

https://www.blacksea...t/?produs=24536
HYHA-V8W/D2N8-B+HYHA-A100/CD30GN8-B
16750 lei

Monobloc era HYHC-V8W/D2N8-BE30
https://www.blacksea...e/?produs=24545
15300 lei

Monobloc e pe stoc, pentru split astept timp de livrare.

Edited by anothertwo, 10 May 2022 - 10:44.


#941
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Păi oricum trebuia să bagi antigel în instalație și în final tot atât costa. Așa e mai ok cu split.

#942
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Așa zice toată lumea, doar ca eu am ignorat pe toată lumea și am comandat inițial monobloc. Noroc cu Kolfleading care m-a redresat puțin către split.

In perioada următoare am sa încerc sa fac toate achizițiile costisitoare, pentru ca stocurile sunt jale, prețurile merg doar in sus, și la final îmi cresc costurile artificial. Casa in care stau acum se va transforma într-un mare depozit en-detail.

Edited by anothertwo, 10 May 2022 - 11:40.


#943
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Intrebare off-topic. Într-un final (după mulți ani de așteptare), am reușit sa măresc puțin curtea in care stau acum. Și tre sa fac săpătura pentru un gard nou, in spatele ăstuia din poza. La ce adâncime trebuie sa sap pentru a face fundația? Peste cota terenului, soclul iese 30cm. Pe el pun doar scânduri, așa cum se vede in poza atașata.
Mulțumesc!

Attached Files



#944
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
unii zic..sa cobori pana spre cota de inghet..altii sapa doar cat ii tine bugetul..pt betoane/fier/cofrat. Eu am sapat minim 60-70 cm..apoi am mai intaltat CTA cu vreo 20-30 cm..deci..

#945
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 23.02.2007
Altii toarna direct pe pamant, iar stalpii maxim ii bat in pamant. Gard personal din beton: stalpi la - 60, elevatia la - 40. Zona Timis.

#946
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Eu ma gândeam sa sap la -50 sau -60 cm adâncime. Prin structura metalică vreau sa pun țeava rectangulară de 3m lungime, încât sa înfig 1.2m in pământ și 1.8m sa rămână peste pământ.

#947
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Cam mult 1.2 in pământ pt stâlpi..depinde și cum vrei sa faci panourilor de gard. Eu m-am dus cu stalpii metalici de 10/10/3mm la aceeași adâncime cu săpăturile pt 'fundația gardului. La zidurile de susținere cred ca am 80 adâncime și 1-1.2 peste cta..in rest nu am mai mult de 20-30cm peste cta.

#948
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008

 anothertwo, on 10 mai 2022 - 18:52, said:

Eu ma gândeam sa sap la -50 sau -60 cm adâncime. Prin structura metalică vreau sa pun țeava rectangulară de 3m lungime, încât sa înfig 1.2m in pământ și 1.8m sa rămână peste pământ.

eu la terenul pe care vreau sa construiesc o casa (ma chinui in sibiu din 2019 sa obtin un PUD) am sapat cu freza la 1m si am pus profile rectangulare (teava) de 60x40x2mm din care am 80cm sunt in pamant si restul afara pe car am pus plasa bordurata jos la baza lasand o zona de 20cm libera. Daca vreodata vreau sa fac fundatie o voi face din boltari umpluti cu ciment si legati cu bara de fier-beton. Am si lungime mare, 120m de jur impreujurul terenului deci atat m-au tinut banii. Daca ai bani si este ok, poti face cum ai scris tu dar lasa 2.2m afara din pamant teava. Ulterior vei putea sa o mai tai daca vrei plus ca in functie de Dorei nu iti va iesi perfect drept si este mai usor dupa ce este gata sa ii tai pe toti exact la aceasi inaltime. Poti face cu boltari si iesi mai ieftin si arata ok ca si tip de constructie. Boltarii apoi ii poti lasa natural sau ii poti tencui/pune placi ceramice sau orice alta metoda de imbracare. Succes

#949
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Off-topic:
Am comandat asa:
- etrieri 15x45 cm, fi8, cate unul la fiecare 20cm
- bara otel beton la 6m, fi8, cate 8 bare in etrier
- teava rectangulara 60x40x3mm, la 6m lungime

Sa cumpar scandura rindeluita?

Sambata ma apuc de legat fierul :-) Wish me luck

Recomandati-mi va rog un pistol de vopsit pentru a vopsi gardul.
Si, care sunt pasii pentru a vopsi lemnul? Tre' sa aplic vreo substanta inainte de a aplica vopseaua?
Aceeasi intrebare este valabila si pentru teava rectangulara.

Edited by anothertwo, 11 May 2022 - 14:49.


#950
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 23.02.2007
La mine la gard au pus osb de 6 (sau 8) in cofraj. A iesit mai frumos decat cu scandura netrasa.

Lemnul eu l-am dat cu grund inainte de lacuire. Toate pe baza de alchidice. Cele pe baza de apa le spala ploaia. Probabil nu toate. Nu ai zis cu ce vrei sa vopsesti.

Edited by bobitzaaa, 11 May 2022 - 15:17.


#951
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

 anothertwo, on 11 mai 2022 - 14:54, said:

care sunt pasii pentru a vopsi lemnul? Tre' sa aplic vreo substanta inainte de a aplica vopseaua?
Aceeasi intrebare este valabila si pentru teava rectangulara.
Lemnul..depinde daca-l lasi natur sau ii dai vreo culoare. Eu l-am ars (pe unde am folosit lemn) apoi l-am dat cu n maini de ulei de in pana nu a mai tras deloc..apoi lac 2 maini.

La ractangulara..i-am dat grund..apoi vopsea. Nu pot sa zic ca arata la fel dupa vreo 3 ani..Nu a fost vopsit in camp electrostatic.

Edited by manghels, 11 May 2022 - 15:18.


#952
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

 bobitzaaa, on 11 mai 2022 - 15:15, said:

Lemnul eu l-am dat cu grund inainte de lacuire. Toate pe baza de alchidice. Nu ai zis cu ce vrei sa vopsesti.
Nu stiu cu ce se vopseste. Tu, spre exemplu, ce ai folosit?

 manghels, on 11 mai 2022 - 15:18, said:

[..] sau ii dai vreo culoare.
La ractangulara..i-am dat grund..apoi vopsea.
Dau culoare la lemn. Exact in nuanta din poza de mai sus.
Planul meu este sa cumpar o pompa pentru vopsea, ceva sa tina macar pentru cei 18ml de gard. Daca dau pe pistol/pompa 300lei si tine tot gardul, sunt fericit.

#953
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Trebuie date multe mâini cu pistolul pe lemn și ai și pierderi mai mari. La lemn pensula e sfântă, intră mult mai bine soluția în fibră.

#954
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 anothertwo, on 11 mai 2022 - 20:39, said:

Nu stiu cu ce se vopseste. [...]

Dau culoare la lemn. Exact in nuanta din poza de mai sus.[...]

Hmmm ... lemnul, din poza, pare dat cu bait; nu cu vopsea. Daca s-a fost folosit alt tratament (spre exemplu, oxidarea cu otet si metal ar duce la un finisaj similar celui din poza) n-am de unde sti.

Revenind. Lemnul, din poza, e dat cu bait. Daca acesta este aspectul pe care-l doresti (acela, in care se vede fibra lemnului iar nuanta aleasa are intensitate variabila), trebuie sa incepi prin a alege nuanta si, ca urmare, producatorul care te intereseaza. Odata aleasa nuanta, respectiv producatorul, vei putea afla care sunt toti pasii necesari. Sunt baituri care se aplica, direct, pe lemn si sunt baituri care se aplica peste un strat de grund. Asta depinde de la producator, la producator.

Mai mult, odata ce intelegi care-i rolul fiecarui produs, te poti juca pana ce obtii exact ceea ce doresti.

Baitul, aplicat direct pe lemn, are o culaore mai profunda / intensa si reliefeaza foarte bine fibra lemnului. Exista, dupa cum spuneam, bait care sa aplica, direct, pe lemn. Asta nu inseamna ca nu poti aplica baitul si dupa ce ai pre-tratat lemnul cu un grund pentru lemn. In cazul acesta, insa, nu te mai astepti la nuanta intensa, pomenita mai sus. Ametitor ...

Dupa ce se aplica baitul, urmeaza sa-l "inchizi" cu o lazura / lac; dupa gust si dupa natura straturilor anterioare.

Cel mai simplu este sa folosesti produse care folosesc acelasi tip de baza / dizolvant si care sunt compatibile.
Altminteri, ca sa fie mai usor, tine minte ca, (1) peste aproape orice tip de grund, poti aplica bait si/sau vopsea alchidice; cu conditia ca stratul de grund (daca ai optat, pentru el) sa fie complet uscat Pentru baitul pe baza de apa, aplicat peste grund, trebuie sa folosesti un grund care sa permita aplicarea baitului respectiv.

Baitul pe baza de apa este ideal cand se aplica, direct, pe lemn. Atentie, ca la fiecare mana, se umfla fibra lemnului si acesta devine aspru. Daca se doreste un lemn mai putin rugos, acesta se poate slefui.

(2) Peste orice tip de bait / vopsea pe baza de apa, poti aplica produse alchidice, cu conditia ca stratul precedent sa fie complet uscat. Ma refer, la worst case scenario, altminteri alchidic peste alchidic e Posted Image si, desigur, apa peste apa este Posted Image
(3) Peste orice tip de bait sau vopsea (pe baza de apa sau alchidice) poti aplica un lac sintetic.

Sper ca am explicat ... schema ... cat de cat.

Daca vrei sa vopsesti lemnul (desi nu va iesi ca in poza) e simplu: gund + vopsea. Grund, cam cat trage lemnul. Dupa ce se usuca bine, bine, urmeaza vopseaua; atatea maini cate sunt necesare sa fie o acoperire de calitate si o nunata intensa. Peste vopsea nu mai dai si lac.
Iar regulile cu alchidic peste apa si sintetic peste alchidic, se mentin.

Sper ca s-a inteles. Scriu in timp ce ascult o dezbatere, politica, infierbantata Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate