Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#1171
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
In memoriul tau tehnic scrie clar ce tip de disjunctoare (MCB-uri) trebuie folosite.

Asta este raspunsul corect indicat de ANRE la examenul de autorizare al  electricienilor .
Ce trebuie mai mult?

Attached Files



#1172
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Intreb, conductorul de nul este cnductor activ? Daca fac sesizare la ANRE, trebuie sa am o motivare tehnica solida. Nu pot sa formulez "x-ulescu recomanda disjunctoare 1P ca lui ii este mai comod de instalat si schimbat 1P, fata de 2P sau 1P+N" sau "normativul e invechit, dom'le" fara sa aduc referinta SR care inlocuieste.

#1173
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
DA!

#1174
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
LE: in cazul in care exemplul dat de anaki mai sus este ambiguu, normativul I7 defineste ca fiind parte activa conductorul ce este pus sub tensiune, inclusiv conductorul neutru.

Quote

parte activă – conductor sau parte conductoare destinată să fie pusă sub tensiune în functionare normală, inclusiv conductorul neutru (N),
dar prin conventie exceptând conductorul PEN, conductorul PEM sau conductorul PEL.

Sursa: Normativ I7, https://protectiamun...i-bucuresti.pdf, pagina 18.

#1175
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Mie-mi place cum explica omu in video-urile lui..Cat priveste 1P vs P+N..daca asa zice normativul Posted Image ..atunci n-are scuza. Poate vrea sa faca economie de spatiu in tablou...De ce sa mai ocupi un post de aiurea si pt nul? Posted Image PS: nu e frumos sa vorbim despre om..daca nu e parte in discutie

Edited by manghels, 14 September 2022 - 10:16.


#1176
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Nu se discuta despre cineva anume ci despre proceduri de lucru,alegerea protectiilor .

Cui ii place acel mod de lucru cu cabluri aruncate direct prin sapa si pereti si nu prin tubulatura,cu asemenea tablouri, treaba lor au ceea ce-si doresc.

#1177
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Probabil ca si beneficiarii is cazuti din pom..si nu se informeaza absolut deloc..sau nu au logica, doar sa curga lumina in becuri si curentul spre prize. Eu unu nu as baga cabluri fara tuburi/copex nici sa ma tai. Pe de alta parte, altii le baga..dar au atatea coturi ca nu le mai poti inlocui vreodata.

Noroc ca electricianul meu a mers pe P+N pt ca de altfel eram si eu in pom pe vremea aia...Noroc cu forumurile astea..

#1178
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Sunt reglementate inclusiv cate coturi si pe ce lungime poti sa faci pe un traseu,dar cine nu stie si poate...zice repede ca nu se poate pozeaza domne direct prin sapa,ca doar  beneficiarul .ramane in casa...

#1179
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Ai pm cu contact electrician  :)

#1180
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

 anothertwo, on 14 septembrie 2022 - 07:38, said:

Ieri au mai adăugat profile. Au terminat doua fațade și încă ceva pe o alta fațadă.

LE: dacă tot v-am întrebat de montator pentru AC, îmi recomandați va rog un electrician autorizat? As avea de optimizat tablourile electrice făcute de un Dorel meșter.

Sunt curios de rezultatul final dar îmi place ce model ați ales la HPL.

#1181
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Work in progress 😀

Am reutilizat plăcile de PIR rămase, și am ajuns sa izolez soclul și la partea peste pământ la 20cm grosime, yuhuu!!

Attached Files



#1182
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Nice

#1183
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008

 anaki, on 14 septembrie 2022 - 10:27, said:

Nu se discuta despre cineva anume ci despre proceduri de lucru,alegerea protectiilor .

Cui ii place acel mod de lucru cu cabluri aruncate direct prin sapa si pereti si nu prin tubulatura,cu asemenea tablouri, treaba lor au ceea ce-si doresc.

am si eu o intrebare legata de cele afirmate de tine aici: inseamna ca cei din Germania care lucreaza dupa VDO si baga NYM-J prin perete direct o fac gresit? pentru ce a mai aparut acest tip de cablu si altele asemanatoare daca se folosesc doar copexuri (care la noi se vede de la o posta ce calitate sunt) si conductori individuali (ca sunt care folosesc cele pentru prelungitoare prin copex ceea ce este complet interzis)? intreb pentru ca ma documentez pentru viitoarea casa ce sa folosesc si cum este mai bine...
cat despre MCB si 2P sau 1P+N sa inteleg ca ultimele 2 sunt ogligatorii?

#1184
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
-Nu o fac gresit ,asta inseamna ca proiectantul(nu un electrician/ nu neica nimeni) a ales acel mod de pozare din motive obiective pe pereti /placa de beton,si stai linistit tipul acesta de cablu care poate fi ingropat in tencuiala este inventat de mult timp ,ba mai este si plat ceea ce nu te forteaza sa incarci mult peretii,despre intenc este vorba.

-Daca esti electrician nu iei copexuri/tuburi de proasta calitate sau mym de prelungitoare alegi de exemplu gewiss fk,legrand si  iei MYF  / H07V-K sau FY / H07V-U.

-Te las sa judeci cu mintea ta ,daca MCB-ul trebuie sa deconecteze sau nu ambele(toate) conductoarele active si in functie de concluzia ta ,alegi.

Edited by anaki, 15 September 2022 - 17:49.


#1185
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Am trimis o solicitare pentru clarificarea acestui aspect catre ANRE, dar asa cum mi-a spus deja anaki, ANRE va recomanda specificatiile proiectantului de specialitate.

#1186
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 anothertwo, on 15 septembrie 2022 - 08:51, said:

Work in progress 😀
Prima imagine îmi place. La celelalte nu îmi place simetria. E doar o parere

Edited by roman_roman, 16 September 2022 - 08:50.


#1187
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Casa e oricum asimetrica și foarte atipica (doar uita-te la poza din avion). Nu e neaparat de plăcut altora 😀

#1188
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 anothertwo, on 16 septembrie 2022 - 09:08, said:

(doar uita-te la poza din avion)
Da, imediat îl sun pe nea Gigi și îi spun sa.mi elibereze un elicopter sa vad daca coincide imaginea :))) Serios vorbind ,rezultatul e superb. Că nu e pe gustul la toți, asta e alta poveste(de care nu trebuie sa tii cont).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate