Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#1153
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Nu te cred. Sunt destule in puturi, unde nu vad soarele. Sunt cazuri pe forum. Si recent am vazut apa verde incercand sa curat un foraj complet izolat de lumina.

#1154
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Din ce stiu eu in IPAT se baga apa normala din retea. Daca mai tin minte bine au fost cativa useri care au bagat apa demineralizata si au avut probleme.
Sa fii sigur mai bine pune o intrebare aici:
https://forum.softpe...page__st__14310

#1155
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Eu nu am vazut pana acum apa verde din vreun foraj sau alge in apa/instalatie. Si am ceva hectare de incalzire prin pardoseala la activ.
In instalatie, fie ca vorbim de cea cu radiatoare sau de cea de incalzire prin pardoseala, am recomandat intotdeauna apa de la Poiana Izvorul Tevii.
Am si explicat pe topicul dedicat, de ce.
Ca apa vine de la retea sau din foraj, nu conteaza. Oricum, aceasta trece printr-o baterie de filtre(sau cel putin asa ar trebui), inainte sa ajunga in instalatie.

#1156
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Bun, apa in instalatie trebuie sa fie curată și filtrata. Am prevazut un sistem de filtrare particule mari, dedurizator, și mai aveam un filtru cu autocuratare (pe care îl vedeam instalat după dedurizator, dar acum am dubii). Pot sa incarc instalația cu apa dedurizata sau cu apa din rețea Apa Nova. Exista vreo diferența de transfer termic între apa dedurizata și apa de la rețea (duritate 7-10gr)? Ar fi mai indicat sa folosesc apa dedurizata pentru IPAT ca sa evit depunerile de calcar?

La partea de progrese, nimic notabil. Se lucrează pe multe fronturi dar niciunul nu pare sa se închidă curând.

La interior, după cele trei straturi de glet (2 grosier, unul de finisaj), au șlefuit și au aplicat amorsa. Acum se fac reparații la glet, dar au început Luni și încă nu terminaseră ieri.

Am comandat deja glafuri de interior din marmura (montare săptămâna viitoare), gresie, parchet, folie sub parchet, usi cu balamale ascunse și broasca magnetica. Au fost luate măsurătorile pentru mobila făcută la comanda. Mai am de comandat plinta de parchet (tre sa aleagă modelul sotia). Lavabila e toată aleasa, iar cea albă e deja in șantier, cu tot cu primer.

Branșamentul la gaz pare ca se face in Septembrie, ca am primit deja notificare de la Distrigaz ca toate aprobările sunt gata și ca demarează lucrările.

Bransamentul la energie electrica așteaptă AC de la primărie, pe care sper sa o obțin in Septembrie.

La exterior, lucrul la fatada ventilată merge foarte foarte greoi. Abia au prins ancadramentele de bond pe jumătate din laturi. Nici nu știu ce sa mai zic aici. Deja l-am notificat prin avocat pe instalator ca a depășit cu mult termenul de execuție, și de fiecare data începe sa se miște, dar între notificări și vociferari nu prea face ceva. El vrea bani, eu vreau lucrare făcută, și ne învârtim in cerc.

Tot show-ul asta ieftin cu fatada ventilată ma tine pe loc cu gardul si trotuarul.

Pare ca mi-am luat gândul sa ne mutam anul asta. Vedem…

Edited by anothertwo, 03 September 2022 - 07:58.


#1157
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

View Postanothertwo, on 03 septembrie 2022 - 07:56, said:

... Exista vreo diferența de transfer termic între apa dedurizata și apa de la rețea (duritate 7-10gr)? Ar fi mai indicat sa folosesc apa dedurizata pentru IPAT ca sa evit depunerile de calcar?

...
Nu, nu exista diferente ca si transfer termic. Daca ai dedurizator, poti incarca instalatia cu apa dedurizata. Daca asta iti doresti, trebuie sa vezi daca iti asigura cantitatea de apa dedurizata necesara pt umplerea si aerisirea instalatiei IP.  Daca nu, baga (si) Aqua Chiorenzis. nu se intampla nimic. Asigura-te ca la sursa termica pe retur pui elementul de filtrare Y si cel anti-magnetita(recomand Fernox TF1 + inhibitor coroziune).
La 7-10 gr nu este o apa ingrijorator de dura. Nu trebuie sa gandesti ca trebuie 0 gr.

#1158
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Salut, o intrebare daca se poate:
Daca se pune filtru Fernox TF1, filtrul Y ce rol mai are?
Vorbim de instalatii noi cu incalzire prin pardoseala.

#1159
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Mai retine si el ceva impuritati. Se monteaza inaintea filtrului anti-magnetita.
Stiu, exista si varianta ca merge fara. Sau montat vertical. Personal, nu recomand.

#1160
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Neaparat sa testezi broastele magnetice de 1000 de ori... unele sunt porcarii absolute care se deschid la o simpla impingere sau de la curent.

#1161
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Postanothertwo, on 03 septembrie 2022 - 07:56, said:

Bun, apa in instalatie trebuie sa fie curată și filtrata. Am prevazut un sistem de filtrare particule mari, dedurizator, și mai aveam un filtru cu autocuratare (pe care îl vedeam instalat după dedurizator, dar acum am dubii). Pot sa incarc instalația cu apa dedurizata sau cu apa din rețea Apa Nova. Exista vreo diferența de transfer termic între apa dedurizata și apa de la rețea (duritate 7-10gr)? Ar fi mai indicat sa folosesc apa dedurizata pentru IPAT ca sa evit depunerile de calcar?
Si daca nu o dedurizezi, cate grame de calcar crezi ca pot fi in 200 si ceva de litri de apa in IPAT astfel incat sa fie o problema?

#1162
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Dacă știam sa raspund, crezi ca mai întrebam? 😀

#1163
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Avem in final primul profil de HPL montat pe casa. Montatorii zic ca termina mâine, dar pot sa pariez ca nu va fi așa.

Attached Files


Edited by anothertwo, 13 September 2022 - 13:09.


#1164
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Am fost in șantier sa văd minunea :-) au pus și alte placi.
Scuze pentru pozele întoarse. N-aveam cum sa le prind in cadru.
Poate dă norocul peste mine și demontez schela săptămâna asta.

Și ceva poze de la interioare (unde suntem tot la stadiul de glet … ca nu îmi place ce văd când dau cu lampa). Sa ne fie clar, n-am ales eu modelul de glaf interior, așa ca dacă aveți reclamații, o sa va rog sa le redirectionati către consoartă.

Attached Files


Edited by anothertwo, 13 September 2022 - 14:43.


#1165
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Ma ajutați, va rog, cu o recomandare de montator aer condiționat? Firma cu care colaborez a decis sa urce prețurile de montaj unități destul de mult, și n-am de gând sa le fac pe plac. M-au taxat destul la pregătire tubulatura la interior, și atunci mi-au spus ca in Octombrie când voi instala eu unitățile or sa treacă la tarife de extra sezon. Cred ca au uitat ca s-a dus vara.

Locație Bucuresti/Ilfov

#1166
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Salut, vezi pm

#1167
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Posttakashi90, on 13 septembrie 2022 - 15:59, said:

Salut, vezi pm

Aceeasi rugaminte takashi90, multumesc.

#1168
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Ieri au mai adăugat profile. Au terminat doua fațade și încă ceva pe o alta fațadă.

LE: dacă tot v-am întrebat de montator pentru AC, îmi recomandați va rog un electrician autorizat? As avea de optimizat tablourile electrice făcute de un Dorel meșter.

Attached Files



#1169
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
In Bucuresti poti cauta pe Youtube pe cel care are canalul "Proiectediversediy" (Stefan Adrian pe Facebook sau [email protected] - nu am alta modalitate de contact) ca il urmaresc de ceva vreme si omul tine mult la respectarea normelor

#1170
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Sa stați departe de Stefan! Dacă va mănâncă in fund, faceți precum spune el și toți urmăritorii lui. Apoi te trezești ca îți cere E-Distribuție sa respecți normativul, care cere siguranțe 2P sau 1P+N pentru întreruperea nulului. Dacă îl intrebi pe Stefan sau electricienii urmăritori ai lui, o sa vezi ca ei nu pun 1P+N ca e învechit normativul.

Chiar as vrea sa pună cineva o captura de ecran (cât de mica posibil) din ultimul SR, care sa explice odată pentru totdeauna treaba asta cu întrerupere doar faza sau faza și nul, in sistem TN-C-S.

LE: n-am făcut lucrarea cu el, doar cu un alt electrician înfocat urmăritor al lui. Când i-am cerut sa îmi arate SR, mi-a spus ca Stefan și Nana i-au spus ca așa e, și face orbește.

LLE: sincer, ma bucur ca ai adus in discuție individul. Chiar vreau sa tranșam odată problema asta. Încă ma gândesc sa apelez la ANRE, ca deh, factura și contract. Doar ca as vrea sa clarificam întâi aici, sa nu îmi dea ANRE cu reclamația in cap.

@anaki, contam pe tine! 😀

Extras din memoriu tehnic IE

Attached Files


Edited by anothertwo, 14 September 2022 - 08:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate