Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cum evitati cheltuielile inutile?

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmihura, on 14 septembrie 2020 - 14:53, said:

este foarte frustrant pentru mine ca nu reusesc sa economisesc.

Sa nu mi-o iei in nume de rau,dar tu nu vei reusi sa economisesti nici daca vei citi sfaturile de pe forum.Pur si simplu asa esti cladita,vine din interior,genetic.
Daca vei castiga 15.000 de lei lunar atat vei cheltui,daca vei castiga 100.000 de lei lunar,atat vei cheltui.
Sa fii insa foarte lucida si vigilenta si sa nu ajungi sa cheltui mai mult decat castigi pentru ca atunci s-a dus dracului totul.

View Postbenis, on 14 septembrie 2020 - 14:57, said:

Eu am găsit soluția, nu mă căsătoresc, nu fac copii. Astea sunt vremurile.

Chestiile alea n-au nici o legatura cu cheltuitul.

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmihura, on 14 septembrie 2020 - 14:58, said:

Tocmai ca nu mananc mult.
Nu mananci mult, dar se pare ca cumperi mult :), daca zici ca arunci.

Ai zis de abonamete TV. Ai mai multe?
Cu factura de curent cum stai?

#21
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postadisz, on 14 septembrie 2020 - 14:55, said:

Dar de ce trebuie sa te abtii sa cumperi?
Fiecare individ cheltuie exact atat cati bani are.
Doar cretinii cheltuie mai mult decat au.
Pai, ca sa mai si economisesc.
Nu ma indatorez niciodata, singura rata e la un laptop pt ca imi trebuia urgent pt munca, abia ma separasem si platisem 3 chirii la inceput, si nu aveam bani de dat pe el.
Si nici nu am in plan sa fac alte rate, nu pt prostii oricum.

#22
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postmihura, on 14 septembrie 2020 - 14:49, said:

Da, dar ce te faci cand ai impresia ca iti trebuie?Posted Image
Desi, realmente, probabil ca nu.
Esti femeie, se explica.
Plec de acasa cu lista de cumparaturi, indiferent ca iau de mancare sau fiare. Scriu pe lista ce-mi trebuie dar sa dea dracu' daca pun piciorul pe la alte raioane, ca daca trec pe la alte raioane ajung si eu in cazul tau...stai ca-mi trebuie si aia, stai ca nu mi-ar strica si aia. La fel si cu imbracamintea. Plec cu ideea sa-mi cumpar...geaca. Pai numai la geci ma uit, ca daca arunc un ochi si la pantaloni sau incaltaminte s-ar putea sa nu-mi mai iau geaca.
In concluzie, lista de acasa si o respecti.

#23
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View PostBursul, on 14 septembrie 2020 - 15:00, said:

Nu mananci mult, dar se pare ca cumperi mult Posted Image, daca zici ca arunci.

Ai zis de abonamete TV. Ai mai multe?
Cu factura de curent cum stai?
Nu am mai multe,m-am exprimat eu aiurea. Am abonamentul tv + netflix + youtube + google storage.
Da, exact, nu mananc mult dar cumpar ca si cum as manca. Si se strica.

#24
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006

View Postmihura, on 14 septembrie 2020 - 14:53, said:


E un venit cumulat (salariu + pensie alimentara + alocatia celui mic). Da DA, tocmai, ca e un venit mare, este foarte frustrant pentru mine ca nu reusesc sa economisesc.
Sigur, si obligatiile financiare sunt marisoare (chirie, gradinita, bona ,etc) dar daca as reusi sa ma opresc cumva din cheltuitul asta prostesc si inutil cred ca as economisi cam 1500 de lei/luna.

chirie (1600 de lei), asigurari sanatate + ale copilului (cca. 600), Bona + gradinita (cca 2500 lei) = 4.700 de lei pe luna
Raman 2.300 de lei pe luna, nu mi se pare asa de mult. Din ei tu vrei sa economisesti 1.500 de lei si sa traiesti cu 800 de lei pe luna? In cei 800 de lei ar intra mancare, intretinere/utilitati, haine, igiena jucarii, etc. Nu mi se pare realist.

Edited by da.ta, 14 September 2020 - 15:11.


#25
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postadisz, on 14 septembrie 2020 - 15:00, said:

Sa nu mi-o iei in nume de rau,dar tu nu vei reusi sa economisesti nici daca vei citi sfaturile de pe forum.Pur si simplu asa esti cladita,vine din interior,genetic.
Daca vei castiga 15.000 de lei lunar atat vei cheltui,daca vei castiga 100.000 de lei lunar,atat vei cheltui.
Sa fii insa foarte lucida si vigilenta si sa nu ajungi sa cheltui mai mult decat castigi pentru ca atunci s-a dus dracului totul.




Nu ti-o iau deloc in nume de rau. E foarte posibil sa ai dreptate. Seman cu tata probabil, ca mama e mai chibzuita :D
Nu cheltui daca nu am, nu ma imprumut,  nu fac rate. Macar atat sa fac si eu, daca tot cheltui.

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Noteaza-ti luna viitoare absolut toate cheltuielile si la sfirsit trage concluzia care din ele sint inutile.

Din ce vad acolo 2500 gradinita + bona e enorm. Nu poti gasi o gradinita privata cu program prelungit cu vreo 1500? Mai bine, o gradinita de stat moca.

Netflix este cu adevarat necesar? Eu am Netflix pentru ca il dau la tot familionul, daca ar fi doar pentru mine m-as lipsi. 50 de lei pe luna x 12 = 600 lei pe an.

Telefon cu abonament? Cit e abonamentul? Eu am prepaid cu optiune de 5 euro lunar si teoretic as putea trai si cu 3 euro, daca n-ar muri din cind in cind netul la cablu :lol:

Mincare 700 pe luna mi se pare incredibil de putin...

#27
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postda.ta, on 14 septembrie 2020 - 15:09, said:

chirie (1600 de lei), asigurari sanatate + ale copilului (cca. 600), Bona + gradinita (cca 2500 lei) = 4.700 de lei pe luna
Raman 2.300 de lei pe luna, nu mi se pare asa de mult. Din ei tu vrei sa economisesti 1.500 de lei si sa traiesti cu 800 de lei pe luna? In cei 800 de lei ar intra mancare, intretinere/utilitati, haine, igiena jucarii, etc. Nu mi se pare realist.
Nu, momentan sunt ajutata cu plata chiriei si fix pe aia vreau sa o economisesc (nu am dat acest detaliu pt ca nu mi s-a parut relevant). Pt ca s-ar putea ca in x luni sa nu mai fiu si sa trebuiasca sa o platesc eu.  
Deci sa fac toate cele enumerate de tine in 2300 de lei e destul de realist.

#28
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
buna!
ce iti pot recomanda eu:
1. plateste-ti datoriile (din ceea ce ai zis tu, nu pare sa ai datorii, deci punctul 2)
2. tine o evidenta foarte stricta a ceea ce cheltuiesti. si cand zic foarte stricta ma refer sa iti notezi fiecare chestie pe care o cumperi.
3. dupa ce vei tine evidenta cheltuielilor imparte-le pe categorii: mancare, rate, facturi etc. si vezi ce valoare procentuala are fiecare categorie din venitul tau lunar. aici vei incepe sa observi deja unde se duce cea mai mare parte din banii tai.
4. dupa ce ti-ai categorisit  cheltuielile adauga o coloana ca sa mai faci o clasificare: necesitati, dorinte si economii. aplica aceste 3 criterii tuturor cheltuielilor tale.
5. dupa ce observi unde se duc cei mai multi bani vezi de unde poti sa incepi sa tai: sa optezi pt un abonament de telefonie mai ieftin, un abonament tv mai ieftin, poate netflix-ul il poti imparti in doua cu un prieten si sa-l platiti impreuna etc.
sper ca aceste sfaturi sa-ti fie de folos!

Edited by Gbr_smt, 14 September 2020 - 15:15.


#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

chirie (1600 de lei), asigurari sanatate + ale copilului (cca. 600), Bona + gradinita (cca 2500 lei) = 4.700 de lei pe luna

Chirie, sa zicem, desi probabil de banii astia platesti rata la un apartament.
Asigurari sanatate - pai alea de la stat ce au ?
Bona si gradinita - pai sa inteleg ca ai ales o gradinita particulara ? Ca altfel da cu virgula. Si bona nu ar fi neaparat necesara.

Deja de aici ai taia suficeint.

In rest ce am observat decand cu pandemia, desi cheltui mai mult cand ma duc la alimentara per total am economisit cateva salarii pana in prezent...
Ca nu ma mai duc nicaieri in alta parte.

#30
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Asa cum a zis si un coleg: fa un cont in care atunci cand primesti salariul, 10-15-20% sa se duca automat acolo. De ala nu te atingi.

#31
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View PostMosotti, on 14 septembrie 2020 - 15:14, said:

Noteaza-ti luna viitoare absolut toate cheltuielile si la sfirsit trage concluzia care din ele sint inutile.

Din ce vad acolo 2500 gradinita + bona e enorm. Nu poti gasi o gradinita privata cu program prelungit cu vreo 1500? Mai bine, o gradinita de stat moca.

Netflix este cu adevarat necesar? Eu am Netflix pentru ca il dau la tot familionul, daca ar fi doar pentru mine m-as lipsi. 50 de lei pe luna x 12 = 600 lei pe an.

Telefon cu abonament? Cit e abonamentul? Eu am prepaid cu optiune de 5 euro lunar si teoretic as putea trai si cu 3 euro, daca n-ar muri din cind in cind netul la cablu Posted Image

Mincare 700 pe luna mi se pare incredibil de putin...
Am un excel foarte bine pus la punct. Toate cheltuielile. Din el stiu unde se duc banii: mancare si diverse lucruri mai mult sau mai putin utile ( de ex. cartile pt cel mic. sunt utile, dar mai are. ar trebui sa pot sa ma abtin sa ii mai cumpar altele pana nu le termina pe cele existente).
Da, la netflix ma uit si eu si restul familionului.
Abonamentull la telefon e 50 de lei dar platesc undeva pe la 200 pt ca lunar donez catre diverse cauze. Si se strang...

Gradinita + bona = da, stiu ca e enorm. Dar momentan este singura optiune. Nu il pot duce full time la gradinita din cauza situatiei cu Covidul. Acum nu il duc deloc (desi platesc jumatate de taxa pt a-mi tine locul ocupat) si sta cu tatal lui + bona (care sta doar 5 ore). Cand se vor mai limpezi apele asta o sa fie optiunea: gradinita full time (probabil vreo 1600 de lei). La stat nu e posibil din cauza vacantelor. Nu am cu cine sa-l las in perioada aia.

#32
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Economii poti face dar ar trebui sa vrei sa renunti la unele chestii . Doar daca vrei si poti :
Poti gasi o chirie mai mica .
Asigurarile lunare de sanatate pot fi inlocuite cu un buget separat pe care sa-l folosesti doar la nevoie altfel le platesti degeaba .
Gradinita poate fi la stat si platesti bona doar pentru orele la care ai nevoie .
Curent si apa folosite la modul economic .
1 singur abonament tv , cel mai ieftin posibil care sa va multumeasca , fara Netflix si alte ... , sunt filme acum pe 1000 de canale .
Telefoane pe cartela prepay .
Mancarea preparata e mai sanatoasa decat preparatele/semipreparatele din comert . Gatit cat se mananca , sa nu se arunce la gunoi .

Majorare de buget :

700 de lei pentru mancare e putin fata de celelalte cheltuieli .
''Jucariile'' asa cum le numesti pentru dezvoltarea copilului .

Daca vrei , poti , insa multa lume nu vrea !

#33
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Eu nu cred in teoria cu liste, statistici, etc. ca sa vezi ce ai cheltuit intr-o luna si la ce poti renunta luna urmatoare.
Teoria mea e asta: nu cumpara ce nu ai nevoie neaparata. Cred ca ar fi suficient sa nu uiti inainte sa cumperi ceva, sa te intrebi "Chiar am nevoie de lucrul asta? Daca da, chiar acum?".
Daca ajungi sa te intrebi, inseamna ca o sa iei o decizie calculata. Si, pana la urma, ori o sa renunti sa cumperi, ori o sa cumperi stiind ca ai intr-adevar nevoie si o sa fii implinita ca macar ai cheltuit cu cap, nu degeaba. Cu timpul o sa elimini natural unele cumparaturi, fara statistici, excel-uri, etc.
Cheltuielile sunt inevitabile, ideea e sa fie o cheltuiala utila, sa-i gasesti utilitatea. Prin "gasit utilitate" nu ma refer sa inventezi ceva doar sa para utila achizitia, ci sa fie o utilitate reala.
Ziceai ca cumperi Lego. E suficient sa te intrebi daca mai are nevoie de inca un Lego. Daca aduce ceva nou jucaria aia sau e ceva ce cumperi doar ca sa fie cumparat.

Fa cumparaturi mai des, dar stiind exact ce vrei sa cumperi. Mai bine sa se strice carnea, fructele, legumele pe raftul magazinului, decat la tine in frigider.

Edited by bai3tzash, 14 September 2020 - 15:25.


#34
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Posteiffel, on 14 septembrie 2020 - 15:14, said:

Chirie, sa zicem, desi probabil de banii astia platesti rata la un apartament.
Asigurari sanatate - pai alea de la stat ce au ?
Bona si gradinita - pai sa inteleg ca ai ales o gradinita particulara ? Ca altfel da cu virgula. Si bona nu ar fi neaparat necesara.

Deja de aici ai taia suficeint.

In rest ce am observat decand cu pandemia, desi cheltui mai mult cand ma duc la alimentara per total am economisit cateva salarii pana in prezent...
Ca nu ma mai duc nicaieri in alta parte.
Alea de la stat nu au nimic, astea sunt asigurari pt imbolnavire din diverse cauza, deces, invaliditate, etc. Si pt cel mic acopera costurile internarii.(iar daca te internezi la stat iti sunt decontate acele cheltuieli). Ma rog, pt noi au fost utile pana acum, ne-am folosit de ele la nevoie si nu vreau (momentan) sa renunt la ele.

Cu bona si gradinita am raspuns unui coleg mai sus, momentan nu am de ales.

#35
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"asigurari sanatate + ale copilului (cca. 600)" - baga-i la economii.

"Bona + gradinita (cca 2500 lei)" - 2200+ chetuiti inutil. Baga-i la economii si du copilul la stat la program prelungit. E chiar ok.

"netflix" - ai timp? Misto. Taie-l.

"La astea am putin spatiu de jonglat si nu sunt ele neaparat marea problema." - Ai cel mai mult spatiu si sunt cea mai mare problema.

"Desi am bugetat 700 de lei pt mancare lunar (...) niciodata, dar NICIODATA nu ma pot incadra in aceste sume"
- e de la netflix. Printre altele. Pranzul il mananca acasa sau la gradinita din aia 2500lei?

#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

View Postadisz, on 14 septembrie 2020 - 15:00, said:





Chestiile alea n-au nici o legatura cu cheltuitul.
Chiar au.
Oamenii fac tradițional copii din 2 motive: pentru urmași sau "de ochii lumii". Ambele nu au sens.
Nu mai este productiv să ai copii deoarece rămâi cu nervii și nu te ajută cu nimic.
De ochii lumii lumea cumpără și haine. Eu am pantaloni rupți și încălțăminte ruptă. De ce? Pentru că mă doare undeva de restul. Nu m-a crescut țara, m-au crescut ai mei cu greu. Din partea societății am avut parte doar de boli și belele. Societatea, mai ales asta românească, e un puroi.
Apoi mai sunt viciile, cafeaua. Eu am constatat că este un viciu inutil. O cafea te ajută la început, apoi te ajută doar de crești doza. Deci e un drog ordinar.
O cafea bună e scumpă și trebuie să ți-o faci tu (timp pierdut) căci în magazin găsești doar expirată. Boabele prăjite pierd aroma în 3 săptămâni. Cele măcinate în 30 de minute. Iar o cafea proastă nu merită deranjul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate