Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cum evitati cheltuielile inutile?

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#1
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Buna,
Sunt interesata de experienta altor persoane in a economisi/evita cheltuieli inutile.
Situatia mea: sunt doar eu cu baietelul meu de 4 ani.
Am un venit lunar care insumeaza cca. 7000 de lei. Exista niste cheltuieli obligatorii: chirie (1600 de lei), asigurari sanatate + ale copilului (cca. 600), Bona + gradinita (cca 2500 lei), intretinere, gaze, curent, abonamente tv, netflix, telefon,etc.
La astea am putin spatiu de jonglat si nu sunt ele neaparat marea problema.
Desi am bugetat 700 de lei pt mancare lunar + 500 de lei pt "diverse", niciodata, dar NICIODATA nu ma pot incadra in aceste sume. Si mereu depasesc si evident ca nu reusesc sa economisesc absolut nimic. Si acest lucru ma streseaza enorm.
Din pacate, nu ma pot abtine sa nu ii cumpar celui mic diverse maruntisiuri, care insa, adunate, depasesc bugetul alocat.
Nu ii cumpar neaparat prostii (desi mai capata si din acelea), ci carti/piese lego/caiete de activitati/creioane, etc. Le consider investitii pt buna lui dezvoltare.
A doua mare problema este mancarea. Desi nu mananc atat de des in oras, si suntem doar noi doi, reusesc sa cheltui foarte mult pe mancare. Si de foarte multe ori ajunge sa se strice si sa o arunc.

Luna septembrie e compromisa pt mine insa pt octombrie am in plan:
1. Fara jucarii/carti/etc pt cel mic. Deloc.
2. Maxim 1 mancat in oras pe saptamna cu maxim 50 de lei (incluzant bacsisul)
3. Sa-mi bugetez pe zi mancarea (ex. 15 lei/zi). Si daca a trecut ziua si nu i-am cheltuit sa ii trec imediat in economii. Daca merg la piata si iau de 45 de lei vor fi din bugetul pe urmatoarele 3 zile.

Voi cum faceti sa va abtineti din a cumpara chestii? Cum rezistati tentatiilor?

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 mihura, on 14 septembrie 2020 - 14:38, said:

Cum evitati cheltuielile inutile?

Nu cumpar ce nu-mi trebuie. :)

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Schimb aparatura doar cand se strica.

#4
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Cum am pus mana pe manerul usii incep sa scot bani. Deci, ma inchid in casa. Pandemia style.

Am un cont separat pt economii, cum incasez trimit acolo 10%..de ceva vreme am pus pe automat acesta operatiune. Asadar intai economiile si apoi restul.

Daca stii ca nu te poti abtine evita cardurile de credit. Personal m-am luptat vreo 2 ani cu unu pana sa ajung sa-l pot inchide. Ani in care am platit dobanzi si comisioane evident.

Apoi cand s-au adunat ceva in conturi am inceput sa-i investesc pe bursa.

Edited by paco rabanne, 14 September 2020 - 14:52.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Aveam un coleg care imediat ce lua salariul transfera 30% într-un alt cont. Apoi pe final de lună se văita că nu are bani și, bineînțeles, nu mai cheltuia că nu mai avea de unde. De acel cont unde vira cei 30% nu se atingea.

#6
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

 Phobos, on 14 septembrie 2020 - 14:44, said:

Nu cumpar ce nu-mi trebuie. Posted Image
Da, dar ce te faci cand ai impresia ca iti trebuie?Posted Image
Desi, realmente, probabil ca nu.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Fac o lista și cumpăr doar ce am nevoie.
Nu mănânc în oraș.
Nu port portofel la mine. Doar în piață merg cu Cash.
Vezi ca exemplu pe cei ce au 2.000 lei lunar la 4 persoane.
Sau pensionarii.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

 mihura, on 14 septembrie 2020 - 14:38, said:

A doua mare problema este mancarea. Desi nu mananc atat de des in oras, si suntem doar noi doi, reusesc sa cheltui foarte mult pe mancare. Si de foarte multe ori ajunge sa se strice si sa o arunc.
Voi cum faceti sa va abtineti din a cumpara chestii? Cum rezistati tentatiilor?
Ai gasit una din probleme. Incearca sa mananci mai putin, dar mai sanatos, desi 700 lei pe luna pentru mancare, pentru mine ar fi putin. Umbla la meniu, arunca mai putin.
Cum ne abtinem? Roadem unghii, gasim hobby care sa nu coste, strangem din dinti.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Tu realizezi ca ai un salariu MARE pentru Romania, ca unii triesc cu sub 2000 Lei?! Nu zic ca tu cheltuiesti prea mult. Asta este puterea de cumparare in Romania.

Noi nu reusim s apunem de-o parte.
O cunostinta face imprumuturi la banci.Cum termina unul, face altul. Banii ii raman, ca nu cheltuieste, doar ii tine acolo.

#10
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

 YOUR_GOD, on 14 septembrie 2020 - 14:50, said:

Tu realizezi ca ai un salariu MARE pentru Romania, ca unii triesc cu sub 2000 Lei?! Nu zic ca tu cheltuiesti prea mult. Asta este puterea de cumparare in Romania.
E un venit cumulat (salariu + pensie alimentara + alocatia celui mic). Da DA, tocmai, ca e un venit mare, este foarte frustrant pentru mine ca nu reusesc sa economisesc.
Sigur, si obligatiile financiare sunt marisoare (chirie, gradinita, bona ,etc) dar daca as reusi sa ma opresc cumva din cheltuitul asta prostesc si inutil cred ca as economisi cam 1500 de lei/luna.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, o vata ai. Uite, eu nu sunt un exemplu bun, dar stiu teorie. Niste cunostinte platesc doar cash. Scot X suma de bani pe saptamana si nu trec peste ea, orice ar fi.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 mihura, on 14 septembrie 2020 - 14:38, said:

Voi cum faceti sa va abtineti din a cumpara chestii? Cum rezistati tentatiilor?

Dar de ce trebuie sa te abtii sa cumperi?
Fiecare individ cheltuie exact atat cati bani are.
Doar cretinii cheltuie mai mult decat au.

#13
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

 mihura, on 14 septembrie 2020 - 14:38, said:

Voi cum faceti sa va abtineti din a cumpara chestii? Cum rezistati tentatiilor?

pentru mine e foarte simplu
imi ocup tot timpul liber plangandu-ma pe softpedia, si ca sa vezi, chiar functioneaza

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 mihura, on 14 septembrie 2020 - 14:49, said:

Da, dar ce te faci cand ai impresia ca iti trebuie?Posted Image

[ https://media1.tenor.com/images/b190ec7341ea40c1b61ca1fa03598d86/tenor.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Eu am găsit soluția, nu mă căsătoresc, nu fac copii. Astea sunt vremurile.

#16
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

 Bursul, on 14 septembrie 2020 - 14:49, said:

Ai gasit una din probleme. Incearca sa mananci mai putin, dar mai sanatos, desi 700 lei pe luna pentru mancare, pentru mine ar fi putin. Umbla la meniu, arunca mai putin.
Cum ne abtinem? Roadem unghii, gasim hobby care sa nu coste, strangem din dinti.
Tocmai ca nu mananc mult. Si mananc si destul de sanatos. Si incerc sa cumpar lucruri mai de calitate. Nu BIO, dar nici cele mai ieftine produse.
Am inceput sa urmaresc mai mult reducerile, sa vad unde pot face putin rabat la calitate (ex. lapte pt cel mic iau BIO (8 lei) dar pt cafeaua mea iau pilos (3 lei)).
Cred ca 700 de lei ar fi decent pt ca la munca imi iau mancare de acasa.
Dar intervine alimentatia celui mic, trebuie sa fi diversificata si destul de ok => costa destul de mult asta.

Am vazut ca o solutie (cel putin asa parea), era sa ma duc mai des la cumparaturi. Cumparam mai putin si doar ce stiam ca am nevoie in principiu. Mai luam si pe langa uneori dar parca nu aruncam atat de multe.

#17
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 mihura, on 14 septembrie 2020 - 14:38, said:

,
Voi cum faceti sa va abtineti din a cumpara chestii? Cum rezistati tentatiilor?

Intreba-l pe unul care castiga 2500 de lei si are si 2 copii de intretinut.Se pare ca la voi virusul consumului e inoculat la nastere si va ramane acolo toata viata.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Exista totusi o solutie simpla la problema ta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate