Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cum evitati cheltuielile inutile?

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#37
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postspooky51, on 14 septembrie 2020 - 15:21, said:

[ https://logosvector.net/wp-content/uploads/2012/04/durex-logo-vector.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La mine asta a functionat dar cred ca nu e aplicabil in cazul tau... sau cine stie, pentru orice eventualitate...
Thx, dar nu am de gand sa ma mai inmultesc.

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Nu am cu cine sa-l las in perioada aia.
Nu are bunici?

#39
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postbai3tzash, on 14 septembrie 2020 - 15:23, said:

Eu nu cred in teoria cu liste, statistici, etc. ca sa vezi ce ai cheltuit intr-o luna si la ce poti renunta luna urmatoare.
Teoria mea e asta: nu cumpara ce nu ai nevoie neaparata. Cred ca ar fi suficient sa nu uiti inainte sa cumperi ceva, sa te intrebi "Chiar am nevoie de lucrul asta? Daca da, chiar acum?".
Daca ajungi sa te intrebi, inseamna ca o sa iei o decizie calculata. Si, pana la urma, ori o sa renunti sa cumperi, ori o sa cumperi stiind ca ai intr-adevar nevoie si o sa fii implinita ca macar ai cheltuit cu cap, nu degeaba. Cu timpul o sa elimini natural unele cumparaturi, fara statistici, excel-uri, etc.
Cheltuielile sunt inevitabile, ideea e sa fie o cheltuiala utila, sa-i gasesti utilitatea. Prin "gasit utilitate" nu ma refer sa inventezi ceva doar sa para utila achizitia, ci sa fie o utilitate reala.
Ziceai ca cumperi Lego. E suficient sa te intrebi daca mai are nevoie de inca un Lego. Daca aduce ceva nou jucaria aia sau e ceva ce cumperi doar ca sa fie cumparat.
Da, am evitat uneori cheltuieli lasand produsul inapoi in raft sau in cos (daca era online). Dupa cateva minute incepea sa incolteasca in minte ideea ca nu am neaparat nevoie de el pt ca mai apoi sa ajug sa nu il mai cumpar deloc.

View PostMosotti, on 14 septembrie 2020 - 15:25, said:

Nu are bunici?
Nu sunt in Bucuresti. S-au mutat la tara cand au iesit la pensie. Sunt la 100 de km (ai mei) iar bunica paterna inca lucreaza si nu e nici ea din Bucuresti.

View Postunderb, on 14 septembrie 2020 - 15:24, said:

"asigurari sanatate + ale copilului (cca. 600)" - baga-i la economii.

"Bona + gradinita (cca 2500 lei)" - 2200+ chetuiti inutil. Baga-i la economii si du copilul la stat la program prelungit. E chiar ok.

"netflix" - ai timp? Misto. Taie-l.

"La astea am putin spatiu de jonglat si nu sunt ele neaparat marea problema." - Ai cel mai mult spatiu si sunt cea mai mare problema.

"Desi am bugetat 700 de lei pt mancare lunar (...) niciodata, dar NICIODATA nu ma pot incadra in aceste sume"
- e de la netflix. Printre altele. Pranzul il mananca acasa sau la gradinita din aia 2500lei?
la gradinita sta pana la 12. acolo ia doar micul dejun si gustarea de la 10.
De la 12 sta cu bona.

#40
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View Postmihura, on 14 septembrie 2020 - 14:53, said:

E un venit cumulat (salariu + pensie alimentara + alocatia celui mic). Da DA, tocmai, ca e un venit mare, este foarte frustrant pentru mine ca nu reusesc sa economisesc.
Sigur, si obligatiile financiare sunt marisoare (chirie, gradinita, bona ,etc) dar daca as reusi sa ma opresc cumva din cheltuitul asta prostesc si inutil cred ca as economisi cam 1500 de lei/luna.
Renunta la bona. Colectivitatea chiar si la stat, ii face bine copilului (cresa, gradi)
Iti spun din experienta, am platit mult timp bona cu peste 2000 lei dar la al doilea copil, nu vad raportul beneficiu/cost.
Pur si simplu copiilor le merge mai bine cu alti copii.
Cand se imbolnaveste, poti lua concediu medical de la pediatru, sub 7 ani ca sa stai cu el acasa.
Sau cresa/gradinita privata...ar trebui sa fie mai ieftine decat bona.

Pierzi o suma foarte mare de bani cu bona, mai ales ca nu prea ti-o permiti din moment ca nu-ti mai ramane nimic la sfarsitul lunii.

Edited by radu103, 14 September 2020 - 15:31.


#41
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Fa-ti un cont pe un site portofel virtual gen Skrill.

Ok, nu stiu daca e cel mai bun exemplu, are comisioane la retragere, dar nu asta e ideea.

La Skrill eu am atasat un cont bancar.

De pe contul bancar pot sa depun bani instantaneu pe Skrill.

La retragere, dureaza 2 zile sa intre inapoi in contul bancar.

Eh, daca ai depune lunar o mica suma de bani pe un astfel de portofel virtual, exact perioada aia - tampon de 2 zile te face sa nu-i mai retragi, daca ai nevoie de bani pentru cheltuieli "inutile", care de obicei se fac atunci cand vezi ceva pe raft care-ti sare-n ochi.

Solutia asta merge atunci cand te descuri oricum cu banii de la o luna la alta, si fara cheltuielile alea inutile.

Cand iei salarul, pac!  ai depus o anumita suma pe Skrill.

Si n-o sa mai scoti decat cand ai neaparata nevoie de ei, o sa vezi.

Edited by Phobos, 14 September 2020 - 15:35.


#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postmihura, on 14 septembrie 2020 - 15:29, said:


Da, am evitat uneori cheltuieli lasand produsul inapoi in raft sau in cos (daca era online). Dupa cateva minute incepea sa incolteasca in minte ideea ca nu am neaparat nevoie de el pt ca mai apoi sa ajug sa nu il mai cumpar deloc.


Nu sunt in Bucuresti. S-au mutat la tara cand au iesit la pensie. Sunt la 100 de km (ai mei) iar bunica paterna inca lucreaza si nu e nici ea din Bucuresti.


la gradinita sta pana la 12. acolo ia doar micul dejun si gustarea de la 10.
De la 12 sta cu bona.
Ok. Deci la banii cheltuiti cu gradinita si bona se adauga si o masa pe zi.
Multe gradinite de stat au bucataria lor si se rezolva ieftin si masa (si nu e rea) si banii dati bonei si costul gradinitei particulare. Cum am scris, aici e problema. Gradinita patticulara si bona.

Edited by underb, 14 September 2020 - 15:34.


#43
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View Postmihura, on 14 septembrie 2020 - 15:08, said:

Nu am mai multe,m-am exprimat eu aiurea. Am abonamentul tv + netflix + youtube + google storage.
Fac mult mai multi bani ca tine dar nu simt nevoia sa platesc youtube si google storage.
Youtube wtf ? cine pateste chestii gratis ? esti prima persoana pe care o aud ca plateste youtube.
La tv il am pe cel mai mic, iar la apartamentul de la mare nu am deloc ab tv. Folosesc acelasi netflix si e suficient pentru copil.
Poti sa le tai lejer daca te gandesti mai bine. Iei un 1/2 hdd-uri si pui poze/fime acolo in copie si nu mai platesti cloud storage scump in fiecare luna.

Edited by radu103, 14 September 2020 - 15:36.


#44
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postradu103, on 14 septembrie 2020 - 15:30, said:

Renunta la bona. Colectivitatea chiar si la stat, ii face bine copilului (cresa, gradi)
Iti spun din experienta, am platit mult timp bona cu peste 2000 lei dar la al doilea copil, nu vad raportul beneficiu/cost.
Pur si simplu copiilor le merge mai bine cu alti copii.
Cand se imbolnaveste, poti lua concediu medical de la pediatru, sub 7 ani ca sa stai cu el acasa.
Sau cresa/gradinita privata...ar trebui sa fie mai ieftine decat bona.

Pierzi o suma foarte mare de bani cu bona, mai ales ca nu prea ti-o permiti din moment ca nu-ti mai ramane nimic la sfarsitul lunii.
Asta intentionez, insa momentan nu pot face asta. Dupa ce se mai linistesc lucrurile cu pandemia o voi face.

#45
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Ca sa nu mai risipești bani pe mâncarea aruncata, fa-ți lista de cumpărături, bazata pe meniul săptămânal. Te gândești în weekend ce crezi ca veți manca, tu și copilul, și cumpara ingredientele necesare, plus ce consumați în mod curent - lapte, fructe, iaurt, cereale. În cazul alimentelor perisabile ia cantități mici, mai bine sa ramai fără și să-ți cumperi în drum spre casa sau de la magazinul de la colt, decât sa cumperi prea mult și sa arunci pentru ca s-a stricat sau a expirat termenul de valabilitate.
Lego sunt nesimțit de scumpe. Aici ți se duc cei mai mulți bani. Încearcă sa te orientezi spre alt gen de jucării, am trecut prin asta, cred ca am în casa piese și seturi Lego în care am băgat 3000 lei, dacă nu și mai mult, și acum zac prin cutii.
Presupun ca cel mic face destule activități la gradi (colorat, desenat, decupat), acasă lasă-l sa se joace mai mult sau scoate-l la plimbare (tu sau bona).
Nu înțeleg de ce plătești acele asigurări de sănătate, te costa 7200 lei pe an, mai bine plătești la clinica privata doar atunci când ai nevoie de consultații și analize, nu cred ca într-un an ai cheltui 7200 lei pe servicii medicale dacă ai proceda asa.
Cat despre economisit, încearcă pentru început sa pui deoparte măcar 500 lei/luna, într-un cont separat. Apoi, după câteva luni, timp în care vei reuși sa te organizezi mai bine cu cheltuielile lunare, mărești suma pe care o pui deoparte lunar.


#46
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View PostPhobos, on 14 septembrie 2020 - 15:32, said:

Fa-ti un cont pe un site portofel virtual gen Skrill.

Ok, nu stiu daca e cel mai bun exemplu, are comisioane la retragere, dar nu asta e ideea.

La Skrill eu am atasat un cont bancar.

De pe contul bancar pot sa depun bani instantaneu pe Skrill.

La retragere, dureaza 2 zile sa intre inapoi in contul bancar.

Eh, daca ai depune lunar o mica suma de bani pe un astfel de portofel virtual, exact perioada aia - tampon de 2 zile te face sa nu-i mai retragi, daca ai nevoie de bani pentru cheltuieli "inutile", care de obicei se fac atunci cand vezi ceva pe raft care-ti sare-n ochi.

Solutia asta merge atunci cand te descuri oricum cu banii de la o luna la alta, si fara cheltuielile alea inutile.

Cand iei salarul, pac!  ai depus o anumita suma pe Skrill.

Si n-o sa mai scoti decat cand ai neaparata nevoie de ei, o sa vezi.
Tare, nu stiam de asta. Multumesc, o sa ma uit sa vad despre ce e vorba, pare o idee buna.
In general cheltuielile mele sunt din impuls. Deci m-ar ajuta.

#47
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postmihura, on 14 septembrie 2020 - 14:38, said:



Voi cum faceti sa va abtineti din a cumpara chestii? Cum rezistati tentatiilor?

Sa vezi cum e cand nu ai bani aproape deloc, sa vezi atunci economie. Lumea a dat de bine, dar am impresia ca o sa urmeze o perioada cand multi se vor descurca cu 1000lei o luna intreaga, de nevoie nu de voie.

#48
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postradu103, on 14 septembrie 2020 - 15:35, said:

Fac mult mai multi bani ca tine dar nu simt nevoia sa platesc youtube si google storage.
Youtube wtf ? cine pateste chestii gratis ? esti prima persoana pe care o aud ca plateste youtube.
La tv il am pe cel mai mic, iar la apartamentul de la mare nu am deloc ab tv. Folosesc acelasi netflix si e suficient pentru copil.
Poti sa le tai lejer daca te gandesti mai bine. Iei un 1/2 hdd-uri si pui poze/fime acolo in copie si nu mai platesti cloud storage scump in fiecare luna.
Pai depinde cum folosesti tu youtube. Eu ascult muzica atunci cand sunt la cumparaturi sau merg pe strada. Nu o pot face fara sa platesc, pt ca nu pot inchide ecranul telefonului cu cel gratis.
Cu cloudul iti dau dreptate. E scump si un HDD extern este pe lista mea de achizitii cu prioritate.

#49
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postmihura, on 14 septembrie 2020 - 14:38, said:

Buna,
Sunt interesata de experienta altor persoane in a economisi/evita cheltuieli inutile.
Situatia mea: sunt doar eu cu baietelul meu de 4 ani.
Am un venit lunar care insumeaza cca. 7000 de lei. Exista niste cheltuieli obligatorii: chirie (1600 de lei), asigurari sanatate + ale copilului (cca. 600), Bona + gradinita (cca 2500 lei), intretinere, gaze, curent, abonamente tv, netflix, telefon,etc.
La astea am putin spatiu de jonglat si nu sunt ele neaparat marea problema.
Desi am bugetat 700 de lei pt mancare lunar + 500 de lei pt "diverse", niciodata, dar NICIODATA nu ma pot incadra in aceste sume. Si mereu depasesc si evident ca nu reusesc sa economisesc absolut nimic. Si acest lucru ma streseaza enorm.
Din pacate, nu ma pot abtine sa nu ii cumpar celui mic diverse maruntisiuri, care insa, adunate, depasesc bugetul alocat.
Nu ii cumpar neaparat prostii (desi mai capata si din acelea), ci carti/piese lego/caiete de activitati/creioane, etc. Le consider investitii pt buna lui dezvoltare.
A doua mare problema este mancarea. Desi nu mananc atat de des in oras, si suntem doar noi doi, reusesc sa cheltui foarte mult pe mancare. Si de foarte multe ori ajunge sa se strice si sa o arunc.

Luna septembrie e compromisa pt mine insa pt octombrie am in plan:
1. Fara jucarii/carti/etc pt cel mic. Deloc.
2. Maxim 1 mancat in oras pe saptamna cu maxim 50 de lei (incluzant bacsisul)
3. Sa-mi bugetez pe zi mancarea (ex. 15 lei/zi). Si daca a trecut ziua si nu i-am cheltuit sa ii trec imediat in economii. Daca merg la piata si iau de 45 de lei vor fi din bugetul pe urmatoarele 3 zile.

Voi cum faceti sa va abtineti din a cumpara chestii? Cum rezistati tentatiilor?


ar fi mai multe de zis dar pt tine cred ca solutia cea mai buna e sa iti faci u cont de economii undeva, sa stabilesti o suma si sa se vireze automat in acel cont. Neavand-o in buzunar sau pe card, n-o poti cheltui asa usor.

apoi, adopta o religie. Care vrei tu. O religie de obicei ar trebui sa te invete empatia si echilibrul interior. Gandeste-te si la altii cand cumperi ceva sau arunci, unii nu sunt asa privilegiati. Mai doneaza. Daca tii post (presupunand ca religia sustine asa ceva) atunci asta presupune nu regim alimentar vegan, ci autocorectie si auto control.

vinde ce nu-ti mai trebuie, din jucarii sau chestii depasite moral.

mai cumpara la mana a doua, nu lua ultimele racnete.

gandeste-te ca se va face mare copilul si va avea nevoie de bani. Pensia alimentara stiu ca se da pana la 18 ani, apoi ce faci daca nu ai ceva economisit? Ii va trebui pt facultate. Plus ca in ziua de azi nu poti fi sigur pe servici, deci poate nici pe pensie. Pot apare situatii neprevazute, un risc de sanatate, care necesita fonduri...

banii azi ii ai, maine nu se stie.

desigur, mai sunt si alte variante pt economisit dar cred ca nu iti permite timpul. Uite eu m-am retras in margine de oras si imi cam procur singur hrana. Plus ca mi-o gatesc singur. Cine sta la oras, daca apuca sa dea 4-5 pe fiecare kil de fruct sau leguma, normal ca nu le ajunge. Iar daca mai mananci si in oras...

#50
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Folosim calculatoare vechi de exemplu cu procesor athlon xp pt sarcini actuale si in acelasi timp face si caldura plus că sunt foarte ieftine.

Nu ne ducem la muncă pt a evita cheltuielile cu transportul.

Locuim pe la rude prieteni sau rulote pt a evita cheltuielile cu dormitul si locuitul.

Cultivăm cereale leguminoase rădăcinoase pe lângă blocuri si prin parcurile publice sengiratoare spatii verzi ptr a evita cheltuielile cu legumele fructele cerealele radacinoasele, etc

#51
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019

View Postmihura, on 14 septembrie 2020 - 14:38, said:

Voi cum faceti sa va abtineti din a cumpara chestii? Cum rezistati tentatiilor?

Imi imaginez cum e sa fii homeless in RO.


View Postmihura, on 14 septembrie 2020 - 15:39, said:

Tare, nu stiam de asta. Multumesc, o sa ma uit sa vad despre ce e vorba, pare o idee buna.
In general cheltuielile mele sunt din impuls. Deci m-ar ajuta.

In general, femeile cheltuitoare o fac din impuls. Si sunt multe in situatia aceasta. Unele o recunosc(Felicitari!) cele mai multe, nu.

Teoria mea e ca cele mai multe sunt nefericite si cauta un pic de fericire la cutie. Altele, la caserola, si se fac cat malu'. Altele au alte doze de "fericire".
Si barbatii sunt cheltuitori, dar de obicei cand cauta sa impresioneze femei. Dupa aceea le vine mintea la cap. Si sunt persoana stricta din familie.


Dupa cum ti-au sugerat colegii sunt muulte locuri unde poti face reduceri. Dar in opinia mea, nu iti vine sa ii refuzi copilului nimic, din sentimentul de vina sau sa nu creada ca esti mai rea ca tatal.

#52
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostNeaceasca85, on 14 septembrie 2020 - 14:44, said:

Schimb aparatura doar cand se strica.
Si nici atunci decat daca nu se poate "carpaci" cat mai ieftin.Posted Image
In primul rand, stabilesti care sunt "cheltuielile inutile". Dupa care, le eviti.

Edited by myshyk, 14 September 2020 - 16:18.


#53
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Poti stoca mii de melodii pe telefon format mp3, oricum spui ca nu te uiti in tel, si scapi de abonament youtube.

#54
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Am fost nevoit sa traiesc si cu echivalentul a 1200-1500 de lei si m-am descurcat (pentru o persoana, fara chirie). Chestii personale, n-are importanta.

Quote

Desi nu mananc atat de des in oras, si suntem doar noi doi, reusesc sa cheltui foarte mult pe mancare. Si de foarte multe ori ajunge sa se strice si sa o arunc.
Ce mananci, cum gatesti etc. Ce inseamna mult?


Gatesti mai putin deodata (pentru 3-4 zile, nu mai mult). Cum sa strice mancarea, la frigider? Cat o tii? La mine nu se strica, nici o saptamana, daca nu e ceva foarte alterabil (lapte etc) si nici atunci.

Da exemplu de ce gatesti si cat tine mancarea, ca sa ne intelegem. Daca mancati odata pe saptamana in doi (mama si copil) la un restaurant bunicel, poate inseamna destul...

Zici ca dai 600 pe luna pt privat la sanatate. Ai vreo boala,faci ceva acolo pt tine? banuiesc ca e pe langa cea de la stat.

Chirie 1600, intretinere si gaze etc. In ce suprafata stai? E casa cumva, de platesti gaze separat? Cam cat te duce intretinerea si celelalte utilitati?

Bona si gradinita nu ma bag, nu ma pricep, dar mi se pare cam multicel, daca zici ca traiesti in the long run cu 7000 de lei. Isi merita banii?

Poti taia de pe oriunde, inclusiv de la Netflix. Pentru o mama singura si in Ro, e cam lavish lifestyle. Ce te faci daca vei fi nevoita sa traiesti cu 3000 de lei? Ia gandeste-te (hint: vreo boala, ceva).

Concret, cat dai pe mancare, deci?

View Postmihura, on 14 septembrie 2020 - 14:38, said:



Voi cum faceti sa va abtineti din a cumpara chestii? Cum rezistati tentatiilor?

Nu exista cale usoara pentru asta. Insa retine ca, personal, am trecut prin perioade pe care multi le-ar considera crunte. O data, am trait anii 80, cu carne la cateva zile, citrice la ocazii etc, frig in case, fata de care orice comparatie cu perioada actuala nu isi are rostul. Si am mai trait perioade foarte grele cand nu aveam bani nici de mancare minimalista, adica abia aveam bani de paine si cateva legume, iar carne rar, si am fost nevoit sa opresc caldura in casa. Un covrig sau un foietaj de 1.5 era o mica tratatie (bine, nici nu se prea gaseau). Da, a fost greu, dar n-am murit, mi-a folosit faptul ca stiu nutritie si unde pot gasi nutrientele.

Poti economisi luand variante mai ieftine, dar sanatoase de carne si leguminoase, lactate de pe piata. Dar vei peirde mai mult timp cu gatitul sau le vei manca asa, si s-ar putea sa ti se para rele la gust, caci nu sunt la fel de aromatizate si procesate precum cele din comert. Dar sunt mai sanatoase. O fasole, o linte, niste iaurt, chefir sunt sanatoase si daca stii sa folosesti niste condimente iese ceva acceptabil. 15 lei pe zi pentru 2 oameni este destul de putin, sa nu zic la limita. Mai degraba renunta la mancatul in oras si pastreaza ratiile nutritive, mai ales pt copil (are nevoie de proteine etc). Poti sa tai, dar trebuie sa stii de unde...

View Poston64, on 14 septembrie 2020 - 14:55, said:

pentru mine e foarte simplu
imi ocup tot timpul liber plangandu-ma pe softpedia, si ca sa vezi, chiar functioneaza
Dar curentul cum il economisesti? ah, cred ca stiu: pedalezi + generator...

Edited by aaaa4567, 14 September 2020 - 16:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate