Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 

Cum evitati cheltuielile inutile?

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#145
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

 crstn, on 20 septembrie 2020 - 17:49, said:

Mi-am permis sa modific raspunsul lui gushpi, pe ici pe colo, prin partile ...
Ideea e ca daca tu reusesti cu doar 700 sa mancati bine in doi , ar trebui sa le dai lectii astora care se lauda ca stiu ei mai bine sa economiseasca.
Parerea mea este ca nu te-ar deranja ca sa se micsoreze cheltuielile astea, sau sa stii cum s-ar putea face, dar fara a renunta la ceva si fara a-ti schimba stilul de viata.
Pana la a vrea cu adevarat sa-ti micsorezi cheltuielile astea, mai ai ceva drum de strabatut. Un prim pas l-ai facut deja cand ai cerut ajutor aici.
Ceva sfaturi extrem de bune ai primit. De aici incolo depinde doar de tine sa vezi cat esti dispusa sa si faci, in functie de cat "vrei".
Sper sa nu fii nevoita sa faci drumul respectiv in mod accelerat, fiindca nevoia te face sa te misti extrem de repede.
Succes!
Pai la 700 pe luna doi insi cre ca mananca doar cartofi, paste, orez si paine, altfel nu-mi explic, nu tu fructe, legume, nimic nutritiv, o da pe carbo simpli.

#146
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018
Crstn


Trebe e sa castige mai mult, insa cand a facut copilu nu si-a facut o socoteala ?! Nu stia cat castiga ?! Cum a facut asa aiurea ? Sa dai 4100 lei cresa + bona nu e de colo. Cand faci un copil se face un plan, nu asa. Si la 7000 lei castig, mi-e greu sa cred ca poate lua mai mult, e un sal f mare de programator mediu 1440 Euro net.
Daca avea si sustinerea sotului pe care acum anu o mai are, da, este altceva, insa zic asta, ca multi fac copii aiurea fara sa se gandi daca merge sau nu financiar.

Ca sa ia mai mult trebe sa fie vreun sef senior programator sa ia un 10000-11000 lunar, adica 7000 + 4100 alea gaura ptr cele doua chestii.
Sau alt job ce are ea, dar precis e in IT.

Edited by MinettoMatoi, 21 September 2020 - 10:38.


#147
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

 MinettoMatoi, on 21 septembrie 2020 - 10:37, said:

Trebe e sa castige mai mult, insa cand a facut copilu nu si-a facut o socoteala ?!
Despre ce socoteala vorbesti tu acolo ? Aberezi.
Tu ai impresia ca faci copil dupa socoteli ? Sau ai impresia ca faci copii dupa cat iti permiti ??
Aberezi

#148
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

 tehnics, on 21 septembrie 2020 - 11:27, said:

Despre ce socoteala vorbesti tu acolo ? Aberezi.
Tu ai impresia ca faci copil dupa socoteli ? Sau ai impresia ca faci copii dupa cat iti permiti ??
Aberezi
Normal ca faci dupa cum iti permiti, altfel ce faci ? Ce viata le oferi ? Daca vrei sa-i chinui, enjoy, dar nu e corect. Mama si tatal meu asa au facut ! S-au consultat, si-au luat in calcul ca au casa, masa, salarii si abia apoi au luat o decizie, cum nu ? Chiar mi-au si spus. Bine, nu sa fi bogat, dar sa ai un trai decent, nu asa sa n-am nici de manca ca lumea. Tocmai ca sa au ce sa-mi ofere. Altfel nu facea. De aia au facut putin mai tarziu, ca nu era stabila treaba cu casa inca, salariile erau cam mici.
Altfel ce faci ? Faci asa aiurea doar sa fie ? Ca dupa aia tot iti da in cap "ia uite mama, ala mananca gogosi, tu nu esti in stare sa-mi iei", deci si copilul ala iti va intoarce lipsa de minte.
Sau daca faci aiurea, nu te mai plangi, te adaptezi si asta e.

Edited by MinettoMatoi, 21 September 2020 - 12:20.


#149
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

 MinettoMatoi, on 21 septembrie 2020 - 12:20, said:

Sau daca faci aiurea, nu te mai plangi, te adaptezi si asta e.
Nu uita ca in toate exista niste legi/reguli, nu adaptezi asa cum vrei tu...deci nu merge

#150
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

 tehnics, on 15 septembrie 2020 - 11:55, said:

Poate pun eu o intrebare stupida sau sunt avocatul diavolului: esti 100% sigura ca are probleme de sanatate si nu joaca teatru ? Si promit ca aici ma opresc cu offtopicul.
Ar trebui sa-ti vezi strict de treaba si viata ta, sa nu te bagi in viata altora? Da? Mai ales cand nimeni nu-ti cere sfatul!

#151
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

 tehnics, on 21 septembrie 2020 - 12:48, said:

Nu uita ca in toate exista niste legi/reguli, nu adaptezi asa cum vrei tu...deci nu merge
Exista regula sa te duca capu sa nu faci copii aiurea, ca nu e obligatie, poti alege sa faci sau nu in functie de situatie asa cum multi parinti fac. Da, sa te adaptezi la bani putini e greu, daca la asta te referi ca nu te adaptezi, e corect. Dar foarte multi fac asa, fac copil cand stiu ca au o situatie, o stabilitate.
Dar in cazul in care aveai situatie si barbatu te-a parasit apoi, si s-a dezechilibrat balanta, atunci e alta situatie, nu e vina femeii, dar si atunci ramane tot singura sol sa castige mai mult, altfel ramane in saracia aia, aia este, de ce aberez ? Omu mai evolueaz la locu de munca.
Si prietenu meu de la 300 Euro a ajuns la 2200 net in 10-11 ani.

Edited by MinettoMatoi, 21 September 2020 - 14:58.


#152
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

 mihura, on 14 septembrie 2020 - 21:21, said:

Incerc sa raspund la toate intrebarile:
1. Bona NU e fita, e necesitate. NU pot duce copilul acum la gradinita, poate lua Covid iar tatal lui are probleme de sanatate si ar fi periculos pt el sa se imbolnaveasca. Cand o sa treaca aceasta perioada o sa renunt la bona si va sta la gradinita full time. (Bona e 1500 de lei acum si gradinita 900).
Daca nu fac asta si il duc la gradinita, tatal.lui se va supara pe mine pt ca o sa considere ca il tin departe de copil (pt ca nu o sa il mai vada de teama covid).
ESTE FITA, din simplul motiv ca vasta majoritate a familiilor nu au avut si nu au asa ceva. In afara bucurestiului si a oraselor mari, conceptul e aproape strain.
Ca sa mai reduci din cheltuieli, ai putea avea gradinita de stat (0 lei cheltuiti) + bona(daca tot vrei neaparat bona si nu poti duce copilul la parinti)

 mihura, on 14 septembrie 2020 - 21:21, said:

3. Asigurarile nu sunt pt consultatii medicale.Sunt pt operatii, internari, boli grave, incapacitate de munca. Sunt o plasa de siguranta. Si una din ele este o asigurare de studii pt cel mic. Atunci cand o sa faca 18 ani o sa primeasca X suma de bani. Nici la astea nu renunt, cele de internare si-au platit de mult "investitia", am fost internata cu cel mic de cateva ori cu costuri mult peste ce am platit eu pana acum la ele (vorbesc de asigurarea lui).
Vrajeli, ai asigurari la stat pentru tot ce este NECESAR! Restul sunt FITE! Majoritatea covarsitoare a oamenilor nu au asigurari private si uite ca sunt bine-mersi!

 mihura, on 14 septembrie 2020 - 21:21, said:

7. Ma deplasez cu masina personala, una din 2010, fara pretentii. Ma costa cam 400 de lei benzina pe luna, dar asta si pt ca il duc pe cel mic la tatal lui, la bunici, etc. Nu sunt mereu cu fundul in masina, daca am cum sa merg pe jos undeva, o fac cu drag.
Daca te duci la munca cu masina si nu iti este decontat combustibilul, evident ca risipesti ceva bani. Poti mergi cu transportul in comun iar masina sa o folosesti ocazional sa-l duci pe cel mic pe ici colo.

Pe scurt:
- cheltui prea mult cu gradinita si bona, macar la gradinita privata sa renunti si tot economisesti (900)
- asigurarea privata e o prostie (600)
- poti taia ceva si de la transport, sa zicem 250, dar am asa o presimtire ca nu te "cobori"
daca economisesti gradinita + asigurarea aiuristica = 1500 / luna = 18.000 lei / an - altii castiga banii astia intr-un an...

 MinettoMatoi, on 20 septembrie 2020 - 18:27, said:

Pai la 700 pe luna doi insi cre ca mananca doar cartofi, paste, orez si paine, altfel nu-mi explic, nu tu fructe, legume, nimic nutritiv, o da pe carbo simpli.
Un kg de carne de porc sau pui e 13-18 lei. Fara os. Pentru fraierii care pun botul la bio, e mai scump. Si pentru aia care vor black angus, tot.

#153
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

 Korloff, on 21 septembrie 2020 - 15:24, said:

ESTE FITA, din simplul motiv ca vasta majoritate a familiilor nu au avut si nu au asa ceva. In afara bucurestiului si a oraselor mari, conceptul e aproape strain.
Ca sa mai reduci din cheltuieli, ai putea avea gradinita de stat (0 lei cheltuiti) + bona(daca tot vrei neaparat bona si nu poti duce copilul la parinti)


Vrajeli, ai asigurari la stat pentru tot ce este NECESAR! Restul sunt FITE! Majoritatea covarsitoare a oamenilor nu au asigurari private si uite ca sunt bine-mersi!


Daca te duci la munca cu masina si nu iti este decontat combustibilul, evident ca risipesti ceva bani. Poti mergi cu transportul in comun iar masina sa o folosesti ocazional sa-l duci pe cel mic pe ici colo.

Pe scurt:
- cheltui prea mult cu gradinita si bona, macar la gradinita privata sa renunti si tot economisesti (900)
- asigurarea privata e o prostie (600)
- poti taia ceva si de la transport, sa zicem 250, dar am asa o presimtire ca nu te "cobori"
daca economisesti gradinita + asigurarea aiuristica = 1500 / luna = 18.000 lei / an - altii castiga banii astia intr-un an...


Un kg de carne de porc sau pui e 13-18 lei. Fara os. Pentru fraierii care pun botul la bio, e mai scump. Si pentru aia care vor black angus, tot.
Eu nu pot manca 700 lei doi insi, sincer, e prea putin. Daca vrei sa mananci si sanatos, nu e usor. Pai numa legumele uite cat costa, daca mananci zilnic legume proaspete, salate, un piept de pui fript fara piele si os care e 20 lei kilu, si mai sunt destule, lactate, branzaturi, etc. Mai un dulce si asa mai departe.
Sa renunte la bona, sa lase copilul cu parintii ! Daca 4100 da pe chirie si copil, ce sa zic. Io cu banii astia traiesc o luna bine cu unul din parinti, mancare + restul, dar nu dau chirie si n-am nici copii.

Edited by MinettoMatoi, 21 September 2020 - 23:55.


#154
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

 Korloff, on 21 septembrie 2020 - 13:42, said:

Ar trebui sa-ti vezi strict de treaba si viata ta, sa nu te bagi in viata altora? Da? Mai ales cand nimeni nu-ti cere sfatul!
Te-ai gandit tu asa sa vii sa imi faci lectii de morala.... Stai linistit(a) ca n-am nevoie. Si nici nu m-am bagat in viata nimanui aici pe forum, in realitate nici gand..

#155
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Alltrack, on 16 septembrie 2020 - 14:09, said:

Eu daca as divorta , nu as mai dori sa aflu absolut nimic despre fosta , m-ar interesa doar copilul . Ma duc , il iau din fata casei/blocului , preferabil sa nici nu o vad pe ''fosta'' .
Nu prea ai cum sa te intereseze copilul, fara sa te intereseze ce mai face "fosta". Mai ales daca este in grija ei.

 Alltrack, on 17 septembrie 2020 - 14:46, said:


Desi nu am mai vrut sa scriu pentru ca initiatoarea a promis ca raspunde tuturor si a disparut , asta ar fi cea mai tare chestie ever...fostul sot sa sa si-o traga cu bona care e platita de fosta sotie Posted Image . Se pare ca tu esti de acord cu asta ca ...deh...el e divortat dar tot din punctul tau de vedere un nou partener al initiatoarei reprezinta , te citez ''de-ale forumului valuri'' .
Sa inteleg ca fostul sot divortat are voie sa faca ce vrea iar fosta sotie divortata nu ?
Daca tot te-ai apucat sa dai cu presupusul, de ce n-ai spus ca eu chiar recomand , ca educatia sexuala a copilului sa fie facuta de tata impreuna cu bona ? M-ai facut curioasa.

#156
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

 Korloff, on 21 septembrie 2020 - 13:42, said:

Ar trebui sa-ti vezi strict de treaba si viata ta, sa nu te bagi in viata altora? Da? Mai ales cand nimeni nu-ti cere sfatul!

Critici pe altul dar faci același lucru cu inițiatoarea. Posted Image

#157
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

 daddypuff, on 23 septembrie 2020 - 13:33, said:

Critici pe altul dar faci același lucru cu inițiatoarea. Posted Image
Unde m-am bagat eu in discutii despre fostul? Ai probleme cu limba romana vad..

Edited by Korloff, 23 September 2020 - 14:33.


#158
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018

 MinettoMatoi, on 20 septembrie 2020 - 18:27, said:

Pai la 700 pe luna doi insi cre ca mananca doar cartofi, paste, orez si paine, altfel nu-mi explic, nu tu fructe, legume, nimic nutritiv, o da pe carbo simpli.

Mananc si cu 250 ron pe luna. Oricat de nutritiv trebuie.

 MinettoMatoi, on 21 septembrie 2020 - 23:53, said:

Eu nu pot manca 700 lei doi insi, sincer, e prea putin. Daca vrei sa mananci si sanatos, nu e usor. Pai numa legumele uite cat costa, daca mananci zilnic legume proaspete, salate, un piept de pui fript fara piele si os care e 20 lei kilu, si mai sunt destule, lactate, branzaturi, etc. Mai un dulce si asa mai departe.

Nu sti tu ce sa cumperi. Si crede-ma, tu nu mananci sanatos, tu mananci gunoaie. Si lasa dulcele... si semipreparatele.
Pieptul de pui e plin de antibiotice. Cumpara un berbec in viu de la tarani, nu de la ferme, pune vanzatorul sa ti-l taie. Transeaza-l si fa-l pastrama sau pune-l la congelator. Ai asa carne mai ieftina si mai sanatoasa. Cumpara linte, spirulina, fasole, etc. Ovaz, orez, malai, grau (faci paine in masina). Ulei de masline, nuci en gros. Ceva fructe de sezon. In primul rand trebuie sa intelegi ca nu ai nevoie de mari cantitati de proteine si in plus ca le gasesti si in plante. Le combini sa fie ieftin si sa fie nepreparate (le prepari tu). Depasesti 350 de persoana doar daca te intinzi la preparate facute de altii si la dulciuri. Dar asa ghici ce, e mai nesanatos.

Edited by wolfenste, 23 September 2020 - 14:47.


#159
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

 MinettoMatoi, on 21 septembrie 2020 - 23:53, said:

Eu nu pot manca 700 lei doi insi, sincer, e prea putin. Daca vrei sa mananci si sanatos, nu e usor. Pai numa legumele uite cat costa, daca mananci zilnic legume proaspete, salate, un piept de pui fript fara piele si os care e 20 lei kilu, si mai sunt destule, lactate, branzaturi, etc. Mai un dulce si asa mai departe.
Doi insi nu stiu, aici unul din insi e copilul mic(nu stiu ce mananca astia, daca scump sau ieftin).

Ideea era alta: mancatul hranitor(si sanatos) nu e neaparat scump, mai ales daca urmaresti sa faci economii. Te mai uiti la o oferta, la alta. Acu' de exemplu spata de porc fara os e 13 lei kg la carrefour. Strugurii albi 3.5 lei. Legumele nu-s nici ele foarte scumpe acum, daca iei de sezon, de-ale noastre. Daca iei ardei gras din import la 15 lei kilu, normal ca datele se schimba. Iar legumele oricum nu-s baza, nu-s hranitoare.  Daca te lafai in diverse chestii si nu te uiti la oferte, normal ca-i scump.

#160
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 wolfenste, on 23 septembrie 2020 - 14:46, said:

Mananc si cu 250 ron pe luna. Oricat de nutritiv trebuie.



Nu sti tu ce sa cumperi. Si crede-ma, tu nu mananci sanatos, tu mananci gunoaie. Si lasa dulcele... si semipreparatele.
Pieptul de pui e plin de antibiotice. Cumpara un berbec in viu de la tarani, nu de la ferme, pune vanzatorul sa ti-l taie. Transeaza-l si fa-l pastrama sau pune-l la congelator. Ai asa carne mai ieftina si mai sanatoasa. Cumpara linte, spirulina, fasole, etc. Ovaz, orez, malai, grau (faci paine in masina). Ulei de masline, nuci en gros. Ceva fructe de sezon. In primul rand trebuie sa intelegi ca nu ai nevoie de mari cantitati de proteine si in plus ca le gasesti si in plante. Le combini sa fie ieftin si sa fie nepreparate (le prepari tu). Depasesti 350 de persoana doar daca te intinzi la preparate facute de altii si la dulciuri. Dar asa ghici ce, e mai nesanatos.
cumparand linte si toate cele pe care le insiri tu acolo si ne zici ca mananci cu 250 RON/luna?? voi va auziti vorbind, acum sincer?? ca suntem oameni in toata firea si toti destul de ancorati in planeta Pamant..

#161
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 12.02.2007
Nu știu de unde scot băieții 250/luna. Asta înseamna aprox 17 lei/zi pentru 2 persoane 3 mese pe zi???
Ar fi posibil dacă faci doar oale cu ciorbe, cartofi, legume, paste și mănânci de 3 ori pe zi același chestii.

#162
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Cum evitati cheltuielile inutile?

Din pacate oricat as incerca evit cheltuielile inutile precum Schumacher copacii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate